Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Prepay versus abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Acuma ca tot e topicul prepay vs abonament, eu am ub abonament de aproape 2 ani la Connex, numere favorite, si ma gandesc foarte serios sa trec la cartela Connex. De ce? Pentru ca mare diferenta la tarife nu e. Dau 7$ lunar pt 60 minute cu 5 numere favorite, asta inseamna 700/60= aproape 12 centi minutul. Pe cartela, tot 12 centi minutul e cu 5 numere favorite din Connex si Romtelecom. E adevarat, pt alte numere e 14/22 pe ab fata de 25/35 pe cartela, dar vorbesc cel mai des cu aceleasi 5 numere. Ma gandesc, daca ar fi sa calculez astia 7$ pe care ii dau la abonament (minim), intr-un an sunt 7*12=84$, care echivaleaza cu 5 reincarcari de 15$ si una de 10, care iti dau o perioada activa de aproape 2 ani (23 luni), bonus la reincarcare de 2,25*5+1= 12,25$, plus ca iau sigur si bonusul la 6 luni de 2/3$ functie de vechime, bonus aniversar, bonus pentru apeluri primite...tentant, nu? Si daca nu am cu cine vorbi o perioada sau plec in strainatate, nu mai platesc taxa aia fixa de abonament. Stiu, nu mai am mms, gprs, dar nu sunt asa niste chestii vitale. La Connex chiar nu e mare diferenta intre cartela si abonament, decat daca vorbesti f mult e mai avantajos abonamentul si numai daca pui si extraoptiuni, altfel mare afacere nu faci. Dar si extraoptiunile alea costa, si te gandesti 7+2 (extra numere fav) + vorbesti 200 min la 5 centi sa zicem inca 10$, te scoate la aproape 20$. Cam mult, nu? Inainte vorbeai pe Connex x2 200 min la un cost total de 9,5$. Dar era un ab invechit, numai 2 numere, ambele din Connex, ce sa zic, era rau si asa. Dar acum, cel putin la Connex, mare diferenta intre cartela si ab nu e, voi ce ziceti? La Orange intr-adevar e mare dif, e mult mai conv pe ab, numai sa ai de vorbit mult in Orange, ca in alte retele...doar alea 20 min pe viata.

#56
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
In ce priveste telefonia mobila oamenii se impart in cei care:

-ar putea sa traiasca la fel si fara ptr ca nu joaca nici un rol in viata lor. connex go era ideal ptr ei. beep la nevoie si daca vrea cineva sa te sune sa te sune. (in cele mai multe cazuri nu suna nimeni)

- nu ar putea sa traiasca fara. si eu ma numar printre ei. faptul ca am internet "www" nu doar wap la degetul mic, pe orange si ca il pot folosi in timp ce vorbesc pe celalalt telefon pe connex, indiferent unde ma aflu mi se pare o mare realizare.

- o categorie aparte... le vedem in fiecare zi, le admiram, ne place de ele... fete frumoase cu telefoanele cele mai scumpe, dotate cu cartela reincarcabila, cumparate de un "_ _ _ _ _ _", care e evident pe abonament... dar aici vorbim deja de un accesoriu de moda si nu de telefon cu scop de comunicare.

#57
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004

View Postonlyone, on Jan 7 2006, 00:53, said:

In ce priveste telefonia mobila oamenii se impart in cei care:

-ar putea sa traiasca la fel si fara ptr ca nu joaca nici un rol in viata lor. connex go era ideal ptr ei. beep la nevoie si daca vrea cineva sa te sune sa te sune. (in cele mai multe cazuri nu suna nimeni)

- nu ar putea sa traiasca fara. si eu ma numar printre ei. faptul ca am internet "www" nu doar wap la degetul mic, pe orange si ca il pot folosi in timp ce vorbesc pe celalalt telefon pe connex, indiferent unde ma aflu mi se pare o mare realizare.

- o categorie aparte... le vedem in fiecare zi, le admiram, ne place de ele... fete frumoase cu telefoanele cele mai scumpe, dotate cu cartela reincarcabila, cumparate de un "_ _ _ _ _ _", care e evident pe abonament... dar aici vorbim deja de un accesoriu de moda si nu de telefon cu scop de comunicare.
Eu cred ca e vorba de comunicare in general si de nevoia de comunicare. Exista mult mai multe categorii,
- unii care au casti si microfon si internet acasa la discretie si care vorbesc gratis chiar si in strainatate;
- unii care mai stau la taclale si pe telefonul fix, nu neaparat RTC ci poate RDStel sau altceva;
- exista o categorie de pusti de bani gata pe care nu ii intereseaza cati bani da taticul si au abonamente la mobil cu minute incluse la greu;
- exista dintre cei care isi iau abonament la mai multe retele de telefonie mobila, si intrebandu-se: stai care suna? polifonica asta am pus-o pe SVP-ul de la Orange sau pe 3g-ul de la Vodafone, ca Zapp-ul pe care il tin in buzunarul de la spate nu ar putea suna asa frumos? ;
- exista cei care au abonamente corporate, cu minute in interiorul companiei;
- exista cei care au un singur abonament la o firma de telefonie mobila preferata, care le satisface mai bine nevoia de comunicare;
- exista si cartelari care nu dau numai bip ci isi incarca cartelele si cu sute de dolari, pentru ca prefera sa stie ca au o anumita libertate;
- exista si cei care au mobil si nu prea il folosesc, dar viata lor s-ar complica totusi fara un mobil, pentru ca cine stie ce urgenta poate fi si nu pot fi gasiti - acestia sunt cartelari care isi incarca cartela odata la 3 luni ca sa poata suna, dar si posesori de abonamente "standard", care fac tot posibilul sa se incadreze in cele 10-20 minute de fidelitate pe care le au. Sa stii ca sunt si clienti cu abonament care dau bip la greu si folosesc mobilul foarte rar.
- si multe alte categorii, precum cei care isi iau Zapp 500 Anytime desi nu au pe nimeni in Zapp, dar pot vorbi 500 minute cu gagicuta; nu ne-am mai opri din enumerare, sunt o groaza de categorii.

#58
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Cred că topicul acesta e prea bun ca să moară așa.
Lansez o întrebare: câte minute vă sunt necesare lunar?

#59
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
150 in voda si vreo 75 in alte retele plus vreo 10 mega de internet mobil si tarife bune la roaming (cam 200 min pe an din roaming)

#60
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008
Ok eu vreau asa : 500 in Zapp , 500 in Orange si 500 in Vodafone ,  200 min video nationale , 100 internationale fix , 200 sms-uri nationale , 100 mms-uri nationale ,   internet mobil nelimitat , convorbiri cu Romania din strainatate gratuit  ....cine imi poate oferi asta ???  :)

#61
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Întrebarea e: câte minute vă sunt necesare, nu câte ați vrea.

#62
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdobrotescunicol, on May 6 2008, 19:06, said:

Întrebarea e: câte minute vă sunt necesare, nu câte ați vrea.

eu am spus cate imi sunt necesare....

#63
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Minim 200 nationale. In Zapp mai am nevoie de 300 - 400, Orange 1000, Vodafone 100 - 200. Printre toate insa la minute mai pot face abstractie, sa reduc consumul pana la 40 % din cea ce am zis, dar mai folosesc si sms-uri minim 200 pe luna, in unele luni si 2000 - 3000. La astea mai adaug ca am nevoie de internet mobil cu trafic nelimitat (sau macar 5 - 10 Gb), nu prea conteaza viteza cu care merge.

#64
Sou

Sou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 05.03.2008
O mana de ajutor...

Circa 67% dintre utilizatorii de telefonie mobilă din România folosesc cartele preplătite. Anul trecut, aceștia au consumat mai mult credit, deoarece durata medie a unui apel de pe mobil a fost de 1,44 minute, comparativ cu 1,33 minute, cât a fost în 2006.

Din cei 23 de milioane de utilizatori ai serviciilor de telefonie mobilă din România, 15,4 milioane folosesc cartele preplătite, iar restul de 7,5 milioane utilizează abonamente lunare.

Durata medie a unui apel în rețelele de telefonie mobilă a fost, în 2007, de 1 minut și 44 de secunde, comparativ cu 1,33 minute, cât a fost în 2006, conform Autorității Na- ționale de Reglementare în Comunicații și Tehnologia Informației (ANRCTI).

Rata de penetrare a serviciilor de telefonie mobilă a ajuns la 106,2% din populație la sfârșitul anului trecut, când se înregistrau 22,9 milioane de utilizatori (cartele SIM active). Asta, în condițiile în care anul trecut populația României se ridica la aproximativ 21,5 milioane de persoane.

http://www.expres.ro...or-preplatite-/

#65
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Totul depinde si de statutul persoanei ce foloseste telefonia mobila. La vodafone, un abonament ore favorite cu campus (ca pentru studenti...) vine cam 18ron. O reincarcare de cartela de 5 euro, tot pe acolo... Acum fiecare cu mentalitatea lui. Eu am laut abo. Dar din 10 elevi/studenti 2 iau abo, restul prepay.
Daca pe abo se fac convorbiri in afara intervalului orar stabilit, ai extracost, dar totodata la cartela poti sa incarci de mai mult de 5 euro si de asemena suma creste.
Ar mai fi aspectul cu fidelizarea... dar la cate puncte se dau acum la voda pe noul sistem de fidelizare...
Concluzie: comme ci, comme ca. Juma juma. Nu stiu...

Edited by nicu13, 10 May 2008 - 21:02.


#66
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostSou, on May 8 2008, 23:59, said:

O mana de ajutor...

Circa 67% dintre utilizatorii de telefonie mobilă din România folosesc cartele preplătite. Anul trecut, aceștia au consumat mai mult credit, deoarece durata medie a unui apel de pe mobil a fost de 1,44 minute, comparativ cu 1,33 minute, cât a fost în 2006.

Din cei 23 de milioane de utilizatori ai serviciilor de telefonie mobilă din România, 15,4 milioane folosesc cartele preplătite, iar restul de 7,5 milioane utilizează abonamente lunare.

Durata medie a unui apel în rețelele de telefonie mobilă a fost, în 2007, de 1 minut și 44 de secunde, comparativ cu 1,33 minute, cât a fost în 2006, conform Autorității Na- ționale de Reglementare în Comunicații și Tehnologia Informației (ANRCTI).

Rata de penetrare a serviciilor de telefonie mobilă a ajuns la 106,2% din populație la sfârșitul anului trecut, când se înregistrau 22,9 milioane de utilizatori (cartele SIM active). Asta, în condițiile în care anul trecut populația României se ridica la aproximativ 21,5 milioane de persoane.

http://www.expres.ro...or-preplatite-/



Mda ... ca toti copii , isi iau n cartele de la cosmote ca le dau aia 500 de minute ... daca n-au mai vazut in viatza lor :)) .. si dasta s-au adunat atatea ... Dar daca ii iei pe toti la puricat de credit , o sa observi cu stupoare ca 55% n-au credit , 30% au pana intr-un euro pentru mesaje \ beep si 15% care au peste 8-10 euro pe sim...
Si la ora actuala , multi dintre oameni au cate 2 tel cel putin ...
Vorba lui nicu13 ... 2 elevi \ studenti din 10 au abonament .. si restu de 8 au cartele .. si din cei 8 ... e bine daca au 4 credit pe ele...Deci abonament rulz :)

Edited by Disturber, 11 May 2008 - 16:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate