Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

ACID in limbaj

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
De ceva vreme stau si observ cum incet incet pe forumul SN apar din ce in ce mai multi useri(aste cred ca e bine), partea prosta este ca unii din ei nu dovedesc decat acela calitati pe care le au majoritatea "hackerilor" si a celor care "stiu totul".
Urmariti-ma atent si veti intelege!

Citind post-uri, de pe SN, am observat "comportamentul tipic animalic" al unor useri (e drept: JUNIOR MEMBERI), care banuiesc ca nu au mai avut parte de un forum pana acum, si ei se cred adevarati bazati ori intr-un domeniu, ori in toate, comportamentul lor fiind astfel "adecvat". Astfel EL, USERUL care stie tot , exclude din start posibilitatea ca raspunsul sau sa fie eronat, si cu oricate argumente i s-ar aduce impotriva el tot o tine mare si tare pe-a lui! Asta e, doar el le stie pe toate! :P

Rand pe rand (asta din cate am observat eu), pe SN a fost "febra" depasirii celor 50 de post-uri print tot felul de metode si post-uri la aria FUN. Pare-mi-se ca au cam incetat acum, dar cum spuneam mai sus acum au "navalit" cei care stie totsi aste nu e o greseala de scris!, care nu dau in spate, care-o tin pe-a lor, chiar daca se folosesc de toate mijloacele posibile si de cele imposibile, pe care ei le fac posibile!
Am observat ca din cauza lor s-a infiintat si ARIA BANARI si chiar daca s-au vazut pomeniti pe acolo, "respectivii" au continuat sa-si etaleze skills-urile.

DACA nu v-ati prins pana acuma, ma refer strict la limbajul folosit de useri, aici pe forum., limbaj care este indreptat si impotriva moderatorilor!(asta e cam nasol!)

Ca si exemple: doar cateva, legate doar de userul meu(dar sunt mai multe!, daca le-as fi scris aici, as fi implicat si alti useri)

Intr-un thread, cu o intrebare banala despre scandisk, dupa ce unii useri au dat raspunsuri cat de poate de la obiect, inevitabil, apare "o somitate" care se leaga de titlul detinut de mine "senior member" si de faptul ca am pus o asemenea intrebare banala! Acelasi user , al carui CV l-am citit, continea printre altele:
link direct aici(observati ultimele raspunsuri): http://www.softnews....hlight=scandisk

Quote

... o____ Elemente multimedia:
-______ Cool Edit Pro 1.0, 2.0
-______ Sound Forge 6.0
-______ Steinberg Wavelab 4.0
-______ Audio catalyst
o____ Arhivatori, antivirusi, intretinere sistem de operare si optimizare;
o____ Programe de backup si scriere compact discuri;
link direct aici: http://www.bdi.as.ro/
Va las pe voi sa trageti unele concluzii(eu ma intreb de ce a uitat sa bage in lista WINamp-ul)


Un altul, a carei atitudine e cunoscuta de altii, isi "arata arsenalul" la un replay cat se poate de banal : "este adevarata toate chestia?"
link direct aici: http://www.softnews......hlight=amant*
va las pe voi sa descoperiti!

Acum , ca si incheiere:
Din cate am vazut, si fac pariu c-o sa mai observ pe forumurile .ro, am tras mai multe concluzii:
1.Multi nu stiu ce este un FORUM; ar trebui sa mai caute, sa de documenteze. Pe un forum(ca SN), de obicei cauti mai mult sau mai putin un ajutor cu o anumita problema. Ajuti si vei fii ajutat Cei care inca n-au observat acest lucru: ar fi bine sa inteleaga ca AICI nu e o JUNGLA, e ceva civilizat!
2.Tot aceia "multi", au preluat, inevitabil libajul si exprimarea de pe IRC; Sincer ii felicit, si la mai mare! ASA e bine!! haxtor-ilor!
PS1: daca vreunul vrea sa-si dovedeasca "calitatile sale" in ale vorbitului, sa intre pe #injuraturi > UNDERNET, ca-si va gasi amici acolo! :)
PS2: daca vreunul se considera atotstiutor, atunci il rog sa-mi raspinda la o intrebare: DE CE MAMA SUPARARII S-A MAI INREGISTRAT PE FORUMUL ASTA?

CEVA TREBUIE SA SE SCHIMBE! in bine sau (mai) in rau.
:cya:

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ma bigphantom..te-ai gandit sa faci un sindicat al forumului ? Sa ceri drepturi, autentificare pe baza de IQ eventual ?

Hai ca esti simpatic..astept urmatoarea proclamatie, eventual insotita de statutul sindicatului si lista de membri.

PS: Da' ai grija la limba ce-o "scrii"... ca ea sireaca nu ar trebui sa sufere de pacatele noastre.

PS2: hihi

#3
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Uite si un om normal...
Ce pot sa iti promit este ca eu si tox ne gandim la o solutie.
O vei afla in curand.

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by d0T
Uite si un om normal...

La cine t refereai ca nu inteleg...

#5
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
la fantoma mare, dar s-a interpus un post.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
parca s'a mai povestit pe tema asta. o chestie insa... calitatea posturilor n'ai um s'o imbunatatzeshti...cred ca e clar, nu? in plus este direct proportzionala cu calitatea userilor. cu cat ai mai multzi useri, ai mai multzi ghiorlani, asta e clar cred shi nu trebuie demonstrat. so, n'ai ce'i face.

potzi sa limitezi cumva ca anumitzi useri sa nu poata posta in anumite arii, dar nu ai um sa faci ca userii sa devina mai buni.

consider ca nu suntem fete mari sa ne streseze unu shi altul, ca ne crtica. SHI CE, alo, ce se intampla? lasa sa critice domne' ca d'asta e forum. vre cumva ca toata lumea sa ie de acord ?

Phantom, nu inteleg totushide de unde'i nemultzumirea ta... ca tz'a raspuns cineva nepoliticos sau cum ?

#7
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nu domne...aici se doreste un forum-comunism. Toata lumea trebe sa fie de acord, sa nu apara disensiuni de nici un fel, discutiile sa fie doar in sensul aprobarii predecesorului tau la "convorbire", orice incercare de neaprobare primind un blam popular, prin ridicarea in picioare la sedinta PCR si aratarea cu degetul de catre secretarul de partid.

Ehh....ce ti-e si cu nostalgicii astia. Chiar daca s-au nascut dupa. O fi ceva in gene :)

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
eu de exemplu nu pricep cum un tip gen Menetz, foarte inteligent de altfel, si cu niste realizari remarcabile, poate trai complementar cu acelasi Menetz, extrem de rau si acid, cand vine vorba despre taierea cracii de sub picioare a unor useri inocenti, care pun intrebari idioate pentru majoritatea dintre noi, DAR, vitale/interesante pentru ei ?

asta referitor la intrebari inteligente sau nu .... cat despre bun-simt, daca a ajuns aici, marlan  , n-o sa putem face nimic sa-i indreptam ... poate doar sa priceapa ca sunt locuri pe lumea asta in care atitudinea de "jmecher", nu te ajuta deloc, ba chiar iti face rau

p.s.

Menetz a fost un exemplu, pentru ca intr-un interval scurt de timp am descoperit Minamo http://minamo.softnews.ro/ si apoi o discutie cu BigPhantom  .... ia sa vedeti cum imi ia glanda, ca m-am atins de el :Jump:

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
[quote]Originally posted by menetz
nu domne...aici se doreste un forum-comunism. Toata lumea trebe sa fie de acord, sa nu apara disensiuni de nici un fel, discutiile sa fie doar in sensul aprobarii predecesorului tau la "convorbire", orice incercare de neaprobare primind un blam popular, prin ridicarea in picioare la sedinta PCR si aratarea cu degetul de catre secretarul de partid.  
[/quote]

eu unul observ ca tu NU AI INTELES NIMIC din ceea ce scriam eu mai sus!(ai citit cumva, tot , de la cap la coada?)
Sunt sigur ca pe orice forum exista (e si normal sa existe) pareri opuse, chestii care ii nemultumesc pe unii, iar altora le fac placere DAR toate acestea cu un bun simt, adica sa nu-l faci pe unul sa se simta prost pentru ca intreaba, ci sa-l faci sa se bucure ca a mai invatat ceva. Zic asta pentru ca oricine vrea sa invete ceva, mai are nevoie de ajutor - PE CARE IL POATE GASI AICI!

[quote]Originally posted by menetz

Ehh....ce ti-e si cu nostalgicii astia. Chiar daca s-au nascut dupa. O fi ceva in gene :)
[/quote]

nostalgici, hmm, nu inteleg asocierea, dar in fine, asta e parerea ta, EU UNUL O RESPECT, dar atunci, cand cineva isi exprima parerea CUM AM PACUT EU MAI SUS CAND AM DESCHIS THREADUL ar trebui s-o respete si ceilalti, SAU aici doar unii au dreptul la o parere, si NUMAI parerea lor este ca buna?!

---------

Nu vreau sa transform acest thread intr-un in care sa ARAT(am) cu degetul care face aia sau aia, ci sa-i FAC pe unii sa inteleaga CA AICI NU E O JUNGLA. Daca vor sa-si caute "confratii" sa incerce altundeva

Ahhh, si inca ceva, ca vad ca unii sar cu papagalul prea repede la greselile de redactare ale altora: INAINTE de toate sa-si vefice "ograda" de erori gramaticale si apoi sa se ia de restul! - asta asa , ca remarca generala :)

[QUOTE]Originally posted by arty

Phantom, nu inteleg totushide de unde'i nemultzumirea ta... ca tz'a raspuns cineva nepoliticos sau cum ?

Eu zic ca aici nu e vorba NUMAI de mine. E vorba de noi toti, cum ne comportam, poate si eu, candva, am nemultumit pe cineva ... ehh ... nu sunt PERFECT, ca ALTII.
Nemultumirea, e ca la un moment dat TE MAI SI SATURI de unii care altceva nu stiu decat sa arate ca EI stiu si tu nu, ca EI sunt "miezul" si tu nu esti .... chestii din astea, dar cand EI au vreo problema, tu (ala nestiutor de dinainte) sa-i ajuti FARA remarci asemanatoare lor, ca-ti sar imediat in cap. get it now?

---------

As putea sa continui, dar ma opresc, mai astept pareri, eventual si de la ADMINI

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Domnu' BIGphAntom, cu tot respectu cuvenit unei alte fiinte de aceeasi rasa, imi poti explica asa...cu cuvintele mele (ca deh.."NU AM INTELES NIMIC"), ce ai putea tu intelege dintr-un banc ? Ce vitala informatie pentru evolutia ta ti-am ascuns neraspunzandu-ti la intrebarea "E ADEVARATA?" din postul de la FUN (hint: FUN, nu reality show).

Si incearca sa vorbesti in nume propriu in general, nu-ti mai mesianiza misiunea. Pentru ca, DA, in general e vorba de TINE.
Cand o sa mai cresti, o sa-ti dai seama ca in fapt actele de altruism sunt total neverosimile daca le privesti dpdv al unui ego descentrat.

In general vorbind acum, eu astept sa-mi explice cineva de ce trebuie sa fii perfect ca sa vrei perfectiunea de la ceilalti. Asta ar insemna ca daca tata nu a facut facultate, sa nu ma fi trimis nici pe mine ? :)

PS: se spune la romania la noi ..pi aici .. ."sa continuu"
PS2: permite-mi sa ma indoiesc ca aceasta a fost o scapare din cauza vitezei de tastare. ;->

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca aproape toti userii de pe forum ar putea sa folseasca un "limbaj acid" daca ar dori. Totul este sa reusesti sa filtrezi ceea ce vrei sa spui si sa nu o faci sub presiunea unui instinct primar care dealtfel exista in fiecare dintre noi.

Poate ca "aciditatea" este un mijloc de rabufnire sau refulare pentru unii sau poate ca vor doar sa fie in centrul atentiei prin "originalitatea" exprimarii. Este treaba fiecaruia, dar trebuie facut in asa fel incat sa nu-i afecteze pe ceilalti. Gluma-i gluma dar unde se vorbeste serios, trebuie mentinuta linia respectiva.

Daca cineva vrea sa puna o intrebare serioasa dar sa se faca misto pe chestia respectiva, sa o posteze la FUN. Sigur printre mistouri va primi si raspunsuri bune iar "glumetii" se vor putea refula in voie acolo. Abia astept sa vad primul exemplu acolo si sa urmaresc cum se imbina utilul cu placutul.

Mtz

PS are cineva in semnatura chestia asta: "It's nice to be important but it's more important to be nice." La unii nu se lipeste deloc; poate ar fi trebuit pusa varianta in limba romana.

PS2 Pruteanule, unde esti?

PS3 "Linia dintre genialitate si nebunie e foarte subtire."

PS4 S-au vazut cazuri

PS5 Vezi de ce parte a liniei te afli, ca e greu sa incerci sa mergi pe ea.

PS6 ...

#12
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Hmmm... da!
Se pare ca menetz are un ghimpe impotriva lui BigPhantom.. cel putin eu asta am priceput de aici.. Fratilor, daca vreti sa va certati, de ce nu faceti schimb de mailuri si o va spalati rufele "in familie" ?

Eu, in privinta subiectului thread`ului, sunt de acord cu Fantoma.. Nu ma dau rotund in ale calculatoarelor, dar 50% din ce stiu am invatat intreband in stanga si in dreapta. Restul de 50% a venit din experienta proprie. Si pe mine ma deranjeaza oamenii aia cu ochelari de cal, genul "NUMAI EU AM DREPTATE", dar mai mult decat sa ii ignor nu pot face.. eventual incerc sa le explic cate ceva..
Ce s-ar putea face pt ei? Ideal ar fi sa fie educati in vreun fel sau altul. Dar, cum nu traim intr-o lume ideala, nu prea vad cum s-ar putea face asta..
Alta varianta ar fi ca moderatorii sa "filtreze" posturile lor.. nici asa nu e bine. Lumea ar zice ca se cenzureaza ca pe timpul lui ceausescu, iar moderatorii ar fi incarcati..

Deci.. se poate face ceva ?

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

by Xtreme_

Deci.. se poate face ceva ?

DA, sa se apeleza asa cum s-a facut si aici pe forum LA BUNUL SIMT! - se pare ca a avut ceva rezultate :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate