Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prepay versus abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
tu ai facut un calcul rational .. cand termini tot creditul si ai de dat un telefon ce faci ???

haide sa luam la socoteala multitudinea de servicii oferite pe abonament ... in mare ai si tu dreptate dar nu in totalitate. ( asta am zis de la primul reply )

din cate am observat treaba sta cam asa:

cine doreste telefon mobil care sa-l foloseasca doar in cazuri de urgenta foloseste cartele reincarcabile ( indiferent de retea )
cine doreste minute multe si foloseste telefonul doar in scop de business ( foloseste zapp sau abonamente de firma a dif retele gsm )
cine doreste abonament la un pret relativ mic ... un nr de minute ( mic ) alege connex/vodafone
cine foloseste mobilul ptr a suna doar in aceasi retea foloseste orange ......

fiecare alege ce i se pare ca-l avantajeaza, nu cred ca sunt persoane ce folosesc lunar doar 10-15 minute in retea/nationale si are abonament de 20-30 usd ....

hai sa o luam asha:
sa am in momentul de fata un copil de varsta ~16 ani .. i-as cumpara un telefon mobil si o cartela prepay pentru a avea contact non stop cu el.
daca as avea un copil de ~20 ani .... cu siguranta as fi deacord sa aiba un abonament la o retea de telefonie mobila .. dar in functie de cercul de persoane in care se invarte ... eu sunt din iasi si aici la noi se foloseste cel mai mult Orange ( desi au inceput sa vina din urma Zapp-istii si merele crude :P adica connex/vodafone ) ....

eu unul folosesc SMS-urile doar cand sunt la cursuri sau noaptea ff tarziu .. dau SMS-uri pentru a nu deranja sunand. Tineretul sub 18 ani foloseste ff mult SMS-ul ... mi se pare normal ca acestia sa fie cartelarii.


pana mea .... eu unul sunt un tip sociabil si sun si prietenii si familia si oamenii cu care lucrez si colegii de facultate .... deci ma incadrez in toate categoriile si :P in toate spoturile publicitare.

e adevarat ca multe minute sunt consumate nejustificat .. dar asta este ..... daca e sa o luam asa ... sunt si foarte multe cuvinte ( rostite ) fara rost si nejustificate.

Edited by EPoX, 05 January 2006 - 11:08.


#38
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

View Postdobrotescunicol, on Jan 5 2006, 10:45, said:

N-ai inteles!  Ai putea vorbi 75 daca reportezi de pe luna anterioara. Domnule, e mai avantajos abonamentul numai daca vorbesti "sute de minute"! Am demonstrat ca un OM NORMAL daca foloseste rational minutele nu are nevoie  de mai mult de 50, max.60. Restul le consuma aiurea pentru ca problemele sale reale din viata de zi cu zi deja le-a rezolvat. Sa calculam presupunand ca ai vorbit 55 min dintre care 30 in afara orelor de varf (caz general, nimeni nu vorbeste doar ziua sau doar seara/doar nr. fav desi prefera in orele cu tarif redus):

[

N-o sa ma convingi niciodata si nici eu n-o sa te conving pe tine.
Ai demonstrat doar ca daca vb 50-60 min e mai rentabil cu un prepay.
In rest n-ai mai demonstrat nimic, un om normal,cum ii zici tu,nu seamana cu tine neaparat, unui om normal ii tb 10min/luna,altui om normal ii tb 1000min/luna,si eu cred ca-s ambii normali.Deci nu poti sa scoti tu o formula cu cat ii tb unui om sa vb pe luna.Decat daca esti sociolog/psiholog. Dar noi aici nu vorbim de nevoia de comunicare in intelesul ei stiintific,cat are un om nevoie sa vorbeasca, cat are nevoie sa se uite la televizor, cate calorii are nevoie pentru a supravietui...etc. Noi vb despre ce i se potriveste fiecaruia,cu avantajele sau dezavantajele inerente.

Mai tb pus in balanta si ce zice dj_b, si ajungi la concluzia ca mai bine-ti iei un abonament, sau mai bine ramai pe cartela, si platesti niste bani in plus decat sa te stresezi atat de mult si niciodata nu poti sa zici ca ai ales solutia optima.  :)

Aaaa...si mai tb pus in balanta si faptul ca la cartele primesti un bonus pt apelurile primite.

Mie personal mi se potriveste abonamentul,pentru ca vb mai mult de 60min, si nu ca as avea nevoie neaparata, ci pt ca asa simt eu nevoia,asta ma satisface pe mine, asta ma face sa fiu eu un om normal.

Edited by nepot, 05 January 2006 - 11:15.


#39
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
clar...solutia ca sa impacam si capra si varza...abonamentul orange si cartela cosmote...cu credit gratuit...asta am facut eu... nu mai are nici un rost sa mai vb cu 0.27 la orange cand cosmote imi ofera tarif de 0.16 euro...si unde mai pui ca nici macar nu platesc eu chestiile astea...mai e valabila oferta la cosmote la cartele sau nu, pt un prieten ca pe site nu pare actualizat...

#40
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
aveam si eu ab de 4 usd de la care aveam 15 min nationale ( pt 2 ani in retea ) si 180 min seara si in weekend .. a inceput facultatea si au venit multi din afara iasiului .. connex-isti. alea 15 nationale se duceau intr-o jumatate de zi .. alea orange 180 .... in 2 saptamani jumatate  ( adevarat ca multe din minute folosite fara rost .. dar asta este ).

Chestia asta cu minutele vb fara rost ... e penala rau .. ar trebui sa vb ff rapid si la obiect de fiecaredata ??? Atunci cum vb cu iubitele/sotiile noastre ? "Buna draga eu sunt bine sper ca si tu si copii sunteti bine eu aici muncesc si numai pot de oboseala si imi este dor de voi ! " ( hmm dureaza 7 secunde sa spui ce am zis eu aici ... dar daca stau sa ma gandesc bine si aceasta este o conversatie inutila ? ). Telefonia mobila ca si cea fixa ca si internetul sunt facute pentru a comunica, a cunoaste, a te informa .... Am dreptate ??

Edited by EPoX, 05 January 2006 - 11:18.


#41
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

View Posttwisterme2003, on Jan 5 2006, 11:11, said:

clar...solutia ca sa impacam si capra si varza...abonamentul orange si cartela cosmote...cu credit gratuit...asta am facut eu... nu mai are nici un rost sa mai vb cu 0.27 la orange cand cosmote imi ofera tarif de 0.16 euro...si unde mai pui ca nici macar nu platesc eu chestiile astea...mai e valabila oferta la cosmote la cartele sau nu, pt un prieten ca pe site nu pare actualizat...
Nu e asa prietene,solutia ideala e sa am abonamentul meu de acum, pe acelasi sim sa am alt nr de prepay(sa iau bonusuri cand ma suna lumea),sa mai am pe acelasi sim si un nr de cosmote (ca primesc 2E/luna) si tot asa...cu numere de la toti operatorii...dar ma tem ca nu se poate nici macar cu 2 nr de la acelasi operator.  :confuzzled:

#42
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postnepot, on Jan 5 2006, 11:18, said:

Nu e asa prietene,solutia ideala e sa am abonamentul meu de acum, pe acelasi sim sa am alt nr de prepay(sa iau bonusuri cand ma suna lumea),sa mai am pe acelasi sim si un nr de cosmote (ca primesc 2E/luna) si tot asa...cu numere de la toti operatorii...dar ma tem ca nu se poate nici macar cu 2 nr de la acelasi operator.  :confuzzled:
:w00t:  :w00t:  :w00t: sa nu uiti romtelecomul si rds-ul

#43
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postnepot, on Jan 5 2006, 11:18, said:

Nu e asa prietene,solutia ideala e sa am abonamentul meu de acum, pe acelasi sim sa am alt nr de prepay(sa iau bonusuri cand ma suna lumea),sa mai am pe acelasi sim si un nr de cosmote (ca primesc 2E/luna) si tot asa...cu numere de la toti operatorii...dar ma tem ca nu se poate nici macar cu 2 nr de la acelasi operator.  :confuzzled:
:w00t:  :w00t:  :w00t: sa nu uiti romtelecomul si rds-ul

#44
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
nu inteleg ce va complicati unii cu "N" telefoane mobile si cu "N" retele si cu "N" numere.

am avut primite d ela orange 2 cartele pre pay ( una de 6 usd si alta de 9 usd - ultima dintre ele fiind cu chestia asta 2 X 24 - asta am inscris-o si in orange student ) .. cum am terminat creditul ... deja nici numai stiu ce am facut cu ele .. ultima cartela i-amd at-o lu' maikmea are si tel mobil ( un OT311 care sta in casa de pomana nimeni nu-l folosea ) dar ea nu-l foloseste.


eu am un telefon, un sg numar, o sg retea si sun daca este cazul in toate retelele posibile .. atat in romania cat si afara.

#45
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Am:
1.  OVB 10 - primesc 14usd pt vechime
2.  Ab cu 300 min nat incluse - primesc 400 pt vechime.
Cu ce ar fi mai avantajos un pre-pay? Si creditul si minutele nationale se reporteaza si unde mai pui ca am primit puncte cadou gramada, mai aveam si eu si mi-am luat tel aproape gratuit. Punctul tau de vedere nu coincide cu al multora. De ce te straduiesti atat sa ne convingi?

#46
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postnepot, on Jan 5 2006, 11:04, said:

....Mai tb pus in balanta si ce zice dj_b, si ajungi la concluzia ca mai bine-ti iei un abonament, sau mai bine ramai pe cartela, si platesti niste bani in plus decat sa te stresezi atat de mult si niciodata nu poti sa zici ca ai ales solutia optima.  :)

Aaaa...si mai tb pus in balanta si faptul ca la cartele primesti un bonus pt apelurile primite.

Mie personal mi se potriveste abonamentul,pentru ca vb mai mult de 60min, si nu ca as avea nevoie neaparata, ci pt ca asa simt eu nevoia,asta ma satisface pe mine, asta ma face sa fiu eu un om normal.

Adevarat, la asta se reduce totul.
Am fost abonat si nu puteam imagina viata pe cartela. Am fost nevoit sa renunt (depindeam de parinti). Am trecut pe cartela si a fost rau. S-a simtit. Dupa mult timp  m-am obisnuit. Apoi am inceput sa simt si avantajele (libertate intr-un anumit sens). Daca nu eram fortat  nu renuntam la abonament. Acum am bani, as putea sa fac altul dar nu mai simt nevoia.

View PostEPoX, on Jan 5 2006, 08:12, said:

in caz de nu stiai ptr a mai scapa de atatea facturi se poate plati in avans abonamnetul .. si mai scapi de griji si drumuri ... sau mai nou datorita noii tehnologii poti plati cu cardul la orice bancomat facturile ( incepand de la tel mobil pana la curent/gaz etc etc ).....
Problema nu e modalitatea de achitare. Problema e ca vineee indiferent ce-ai face, indiferent daca saptamana asta ai sau nu nevoie sa suni.
Cei de pe forum sunt in general studenti. Pot face mii de calcule. Nu-i intereseaza, Oricum, parintii munesc,  ar da orice sa sune prietena si baietii la o bere. Mai conteaza cativa centi acolo?
Sincer, nici eu nu as fi fost instare sa calculez la rece, sa iau o decizie care intr-un fel mi-ar fi schimbat personalitatea. Deja mobilul face parte din felul nostru de a fi. Mai repede iesi din casa fara caciula decat fara mobil. E greu...

#47
Dj_B

Dj_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2005
bine zis la faza cu "Mai repede iesi din casa fara caciula decat fara mobil"
ia gandeste-te ca pe noi ne pun astia sa nu mai mergem cu mobile la liceu... si la faza cu "le ascunzi"... te controleaza in buzunare, ghiozdan, tot... :(

#48
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,361
  • Înscris: 03.04.2004
OVB 10, mi se pare super.. vb cu oricine si oricand! Am testat tot, pe toate retelele, mai putin Cosmo recunosc, dar pt mine e arhisuficient ce am acum. Cel mult in viitor sa fac un upgrade la varianta OVB 20! Si va fi si mai cool cand din acel credit pe care il am la dispozitie sa mi se scada si roaming-ul!

#49
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postraducristin, on Jan 5 2006, 11:34, said:

Am:
1.  OVB 10 - primesc 14usd pt vechime
2.  Ab cu 300 min nat incluse - primesc 400 pt vechime.
Cu ce ar fi mai avantajos un pre-pay? Si creditul si minutele nationale se reporteaza si unde mai pui ca am primit puncte cadou gramada, mai aveam si eu si mi-am luat tel aproape gratuit. Punctul tau de vedere nu coincide cu al multora. De ce te straduiesti atat sa ne convingi?

300 minute e momeala. Ti-ar da o mie sa te faca sa cumperi. Antenele sunt instalate, totul e sa aruncam momeala: puncte cadou, 50 minute joia, 40 martea, etc. balarii. Asta e doar strategie de marketing. Daca fiecare abonat din tara asta munceste 2 zile pentru compania de telefonie crezi ca mai conteaza cate minute ofera? Important e sa-i determine cumva pe toti sa faca spovedanii cat mai lungi la telefon. Daca ar fi 20 centi minutul, probabil oamenii s-ar limita la cateva minute utile si nu ar iesi profit. In felul asta arunca momeala cu zecile de minute si toata lumea face abonament de 10$, chiar si cei care in mod normal nu s-ar abona. Peste cei 10$ mai "sug" ceva de la apeluri in alta retea, un MMS, o chestie acolo, se gaseste.
De ce incerc sa conving?
1. Acesta e subiectul topicului "Prepay versus abonament", nu?
2. Vad atata naivitate pe forum. Toti bucurosi ca s-au dat  x min cadou sau ca a ieftinit cu cativa centi se inghesuie sa faca abonamente de zeci de dolari si indemnati de reclame si de societate se autosugestioneaza sa vorbeasca.

#50
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postemanu900, on Jan 5 2006, 11:47, said:

OVB 10, mi se pare super.. vb cu oricine si oricand! Am testat tot, pe toate retelele, mai putin Cosmo recunosc, dar pt mine e arhisuficient ce am acum. Cel mult in viitor sa fac un upgrade la varianta OVB 20! Si va fi si mai cool cand din acel credit pe care il am la dispozitie sa mi se scada si roaming-ul!
Ai ce sa vorbesti cu oricine? Ai atatia oameni cu care se poate purta o discutie serioasa oricand? Nu cred. Mai mult de 5-10 prieteni adevarati ai? Daca nu ai toate astea, afla ca tocmai ai inghitit momeala si vei baga in buzunarul Orange o gramada de bani. Probabil in ansamblu vei vorbi tot cat s-ar vorbi cu un abonament de 4$ + extraoptiune dar vei plati mai mult.
Responsabilul de marketing tocmai a facut o afacere. A determinat un om care in mod normal ar fi putut sa plateasca 8$, sa dea 10$.

#51
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
tu nu esti intreg la minte ... 8 USD .. man u te referi la un grup foarte restrans de prieteni cu care vb tu .. asta e media calculelor tale .....

pana mea .. fa si tu un calcul daca iti pica netul si trebuie sa suni la provider de 2-3 ori .... ce faci ? astepti sa suni seara dupa ora XY ??? ca sa-ti iasa calculele ?
fii serios ....

5-10 prieteni adevarati ??? uauuu ... sigur aia sunt prieteni adevarati ?? eu caut unul singur si de-abia am gasit-o ( ca e o ea  ) ... la tine ce inseamna prieten adevarat ? le dai bip sa te sune .. la toti ?? clar man .. u in 2-3 zile ai bonusul de 100 minute ( parca asa era )

apropo ai ceva cu cei de la marketing ?rolul lor e de a satisface clientii nu de a-i prosti ( asta o spun in calitate de student la fac. de economie si administrarea afacerilor .. in viitor profilul marketing )

Edited by EPoX, 05 January 2006 - 12:56.


#52
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View PostEPoX, on Jan 5 2006, 12:50, said:

tu nu esti intreg la minte ... 8 USD .. man u te referi la un grup foarte restrans de prieteni cu care vb tu .. asta e media calculelor tale .....
8USD, ma refeream la abonament cu 180min

View PostEPoX, on Jan 5 2006, 12:50, said:

pana mea .. fa si tu un calcul daca iti pica netul si trebuie sa suni la provider de 2-3 ori .... ce faci ? astepti sa suni seara dupa ora XY ??? ca sa-ti iasa calculele ?
fii serios ....

5-10 prieteni adevarati ??? uauuu ... sigur aia sunt prieteni adevarati ?? eu caut unul singur si de-abia am gasit-o ( ca e o ea  ) ... la tine ce inseamna prieten adevarat ? le dai bip sa te sune .. la toti ?? clar man .. u in 2-3 zile ai bonusul de 100 minute ( parca asa era )

apropo ai ceva cu cei de la marketing ?rolul lor e de a satisface clientii nu de a-i prosti ( asta o spun in calitate de student la fac. de economie si administrarea afacerilor .. in viitor profilul marketing )

La asta se reduce totul - daca e nevoie mai mult de 60min, daca si cele peste 60 sunt utile intradevar sau doar irosite cu amicii. Poti aloca 10 min din cele 60 pentru a suna providerul.  
Tocmai, nu am multi prieteni adevarati. De ce sa-i sun, daca nu sunt prieteni adevarati? De ce sa dau o gramada de bani pentru a suna niste oameni care nu sunt prietenii mei?
Off topic!!
Daca vrei initiez un poll pentru cei de la marketing cu optiunile:
1. Se gandesc in fiecare clipa cum sa va determine "elegant" sa incheiati afacerea si la salariul pe care-l vor primi la sf. lunii/bonus pentru nr. de vanzari. Capabili sa va pupincureasca pentru asta daca e nevoie.
2. Se gandesc in fiecare clipa la binele clientului. Rolul lor este de a satisface nevoile clientilor iar mintea lor numai asta "viseaza".
Hmmm, eu nu stiu ce optiune va fi aleasa si nu insinuez ca prima.

Edited by dobrotescunicol, 05 January 2006 - 13:48.


#53
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Daca strangem tare din buci ca sa economisim caldura, scuzati expersia, o sa constatam ca nici intre noi nu este necesar sa comunicam. De ce sa ne racim gurile de pomana. De ce sa mai iesim in oras seara? De ce sa iti duci prietena la un film? De ca sa mai mancam? De ce sa mai cumparam haine? DE CE SA MAI VORBIM LA TELEFON?
Nu va mai chinuiti sa convingeti omul. Poate ca el chiar nu are cu cine sa vorbeasca. Eu am abonament si la Orange (+wap unlimited) si la Connex, sunt multumit de ambele. Si muncesc cel mult o zi ca sa le platesc pe amandoua. In epoca comunicatiilor globale in care informatia circula cu repeziciune ar trebui sa vorbim la mobil 1 - maxim 2 minute pe zi? NU PREA CRED.

#54
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
daca stau si ma gandesc bine .. inseamna ca cei de genul tipului de mai sus fac crize de nervi daca se uita vre-o lumina aprinsa prin casa ( consum de curent inutil - lumanarea sa traiasca ... dar si aia costa ).
hmmm la cat m-a costat portofelul meu .. cred ca pe prepay aveam credit de 20 usd :P ( ma laud si eu :P )

si la urma urmei nu e vb de numarul de minute necesare pentru convorbiri ... ci de cat de popular esti :P ( nu ca eu as fi foarte popular )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate