Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Prepay versus abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
sunt diferente si intre ab corporate si ab end user atat la orange cat si la connex.
Testatc u 2 bucati de la fiecare operator.
N-o spun ca sa apara iar controverse ci doar pt ca am testat. si s-a intamplat ca de pe ab corpo sa pot suna in momentul in care de pe ab ( cent la vremea lui - cnx ) sa nu pot suna.
Apoi am testat si cu oragne. In acelasi loc.
Clubul de biliard din Mall Vitan

#20
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 AcidMan, on Jan 4 2006, 13:02, said:

N-o spun ca sa apara iar controverse ci doar pt ca am testat. si s-a intamplat ca de pe ab corpo sa pot suna in momentul in care de pe ab (cent la vremea lui - cnx) sa nu pot suna.
OK, ce spui tu nu ma mira prea tare. Da, este posibil ca abonamentele Corporate sa aiba prioritate mare (si nu numai în RO), iar cele de tipul Cent sau Free sa aiba o prioritate mai mica decât celelalte abonamente/chiar PrePay.

Asa se constatase si pe SFR France, care aplica un Access Class mai mic abonamentelor Seara&Week-end unlimited... ca le omorau reteaua când începea aia sa sune în perioada orara unde era free...

#21
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Daca vorbesti 50-60 min lunar, cartela are tarif mai bun. Abonamentul devine rentabil cand depasesti acest nr. de minute. Nu stiu cati dintre noi au nevoie reala de a vorbi mai mult in fiecare luna. Nevoie reala: suni pentru a rezolva ceva.
90% din apelurile celor care-i cunosc si au abonament sunt nejustificate dupa parerea mea. Suna sa intrebe "ce mai faci?". In general isi suna prietenul ca sa-l f**a la cap, si parintii sa le povesteasca "da mama, sunt bine, sunt la alimentara jos. Am ajuns. Ce cumpar, mere sau pere?". Am incercat sa vorbesc cu ei despre asta si de fiecare data se ajunge la "esti insensibil, nu te intereseaza ce fac prietenii. Eu ii sun mereu sa vad ce fac". Aberatii!
Off topic:
Daca nu e tel. de serviciu oricarui om normal ii ajung 50 minute lunar. Ce probleme aveti fratilor de va trebuiesc 5 ore/luna de vorbit la telefon pentru a rezolva?
Toti cei care au abonament si-i cunosc eu platesc in cel mai fericit caz  4 sau 5 sute mii lunar. Dupa studentie inainte de a capata vechime in munca vor avea salariu de 7 mil, adica 2 zile muncesti degeaba, fara sa mananci, fara sa te imbraci, doar sa platesti telefonul. Merita oare sa-l suni pe Gigel, pe Costel si pe Marita si sa muncesti pe branci 2 ZILE trezit de la 7 dimineata si pleci acasa cand nu mai vezi soarele?

Edited by dobrotescunicol, 04 January 2006 - 15:28.


#22
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
tata are un orange prepay. problema e ca el nu suna decat din an in paste dar isi incarca tel aproape lunar cu 4$. are in jur de 25$ adunati acolo. S-ar potrivi mai bine pt el un ab gol de 4$.

In schimb prietena mea are un Z60 cu deja 75 de minute nationale. i se potriveste perfect.
Consuma in media 60-70 min pe luna si la 55 de roni nici nu e f scump.

#23
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
@ dobrotescunicol

citind ceea ce spui tu .... imi dau seama ca ai perfecta dreptate .... dar te si contrazic ....

stii ce diferenta este intre telefon fix si telefon mobil ??? mare diferenta nu e ... dar cea mai mare asemanare este faptul ca se folosesc pentru a se vorbi.

nu are importanta ca vb in interes de afaceri sau pur si simplu sa-mi sun prietenii ..... eu folosesc tel mobil pentru a contacta si pentru a fi contactat, atat de prieteni cat si de persoanele cu care lucrez. Avand in vedere ca lucrez numai pe internet ( WebMarketing ) iti dai seama ca eu comunic cu ei pe internet .... asta inseamna ca ar trebui sa fiu pe cartela prepay sau sa nu folosesc telefonul mobil ??? adica dc sunt priviti altfel cei ce folosesc celularul in scop de afaceri decat cei care folosesc telefonul pentru uz general ?

e mai nasol de cei care se cred mari si tari pentru ca au facturi mari si ei defapt au facturi mici .. si nu folosesc decat SMS-urile si reincarcarea prepay.

fie ca am factura de 40 - 50 RON sau de 150 sau 200 RON avem cu totii dreptul la servicii mai bune si mai ieftine ....

eu zic ca cineva care are facturi de 7-8-900 RON nu ar trebui sa se planga de tarife si chestii de genul asta .... de moment ce da atatia bani numai pe telefonia mobila presupun ca are un buget destul de ridicat ne-mai contand  cateva sute de mii in plus sau in minus.

in ceea ce lucrez eu .. am un venit nu foarte mare si nici constant .. banii deabia imi ajung sa platesc telefonul si bani de cheltuiala ( + tigari :P ) .... asta este ... traiasca parintii pentru celelalte ( asta momentan ).

e adevarat ca multe minute sunt consumate de aiurea ( de genul: "alo ! ce faci ? iesi afara la o tigara?" ; " Salut imi aduci si mie cursul la MicroEconomie sau la Contabilitate?" )

sunt adeptul sunatului ( culmea ca atunci cand am nevoie urgenta de ceva nu prea mai am minute ) sunt si adeptul SMS-ului dar si a bipului ( sa nu s einteleaga ca dau bip pentru a fi sunat )  ....

Edited by EPoX, 04 January 2006 - 16:08.


#24
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

 AcidMan, on Jan 4 2006, 15:50, said:

tata are un orange prepay. problema e ca el nu suna decat din an in paste dar isi incarca tel aproape lunar cu 4$. are in jur de 25$ adunati acolo. S-ar potrivi mai bine pt el un ab gol de 4$.

In schimb prietena mea are un Z60 cu deja 75 de minute nationale. i se potriveste perfect.
Consuma in media 60-70 min pe luna si la 55 de roni nici nu e f scump.
Exista varianta cartela pre-pay cosmote, 10 euro+2(bonus la incarcare)=43 RON. Si de banii astia vorbesti fix 75 minute nationale.

#25
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

4.2 Allocation
All MSs are members of one out of ten randomly allocated mobile populations, defined as Access Classes 0 to 9. The population number is stored in the SIM.
Si poate fi citit de acolo cu un reader? Intreb si eu ...

Edited by tiff, 04 January 2006 - 17:57.


#26
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 AcidMan, on Jan 4 2006, 15:50, said:

In schimb prietena mea are un Z60 cu deja 75 de minute nationale. i se potriveste perfect.
Consuma in media 60-70 min pe luna si la 55 de roni nici nu e f scump.

I know, se potriveste de minune in combinatie cu un Z500 anytime  -_-

Edited by Masterboy, 04 January 2006 - 17:59.


#27
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 tiff, on Jan 4 2006, 16:56, said:

Si poate fi citit de acolo cu un reader? Intreb si eu ...
Normal, se poate citi în Motorola Netmonitor. Despre reader pe PC nu am idee. Si desigur, nu se poate modifica. :)

Edited by Cosconor, 04 January 2006 - 18:38.


#28
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

Quote

- retea ocupata de multe ori in Bucuresti, mai ales in centru
- nu am putut folosi telefonul in noaptea de revelion, de la 23.20 pana pe la 3 noaptea nu am reusit sa apelez pe nimeni (desi m-am deplasat in acest interval de timp pe traseul Otopeni - Piata Revolutiei - Rosetti - Iancului - Socului - Balta alba - Drumul Taberei) - network busy
- noaptea nu raspunde nimeni la serviciul de relatii cu clientii (am avut nevoie de cateva ori - am stat 1 ora pe telefon dupa care am fost deconectat)
- in timpul zilei mai rar, dar mai ales seara daca suni la relatii cu clientii esti deconectat fiindca "toti consultantii trateaza alte apeluri" - cine incearca seara sa se pregateasca sa formeze de cateva zeci de ori pana prinde legatura

Tind sa iti dau dreptate. Sunt sigur ca exista clase de prioritate si la Orange ptr ca la Connex existau mai mult ca sigur inca de pe vremea cartelelor Kamarad cent. Cand aveam cartela Kamarad cent, aveam si abonament cent dar aici vine partea interesanta: in congestiile de retea de pe abonament se putea suna iar de pe cartela nici pomeneala. La congestii majore nu mai puteam sa sun nici de pe abonament dar un prieten care avea abonament Connex 200 parca, la vremea aia, putea sa sune. Testat de-a lungul unui an intreg cat au tinut cartelele Kamarad in Romania. Deci, cumva... se facea o filtrare.
Serviciul clienti la cartela este prost si poate e oarecum "normal" asa. Nici la abonament nu pot sa zic ca mi-au rezolvat problemele, nici cei de la Orange nici cei de la Connex.

Edited by onlyone, 05 January 2006 - 00:09.


#29
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 EPoX, on Jan 4 2006, 16:06, said:

@ dobrotescunicol

citind ceea ce spui tu .... imi dau seama ca ai perfecta dreptate .... dar te si contrazic ....

stii ce diferenta este intre telefon fix si telefon mobil ??? mare diferenta nu e ... dar cea mai mare asemanare este faptul ca se folosesc pentru a se vorbi..........

Pseudomotive care te determina sa vorbesti: in fond, daca ai telefon de ce sa nu-l folosesti? De ce s-a mai inventat? Daca platesti de ce sa nu suni? Doar n-o sa stam in pestera? etc, etc, etc.

1. Abonament - trebuie platit mereu fie ca ai avut sau nu nevoie de zecile de minute. Factura vine, vine, vineeeeeee! Se ivesc in fiecare luna probleme dificile incat sa necesite sute de minute de vorbit?
    Cartela - daca n-am nevoie decat de 45 minute luna asta pastrez 15 pentru luna viitoare si deja o economie semnificativa, nu? Luna viitoare am disponibile 75 in loc de 60.
    Nu renteaza abonament chiar daca ofera 99999 minute lunar. Am demonstrat ca peste 50 minute e deja viciu neconstientizat.  Daca ar fi abonament de 2USD, ar fi ok. Dar abonamentele sunt de asa natura incat orice ai face tot dai 3-4 sute de mii. Da, pentru ca desi ofera minute seara sa zicem, imposibil ca in decurs de o luna sa nu ai nevoie reala sa suni macar 1 data sau de 2 ori ziua si te-a ars. Daca ai cent in week-end, tot te "frig" o data sau de 2 ori in timpul saptamanii si hop factura de 3 sute. Daca ai Orange, in decurs de o luna tot se nimereste sa ai o problema importanta de rezolvat pe Connex si ...
Concluzie: daca intr-adevar vrei sa alegi rational, sa vorbesti cand ai nevoie si sa cheltuiesti banii cu cap, cartela e alegerea ideala. Daca vrei sa fii "jmecher",  in fiecare luna muncesti 2 zile si ceva = jumatate de saptamana lucratoare si te bucuri de noul tau viciu si de "noua tehnologie ieftina".

#30
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Interesant rationament... Dar doar pentru ca tu n-ai cu cine comunica, nu inseamna ca noi, ceilalti, avem un viciu...

#31
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Horica, vad din microfonul tau ca ai multe de vorbit!...  :w00t:
Abonamentele din ce in ce mai tentantre ale operatorilor tot la cheltuieli imping!
Poate ca daca convorbirile mobile ar fi costat tot ca la inceput, multi s-ar fi multumit si cu 20min. :lol:  sa nu uitam la inceputuri se plateau si apelurile primite!  -_-

Intrebare - ce se intampla cu clasa de acces daca eu am un abonament "mare" si ulterior il transform in cartela sau ce clasa are un SIM inlocuit? Daca exista clase de acces eu zic ca ele sunt stabileite ulterior din centrala.

Edited by GOR, 05 January 2006 - 08:06.


#32
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
man .... 75 minute nationale inseamna 25 usd ... ( asta in regim de tarig national la prepay orange ) .... tu spui ca e mai rentabil sa vb pe cartela ??? pai tata ... dai la orange 20 usd si cu abonamentul VB20 ai 90 min nationale sau 142 min orange sau la orange VB10 de 10 usd vb 45 min nationale sau 71 min orange, tu vrei sa spui ca in continuare prepay e mai favorabil ???

in caz de nu stiai ptr a mai scapa de atatea facturi se poate plati in avans abonamnetul .. si mai scapi de griji si drumuri ... sau mai nou datorita noii tehnologii poti plati cu cardul la orice bancomat facturile ( incepand de la tel mobil pana la curent/gaz etc etc ).

prepay il gasesc util doar pentru cei ce folosesc SMS-ul in mod eccesiv si care sunt sunati, nu-mi pot permite ca sa-i dau bip unei persoane cu care lucrez ca sa ma sune inapoi ptr ca am ceva sa-i comunic.

si inca o chestie .. vine factura ca vine vine ..... dar cum sta treaba cu incarcatul telefonului ? nu e tot un drum ? pana la rodipet ? :P

Edited by EPoX, 05 January 2006 - 08:20.


#33
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

 GOR, on Jan 5 2006, 08:05, said:

Abonamentele din ce in ce mai tentantre ale operatorilor tot la cheltuieli imping!
Poate ca daca convorbirile mobile ar fi costat tot ca la inceput, multi s-ar fi multumit si cu 20min. :lol:  sa nu uitam la inceputuri se plateau si apelurile primite!  -_-

Iar daca Bell nu inventa telefonul, nu mai vorbeam deloc.

#34
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002

 EPoX, on Jan 5 2006, 08:12, said:

man .... 75 minute nationale inseamna 25 usd ... ( asta in regim de tarig national la prepay orange ) .... tu spui ca e mai rentabil sa vb pe cartela ??? pai tata ... dai la orange 20 usd si cu abonamentul VB20 ai 90 min nationale sau 142 min orange sau la orange VB10 de 10 usd vb 45 min nationale sau 71 min orange, tu vrei sa spui ca in continuare prepay e mai favorabil ???

A vorbit cineva de prepay Orange?! :lol:

#35
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 EPoX, on Jan 5 2006, 08:12, said:

man .... 75 minute nationale inseamna 25 usd ... ( asta in regim de tarig national la prepay orange ) .... tu spui ca e mai rentabil sa vb pe cartela ??? pai tata ... dai la orange 20 usd si cu abonamentul VB20 ai 90 min nationale sau 142 min orange sau la orange VB10 de 10 usd vb 45 min nationale sau 71 min orange, tu vrei sa spui ca in continuare prepay e mai favorabil ???

in caz de nu stiai ptr a mai scapa de atatea facturi se poate plati in avans abonamnetul .. si mai scapi de griji si drumuri ... sau mai nou datorita noii tehnologii poti plati cu cardul la orice bancomat facturile ( incepand de la tel mobil pana la curent/gaz etc etc ).

prepay il gasesc util doar pentru cei ce folosesc SMS-ul in mod eccesiv si care sunt sunati, nu-mi pot permite ca sa-i dau bip unei persoane cu care lucrez ca sa ma sune inapoi ptr ca am ceva sa-i comunic.

si inca o chestie .. vine factura ca vine vine ..... dar cum sta treaba cu incarcatul telefonului ? nu e tot un drum ? pana la rodipet ? :P
N-ai inteles!  Ai putea vorbi 75 daca reportezi de pe luna anterioara. Domnule, e mai avantajos abonamentul numai daca vorbesti "sute de minute"! Am demonstrat ca un OM NORMAL daca foloseste rational minutele nu are nevoie  de mai mult de 50, max.60. Restul le consuma aiurea pentru ca problemele sale reale din viata de zi cu zi deja le-a rezolvat. Sa calculam presupunand ca ai vorbit 55 min dintre care 30 in afara orelor de varf (caz general, nimeni nu vorbeste doar ziua sau doar seara/doar nr. fav desi prefera in orele cu tarif redus):

Cartela Orange - Plan tarifar Ore Favorite:
- 30min*0,12$=3,6$ seara
- 20min*0,24$=4,8$ ziua alte nr. in afara celui favorit
- 5min*0,12$=0,6$ ziua nr. favorit
Total:9$

Abonament Orange VB de 10$:
-30min seara
-20+5 min ziua
Total:10$

Abonament Orange VB de 20$:
-30min seara
-20+5min ziua
Total:20$

Am facut calcul pentru cartela Orange - asta ai pus in discutie. Nu am ales 2-3 minute cu alte retele - complicam si nu mai citea nimeni. Lucrurile stau la fel in mare. De luat in considerare ca nu este grozava cartela Orange. Sunt alte cartele mai avantajoase: tarif unic indiferent de ora/retea, etc, care bat la c*r abonamentul.
Toate astea daca vorbesti rational. Daca vrei sute de minute "cu prietenii" - moda introdusa pe gat prin miile de reclame din ultimii ani, faci abonament si-l platesti in avans. Daca vrei sa vorbesti doar cand ai nevoie...

#36
Dj_B

Dj_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2005

 dobrotescunicol, on Jan 5 2006, 01:30, said:

1. Abonament - trebuie platit mereu fie ca ai avut sau nu nevoie de zecile de minute. Factura vine, vine, vineeeeeee! Se ivesc in fiecare luna probleme dificile incat sa necesite sute de minute de vorbit?
    Cartela - daca n-am nevoie decat de 45 minute luna asta pastrez 15 pentru luna viitoare si deja o economie semnificativa, nu? Luna viitoare am disponibile 75 in loc de 60.
    Nu renteaza abonament chiar daca ofera 99999 minute lunar. Am demonstrat ca peste 50 minute e deja viciu neconstientizat.  Daca ar fi abonament de 2USD, ar fi ok. Dar abonamentele sunt de asa natura incat orice ai face tot dai 3-4 sute de mii. Da, pentru ca desi ofera minute seara sa zicem, imposibil ca in decurs de o luna sa nu ai nevoie reala sa suni macar 1 data sau de 2 ori ziua si te-a ars. Daca ai cent in week-end, tot te "frig" o data sau de 2 ori in timpul saptamanii si hop factura de 3 sute. Daca ai Orange, in decurs de o luna tot se nimereste sa ai o problema importanta de rezolvat pe Connex si ...
Concluzie: daca intr-adevar vrei sa alegi rational, sa vorbesti cand ai nevoie si sa cheltuiesti banii cu cap, cartela e alegerea ideala. Daca vrei sa fii "jmecher",  in fiecare luna muncesti 2 zile si ceva = jumatate de saptamana lucratoare si te bucuri de noul tau viciu si de "noua tehnologie ieftina".

bravo! de mult nu am vazut o persoana sa argumenteze asa bine ceea ce crede! (am o mare pb cu persoane care zic ceva si nu au nici un argument)

dar eu o sa-ti dau alt argument mai bun(sau mai multe, nush cate ies :D )
se dau 2 persoane care formeaza un cuplu si se iau toate celelalte bucurii/probleme care apar in viata acestora. le stii si tu, nu le insir aici...
am fost cartelar pana acum 2 luni (orange) dar am trecut pe abonament.. cu oferta de sarbatori de la orange e prea bine... aia 4 usd care ii dai pe abon sunt practic cele 20 min nationale.... si am optiune de 180 min
uite, sunt zile in care cele doua persoane care formeaza cuplul nu se vad.. atunci poate vor sa vb macar 15-20 min la telefon k sa le mai treaca dorul de celalalt :)
a doua pb: (asta e valabila doar pt mine) parintii mei lucreaza in alta localitate (la vreo 100 km)... take a guess :D
a treia: am scos romtelecom-ul... plateam 40ron/luna DEGEABA! dadeam 2 telefoane de pe el pt ca e mult mai convenabil sa suni de pe mobil... dk faci un calcul o sa-mi dai dreptate (prevad zile negre pt romtelecom pt ca multi au inceput sa renunte la serv lor)
a patra: la abonament ai mult mai multe avantaje decat la cartela.. telefoane la pret de fidelizare, cadouri in minute etc... alea 2 milioane care le scoti la un telefon cumparat intr-un an la fidelizare ajung sa platesti abonamentul (aia 4 usd) in anul respectiv... nu crezi? trebuie sa privim din toate perspectivele...

PS: zilele astea ma duc sa-mi iau o cartela de cnx doar pt serviciul myx :)
PPS: mi-am luat abon la orange si pentru SPV... telefon de la care nu as trece decat la un PDA cu GSM

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate