Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6067
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postkondas, on 04 februarie 2019 - 13:07, said:

Interior: inteleg perfect inaltimea ergonomica a cuptorului dar mai e ok acum inaltimea cuptorului cu microunde?

Aveam impresia ca microundele sunt peste cuptor.
Am incurcat jurnalele.

#6068
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdana84, on 04 februarie 2019 - 09:01, said:

Scara de la pod -
A mea Fakro Thermo nu are asemena problema. Dar una de la un vecin face exact ca a ta. Si cand se deschide singura, se deschide de tot, adica te poate lovi zdravan. Atentie.

#6069
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Zavorasul ala de tine usa inchisa..ii cam firav..La mine inca sta pe pozitie..probabil pt ca n-am 'deranjat-o' prea mult..Astia de-o produc..ce zic in leg cu problema asta? Intuiesc deja: 'instalare defectuoasa'.

#6070
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Al meu e ca o limba ce intra intr-ul locas Posted Image si se actioneaza manual. Cel ce cade este semi-automat: impingi usa in sus si face click.

#6071
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Tot manual e si la mine. Is mecanisme slabute..Cred ca se putea pune o 'yala' mai sanatoasa..avand in vedere ca-ti poate sparge un cap..daca te nimeresti sub ea....si daca arcu ala o lasa sa flambeze mai mult. Eu i-am strans arcul ala..de tre sa sar in sus ca s-o deschid/rabatez. Oare nu se poate suda ceva de limba aia..s-o prelungim in caz de nevoie (hand/home/made)?

#6072
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
La mine intra limba in toc, trece prin el, are o piesa metalica acolo. Mai bine faci alta mai teapana, iar daca vrei sa sudezi, sa o dai jos inainte :)

La mine trebuie tras de ea, nu cade. Cum ai strans arcurile? Scartaie arcurile tale?

#6073
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu scartaie nimic deocamdata. Nu mai stiu ..le-a strans cel ce mi-a montat-o. Nu stiu daca a fost o manarie..sau chiar 'suporta' prinderea arcului o asemenea manevra.

Edited by manghels, 05 February 2019 - 15:20.


#6074
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cuptorul e acesta:
https://www.neff-hom...earch=B6ACM7AN0
Nu are gătire cu abur - am văzut că asta e ultima moda la cuptoare, dar are curățare pirolitica.

La ușa de la pod eu am limba ce intra în toc, dar distanta dintre limba și piesa metalica de pe toc zic eu că e mai mare cu câțiva mm decât ar trebui. Ca urmare limba ajunge doar sa agate, așa că uneori cade.
Însă e decent, la mine scara nu se deschide de tot când cade, ci doar ușa se rabatează puțin. Apoi intra arcurile in funcțiune și o țin acolo.

Cuptor cu microunde nu am, așa că nu am avut problema cu înălțimea lui.

View Postkondas, on 04 februarie 2019 - 13:07, said:

Exterior: pastrezi acea casuta? Ocupa loc, este utila? Un beci si peste el o casutasimilara sau o bucatarie de vara, n ar fi fost mai ok?
Oare ce căsuța?

View Postciudin, on 04 februarie 2019 - 20:51, said:


Nu ai posibilitatea să urci Ă®n pod din exteriorul casei? Eu mi-am făcut accesul din balcon, pe o fereastră laterală.
Nu am vrut așa. Eu folosesc des podul, e mare, depozitez multe și des in el. Un acces pe exterior mi-ar îngreuna mult operația de urcat lucruri în pod.
Varianta asta cu ușa e foarte ok, doar ziceam de baiurile ușii.

#6075
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Nici la mine nu se inchide prea bine desi a fost pus in boloboc chepengul, e un Fakro LWT Thermo. Nu se inchide in sensul atunci cand o imping trebuie fortat putin, tin garniturile, are 3 randuri de garnituri la ea. Eu chiar daca nu o inchid cu zavorul, sta pe pozitie, nu cade, ba chiar trebuie sa trag putin in jos cu levierul in momentul in care il rasucesc sa o deschid.

Zavorul, este o limba de cativa cm care intra suficient toata in toc intr-o piesa metalica. Atunci cand se deschide sta pe pozitie la 20-30 cm de tavan, nu cade trebuie sa o trag eu. Sunt asa puternice arcurile ca daca nu o trag bine de ea, imi trage inapoi in sus chepengul daca nu ma misc repede sa-l deschid la maxim.

Sunt niste setari atat la arcuri cat si la brate, niste suruburi, ca sa o faci mai rigida sau flexibila, dar nu am stat sa imi prind urechile acolo, am lasat-o asa cum a venit.

Edited by Mirel_85, 06 February 2019 - 10:21.


#6076
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Dana, cum e blatul de lemn? Se pateaza, se zgarie? Ii recomanzi pe cei cu care ai lucrat? Suntem in cautare de tamplar bun pt glafuri, masa si eventual blat.

#6077
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017

View Postdana84, on 04 februarie 2019 - 09:01, said:

Pentru ca mai e o leaca pana la primavara cand pot sa ma apuc de gard si alte amenajari - urmeaza o postare si despre acelea, poate imi mai dati ceva idei :) - ma gandeam sa mai scriu despre chestiile care imi place cum au iesit si cele care nu prea imi plac.


Dusurile walk-in - fara niciun prag, fara nimic, data doar panta din gresie si atat. Sunt foooarte faine, nu iese apa niciunde, nu se stropeste, sticla aceea simpla e suficienta. Cred ca e foarte importanta aici rigola, sa fie montata corect si sa fie ceva cat de cat ok, sa poata prelua debitul cu tot cu clabucii de sampon, astfel incat sa nu se adune niciodata apa.
Imi plac si ansamblurile astea de dus cu para mare dreptunghiulara deasupra si dus mic la mana, pe perete.
Nisa din zona dusului imi pare esentiala. Nu ma stresez ca ma lovesc de niciun raftulet.

Imi plac dusurile de langa vasul de wc. Foarte practice, usor de folosit si de copii, usor de igienizat. Imi pare rau ca nu am pus unul si la parter. Am pus doua la etaj, dar folosesc mai mult doar unul.

Imi place bateria de la cada ca nu are pipa :D si fiind asa pe centru o pipa m-ar fi incurcat si m-as fi tot agatat de ea.

Ce nu imi prea place la toate obiectele sanitare ce le-am luat e ca sunt foarte patratoase si dusul ma deranjeaza uneori cand il iau in mana. Para dusului in schimb imi place dreptunghiulara. Asa ca sa tineti cont de asta cand le alegeti, nu e mare lucru.

Imi place cuptorul pus la inaltime. M-am tot gandit daca sa il pun la inaltime / semiinaltime sau jos. Dar aici unde e, e perfect pentru mine. Deasemenea daca aveti buget pentru asa ceva, va recomand cuptor cu usa care gliseaza sub el si trage aburul inauntru cand deschizi usa. E foarte practic si comod accesul la tava. Cu asta nu am mai pus poze, asa ca aici sunt:
Attachment WhatsApp Image 2018-11-21 at 14.17.33.jpegAttachment WhatsApp Image 2018-11-21 at 14.17.33 (1).jpeg

In categoria lucrurilor care nu imi plac intra broasca magnetica de la usi. Mi-a placut cand am testat-o prima data in showroom, de-aceea am si pus la usi, insa in realitate, in utilizarea de zi cu zi nu imi plac. Nu imi place acel click ce il fac, nu am sentimentul acela de usa pe care o inchid si o deschid. Ca sa nu mai zic ca 2 dintre ele deja nu mai functioneaza, cred ca trebuie reglate putin usile astfel incat sa reuseasca din nou sa functioneze partea magnetica.
La usa de la camera tehnica am o broasca simpla, clasica, e perfecta pentru mine.

Scara de la pod - si asta ma deranjeaza uneori, pentru ca nu se inchide bine. De la inceput a fost asa, ca si cum ar fi fost cu 5-10 mm mai mare cadrul decat foaia de usa, astfel incat se deschide singura uneori. O tot bibilesc, mai tine o vreme, apoi iar reapare. Cred ca trebuie sa ii fac ceva mai drastic si mai definitiv. Inca nu stiu ce, dar pentru cei care cumpara scari de la Fakro - sa verificati fix dupa ce o montati sa se inchida si sa se deschida bine. Chiar daca e in poloboc. La mine sa inchidea la limita, nu am observat, am pus rigipsul, dat cu lavabila, pus osb-ul in pod si apoi a inceput sa nu se mai inchida deloc. Deja era tarziu sa o dau jos si sa o trimit la furnizor, fiind inca in garantie. Prea multa bataie de cap.

In cazul dusului de la WC, cand il folosesti curge apa pe pardoseala?
Acest dus este cu jet mai subtire sau il pot folosi pe cel de la cada daca o am plasata langa WC? :)

#6078
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
pai ideea este sa incaleci wc-ul si apoi sa speli "acolo jos". Daca nu ai un pic de grija nu ai nici o apa pe pardoseala.

#6079
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu stiam ca pentru asta exista bideu, dar in fine...s-o fi schimbat moda sau efectiv nu exista spatiu fizic in baie sa fie montat si asta ar fi o solutie de avarie.

#6080
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu e de moda ci doar de igiena, sa te speli vs doar sa te stergi. Daca poti face asta fara sa te impiedici de 2 bude in baie mi se pare un avantaj atat dpdv spatiu cat si design. In definitiv bideul e un vas de toaleta cu un "furtunas" din care iese apa sa te poti spala, daca poti avea asta pe o baterie separata in aceeasi toaleta atunci... Cel putin noi asa am ales si acestea au fost argumentele :)

#6081
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Iti zic din experienta, am si folosesc bideu din 2000 la casa la parinti. Una este un bideu si alta este dus pus langa wc. Dusul tre sa-l manevrezi, sa-l ti in mana, deci ai o mana ocupata, la bideu ai dat drumu la apa si aia e, ai ambele maini disponibile pentru igena.

#6082
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMirel_85, on 13 februarie 2019 - 14:32, said:

Iti zic din experienta, am si folosesc bideu din 2000 la casa la parinti. Una este un bideu si alta este dus pus langa wc. Dusul tre sa-l manevrezi, sa-l ti in mana, deci ai o mana ocupata, la bideu ai dat drumu la apa si aia e, ai ambele maini disponibile pentru igena.
Asa este dar eu nu vorbesc de dus ci de functie bideu incorporata toaletei. Adica e pe rand toaleta si bideu dupa nevoi :)

#6083
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpuisor, on 06 februarie 2019 - 12:44, said:

Dana, cum e blatul de lemn? Se pateaza, se zgarie? Ii recomanzi pe cei cu care ai lucrat? Suntem in cautare de tamplar bun pt glafuri, masa si eventual blat.
Eu sunt foarte mulțumită de el. Nu mi se pare că se întreține greu deloc. Nu se pătează, nu tai direct pe el, asa că nu a avut ocazia sa se zgârie. Eu lăcuit, cu Loba 2k invisible protect, un lac mat.
Blaturile de lemn și masa din living mi-a făcut-o tipul care mi-a făcut și restul mobilierului in casa. Foarte mulțumită sunt de tot ce a ieșit, e super implicat, atent la detalii și face tot posibilul să iasă cum vrei.


View PostDon_Rafael, on 13 februarie 2019 - 10:16, said:



In cazul dusului de la WC, cand il folosesti curge apa pe pardoseala?
Acest dus este cu jet mai subtire sau il pot folosi pe cel de la cada daca o am plasata langa WC? :)
Nu curge. Are un jet subțire, printr-o fanta continua de aprox 1 cm lungime și vreo 3-4 mm lățime. Cu dus normal, care are multe găurele mici cred că se cam stropeste.

#6084
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdana84, on 17 februarie 2019 - 09:36, said:

Eu sunt foarte mulțumită de el.
...
Blaturile de lemn și masa din living mi-a făcut-o tipul care mi-a făcut și restul mobilierului in casa. Foarte mulțumită sunt de tot ce a ieșit, e super implicat, atent la detalii și face tot posibilul să iasă cum vrei.

Îmi puteți da un contact de la cei cu care ați făcut mobila?  Eventual pe pm.
Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate