Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6121
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 brawnie, on 30 aprilie 2019 - 18:03, said:


Cu partea asta te-as fi putut ajuta cu o recomandare...cu restul din pacate Posted Image
Mda, greu cu echipele in perioada asta prin Cluj. Știu ...

#6122
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 30 aprilie 2019 - 13:24, said:

Mulțumesc!

Eu spre așa ceva inclin. Mai mult poza a doua.
FB_IMG_1556621681021.jpg FB_IMG_1556621642805.jpg

Dar da, o să vrem și câine după ce închidem curtea. Nu m-am gândit la câine + pietricele. Probabil trebuie să mă reorientez ... Și să pun peste tot pavaj/piatra.

Clar e mai bine cu bucăți mai mici de piatra, mai ales iarna. Dar din păcate rolele și chestiile cu roti merg greu pe bucăți mici de piatra, asfalt pe strada nu o sa avem in curând ... Așa că trebuie ceva compromis aici.

Am citit cam in diagonala, dar sper ca nu mi-a scapat ceva important. Asa ca-mi dau cu parerea mai ... pe diagonala.

Daca lucrarea este bine facuta, nu conteaza daca palcile sunt mari sau mici. Si placile mici pot avea, in urma montajului, diferente de nivel. Doar ca, daca trebuie sa intervii, placile mici sunt mai manevrabile. Dar asta numai daca faci lucrurile astea, ca mine, in regim DIY Posted Image Indiferent de dimensiune si tip, mergi inainte cu placile!

Teoria e simpla. Decopertezi macar 30cm ca sa inlaturi stratul vegetal. Compactezi bine, bine de tot. Pui geotextil. Umpli cu piatra sparta pana la 2-3 cm sub nivelul de montal al placilor. Compactezi bine, bine de tot. Adaugi nisip. Compactezi. Mai adaugi nisip. Compactezi. Si tot asa pana ce, dupa compactare, nisipul ramane la nivelul dorit. Dupa care uzi bine, bine nisipul. Si-l mai compactezi o tura. Remediezi, adaugi, dupa caz. Sau nu. Tot dupa caz Posted Image
Dupa care pui placile. Torni nisip peste. Il maturi bine, cat sa intre in rosturi. Uzi bine, mai adaugi nisip, daca este cazul, si repeti.

Eu as evita pietricelele mici; rotunde sau sparte. Daca n-ai o armata de servitori, precum in serialele englezesti ... devii sclava funzelor, conurilor, cateilor, s.a.m.d. Cu bordura sau nu, pietricelele astea au darul sa se imprastie peste tot iar leaf blowerul le zboara cu mare repeziciune.

Nu sunt adepta betonarii la greu si ... chiar si pentru betonare, tot sunt necesare etapele premergatoare, de mai sus. Dupa parerea mea, este o complicatie inutila, care se adauga lucrarilor de mai sus. Dar, de decis, tu decizi.

Dupa parerea mea, in Romania, betonul se foloseste in exces. De ce? Fiindca atat materialele, cat si betonierele sunt ieftine. Nu comentez pe directia urbanism si alte asemenea detalii Posted Image ci ma rezum, acum, la aspectul pret. Cred ca asta-i motivul pentru care una, doua, se toarna beton; si acolo unde e nevoie, si unde nu e nevoie.

Daca era mai scump ... se aplica o teorie similara celei de mai jos ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OuX-nFmL0II?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6123
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 DIY, on 30 aprilie 2019 - 20:07, said:

Umpli cu piatra sparta pana la 2-3 cm sub nivelul de montal al placilor.
Ce fel de piatra ar fi cat mai ok si ce dimensiune? Piatra sparta de rau (0-4,4-8,8-16, 16-25mm) sau piatra sparta (25-63,0-63 mm) ?
In regim DIY trebuie talpa compactoare vreo 2-3 zile din ce vad, nu ca ar fi o avere inchirierea dar transportul e mai delicat..

#6124
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mulțumesc! Incepe sa se facă lumină :)
Deci e suficient doar un strat de piatra 0-63 și apoi nisip?
Citisem pe site-ul celor de la Semmelrock că ar trebui mai multe straturi și se tot scade granulatia.
https://www.semmelro...l-al-pavajelor/

Edited by dana84, 01 May 2019 - 10:03.


#6125
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 dana84, on 01 mai 2019 - 10:02, said:

Mulțumesc! Incepe sa se facă lumină :)
Deci e suficient doar un strat de piatra 0-63 și apoi nisip?
Citisem pe site-ul celor de la Semmelrock că ar trebui mai multe straturi și se tot scade granulatia.
https://www.semmelro...l-al-pavajelor/

Zice soțul meu ca in loc de piatra sparta( care e scumpa rau) se poate pune balast. E bun si margaritarul dar la fel e scump :(. Nu e indicat nisipul pt ca se spală de sub pavaj. Noi vom pune piatra cubica. Peste balastul compactat vom pune mortar semiuscat, pe care se vor fixa pietrele. Si apoi in rosturi, ceva mortar mai fluid.

#6126
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 catalijns, on 01 mai 2019 - 07:32, said:

Ce fel de piatra ar fi cat mai ok si ce dimensiune? Piatra sparta de rau (0-4,4-8,8-16, 16-25mm) sau piatra sparta (25-63,0-63 mm) ?
In regim DIY trebuie talpa compactoare vreo 2-3 zile din ce vad, nu ca ar fi o avere inchirierea dar transportul e mai delicat..

Da, in regim DIY, iti trebuie un compactor.
Piatra trebuie aleasa astfel incat sa fie cat mai variata in dimensiuni si taioasa. Piatra sparta 0-63 e ok si, din cate tin eu minte, e si un pic mai ieftina decat celelalte. Poate fi buna si piatra de rau, sparta, dar trebuie s-o vezi inainte. Daca nu e taioasa, nu se impaneaza suficient.

 puisor, on 01 mai 2019 - 11:20, said:

Zice soțul meu ca in loc de piatra sparta( care e scumpa rau) se poate pune balast. E bun si margaritarul dar la fel e scump Posted Image. Nu e indicat nisipul pt ca se spală de sub pavaj. Noi vom pune piatra cubica. Peste balastul compactat vom pune mortar semiuscat, pe care se vor fixa pietrele. Si apoi in rosturi, ceva mortar mai fluid.

Da, se paote folosi si balast. Cam orice tip de material taios se poate folosi, ca baza. Ca idee, in tarile unde reciclarea si conservarea apei sunt la mare cinste, predai un vas de toaleta vechi, cu consum mare de apa, si primesti 50$. Toaletele vechi se concaseaza si se folosesc ca baza pentru drumuri.

Revenind. Nisipul intins peste piatra si bine batut are rolul de a impana, suplimentar, piatra; piatra, balastul sau ce merge acolo. Stratul de nisip de la suprafata formeaza patul de montaj pentru dale. Nisipul care se arunca ulterior, peste dale, si care se matura, are - din nou - rolul de impanare, suplimentara, a dalelor. Nu inteleg treaba cu nisipul care se spala de sub pavaj. Eu am mentionat ca toata agitatia asta - cu sapatura, piatra si nisipul - este sub nivelul final al curtii / dalelor.
Metoda cu sapa semiuscata este o varianta a metodei in care placile se fixeaza cu ciment / beton. Este o alta poveste care, la randu-i, necesita (dupa cum am spus, deja) lucrari de pregatire destul de complexe.

 dana84, on 01 mai 2019 - 10:02, said:

Mulțumesc! Incepe sa se facă lumină Posted Image
Deci e suficient doar un strat de piatra 0-63 și apoi nisip?
Citisem pe site-ul celor de la Semmelrock că ar trebui mai multe straturi și se tot scade granulatia.

E o metoda mai complicata careia, personal, nu-i vad rostul in regimul "de curte".
Acolo este vorba despre drumuri. Ori, normativele in vigoare nu prea diferentiaza intre drumuri cu trafic intens  si drumuri cu trafic redus. Eu am folosit un indrumar pentru drumuri cu trafic scazut, de prin parti de limba engleza vorbitoare.
Cred ca am pus - la un moment dat - si un link, pe jurnalul meu. Acum chiar ca n-as sti de unde sa-l iau, la repezeala.

In fine ... ce merge pentru drumuri cu trafic redus, merge si-n curte. Oricum, eu asa am facut, iar drumul meu s-ar tine destul de bine, daca nea Dorelul, care l-a facut, ar fi cumparat - dupa cum am comandat! - piatra sparta si nu piatra, rotunda, de rau Posted Image
In rest, patio-urile pe care le-am facut, de-a lungul timpului, cam asa le-am facut. La astea, de trisat Posted Image ... am trisat la adancimea sapaturii.

#6127
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
-decopertat 30
-mai compactor la greu
- balast (dar fara bolovani mari) asezat cu panta
-placa mare batut pe panta, de la partea de sus spre partea de scurgere(numai sensul asta)
-geotextil
-nisip+sort marunt jumate-jumate pe rigle de ghidaj
-pavele
-placa mica cu cauciuc( imprastiat nisip fin de sac 1 mm inainte apoi faci o trecere, tre sa mai ai un om care sa ia nisipul ramas din urma placii si sa il aduca iar in fata ei)
- dupa ce se verifica planeitatea se mai imprastie nisip pe suprafata si se lasa cateva zile apoi se matura cu grija
Operatiuni pe timp uscat, folosit nisip la sac ptr impanare, compactare balast,batere pavele numai pe directia de scurgere a apei.Cam atata , la trafic greu se decoperteaza mai mult un pic si daca se vrea se face un balast stabilizat+plasa de buzau( adika se mai adauga la cantitatea de balast si ciment NU SE UDA , va face liant in timp de la precipitatii)
Asa am facut la mine _zona trafic +zona pietonala_ si se prezinta foarte bine lucrarea.

Edited by vali1900, 01 May 2019 - 21:12.


#6128
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 iladi, on 30 aprilie 2019 - 17:16, said:

Apropos de curte: Dacă am o țeavă de 32 cu apă la 3 bari și la ea leg un distribuitor cu 4 căi. Pot lega la fiecare ieșire bandă de picurare de 1 bar? Sau trebuie reductor, musai?
Eu am tzava de 32 cu 9.5 bar. Reglarea presiunii pe furtunurile de picurare o fac printr-un robinet de trecere. Lucreaza bine de citiva ani.
Daca e vorba de vreo automatizare, atunci da, ar putea fi nevoie de un reductor..

Scuze @dana de ot.

Edited by viotl, 02 May 2019 - 08:03.


#6129
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 vali1900, on 01 mai 2019 - 21:11, said:

[...]
- balast (dar fara bolovani mari) asezat cu panta[...]
-geotextil
-nisip+sort marunt jumate-jumate pe rigle de ghidaj[...]

Care este rostul geotextilului pus intre balast si amestecul de nisip si sort? Si care-i motivul pentru care balastul ar trebui sa aiba panta?

#6130
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 DIY, on 02 mai 2019 - 18:13, said:


Care este rostul geotextilului pus intre balast si amestecul de nisip si sort? Si care-i motivul pentru care balastul ar trebui sa aiba panta?
My bad , se pune inainte de stratul de balast....Se da panta de scurgere ptr apa inca din faza de asternere a stratului de balast.

#6131
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Phiu, m-am regăsit.

Am crezut că o să apuc sa finalizez și curtea cat de cat înainte de a ajunge pe aici pe unde nici eu nu intru :D, dar se pare că s-a făcut curățenia de primăvară.

No, daca era musai, atunci sa fie cu voie buna :)

L.E. :)) Se pare că am revenit în timp ce scriam.

Edited by dana84, 03 May 2019 - 14:41.


#6132
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
No bine, până vă hotărâți pe unde mă lăsați și pe mine, mai scriu cate ceva:
- am ce am cu andezitul asta, în final discuția merge înspre a găsi la preț decent (nu că ar exista preț decent dpmdv la andezitul asta) bucatele de 15x15x5, tăiat frumos pe toate laturile și fiamat. Inca sunt in discutii, pentru că orice taiere de andezit e scumpă. Doar piatra cubica obținută prin rupere e mai ok, însă nu mă încântă estetic și nici nu merg rolele pe ea.
Problema mea rămâne cu montajul, mi se tot spune că la piatra așa, pătrată, la care nu se poate face un model autoblocant, nu e suficient montajul doar pe pat de nisip ci că ar trebui si ciment (fie doar amestecat în stratul de nisip, fie și cu apă făcut un fel de mortar). Chiar e nevoie de ciment?
Și o alta dilema e cu degivrarea. Se pot pune cabluri de degivrare fara nicio sapa? As pune parcă pe aleea de acces în casa, deci suprafata nu ar fi foarte mare.


#6133
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Andezit la pret bun este la Andezitul.ro din Lunca Ilvei. Doar ca nu asigura transport. Pe mine ma costau cu 1000 de lei în plus glafurile daca le făceam in Cluj, adică aproape dublu. Dacă făceau andezit periat, de-ala puneam in bai. Din pacate au doar lustruit si fiamat.

Attached File  20170922_135329.jpg   776.62K   96 downloads

Edited by puisor, 04 May 2019 - 04:09.


#6134
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Fiamat e numai bun. Mulțumesc!
Nu știu dacă am mai zis pe aici, dar mă bate gândul să las soclul doar de 15 cm :D. Parcă e așa fain sa cobori din casa și să nu ai trepte. Doar pe nord-est, de unde bate de obicei ploaia as lăsa 30 cm.
As mai da cu ceva hidroizolație in partea de jos a vatei, pe decalajul acela dintre fațada și soclu. Oare cat de grav o fi?

Și în altă ordine de idei m-am apucat sa studiez sisteme de irigații. Mai am, sunt total paralelă cu orice planta sau sistem :D Am cerut și oferte de pret, mi-am făcut și o schiță, deși parcă sunt tare multe aspersoare. Asta daca as avea peste tot gazon. Nu știu cum să fac unde o sa am și alte plante. Ce se pune in jurul lor? Tot gazon sau ce sa pun sa reziste la copii/eventual câine? Se iriga toate prin picurare? Sau și picurare și aspersor?
Nici nu știu ce și unde sa pun, le-aș pune in timp, în funcție de cat de bine o să mă pricep la asta.
Am și o trambulina de vreo 4m pe care e voi pune in unul dintre colturile grădinii. Cum fac cu aspersorul din acel colt?

Attached Files



#6135
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 dana84, on 03 mai 2019 - 21:08, said:

No bine, până vă hotărâți pe unde mă lăsați și pe mine, mai scriu cate ceva:
- am ce am cu andezitul asta, în final discuția merge înspre a găsi la preț decent (nu că ar exista preț decent dpmdv la andezitul asta) bucatele de 15x15x5, tăiat frumos pe toate laturile și fiamat. Inca sunt in discutii, pentru că orice taiere de andezit e scumpă. Doar piatra cubica obținută prin rupere e mai ok, însă nu mă încântă estetic și nici nu merg rolele pe ea.
Problema mea rămâne cu montajul, mi se tot spune că la piatra așa, pătrată, la care nu se poate face un model autoblocant, nu e suficient montajul doar pe pat de nisip ci că ar trebui si ciment (fie doar amestecat în stratul de nisip, fie și cu apă făcut un fel de mortar). Chiar e nevoie de ciment?
Și o alta dilema e cu degivrarea. Se pot pune cabluri de degivrare fara nicio sapa? As pune parcă pe aleea de acces în casa, deci suprafata nu ar fi foarte mare.

Exact acele dimensiuni de andezit am ales si noi pentru trotuare si carport, sper sa fie mai catre 16 in functie de cat poate sa taie maxim masina respectiva.
Daca piatra aia e inconjurata de borduri si casa si are rosturile mici cu nisip intre ele unde anume sa "plece"? Eu cred ca nu prea e posibil in special in cazul trotuarelor (acces pietonal). Daca ai nevoie de contact pt andezit ..ai pm.

Despre degivrare: sigur ca se poate monta fara sapa, la poarta culisanta o sa trecem degivrarea direct prin sina, cablul acelea de protectie este foarte rezistent inclusiv la temperaturi mari (e normal..) sau UV-uri. Ideea e sa il montezi cat mai aproape de ceea ce vrei sa "descongelezi" ca sa aiba efect maxim cu efort minim. Ai si acel contact pe pm, super ok oamenii, consultanta si cablaj custom exact pe dimensiunile degirarii si alimentarii necesare contextului.

 dana84, on 05 mai 2019 - 08:01, said:

Nu știu cum să fac unde o sa am și alte plante. Ce se pune in jurul lor? Tot gazon sau ce sa pun sa reziste la copii/eventual câine? Se iriga toate prin picurare? Sau și picurare și aspersor?

Iti zic doar ce stiu, aici mai am de aprofundat destule desi am o instalatie simpla la activ :)
Depinde de caini, daca sunt unii mai seriosi gen peste 40 kg aia smulg si pomul din pamant daca vor - noi vom delimita o parte din curte cu un gardut de plasa bordurata de 110 cm, practic va fi paralel cu gardul pe o latura catre vecini si va fi la 40 cm de soclul acestuia. Acolo plantam arbusti mici (zmeur, mur, agrise, ruzinci, etc.) si din loc in loc cate un copacel (peri, visini, ceva mai adaptat la semi-umbra) pe care il vom intinde pe gard (spalier). Altfel pentru catelusi sau copii gassti solutii mai friendly, exista niste chestii gen gardut rotund de diferite inaltimi si diametre din ceva plastic alb care se pun in jurul copaceilor, le au cam peste tot, arata relativ decent. le are vecinul si sunt eficiente pe catei mai mici.
Sunt doar niste exemple ca sa iti faci o idee..

Edited by catalijns, 05 May 2019 - 10:42.


#6136
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mulțumesc!
Din cate vad are doar rupt, nu tăiat cum caut eu. Cel tăiat cred că se poate face la orice dimensiune. Doar că și prețul ...

#6137
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 03 mai 2019 - 21:08, said:

[...]Problema mea rămâne cu montajul, mi se tot spune că la piatra așa, pătrată, la care nu se poate face un model autoblocant, nu e suficient montajul doar pe pat de nisip ci că ar trebui si ciment (fie doar amestecat în stratul de nisip, fie și cu apă făcut un fel de mortar). Chiar e nevoie de ciment?

Nu, nu e nevoie. Asta-i moda noua, data - uneori - de nepriceperea sau comoditatea mesterilor. Si de nesfarsita iubire pentru beton. Si fiindca s-a uitat motivul pentru care aceste placi au fost reinventate, in epoca moderna.
Niste borduri bine simtite, intarite cu ciment / beton (ca-n filmulet) sau nu, rezolva problema cu mentinerea pe pozitie a placilor care nu sunt autoblocante. Acum, depinde si de dimensiunea placilor. Placile mare si foarte grele ... nu se misca oricat le-ai speria cu masina. Ma refer la placi de 70kg & up.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J__TVDrOzgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa cum vezi, nenea asta n-a pus nici geotextil. Mai mult, a folosit un amestec de pamant cu pietris, ca baza. Asta ca sa confirme Posted Image ca sunt mai multe moduri de abordare a acestei operatiuni, depinzad foarte mult si de tipul solului, de regimul de precipitatii, inclinare, etc. Ceea ce am propus eu, la un moment dat, este o solutie acoperitoare pentru solurile uzuale din Romania, in ideea montajului fara sapa de beton.
Spor!

#6138
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 06 mai 2019 - 17:36, said:

Mulțumesc!
Din cate vad are doar rupt, nu tăiat cum caut eu. Cel tăiat cred că se poate face la orice dimensiune. Doar că și prețul ...

Mie mi-a zis ca il taie la panza diamantata, acum nu o fi ca gresia rectificata dar nici prea rupt.  E totusi 20 eur/mp...inteleg ca celalalt e mult mai scump gen 30-35? Gee..deja la multe zeci de mp se aduna niste sume..consistente.
Pe de alta parte puuutin rupt arata ceva mai antichizat deci mai clasic si mai putin modern insa pentru role e ceva mai challenging. Bine, le iei la pustoaice niste roti din alea duble la role, all-terain si ai rezovat treaba :))

Edited by catalijns, 07 May 2019 - 08:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate