Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6103
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
poate cineva să publice costul manoperei la orice sistem de termoizolație exterioară si pod circulabil nemansardat? greu de aflat date reale, greu de găsit meșteri pricepuți la lucrări făcute, nu pozate ☺.
dacă nu se pot publica datele acestea, rog pm. suprafața exterioară in discuție este 390mp, excluzand podul. mulțumesc.

#6104
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 cristobob, on 20 aprilie 2019 - 07:39, said:

Hai ca intreb si eu , ca poate-poate ajung tot eu sa raspund:

CUM E LA CASAAA NOUAAA?
Bag sama ca e foarte-foarte ocupata....

#6105
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 cristobob, on 20 aprilie 2019 - 07:39, said:

Hai ca intreb si eu , ca poate-poate ajung tot eu sa raspund:

CUM E LA CASAAA NOUAAA?
Pfoai, cum e ... Parcă am stat aici dintotdeauna :) Și copii la fel. E atâta liniște uneori (doar uneori pentru că liniștea acolo unde sunt mulți copii e relativă). Deși sunt aproape de centru totuși ne vizitează in fiecare dimineață niste fazani. Câte o căprioară uneori.

Inca nu am mai reușit să mai facem nimic la exterior. Abia acum am găsit pe cineva care pare serios și să ne facă partea metalica a gardului din fata și din spate. Pentru piatra din curte sau alte amenajări exterioare inca nimic. Nici nu vreau sa incep cu cineva care nu îmi inspiră incredere, așa că mai bine mai caut și mai aștept. Dar dacă cei din Cluj știți pe cineva pentru lucrări exterioare, dati-mi de stire.
Acuma când mă uit în urma chiar am avut noroc de meșteri cat de cat serioși, nu am fost nevoita sa schimb decât o singură dată echipa - cei care au tencuit trebuiau să facă și restul finisajelor, dar ne-am despărțit pentru că lucrau prea repede și neîngrijit.
Așa că acuma caut tot așa, câțiva oameni buni care sa facă și la exterior. Și încă nimic :) Copiii însă sunt fericiți și așa. Și-au făcut niște trasee pentru role/biciclete din niste panouri doka, cum sunt mai multe buruieni decât iarba, sapa si fac prăjituri din noroi :D ... Nu par să ducă lipsă pavajului și a gazonului.

 viotl, on 27 aprilie 2019 - 00:49, said:


Bag sama ca e foarte-foarte ocupata....
:) Așa pare. Parcă de când s-a terminat concediul de creștere a copiilor și am fost nevoita sa revin in câmpul muncii câte 8-9 ore pe zi, s-a cam micșorat ziua :D

#6106
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 dana84, on 27 aprilie 2019 - 10:23, said:

Pfoai, cum e ...

...Posted Image Copiii însă sunt fericiți și așa.    ....
Atunci e foaarte bine.

Sarbatori cu bucurii .

#6107
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 cristobob, on 27 aprilie 2019 - 12:24, said:

Sarbatori cu bucurii .
Multumesc la fel!
Voi cum sunteți? Mai aveți sau v-ați mutat?

#6108
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Tot vreau sa incep amenajarea curții :) și caut idei.
Oare și-a mai pus cineva doar pietricele (piatra sparta de râu, dimensiune mica, undeva la 0-63mm) in loc de trotuare in zonele unde nu se circulă des?
Vad că toată lumea toarnă trotuar de beton pe tot conturul casei și nu înțeleg daca chiar e nevoie de soluția asta.
Mă bate gândul sa pun pavaj/piatra pe zona de parcare și la accesul în casa. Și aici fără sa torn beton. Doar borduri, piatra, nisip și pavaj. Iar pe restul conturului sa pun doar ceva piatră spartă (poate cu ceva dale intercalate pe ici-colo). Dar nu știu cât de bine e :D și cum se face efectiv. Se pun borduri pe zona asta? Cam ce lățime e indicat să aibă? Se pune ceva folie antiburuieni sau vreo hidroizolație pe undeva? Se curata greu zona asta?
Sunt in pană de idei și soluții pentru treaba asta. Și vreau să am lecțiile făcute când o veni cineva să îmi implementeze.

#6109
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 dana84, on 30 aprilie 2019 - 10:32, said:

Tot vreau sa incep amenajarea curții Posted Image și caut idei.

  Si noi suntem cumva la faza asta cu cautatul de idei cat mai bune pentru trotuare/carport (in paralel cu alte lucrari) pentru ca trebuie sa facem trotuarele inainte de a monta piatra de soclu. In continuare o sa explic ceea/cat am inteles pana acum in speranta ca ajuta putin si mai reducem putin din datoria morala :)

Treaba cu pietricele mici pe langa casa cred ca are riscul de a le avea imprastiate dincolo de borduri (presupun ca montezi bordura) in pamantul/iarba de langa ceea ce e putin deranjant. Mai ales daca ai copii sau catei, etc. chestia asta nu prea imi pare fezabila. Desi arata bine mai ales daca sunt albe cum am vazut pe aici in niste poze (la Andrei33 parca).

In ceea ce priveste betonul, pe care si noi am vrea sa il evitam pt trotuare si carport din mai multe motive (ex. blocheaza permeabilitatea apei in sol, se incinge mai tare vara, non-eco (desi dupa 170 mc turnati la casa..), trebuie sa spargi in caz de ceva probleme, punere in practica ceva mai grea, etc) : In opinia mea cei mai multi il aleg pentru ca "asa se face" si pentru ca are o anumita portanta iar treaba cu pregatirea fundatiei (minim 20 cm piatra dedesubt) cred ca o fac foarte putini. Deci este solutia facila sa acoperi repede si sa tina (cel putin o vreme..). Totusi avind in vedere portanta acestuia si noi ne gandim ca doar pt carport si in fata casei peste 20-25 cm pietris 16-32 sub care montam geotextil densitate 200gr/mp, apoi sa turnam beton apoi cativa cm de nisip si pavele (ce are fiecare, noi vom monta piatra de andezit 16X16 cm).

Iar pentru restul trotuarelor tot asa dar FARA beton 25 cm piatra, tasam cu placa compactoare cu panta catre exterior, montam bordurile, alt geotextil de separatie pentru nisip, 2-3 cm nisip, montat piatra de andezit. Latimea neta va fi undeva pe la 90 cm sa poti trece relativ decent unul pe langa altul pe trotuar. 60-70 imi pare cam meschin, dincolo de 1 m e prea mult.
Geotextilul ala e bun si pt buruieni, oricum ce creste prin cei cativa cm de nisip pot fi smulse usor sau erbicidate dupa caz.

Edited by catalijns, 30 April 2019 - 11:10.


#6110
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 catalijns, on 30 aprilie 2019 - 11:09, said:


In ceea ce priveste betonul, pe care si noi am vrea sa il evitam pt trotuare si carport din mai multe motive (ex. blocheaza permeabilitatea apei in sol, se incinge mai tare vara, non-eco (desi dupa 170 mc turnati la casa..),

Nu prea inteleg partea asta cu permeabilitatea apei in sol. Unul din rolurile trotuarului nu este sa previna patrunderea apei in zona fundatiei casei?
Ca priveste betonul de la carport, nu vei pune oricum niste dale/piatra deasupra? Alea nu se incing vara cu sau fara beton dedesubt? Iar cat priveste permeabilitatea apei, nu vei face o panta la carport, si cu o rigola sa colectezi apa pluviala si sa o redirectionezi unde trebuie? Ce-mi scapa ?

#6111
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mulțumesc!

Eu spre așa ceva inclin. Mai mult poza a doua.
Attached File  FB_IMG_1556621681021.jpg   126.82K   213 downloadsAttached File  FB_IMG_1556621642805.jpg   73.78K   232 downloads

Dar da, o să vrem și câine după ce închidem curtea. Nu m-am gândit la câine + pietricele. Probabil trebuie să mă reorientez ... Și să pun peste tot pavaj/piatra.

Clar e mai bine cu bucăți mai mici de piatra, mai ales iarna. Dar din păcate rolele și chestiile cu roti merg greu pe bucăți mici de piatra, asfalt pe strada nu o sa avem in curând ... Așa că trebuie ceva compromis aici.

Edited by dana84, 30 April 2019 - 13:26.


#6112
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 30 aprilie 2019 - 13:02, said:

Ce-mi scapa ?
Apparently not much... Posted Image
Apa aia de langa casa este preluata de drenuri (care avem) iar daca ai hidroizolatie ok nu ai de ce sa iti faci griji prea mari. Oricum daca ploua abundent apa se infiltreaza in toate directiile deci si sub trotuare. Doar o conduci putin sa ajunga la dren mai usor, atata tot - asta poti faca si daca montezi o folie de plastic mai rezistenta sub geotextil si ii dai ceva panta catre dren, nu trebuie sa ai beton pentru atata lucru..
Cat despre "incins" sa avem in vedere treaba cu inertia termica: una e sa se incinga 20 cm de beton si piatra deasupra si alta doar cei 5 cm de piatra, ma gandesc ca se raceste ceva mai usor seara.
Si da, panta la carport cu ape colectate cu o rigola care le conduce in pluviale, nu rromie(sau mai degraba "o romaneasca") cu apa data in strada ca sa ai noroi acolo si unde calci si tu sau treci cu masina si bagi noroi in curtea proprie bineinteles. E si chestiune de respect fata de ceilalti |(ca tot ne place sa vorbim de patriotism), one should clean his own sh*t...

 dana84, on 30 aprilie 2019 - 13:24, said:

Eu spre așa ceva inclin. Mai mult poza a doua.
Clar e mai bine cu bucăți mai mici de piatra, mai ales iarna. Dar din păcate rolele și chestiile cu roti merg greu pe bucăți mici de piatra, asfalt pe strada nu o sa avem in curând ... Așa că trebuie ceva compromis aici.
Ambele sunt faine, depinde cu ce le potrivesti. Eu cred insa ca rolele merg ok si cu o piatra cubica mai mare si taiata cu diamantata nu din aceea refolosita de la drumuri. Pe prima o poti monta cu rosturi mai mici, sub 1 cm si daca o iei si ceva mai mare (16X16 am inteles ca e maximul care se poate taia) atunci eu zic ca sunt sanse bune sa te dai cu rolele. O sa scriu un review ceva mai catre iulie-august cand sper eu sa o avem montata.

Edited by catalijns, 30 April 2019 - 14:58.


#6113
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 dana84, on 30 aprilie 2019 - 10:32, said:


Oare și-a mai pus cineva doar pietricele

Eu am trotuarele, o parte din curte și alei la grădina de zarzavat. Cu excepția grădinii care a fost DIY am borduri. Și neapărat folie antiburuieni.

Arată, ok, se merge bine (deși nu am încercat și cu tocuri -pantofii soției îmi sunt cam mici și pisicile nu folosesc).

Însă cu curățatul e mai delicat dacă trebuie să aduni frunze din acel spațiu. Anul ăsta a trebuit să completez unele zone, noroc că mai aveam pietre. Nu pot să-ți zic nik de hidroizolație. Noi nu avem. Dar avem streșinile de peste 1 m și nu bate ploaia decât foarte rar (furtună) iar astă iarnă nu am avut zăpadă de la vreo 30 cm de elevație.

#6114
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 30 aprilie 2019 - 15:51, said:

Dar avem streșinile de peste 1 m și nu bate ploaia decât foarte rar (furtună) iar astă iarnă nu am avut zăpadă de la vreo 30 cm de elevație.

Cum masori acel metru? Noi avem sageac orizontal! de vreo 70 cm  (net, peste termosistem) dar evident ca daca adun pazia si jgheaburile (150mm) ajung la vreo 90 cm. Daca masuram pe linia capriorului am fi avut si noi peste 1 m Posted Image
Oricum cred ca tu ar trebui sa mentionezi si alte 2 aspecte importante pentru acest subiect al hidroizolatiilor si anume ca ai casa doar parter (si la sageac de 1 m e cu totul alta poveste comparativ cu un p+1 de 6-7-8m inaltime..) si esti intr-o zona cu climat (aproape) mediteraneean respectiv banat (comparativ cu Moldova unde iernile sunt aspre iar e o mare diferenta).

 iladi, on 30 aprilie 2019 - 15:51, said:

...nu am încercat și cu tocuri -pantofii soției îmi sunt cam mici ...
Sa faci poze cand incerci..Posted Image

Edited by catalijns, 30 April 2019 - 16:09.


#6115
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 catalijns, on 30 aprilie 2019 - 16:08, said:

Cum masori acel metru?

Sa faci poze cand incerci..Posted Image

Cu laserul. Și pe catetă și pe ipotenuză  :P

Dacă-mi dai o înghețată.


PS nu e vina mea că v-ați făcut palate de bogătani, cu etaj Posted Image

#6116
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hai sa împărțim mp util/cap de locuitor și apoi să vedem cine are palate :D

Și eu am streașină mare, daca rețin bine are vreo 1.2m fara jgheaburi și alte cele. Cateta lunga, nu ipotenuza. Și într-adevăr nu am avut zăpadă pe lângă casă. O să urmăresc și zilele astea cu ploile torențiale să vedem pe unde se uda mai tare.

L.E. am uitat de pisici. Câte sunt acum?

Edited by dana84, 30 April 2019 - 16:43.


#6117
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 30 aprilie 2019 - 16:21, said:

Dacă-mi dai o înghețată.
Nu iti dau ca nu ma atrage ideea.... insa oricand ai drumo bere sau un pahar de vin!

 dana84, on 30 aprilie 2019 - 16:36, said:

Cateta lunga, nu ipotenuza. Și într-adevăr nu am avut zăpadă pe lângă casă.

   Depinde mult si de unghi, de inclinatia acoperisului. La noi e doar 45% adica pe la max 30 de grade asa..deci diferenta intre ipotenuza si cateta e ceva mai mica.
Asta cu zapada pe langa casa imi aduce aminte de o faza cumva funny: vecinul care era happy  asta-iarna ca nu are zapada pe langa casa. Dupa ce i-am explicat ca e de la termosistem ineficient si pierderile de caldura ale casei care au topit rapid zapada de le trotuare si acoperis s-a cam intristat putin..desi e ok sa nu ai gheata pe trotuare nu cred ca asta e solutia. Stiu ca nu e cazul la voi, am zis doar ca e (cumva) funny.

Edited by catalijns, 30 April 2019 - 17:06.


#6118
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Tot numa' doo prințese. Era să ne mai facem cu încă doo, dar am renunțat pe motiv de incompatibilitate.


 catalijns, on 30 aprilie 2019 - 17:00, said:

Nu iti dau ca nu ma atrage ideea....

Nu știi ce pierzi.



Apropos de curte: Dacă am o țeavă de 32 cu apă la 3 bari și la ea leg un distribuitor cu 4 căi. Pot lega la fiecare ieșire bandă de picurare de 1 bar? Sau trebuie reductor, musai?

#6119
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 30 aprilie 2019 - 17:16, said:

Nu știi ce pierzi.
Apropos de curte: Dacă am o țeavă de 32 cu apă la 3 bari și la ea leg un distribuitor cu 4 căi. Pot lega la fiecare ieșire bandă de picurare de 1 bar? Sau trebuie reductor, musai?
Nu stiu dar parca nici nu ma prea "incanta" sa aflu' :))

Avem la livada setupul asta (cu irigatiile nu cu tocurile....): mere' daca ai cele 4 cai deschise mereu si circuitele cu pierderi de presiune apropiate (adica nu unul de 10ml si altul de 100ml).

#6120
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 dana84, on 27 aprilie 2019 - 10:23, said:

Abia acum am găsit pe cineva care pare serios și să ne facă partea metalica a gardului din fata și din spate.
Cu partea asta te-as fi putut ajuta cu o recomandare...cu restul din pacate Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate