Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Legea 258/2013

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bineinteles ca am ceva cu tine. am ce-am spus din primul meu post. ca printr-o ipocrizie fara margini ai senzatia ca legiuitorul e impotriva dumitale, personal.

ce parere? dumneata ai o probleme cu o lege care are caracter imperativ.
cu alte cuvinte nu e dupa tine.
si nu ai o problema cu legea ci cu faptul ca alesii dumitale, aparent, folosesc legea asta pentru beneficiul lor financiar.
poti sa schimbi asta.
cum scriu eu? ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca eu nu scriu cu cratime in plus sau in minus.
deci?
ce parere?

Edited by spare-me, 18 October 2014 - 21:51.


#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postspik1, on 17 octombrie 2014 - 20:21, said:

Buna seara !
Nu stiu daca postez in aria potrivita, si cer scuze anticipat !
Am primit o instiintare de la primarie, precum suntem obligati sa, citez : "va va sterilizati si sa va inregistrati cainii din gospodarie cu ajutorul unui CIP de indentificare" !
Intreb si eu, ca nu am inteles prea bine, daca si de ce sunt obligat sa-mi castrez cainele ce sta numai in curtea mea ?!
Citeam pe net despre cum un caine este si el un suflet, ca are sentimente, bla, bla, bla, dar a devenit o necesitate sa fie castrati ! Pai ce fel de suflet mai este ala care ramane fara "oute", sau fara "ovare", n-ar fi mai bine, mai igienic si pana la urma, mai uman sa-i impaiem ?!!!
Mai nene, te ia durerea de cap, la cate ineptii s-a ajuns in tara asta !
Sau rezolvat toate, numai acest aspect a mai ramas o problema stringenta !

Nu e nicio ineptie. Eu am un tampit de vecin care tine caini in curte cu titlul de "ai lui", asa declara cand vin autoritatile peste el. Cand nu vin, sunt lasati sa vagabondeze pe unde le vine cheful si sa se inmulteasca in nestire, sa se lupte cu alti caini si sa sara la oameni.

View Postlucifer76, on 18 octombrie 2014 - 09:30, said:

Acum, daca sterilizarea era gratuita, era o chestie, dar nu stiu cum se face ca singura grija a statului e sa ia banii cetateanului, spre "binele" lui.

Este si gratuita, in orasul meu luna aceasta a fost campanie organizata de Primarie.

View Postspik1, on 18 octombrie 2014 - 21:14, said:

Sunt nervos pentru ca ma obliga astia sa castrez cainele meu, din curtea mea si nu sunt de acord cu asta ! Iar celelalte sunt , poate off-topic, in aceiasi nota cu aceasta lege: pe interes !
Nu baga mana in foc in legatura cu "aprobarile", ca iti arat proaspat absolventi de facultate, la varsta de 40 de ani, ce habar nu au sa faca, corect, acordul predicatului cu subiectul !

Da' oare in tarile UE nu e tot asa? Animalele fara drept de monta nu e obligatoriu sa fie sterilizate? Intreb, nu dau cu parul.

Si din vina cui s-a ajuns la astfel de legi? Din vina alora care isi lasa animalele sa se inmulteasca cum si pe unde apuca. Nu se stie cine sunt, nimeni nu-i vede, ca sunt din rural care aduc puii in urban, ca ma-sa, ca ta-su, ceva trebuia facut. Legea aia poarta numele copilului ucis de maidanezi.

#21
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pai, intr-o tara normala, nu faci legi pentru majoritate din cauza unei minoritati. Daca s-ar aplica legea,  nu s-ar mai ajunge ca un iresponsabil sa creasca/detina caini fara sa raspunda pentru ei, sau sa deranjeze vecinii.
Eu nu sunt fanatic, dar imi place sa am un caine si o pisica, in curte, dar cum poti sa-i iei ce are mai puternic un animal:instinctul de reproducere. Nu stiu sa ma exprim , dar consider ca prin castrare nu vei avea decat o "leguma" langa tine, indiferent de ce caine ai, de paza , de companie, etc. Am avut un lup galben, acum am o corcitura mica, dar consider ca orice animal, mai ales in zona urbana, trebuie educat. De exemplu, cainele meu nu latra aiurea la luna, cum fac cei ai lui vecina, stiu cand latra la om, sau la altceva, asculta comenzile de baza. Pisica o hranesc in asa fel incat sa nu aiba nevoie sa caute pe la vecini, pisoilor le caut stapani, sau ii eutanasiez.
Nu stiu daca m-am facut inteles, dar nu cred ca sunt mai absurd, decat aceasta lege.

View Postspare-me, on 18 octombrie 2014 - 21:50, said:

bineinteles ca am ceva cu tine. am ce-am spus din primul meu post. ca printr-o ipocrizie fara margini ai senzatia ca legiuitorul e impotriva dumitale, personal.

ce parere? dumneata ai o probleme cu o lege care are caracter imperativ.
cu alte cuvinte nu e dupa tine.
si nu ai o problema cu legea ci cu faptul ca alesii dumitale, aparent, folosesc legea asta pentru beneficiul lor financiar.
poti sa schimbi asta.
cum scriu eu? ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca eu nu scriu cu cratime in plus sau in minus.
deci?
ce parere?

Pentru un moderator esti prea subiectiv si consider ca discutia cu tine nu are rost.
Cele bune !

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
a fi sau nu moderator nu are nicio legatura cu aceasta discutie. si nici cu tine.
legile sunt facute pentru toti si se respecta!
daca nu ti convine fa eforturi sa le schimbi

#23
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am inteles punctul tau de vedere, nu are rost sa continuam discutia.
Ca moderator, in primul rand, ar trebui sa stii a scrie foarte corect, ceea ce nu faci.
Numai de bine !

Edited by spik1, 19 October 2014 - 13:36.


#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDeria_Leena26, on 19 octombrie 2014 - 00:45, said:

Este si gratuita, in orasul meu luna aceasta a fost campanie organizata de Primarie.
Este si gratuit, dar nu este mereu gratuit. Anul trecut era in cartier la mine o rulota pentru sterilizat caini. Ar fi fost bine daca ar fi acceptat si pisici... Dar ideea e ca legea te obliga sa platesti pentru ca nu te informeaza ca se poate si gratuit, cum am pus cateva linkuri mai sus. Daca pe alesii nostri ii durea de binele alegatorilor, specificau asta de la inceput, conlucrau cu ONG-urile, si toata lumea era multumita.

Edited by lucifer76, 19 October 2014 - 13:44.


#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 13:36, said:

Am inteles punctul tau de vedere, nu are rost sa continuam discutia.
Ca moderator, in primul rand, ar trebui sa stii a scrie foarte corect, ceea ce nu faci.
Numai de bine !
nu! ca moderator tre' sa-i slujesti pe altii pe gratis, sa cureti mizeriile lor, sa le trimiti mesaje, sa le raspunzi la intrebari.
dar poti incepe prin a-mi  explica tu ce n-am scris corect.

#26
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@spik1:
Cu acordul lui lucifer76 , ți-am mutat acest topic de pe "medicină veterinară" pe "pet word" cu intenția de-a fi mai aproape celor într-o situație asemănătoare.
A-l muta iarăși în "poiană", realizezi poate că nu-i scopul nostru, al celor de ne este drag de animăluțe...
Și încă una:
Fă rogu-te diferența între moderator și super moderator.
Noi ăștia la care scrie cu negru îngroșat suntem colegii voștri, unde scrie cu albastru sunt șefii noștri.
Poate au destule pe cap și nu mai au timpul necesar pentru a-și îndulci vorbele, preferând să spună lucrurilor scurt de tot pe nume.

on:
Citiți vă rog și acele norme metodologice de aplicare a legii.
Motivația legiuitorului ține în opinia mea de responsbilitatea fiecăruia.
Responsabilitate care nu prea există, (ori prea firavă) dacă-i să spunem lucrurilor pe nume.
Și atunci trebuia să găsească un numitor comun.
Spun asta fără a apela la comoda interpretare cu "teoria conspirației" de care-i plin folclorul urban.

După cum bine vezi, toată discuția se rezumă la acei câini de rasă comună ori metiși.
Este o lege împotriva celor care ( nu-i cazul niciunuia de pe SP, evident ) iau un câine de pe stradă, îl țin o vreme, îl mai lasă să se și puiască cu cine-o fi și apoi îi dau cu picioru-n fund și-l lasă pe stradă că-i prea scump de hrănit, de educat și de dus la veterinar...

Se schimbă lucrurile atunci când plătești câteva sute bune de Euro pe un cățel care nu intră în categoria celor care trebuie sterilizați.

Începem să ne înțelegem acum ?

#27
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 13:00, said:

Pai, intr-o tara normala, nu faci legi pentru majoritate din cauza unei minoritati.
Minoritatea aia e destul de maricica.

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 13:00, said:

cum poti sa-i iei ce are mai puternic un animal:instinctul de reproducere. Nu stiu sa ma exprim , dar consider ca prin castrare nu vei avea decat o "leguma" langa tine
Vezi ca aici tu esti extrem de subiectiv. I-ai luat instinctul de reproducere, in rest e acelasi animal ! Te va iubi si isi va face datoria la fel.
Asta da motiv sa nu dormi noaptea.

#28
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postlucifer76, on 19 octombrie 2014 - 13:44, said:

Este si gratuit, dar nu este mereu gratuit. Anul trecut era in cartier la mine o rulota pentru sterilizat caini. Ar fi fost bine daca ar fi acceptat si pisici... Dar ideea e ca legea te obliga sa platesti pentru ca nu te informeaza ca se poate si gratuit, cum am pus cateva linkuri mai sus. Daca pe alesii nostri ii durea de binele alegatorilor, specificau asta de la inceput, conlucrau cu ONG-urile, si toata lumea era multumita.

Da-le-n bip de ONG-uri, una nu m-a ajutat cand am sunat in disperare, ca era o situatie pentru care nu aveam solutii.

Pe Facebook este o tampita, sustinatoare a maidanezilor, e si aia la ceva ONG, a discutat sotul ceva cu ea si aia a concluzionat ca noi ne invatam copilul sa loveasca maidanezii cu pietre. Cand eu nu mai stiam cum sa-i spun sa nu-i mangaie, ca n-am incredere ca nu sunt purtatori de germeni/boli.

Maidanezii e unul dintre subiectele in legatura cu care sunt convinsa ca romanii nu pot fi educati. Pot sa-l inteleg si pe spik1, insa.

Edited by Deria_Leena26, 19 October 2014 - 15:36.


#29
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu vreau sa incep o polemica fara rost.
Majoritatea celor cu care am discutat sunt de parere ca la noi nu sunt lucrurile roze asa incat sa cheltuim bani pe animale, cand oamenii au mai multa nevoie de acesti bani.
Sunt convins ca se pot aduna toti cainii vagabonzi si fara suparare sa fie exterminati. Sunt un pericol pentru oameni si nu avem bani pentru ingrijirea lor inutila. Respectand legea si nu ignorand-o, asa cum fac inclusiv autoritatile, se poate trai decent fara a obliga cetateanul responsabil sa faca un lucru inutil daca nu vrea.
Mi se pare indecent sa tipi, sa te lupti pentru niste animale nefolositoare, in conditiile in care semeni de-ai nostrii sunt napastuiti si vai de ei.
Asa cum edili sunt cuprinsi de dorul nostru doar in preajma alegerilor, asa le este si interesul !
Hai sa fim sanatosi !

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postscaiba, on 19 octombrie 2014 - 14:29, said:

După cum bine vezi, toată discuția se rezumă la acei câini de rasă comună ori metiși.
Hmm, dar cei de rasa nu se inmultesc si ei, uneori la intamplare? Metisii nu au aparut chiar din neant.

View Postscaiba, on 19 octombrie 2014 - 14:29, said:

Se schimbă lucrurile atunci când plătești câteva sute bune de Euro pe un cățel care nu intră în categoria celor care trebuie sterilizați.
Iese Gigel cu "latratorul" cu pedigree pe strada, asta vede o maidaneza in calduri, fac hopa-hopa, si avem alti maidanezi.

View PostDeria_Leena26, on 19 octombrie 2014 - 15:33, said:

Maidanezii e unul dintre subiectele in legatura cu care sunt convinsa ca romanii nu pot fi educati.
Nu doar maidanezii, ok? Am niste vecini mai cretini care isi scapa din cand in cand rottweilerul pe strada. Pe astia cum sa ii educi sa isi tina naibii potaia legata sau intr-un tarc sanatos? Cainii sunt caini, indiferent de originea lor, si toti pot fi periculosi.

View PostDeria_Leena26, on 19 octombrie 2014 - 00:45, said:

Nu e nicio ineptie. Eu am un tampit de vecin care tine caini in curte cu titlul de "ai lui", asa declara cand vin autoritatile peste el. Cand nu vin, sunt lasati sa vagabondeze pe unde le vine cheful si sa se inmulteasca in nestire, sa se lupte cu alti caini si sa sara la oameni.
Si legea asta va avea vreun efect asupra lui? Potaile nu vor mai sari pe oameni? Daca tot vrem sa facem o chestie, de ce sa nu o facem ca lumea? Avem nspemii de legi, dar toate ineficiente:
OUG nr. 155/2001
Legea nr. 227/2002
Legea nr. 391/2006
Legea nr. 258/2013
..........................

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 18:52, said:

Majoritatea celor cu care am discutat sunt de parere ca la noi nu sunt lucrurile roze asa incat sa cheltuim bani pe animale
Se fac si sterilizari gratuite, dar se pare ca astia de la primarie au "uitat" sa iti spuna asta.
http://stiri.tvr.ro/...inii_50559.html

Quote

Programul de sterilizare a animalelor cu şi fără stăpân din oraşul Pantelimon se va derula în următoarele 6 luni.
Da un telefon la cei de la Fundaţia Vier Pfoten, vezi unde e centrul mobil si te descurci tu.

#31
flr19

flr19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.01.2014

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 13:00, said:

Pai, intr-o tara normala, nu faci legi pentru majoritate din cauza unei minoritati.


Ai dreptate, intr-o tara normala, doar ca Romania nu e o tara normala si nu mult o sa mai dureze pana o sa platim impozit pt animele de companie.

LE: @ spik1 deacord cu tine, niste bani aruncati. Cati oameni mor muscati de caini si cati oameni mor in spitale din cauza conditiilor improprii  (ori lipsa spitalelor)  sau cati mor in accidente rutiere din cauza drumurilor proaste si exemplele pot continua...

Edited by flr19, 19 October 2014 - 19:31.


#32
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu stiu cum sa spun, dar lucrurile simple sunt cele mai bune.
Asa cred acum, nu avem bani si timp de cocoloseala cainilor.
Sunt multe alte probleme de rezolvat, iar chestia cu cainii se poate rezolva mai simplu, mai ieftin si mai rapid.
Mai tarziu cand vom ajunge mai "aproape" de tarile vestice, va fi timp si de astfel de "fineturi".
Sunt atatea probleme, stringente, de rezolvat: sanatate, asistenta sociala, economie, etc. si noi cheltuim bani pe...caini !
Noi nu avem putinta de a ne ingriji semenii cum trebuie, dar ne dam osteneala pentru caini !

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dupa cum am mai spus de cateva ori, toate aceste probleme sunt chestiune separate care se rezolva separat.
faptul ca ti se pare tie ca asistenta sociala e o problema nu inseamna ca trebuie sa lasam problema cainilor nerezolvata.

cu atitudine ca a ta nu vom ajunge niciodata aproape de tarile vestice.
noroc ca statul dispune de mecanisme de coercitie astfel incat supunerea in fata legilor imperative sa nu fie la latitudinea cetateanului...
dar deja intru in "fineturi" cu cineva care mi-a scris ca nu stiu a scrie...fara sa-mi citeze macar o singura greseala :lol:

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postspik1, on 18 octombrie 2014 - 21:14, said:

Sunt nervos pentru ca ma obliga astia sa castrez cainele meu, din curtea mea si nu sunt de acord cu asta ! Iar celelalte sunt , poate off-topic, in aceiasi nota cu aceasta lege: pe interes !
Nu baga mana in foc in legatura cu "aprobarile", ca iti arat proaspat absolventi de facultate, la varsta de 40 de ani, ce habar nu au sa faca, corect, acordul predicatului cu subiectul !
Dar primaria de unde stie ca ai caine? Ai declarat la primarie ca ai caine?
Spune si tu ca a venit in vizita la tine cainele daca vin cei de la primarie in control ...desi ma indoiesc....

Edited by Clovis, 19 October 2014 - 20:35.


#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postlucifer76, on 19 octombrie 2014 - 19:17, said:

...
Iese Gigel cu "latratorul" cu pedigree pe strada, asta vede o maidaneza in calduri, fac hopa-hopa, si avem alti maidanezi.
...
Cum bine spui, ăla trebuie să fi "gigel" bine Posted Image
Mi-am cumpărat lesă și botniță (nu vă bucurați, nu erau pentru mine Posted Image ) atunci când a trebuit să duc un cățel la radiografie.
În rest, niciunul nu a ajuns să vadă cum arată o stradă.

La noi trebuie să schimbăm ceva, trebuie să înțelegem că nu-i normal și firesc a crește un câine în câteva zeci de metri pătrați pentru a ne fi necesară și strada mai apoi.

View Postspik1, on 19 octombrie 2014 - 19:56, said:

...Noi nu avem putinta de a ne ingriji semenii cum trebuie, dar ne dam osteneala pentru caini !
Îți doresc din suflet să simți ce înseamnă atașamentul unui biet cățel.
Chiar putem învăța și de la ei.

#36
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am spus ca problema cainilor (maidanezi, ceilalti sa raspunda proprietarii pt. ei)) se poate rezolva si fara atata "tam-tam" si atat de costisitor, in conditiile noastre de acum.
Atitudinea mea este pragmatica si nu cred ca aceasta problema a cainilor necesita atatea "fineturi" !
Peste ani, acum esti tanar, ai sa intelegi mai multe.
Pana atunci, cat esti tanar, poti invata a scrie orice propozitie cu litera mare la inceput.

Edited by spik1, 19 October 2014 - 20:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate