Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Calatoria cu viteza luminii... imposibila?!

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
cu crearea gravitatiei prin centrifugare rezolvi aproape nimic... centrifugarea n-o sa antreneze toate grupele de muschi prezente in corpul uman...

#56
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Huh? Te pomenesti ca e corpul uman singurul instrument din univers care poate distinge intre masa gravitationala si cea inertiala.

#57
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View Postf300, on 08 decembrie 2014 - 11:26, said:

Cred ca ce vrea el sa spuna e ca oricum nava o sa mearga un pic mai incet de viteza luminii si semnalul o sa o ajunga. E drept totusi, daca nava merge prea repede pe linga faptul ca poate sa dureze enorm de mult ca sa ajunga semnalele o sa fie si red-shifted si sa zicem ca diferenta de frecventa se poate compensa dar daca au energie prea mica incit sa nu le mai poti deosebi de background radiation nu mai poti pur si simplu sa le receptionezi, sa le "extragi din zgomot".

Nu.. De fapt am vrut sa zic ceea ce am zis.
Am enuntat faptul ca "c" este aceeasi indiferent de perspectiva observatorului, indiferent viteza referintei.

Engineer_xxl said:

Ceea ce zici tu ar insemna urmatoarea chestie: arunc o bila ce atinge viteza luminii, peste doua zile mai arunc o bila in aceeasi directie, care si ea atinge viteza luminii, in realitatea mea e o diferenta de doua zile intre cele doua bile dar din ce spui tu cele doua bile sunt deja una langa alta (una dintre bile ori a franat ori cealalta a mers mai repede ca "c") e un fel de parado aici...
Acel paradox de fapt este adevarat si este ceea ce face ca cuantumul spatio-temporal sa fie relativ in functie de c. Prin prisma paradoxului s-a nascut teoria relativitatii. De fapt niciuna nu a franat sau a mers mai repede decat c, ci s-a modificat spatiu-timpul.
Deci daca avem:
observatorul 1 cu viteza 0 m/s
observatorul 2 cu viteza c/2
si observatorul 3 cu viteza c.
Informatia ce circula cu viteza c, va trece pe langa toti 3 cu aceeasi viteza, tot cu c.
Ca tot acest "paradox" sa aiba valoare de adevar, trebuie ca spatiu-timpul sa se modifice.
Daca paradoxul nu exista, nu mai exista teoria relativitatii, exista doar teoria in care rata de variatie a timpului este mereu constanta si spatiul este mereu uniform.

Cu alte cuvinte, daca ai trimis fasciculul laser(sau bila, ma rog) in spatiu, si dupa el ai mai trimis inca unu. Din prisma ta, al doilea nu-l va ajunge pe primul. Din prisma lui, al doilea vine spre el tot cu viteza c, chiar daca el deja are viteza c.
Asta pentru ca c este acelasi in vid indiferent starea observatorului, indiferent de perspectiva din care e vazut(din perspectiva bilei e tot c, si vine spre el, din perspectiva pamanteanului e tot c, si nu-l va ajunge). Asta presupunand o situatie ideala.


Engineer_xxl said:

Relativitatea este o teorie la fel ca si entanglementul... e drept ca teoria relativitatii este mai mediatizata si mai veche dar deja incep sa fie contestatari...
Relativitatea este mai mult... practica decat teorie.

A fost demonstrata in concret de nenumarate ori, si este chiar si folosita in sistemele GPS pentru o mai buna acuratete de localizare.
Plus ca este mai bine cunoscuta si inteleasa decat entanglement-ul. Stim cam tot ce presupune.
Contestari de genul "uitati particula care a depasit viteza luminii desi avea masa?" sau altele de genul "eu nu cred frate.. e imposibil asa ceva".

Edited by crs12decoder, 14 December 2014 - 15:48.


#58
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cel mai bun raspuns este
Spoiler
Acolo se folosea hiperspatiul pentru deplasarea cu navele interstelare, iar subspatiul pentru trimiterea si receptionarea mesajelor.

Degeaba am decoperi o energie enorma ca sa deschidem gauri de vierme  -de genul portilor stelare din Star Gate-  pentru a calatori daca nu putem controla acea energie cu precizie !

Mai bine am descoperi energia necesara penrtu a forma un invelis navetei astfel incat aceasta sa poata calatori in hiperspatiu, indiferent ca se atinge sau nu viteza luminii.

#59
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View Postsun_kid, on 13 decembrie 2014 - 23:41, said:

cu crearea gravitatiei prin centrifugare rezolvi aproape nimic... centrifugarea n-o sa antreneze toate grupele de muschi prezente in corpul uman...

View PostEngineer_xxl, on 08 decembrie 2014 - 10:31, said:

Reproducerea gravitatiei de pe pamant pe o nava este diferita de ceea ce exemplifici tu, pe o nava ne ajuta forta centrifuga obtinuta prin rotatia anumitei parti din nava (mai precis puntile "populate"), acceleratia de care vorbesti tu e unidirectionala in timp ce centrifuga este radiala.

Nu are relevanta mecanismul prin care reproduci o forta, are relevanta doar vectorul in sine.
Cu alte cuvinte, fie ca vorbim despre forta gravitationala, forta obtinuta prin centrifugare sau forta obtinuta prin simpla accelerare pe linie dreapta, omul va experimenta acelasi lucru.

Cu privire la STR, presupunand un univers gol, ideal ca si continut, si presupunand rezolvarea tehnica a problemei accelerarii aproape de viteza luminii, problema nu este aceea ca "ne-ar lua mult timp sa ajungem de la o galaxie la alta(2000 ani)" pentru ca din perspectiva noastra, avand viteza apropiata de c, aceasta distanta de 2000 ani * c, este parcursa intr-un timp foarte scurt tocmai din prisma dilatarii timpului. Din perspectiva celor care calatoresc, dureaza putin timp. Din perspectiva celor care observa de pe pamant, dureaza 2000+ ani.

#60
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Chestiile astea cu dilatari ale timpului, gauri de vierme etc. pot fi exemplificate in urmatorul enunt:
daca mergi pe o poteca, strada, sosea, autostrada vei ajunge mai rapid de la punctu' A la punctu' B;
insa daca mergi pe dealuri, munti, podisuri, văi vei ajunge mai greu de la punctu' A la punctu' B  Posted Image

#61
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Posttom_1133, on 15 decembrie 2014 - 18:07, said:

Chestiile astea cu dilatari ale timpului, gauri de vierme etc. pot fi exemplificate in urmatorul enunt:
daca mergi pe o poteca, strada, sosea, autostrada vei ajunge mai rapid de la punctu' A la punctu' B;
insa daca mergi pe dealuri, munti, podisuri, văi vei ajunge mai greu de la punctu' A la punctu' B  Posted Image

Cam incomplet si pueril raspunsul tau... mai tre' sa lucrezi putin la el.

#62
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
Cu riscul de a parea putin irascibil spun : faptul ca stiti cuvinte elevate asta nu inseamna ca sunteti si aproape de adevar. Daca gravitatia planetei are acelasi efect cu gravitatia obtinuta prin centrifugare asa cum sustineti voi, de ce un om obisnuit dupa 5 minute de centrifuga boraste tot si dupa continuu de gravitatie'' normala'' e bine mersi? si daca are un efect diferit asupra ficatului si stomacului cu siguranta are un efect diferit si asupra muschilor. Omul, s-a adaptat de cand e el pe pamant si dupa gravitatia acestuia gravitatie care este continua si uniforma.

#63
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostEngineer_xxl, on 15 decembrie 2014 - 19:10, said:

Cam incomplet si pueril raspunsul tau... mai tre' sa lucrezi putin la el.
Nu cred ca e pueril raspunsul meu, ci doar neinteles Posted Image
Acum o sa "traduc" ce am spus in postul #60
Spoiler


#64
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postcrs12decoder, on 14 decembrie 2014 - 21:15, said:

Nu are relevanta mecanismul prin care reproduci o forta, are relevanta doar vectorul in sine.
Cu alte cuvinte, fie ca vorbim despre forta gravitationala, forta obtinuta prin centrifugare sau forta obtinuta prin simpla accelerare pe linie dreapta, omul va experimenta acelasi lucru.

Cu privire la STR, presupunand un univers gol, ideal ca si continut, si presupunand rezolvarea tehnica a problemei accelerarii aproape de viteza luminii, problema nu este aceea ca "ne-ar lua mult timp sa ajungem de la o galaxie la alta(2000 ani)" pentru ca din perspectiva noastra, avand viteza apropiata de c, aceasta distanta de 2000 ani * c, este parcursa intr-un timp foarte scurt tocmai din prisma dilatarii timpului. Din perspectiva celor care calatoresc, dureaza putin timp. Din perspectiva celor care observa de pe pamant, dureaza 2000+ ani.

La orice acceleratie un corp cu masa tinde sa isi pastreze pozitia si viteza initiala de aceea intr-adevar indiferent de vectorul acceleratiei avem inertie/gravitatie artificiala, dar la o acceleratie pe o directie liniara acest vector nu este intotdeauna ideal pt corpul uman si sa nu mai zic nu se poate folosi in mod optim spatiul dintr-o nava spatiala, va trebui sa folosim mereu doar peretii dinspre spatele navei drept podea, plus ca la o acceleratie neuniforma timp de cateva saptamani sau luni pt a atinge viteza maxima ar cam trebui sa stam toti in scaune... cui i-ar conveni asta... astfel solutia ideala este forta centrifuga, avantajele sunt evidente si sunt prezente mai in toate filmele de genu...

Daca E=mc2 nu include spatiul asta nu inseamna ca el nu exista, altfel ar presupune ca la viteza luminii am ajunge instant in orice locatie, ceea ce nu este adevarat, (astfel daca nava A a plecat cu viteza luminii nava B nu va fi instant langa A daca pleaca 2 zile mai tarziu, deoarece exista un spatiu parcurs deja...) treaba asta reflecta cateva chestii printre care conservarea energiei si o alta chestie in detrimentul calatoriei cu viteza "c" ca atunci cand atingem "c" nu se mai poate merge mai repede indiferent cata propulsie bagam noi, dar ce se intampla cu energia inserata? conform teoriei toata energia se va transfera in masa, adica atingem "c" si de acolo nu facem decat sa crestem in masa nicidecum in viteza...

#65
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006

View Postsun_kid, on 15 decembrie 2014 - 21:30, said:

Cu riscul de a parea putin irascibil spun : faptul ca stiti cuvinte elevate asta nu inseamna ca sunteti si aproape de adevar. Daca gravitatia planetei are acelasi efect cu gravitatia obtinuta prin centrifugare asa cum sustineti voi, de ce un om obisnuit dupa 5 minute de centrifuga boraste tot si dupa continuu de gravitatie'' normala'' e bine mersi? si daca are un efect diferit asupra ficatului si stomacului cu siguranta are un efect diferit si asupra muschilor. Omul, s-a adaptat de cand e el pe pamant si dupa gravitatia acestuia gravitatie care este continua si uniforma.

Dincolo de faptul ca exista o doza de adevar in ce spui tu, sa notam urmatoarea intrebare: la cati g borasti in centrifuga? Ti-ai pus-o?

#66
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
@soare, ce legatura are asta cu mine? daca e vreun fel de gluma, nu o inteleg!

#67
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006
@sun_kid, nu, nu e o gluma, doar iti aratam ca nu ai facut o comparatie potrivita, deoarece e posibil ca la 1g in centrifuga sa nu vomiti, deci nu poti fi sigur ca sunt diferente intre cele doua tipuri de forte, doar privind din punctul asta de vedere.

#68
Tavi1648

Tavi1648

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2015


Daca ideea ar fi sa calatoresti rapid prin univers - anume cu viteza luminii - artunci azi nu avem nicio informatie ca vreodata ar fi posibil. Insa avem informatii cum ca o eventuala calatorie intergalactica ar fi posibila prin distorsionarea timp-spatiu. Candva. ☺

Edited by Tavi1648, 08 August 2015 - 23:25.


#69
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Distorsiunea aia ar trebui sa se deplaseze superluminic ca tu sa fii permanent pe valul ei.
Iar distorsiunea e produsa de corpuri, deci pana la urma tre sa gasesti corpuri care sa se miste superluminic, pentru ca tu insuti sa te deplasezi superluminic.
Deci nu se poate.

#70
Tavi1648

Tavi1648

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2015
Nu de corpuri ci de energie. Ai avea nevoie de producerea respectivei energii. Iar daca ar fi sa folosesti relativitatea, transformand mereu energia generata si crescand, teoretic este posibil.
Stim cu totii exemplul indoirii foii. La asta ma refeream.
Acum desigur, nu eu am "gasit" ipoteza asta, ci am citit diferite lucrari sau apare in documentare. Iar noi sigur nu o vom vedea aplicata...
Si ar mai fi ceva: odata cu descoperirea campului higgs, s-a observat ca acesta da masa materiei, cu exceptia fotonului. Practic "viteza luminii" este rezultatul trecerii fotonului prin acest camp fara o "frecare" care sa ii confere masa. Asadar, daca am descoperit ca un camp da masa materiei, nu cred ca ar fi teoretic gresit sa presupunem ca s-ar putea vreodata "umbla" la acest camp, in ideea de a trece prin el si alte elemente fara ca acestea sa capete masa si astfel sa atinga viteze uriase.
P.s.: Dar sa nu umble romanii la el, ca il strica...

Edited by Tavi1648, 13 August 2015 - 13:02.


#71
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016
viteza luminii nu cred ca o vom putea atinge, singura sansa reala pentru stadiul nostru ar fi navele generatie, care sa nu se intorca niciodata , gen colonistii greci din antichitate care au impanzit mediterana

#72
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar si cu viteza luminii pe care sunt convins ca nu o vom putea atinge cu vreo nava am fi niste melci prin galaxie. De alte galaxii nici nu mai zic. Asa ca, n-are rost sa ne mai batem capul.

Edited by caiuscorneliu, 06 June 2016 - 02:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate