Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

problema fisier resolv.conf

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut
folosesc OpenSuSE 13.1 si am observat o problema cu fisierul asta: nu isi face singur update asa cum face la Ubuntu, am mai intalnit problema asta mai demult la CentOS. folosind un stick de internet mobil, trebuie sa adaug eu
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

astea le stiam mai demult....
surpriza a venit mai deunazi cand am incercat internetul webnwalk de la telekon, care are majoritatea porturilor blocate (are liber doar http si https, asa am inteles, 80 si 435)
pe ubuntu, conexiunea am creat-o manual si internetul a functionat cu restrictiile de rigoare, cu ocazia asta am aflat si dns-ul, ceva 127.0.1.1. bun, merg in opensuse, adaug
nameserver 127.0.1.1 
si, desi pot sa dau ping catre acel dns, nu am trafic deloc.
chiar daca am lasat in fisier doar 127.0.1.1 singur, tot nu a mers. oare de ce?
cum se face ca sistemul nu face update automat acelui fisier, daca nu era ubuntu, nici nu puteam sa aflu acel DNS, inca un motiv sa iubesc ubuntu!

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Cand am configurat un OpenVPN pe Lubuntu parca am avut o problema cu resolv.conf tot asa nu se updata.
Pana la urma am facut un alt resolv.conf cu setarile dorite si un script bash push.sh care sa-l copieze peste fisierul original cand am nevoie.

#!/bin/bash
cp /home/User1/Documents/resolv.conf /etc/resolv.conf


si un shortcut pe Desktop avand comanda
Exec=gksudo /home/User1/Documents/push.sh

care sa-mi ruleze primul script si sa ceara parola cand face asta.

Cautand acum putin am dat de http://askubuntu.com...ing-resolv-conf Incearca sa folosesti asta adaptata la OpenSuSE.

#3
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014

Quote

# Generated by NetworkManager


Sau verifica ca serviciul resolvconfd este functional, nu mai tin minte denumirea insa daca serviciul nu e functional sau daca in network manager nu ai bifat sa faca update la resolv.conf atunci se ajunge la situatia de mai sus.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
merci mult!
am rezolvat pana la urma cu o comanda gasita pe net
#netconfig update -f
acuma merge ca si in Ubuntu, o sa investighez mai departe sa vad cum sta treaba, acuma nu sunt in fata laptopului cu OpenSuSE.

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
pune serverele statice de dns, de genul celui de la google (8.8.8.8), in fisierul /etc/sysconfig/network/config si uita de modificarea manuala a lui resolv.conf
NETCONFIG_DNS_STATIC_SERVERS="8.8.8.8"



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate