Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Generator cu motor in 4 timpi.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Am nevoie de un generator de curent la 220 V pe benzina, dar este foarte important ca motorul generatorului sa fie in 4 timpi.
Ce am gasit eu pana acum NOU:
http://goo.gl/Zvj2bC


Ar merge si unul second.
M-ar interesa sa fie cat mai ieftin, generatorul o sa fie folosit pentru un stand experimental pentru scoala....de asta am nevoie sa aiba motorul in 4 timpi.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cati wati ai nevoie?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles legatura intre scoala si 4 timpi. Trebuia sa-ncepi cu puterea minima de care ai nevoie.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
La scoala....mai bine zis facultate, studiem in detaliu motorul in 4 timpi ( este cel mai folosit la masini in ziua de azi ).
Ca sa nu fie nevoie sa dezmembram o masina, sa ne complicam cu un stand pe care sa punem motorul...am zis ca o sa cumparam un generator care este gata facut, functional, calibrat etc.
Nu stiu exact de ce putere avem nevoie....o sa fie niste consumatori destul de mici, doar pentru niste experimente.

Edited by eug3n92, 16 October 2014 - 16:26.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Tu vrei numai motor, sau vrei un generator complet?
Eu iti pot da un motor sh de ATV  in 4 timpi, are si CVT (cutie de viteze centrifugala automata) trebuie sa-i pui doar benzina si baterie (ti-l probez cand il iei) la 250 lei. Il poti folosi apoi si la o barca sau in agricultura, etc.
(sa mai zica cineva ca nu fac ceva pentru viitorii studenti fara bac...)

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Vreau generatorul complet.

#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009
Se mai fabrica generatoare cu motoare in 2 timpi ?

#8
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
majoritatea de putere mica, e mai rentabil pentru producatori.

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Stie cineva daca motorul unui astfel de generator se poate accelera? Sau el are o turatie constanta ?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se accelereaza doar la inceput, cand e tras socul. Accelararea ar fi complet inutila, vezi principiile
Ce ar fi sa incerci sa intri si tu intr-un magazin sa intrebi una-alta? pari cazut din luna...

http://ro.math.wikia...rent_alternativ

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 eug3n92, on 20 octombrie 2014 - 16:26, said:

Stie cineva daca motorul unui astfel de generator se poate accelera? Sau el are o turatie constanta ?
Are un regulator care incearca sa pastreze turatia constanta.
Turatia are tendinta sa scada cand pui sarcina pe generator (deci pe motor). Atunci regulatorul "apasa pedala de acceleratie" ca sa incerce sa compenseze sarcina suplimentara si sa readuca turatia la valoarea prescrisa.

E cam la fel ca si cu masina. Mergi pe drum drept cu 90 Km/h in treapta a IV-a, ai pedala de acceleratie apasata 30%.
Daca incepi sa urci la deal, turatia (si viteza) incep sa scada. Ca sa pastrezi 90 Km/h in urcare la deal, trebuie sa apesi pedala pana la 50%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate