Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

HDD extern

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgeorgik12, on 31 octombrie 2014 - 21:17, said:

Ultra-ul mai are si carcasa de aluminiu si protectie impotriva socurilor mecanice.

Mie parca mi-a trecut la un moment dat prin mana un ultra si nu prea parea aluminiu... esti sigur?

Edited by LensFlare, 31 October 2014 - 21:29.


#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Seagate sunt foarte bune, nu-i problema. Toate mai pica, asadar cum o fi cu norocul.

Dar WD Ultra nu e cum zici tu. Nu are nicio carcasa de aluminiu, e plastic.Criptarea aia e inutila la modul in care e implementata, deci nu ajuta la nimic.
Softul de back-up nu-mi place deloc, face foldere aiurea, nu pot avea datele aranjate cum vreau din cauza lui.
Singura diferenta pe care o vezi si va conta, intre ele, este garantia, in avantajul versiunii Ultra. Si aspectul mai placut, zic eu.

#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostStefan_CM, on 31 octombrie 2014 - 21:09, said:

Eu as lua acest WD http://www.pcgarage....b-black-usb-30/ . E mai scump decat Elements, dar in primul rand vine cu garantie 3 ani, fata de 2.
Asta iti garanteaza produsul, nu datele, dar se presupune ca le tii in doua locuri, deci ai back-up.
Pai asta l am pus si eu http://www.cel.ro/ha...sb-3.0-black-l/ doar ca are si husa cadou, tot 3 ani garantie.

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Parca rama exterioara era din aluminiu, desi cred ca il confund.
Oricum, soft-ul de backup si protectia antisoc merita diferenta de pret.

Edited by georgik12, 31 October 2014 - 21:32.


#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din moment ce o sa-l lasi aruncat intr-un raft, chiar conteaza pt tine atat de mult carpa aia?

#24
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgumball3000, on 31 octombrie 2014 - 21:33, said:

Din moment ce o sa-l lasi aruncat intr-un raft, chiar conteaza pt tine atat de mult carpa aia?
Din moment ce este la acelasi pret, ba chiar cu 5 lei  mai ieftina pe care ii pot lasa la curier spaga si o husa gratis, de ce sa l iau fara? Care e logica ta?

View PostStefan_CM, on 31 octombrie 2014 - 21:30, said:

Softul de back-up nu-mi place deloc, face foldere aiurea, nu pot avea datele aranjate cum vreau din cauza lui.
Asta nu mi ar place, adica sa zic nu pot sa fac eu un folder unde vreau si sa pun acolo doar anumite poze?

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
L-am testat putin, treaba o facea, dar nu pe placul meu.Eu voiam sa copieze folderele selectate fix in radacina HDDului, nu in WDBackUp/blabla/Folder.
Aveam mai multe foldere si ma apucam sa dau 15 clickuri sa ajung unde trebuie. Treaba si-o face in final, deci depinde de fiecare acum.

Mai exista si alte softuri de back-up. :)

#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Pai si trebuie neaparat prin acel soft de backup? Adica nu merge si simplu de gen fac folder Poze si dau copy paste din laptop in hdd?

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
poti face si asta, dar din experienta iti pot spune ca atunci cand lucrezi cu volum mare de date, nu este o solutie tocmai recomandata
cel mai bine folosesti un software third party pt. backup

#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

View Postalin62, on 31 octombrie 2014 - 22:01, said:

Pai si trebuie neaparat prin acel soft de backup? Adica nu merge si simplu de gen fac folder Poze si dau copy paste din laptop in hdd?
Daca ai rabdare si nu uiti, poti face si asta.
Soft-ul e pentru lenesi sau ca solutie de siguranta suplimentare. Orice modificare faci la datele din folderul shared se salveaza automat si pe HDD-ul extern.

#29
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Asa cum au spus si colegii, nu trebuie sa-l folosesti. El vine pe HDD, faci ce vrei ulterior.
Copiezi manual, folosesti alte softuri de back-up, etc. Manual stii exact ce faci, dar poate sa fie greu de lucrat asa daca ai multe foldere, multe fisiere, mereu updatate...

#30
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
un soft de genul asta a venit si pe WDul meu de 640G, e unul de tip WD Book, cu alimentare separata. Nu l-am folosit in veci, ba chiar am si formatat hdd-ul imediat ce l-am cumparat de la CEL. Se intampla prin 2009. Au si avantaje dar si dezavantaje aceste softuri. In general eu folosesc hdd-urile externe ca sa-mi stochez date si sa golesc hdd-ul laptopului, le conectez doar atunci cand am nevoie de ele. Ultimele cumparate au fost hdduri portabile pentru ca le-am vrut mai mici, adica cu harduri de 2.5 ca sa le pot pune in laptopuri (izbucnise criza aia nebuna si explodasera preturile) si m-am gandit sa le aleg si waterproof si rezistente la socuri. In principiu (conform testelor de pe youtube) datele sunt mai in siguranta (nu am avut curiozitatea sa dau cu ele de pamant)


#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
http://www.altex.ro/...b-usb-3-0-negru

Ce parere aveti de asta? Vad ca la alte magazine este peste 400 lei.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
E ok.
Face ce trebuie sa faca un HDD extern. Ai SmartWare Pro trial pentru 30 zile, dupa care expira, in caz ca te interesa de un soft de backup automat.

#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Nu cred ca o sa stau neaparat in softul ala, nu stiu cum merge treaba cu hdd urile externe, dar presupun ca pot sa folosesc simplu copy paste din laptop pe hard intr un folder unde vreau eu.

As astepta si BF pentru ca nu ma grabesc nu este o urgenta, dar nu stiu daca o sa gasesc unu care sa fie redus macar 100 lei cat este asta redus.

#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ba da, poti face si clasicul Copy Paste.
Softul ala e un automatick backup, alegi un folder de pe PC si orice ai modifica pe el, softul actualizeaza automat pe HDD. In plus, permite acelasi lucru si prin conturi de cloud (DropBox, OneDrive etc.).

Oricum, softul e trial 30 zile, dupa care trebuie cumparatat, si exista si alte alternative, daca te intereseaza.

Ca pret, e ok, de regula pe ala de 1.5TB nu l-am vazut sub 350 lei.

Edited by georgik12, 13 November 2014 - 14:13.


#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci ar parea interesant si softul, ma gandesc la poze de exemplu ca nu mai stau sa vad ce poze noi am in calculator fata de hdd extern si sa le dau manual copy paste.
Am vazut ca un WD de 1TB cel cu softul full este cam 330 lei, adica modelul passport.

#36
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postalin62, on 13 noiembrie 2014 - 13:52, said:

Ce parere aveti de asta? Vad ca la alte magazine este peste 400 lei.
Merita! Pana acum vreo luna, tot la Altex gaseai acelasi HDD dar de 1TB la pretul ala.
E bun, oricum. Un HDD extern normal, fara alte briz-briz-uri si nebunii. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate