Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calatoria cu viteza luminii... imposibila?!

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
@Andantae
limita

Edited by wolfydRg, 22 October 2014 - 13:22.


#20
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostwolfydRg, on 22 octombrie 2014 - 13:22, said:

@Andantae
limita

viteza luminii , aia de 300.000 km/s, este doar o constanta de lucru. in realitate, fizica einsteiniana precizeaza ca viteza luminii nu poate fi atinsa, toate vitezele tinda catre ea. exact, LIMITA

d-aia Einstein e limitat.
ai neutrino si ai tahionii care se comporta bizar, n-au treaba cu nicio limita. astfel, daca viteza luminii in sticla coboara semnificativ catre -->220.000 de km/s, neutrino merge bine mersi cu --> 300.000 de km/s prin 1.000 de ani lumina de otel sau sticla. sau sare din 300 in 300 de ani lumina. PACALESTE FIZICA! se decorporalizeaza, se teleporteaza. mai mult, poate fi si ubicuu, in mai multe locuri in acelasi timp

la explozia unei supernove, neutrino pleaca inainte de particulele luminoase. e bagabont, rade de corspusculii luminosi pe care-i lasa in urma

asadar, ce mai spuneti de bietul de Einstein? tot absolut si indisolubil e?

Edited by Andantae, 22 October 2014 - 13:43.


#21
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Cine stie, e posibil sa putem calatori cu viteza luminii, important e sa nu acceleram prea brusc ca ne raman niste bucati din noi in urma :D

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postf300, on 22 octombrie 2014 - 13:01, said:

Exista niste SF-uri absolut decente si coerente care trateaza asta OK dar nu imi vin acum in cap, trebuie sa trag o cautare prin biblioteca (nu sint chiar mainstream, desi destul de populare, chiar nu-mi vin acum in cap).
Si eu sunt amator de SF-uri, asa ca astept cu mare interes lista cu filmele de care vorbesti, atunci cand vei avea timp  Posted Image

Edited by Hider141, 22 October 2014 - 13:50.


#23
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Chiar daca depasesti viteza fotonilor in vid, factura de la lumina te va prinde din urma.

#24
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Eu nu am nimic impotriva faptului ca pot exista particule ce calatoresc cu viteze mai mari decat cea a luminii, problema este ca ceea ce presupunem noi ca au aceste viteze ori sunt particule energetice ori masa lor tinde spre zero.

Problema e ca noi oamenii nu ne putem imbarca intr-o nava spatiala si sa hoinarim prin spatiu la asemenea viteze, noi suntem materie, avem masa si proprietati fizice care ne limiteaza capacitatile, atat la nivel de macro cat si microunivers. Astfel trebuie sa apelam la anumite tehnologii care sa ne transporte intregi pe aceste distante in timpi utili noua ca fiinte muritoare. Dar sunt oarecum dezamagit ca majoritatea comunitatii stiintifice insista pe calatorii cu nave spatiale.
O idee buna ar fi cea din Stargate... doar ca cineva va trebui sa transporte acele porti pe alte meleaguri... dar poate exista alternative...

Edited by Engineer_xxl, 22 October 2014 - 14:27.


#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostEngineer_xxl, on 22 octombrie 2014 - 14:26, said:

O idee buna ar fi cea din Stargate... doar ca cineva va trebui sa transporte acele porti pe alte meleaguri... dar poate exista alternative...
Sau putem folosi ca si in Stargate o nava spatiala complet automata, care sa amplaseze cate o poarta pe fiecare planeta locuibila intalnita pe traiectoria ei.
Dar deocamdata si asta pare SF atat timp cat de-abia acum ne chinuim sa ajungem pe Marte, si nici nu avem certitudinea ca echipa ce va ajunge acolo are sanse reale de supravietuire.

Edited by Hider141, 22 October 2014 - 14:39.


#26
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostEngineer_xxl, on 22 octombrie 2014 - 14:26, said:

Eu nu am nimic impotriva faptului ca pot exista particule ce calatoresc cu viteze mai mari decat cea a luminii, problema este ca ceea ce presupunem noi ca au aceste viteze ori sunt particule energetice ori masa lor tinde spre zero.

Problema e ca noi oamenii nu ne putem imbarca intr-o nava spatiala si sa hoinarim prin spatiu la asemenea viteze, noi suntem materie, avem masa si proprietati fizice care ne limiteaza capacitatile, atat la nivel de macro cat si microunivers. Astfel trebuie sa apelam la anumite tehnologii care sa ne transporte intregi pe aceste distante in timpi utili noua ca fiinte muritoare. Dar sunt oarecum dezamagit ca majoritatea comunitatii stiintifice insista pe calatorii cu nave spatiale.
O idee buna ar fi cea din Stargate... doar ca cineva va trebui sa transporte acele porti pe alte meleaguri... dar poate exista alternative...

cam ce energii ar fi necesare ca sa deschizi si sa inchizi controlat o gaura de vierme. si ce energii mai sunt necesare ca s-o mentii stabila?

#27
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View PostAndantae, on 22 octombrie 2014 - 14:43, said:


cam ce energii ar fi necesare ca sa deschizi si sa inchizi controlat o gaura de vierme. si ce energii mai sunt necesare ca s-o mentii stabila?

O intrebare excelenta si cred ca asta ar trebui sa fie o preocupare mai reala pt stiinta. Ideea e ca conceptul de energie este oarecum mai bine inteles decat conceptul de Univers. Deja stapanim anumite forme de energie si usor incepem sa le folosim cat mai eficient. De aici si pana la metinerea unei asemenea gauri de vireme ar trebui sa fie o cale mai rapida decat calatoria cu o nava la viteza luminii...

#28
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostEngineer_xxl, on 22 octombrie 2014 - 14:50, said:


O intrebare excelenta si cred ca asta ar trebui sa fie o preocupare mai reala pt stiinta. Ideea e ca conceptul de energie este oarecum mai bine inteles decat conceptul de Univers. Deja stapanim anumite forme de energie si usor incepem sa le folosim cat mai eficient. De aici si pana la metinerea unei asemenea gauri de vireme ar trebui sa fie o cale mai rapida decat calatoria cu o nava la viteza luminii...

n-ai sesizat sensul intrebarii mele :(

ideea e ca, controlul unui fenomen precum gaura de vierme probabil ar presupune manipularea unor energii colosale, mai presus decat ceea ce ne imaginam noi

#29
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Stiu ca n-are legatura neaparat cu topicul dar...


Cum navighezi in spatiu ? Pe pamant ai niste puncte clare de referinta dupa care te ghidezi dar in spatiu toate se misca, in conditiile astea cum stii ca ajungi unde trebuie ?

#30
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostDjMx, on 22 octombrie 2014 - 14:55, said:

Stiu ca n-are legatura neaparat cu topicul dar...


Cum navighezi in spatiu ? Pe pamant ai niste puncte clare de referinta dupa care te ghidezi dar in spatiu toate se misca, in conditiile astea cum stii ca ajungi unde trebuie ?

dar pe ocean, pe ocean cum te ghidezi?

si mai vrem sa si deschidem gauri de vierme

Halal!

#31
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Stiu c-am formulat intrebarea destul de stupid dar raspunsul tau este si mai si.

#32
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Degeaba am călători cu viteza luminii. Cea mai apropiata stea e la 12 ani lumina parca, deci am face 12 ani pana acolo cu viteza luminii. Ne trebuie viteze mult mai mari.:P

Doar pt sistemul nostru solar e o viteza buna, in rest doar o picătură dintr-un ocean.

#33
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View PostAndantae, on 22 octombrie 2014 - 14:54, said:


n-ai sesizat sensul intrebarii mele Posted Image

ideea e ca, controlul unui fenomen precum gaura de vierme probabil ar presupune manipularea unor energii colosale, mai presus decat ceea ce ne imaginam noi
Intrebarea ta are un substrat pe care in mod ciudat chiar tu nu il constientizezi, intr-o astfel de discutie pur teoretica si imaginara trebuie sa vezi dincolo de limitele actuale. Ca sa intelegi ar trebui sa te gandesti ca avem o sursa imensa chiar in centrul sistemului nostru solar sau cel putin un exemplu de copiat :D Sa nu mai zic de antimaterie care daca poate fi cumva manevrata... multe lucruri pot fi realizate ;)

View PostDjMx, on 22 octombrie 2014 - 14:55, said:

Stiu ca n-are legatura neaparat cu topicul dar...


Cum navighezi in spatiu ? Pe pamant ai niste puncte clare de referinta dupa care te ghidezi dar in spatiu toate se misca, in conditiile astea cum stii ca ajungi unde trebuie ?

Raspunsul sta chiar in primul satelit trimis de oameni in spatiu (acum un an oficial a iesit din sistemul nostru solar). Pe atunci oamenii s-au gandit ca daca acest satelit va fi gasit de o viata inteligenta cum le vom putea zice cum sa ne gaseasca (anumite guri zic ca nu a fost inteligenta indicarea pozitiei noastre ca nu stim cine da peste acest satelit...) oricum solutia a constat in pulsari. Acestia se presupune ca au o durata de viata foarte lunga (destul de impropriu explicat) dar au o rotatie foarte constanta si fiecare pulsar are o rotatie unica care ne face usor sa ii identificam. Astfel s-a desenat o harta cu pozitia unor astfel de pulsari si pozitia noastra relativ la ei... deci, hai sa navigam :D

#34
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostEngineer_xxl, on 22 octombrie 2014 - 15:20, said:

Intrebarea ta are un substrat pe care in mod ciudat chiar tu nu il constientizezi, intr-o astfel de discutie pur teoretica si imaginara trebuie sa vezi dincolo de limitele actuale. Ca sa intelegi ar trebui sa te gandesti ca avem o sursa imensa chiar in centrul sistemului nostru solar sau cel putin un exemplu de copiat Posted Image Sa nu mai zic de antimaterie care daca poate fi cumva manevrata... multe lucruri pot fi realizate Posted Image


o sursa infima
gaura de vierme inseamna pacalirea fizicii. daca aproape de viteza luminii(linie dreapta, frumos, curat), masa si energia tind catre infinit, cam ce energii sunt necesare pentru a gauri spatiul?

View PostDjMx, on 22 octombrie 2014 - 15:09, said:

Stiu c-am formulat intrebarea destul de stupid dar raspunsul tau este si mai si.

raspunsul meu este stupid!

ok, am inteles, dar totusi, cum ne ghidam pe ocean. de unde stim sa ajungem unde vrem sa ajungem?

si cand ajungem la sfarsitul Pamantului, ce facem, cadem?

Edited by Andantae, 22 October 2014 - 15:40.


#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View PostAndantae, on 22 octombrie 2014 - 15:40, said:

o sursa infima
gaura de vierme inseamna pacalirea fizicii. daca aproape de viteza luminii(linie dreapta, frumos, curat), masa si energia tind catre infinit, cam ce energii sunt necesare pentru a gauri spatiul?



raspunsul meu este stupid!

ok, am inteles, dar totusi, cum ne ghidam pe ocean. de unde stim sa ajungem unde vrem sa ajungem?

si cand ajungem la sfarsitul Pamantului, ce facem, cadem?


Cred ca faci o mica confuzie: gaura de vierme si gaura neagra sunt concepte diferite... se stie ca  gaurile negre exista si au la baza o masa ce tinde spre infinit, aceasta singularitate este dincolo de puterea noastra de intelegere (momentan). Gaura de vierme, in schimb... nu este decat o teorie momentan si nu putem afirma ca ne trebuie o cantitate enorma de energie pt a crea si sutine una... poate e de ajuns sa fim la locul si timpul oportun unde sa dam un mic soc electric si... voala!! gaura de vierme se deschide. Unde duce? Asta e alta problema...

Din pacate la treaba cu navigatia nu prea ai dreptate: stelele pe care le vedem le stim si mai stim ca ele au o pozitie data la un timp dat. Odata ce ai iesit din sistemul nostru solar suntem in necunoscut, in teren necartografiat si asta ar face foarte grea sarcina de ati da o pozitie intrun spatiu necartografiat...

#36
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postmihaicozac, on 22 octombrie 2014 - 13:08, said:

Conform teoriei relativităţii, dacă te-ai îndepărta de pământ cu viteza luminii şi ai transmite un mesaj radio către pământ, mesajul nu ar ajunge niciodată, pt. că undele nu ar părăsi nava, în nicio direcţie.

Cum asa, ca undele radio se duc in directie opusa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate