Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

performanta placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
Salut, am observat ca atunci cand scot laptop-ul din priza fps-ul scade mai mult de jumatate (joc lol) ceea ce inainte nu se intampla jucam lejer 60-65 fps pe incarcator si 50-60 fps pe baterie dar acum scade... Am nvidia gt710m 1gb, o placa video foarte buna dupa parerea mea, ma puteti ajuta cu schimbatul setarilor pentru performanta pe bateria?, am incercat sa schimb din setarile planului de alimentare... da de unde nu apare placa dedicata sau nvidia gpu apare doar intel... placa integrata

Edited by lowly, 24 September 2014 - 17:19.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 24.05.2010
stii ca nu e indicat sa te joci pe baterie nu?

Despre ce laptop vorbim. E obosita bateria, esti sigur ca nu esti pe integrata intrand tu in setari si schimband tot felul de chestii pe acolo?

#3
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View PostMooF2010, on 24 septembrie 2014 - 17:35, said:

stii ca nu e indicat sa te joci pe baterie nu?

Despre ce laptop vorbim. E obosita bateria, esti sigur ca nu esti pe integrata intrand tu in setari si schimband tot felul de chestii pe acolo?
Da stiu ca nu e indicat dar uneori joc pe baterie, laptop-ul este asus x552cl, acum 8 luni cumparat, intel pentium dual core 1.8ghz, 4gb ram, 500 hdd, nvidia gt710m 1gb.
Sunt absolut sigur ca nu's pe integrata deoarece am nvidia gpu activity, in bara.Acum cateva zile mergea cum trebuie pe baterie 50-60 fps.
[ http://img.techpowerup.org/140924/nvidia_20140924_185745.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
iar pe acumulator:
[ http://img.techpowerup.org/140924/nvidia_20140924_185212.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lowly, 24 September 2014 - 18:00.


#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ia fii atent la ce ti-am insemnat... Daca n-are "mamaliga" de unde sa-ti dea putere?

#5
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View Postmihalexmihalex, on 24 septembrie 2014 - 18:09, said:

Ia fii atent la ce ti-am insemnat... Daca n-are "mamaliga" de unde sa-ti dea putere?
Aha asta vad si eu ca n-are putere, intrebarea era de unde sa-i dau "mamaliga"..

#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Pai, baga-l in priza! Acumulatorul e pe duca...

#7
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
sau ai setat un Power Plan diferit. de exemplu la mine trece automat pe High Performance cand e plugged in, iar daca il las pe baterie trece pe Power Saver. dar la fel de bine pot seta sa fie si invers.
diferente de performanta sunt. eu am observat asta cand am dat render la o imagine in blender. bineinteles ca pe High Performance render-ul a fost mai rapid.
si eu joc LoL si nu am probleme cand joc pe Power Saver.

#8
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View Postshelder, on 24 septembrie 2014 - 19:43, said:

sau ai setat un Power Plan diferit. de exemplu la mine trece automat pe High Performance cand e plugged in, iar daca il las pe baterie trece pe Power Saver. dar la fel de bine pot seta sa fie si invers.
diferente de performanta sunt. eu am observat asta cand am dat render la o imagine in blender. bineinteles ca pe High Performance render-ul a fost mai rapid.
si eu joc LoL si nu am probleme cand joc pe Power Saver.
nici eu nu aveam acum cateva zile si in planurile alea  nu apare nvidia gpu sau altceva, doar aia integrata apare Posted Image  dar cred ca reinstalez windows-ul ... daca mai persista duc notebook-ul la garantie

Edited by lowly, 24 September 2014 - 20:17.


#9
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu conteaza daca apare sau nu, tu muta power planul pe high performance si fa test vezi daca ai fps-ul dorit pe baterie.

#10
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View PostMaVeRicK89, on 25 septembrie 2014 - 13:47, said:

Nu conteaza daca apare sau nu, tu muta power planul pe high performance si fa test vezi daca ai fps-ul dorit pe baterie.
am facut asta chiar pe toate planurile rezultatul e acelasi -_-

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil bateria apare ca fiind sub un prag minim, si nu mai activeaza performanta maxima - intra in economisire baterie.

#12
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
Pana la urma am reinstalat windows-ul, surpriza bateria n-are probleme performanta inca a mai crescut din 50-60 in 60-70 pe baterie, iar la incarcat 60-80 fps Posted Image .
Multumesc celor ce au incercat sa ma  ajute Posted Image ( 60-70 pe balanced)

Edited by lowly, 25 September 2014 - 17:27.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 24.05.2010
Daca asta e rezolvarea ta e grav..... pentru o distractie placuta in jocuri iti distrugi HDD-ul lent.....

Cand pe relanti sunt diferentele alea nu poti da vina doar pe windows..... decat l-ai facut vraiste tot cu mana ta, ca sa ajung la o asemenea degradare a durat la mine 3 ani fara reinstalare si eu imi bag ghiarele destul de des prin nucleul windows-ului .... si asta pe xp care nu are mentenanta.

Edited by MooF2010, 30 September 2014 - 21:40.


#14
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View PostMooF2010, on 30 septembrie 2014 - 21:40, said:

Daca asta e rezolvarea ta e grav..... pentru o distractie placuta in jocuri iti distrugi HDD-ul lent.....

Cand pe relanti sunt diferentele alea nu poti da vina doar pe windows..... decat l-ai facut vraiste tot cu mana ta, ca sa ajung la o asemenea degradare a durat la mine 3 ani fara reinstalare si eu imi bag ghiarele destul de des prin nucleul windows-ului .... si asta pe xp care nu are mentenanta.
Nu e vina hdd-ului driver-ul nu era bun, era updatat si nu alimenta placa video.. am revenit la driverul de pe dvd si a mers, reinstalarea a fost aiurea :(

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 24.05.2010
mda... se pare ca trebuia sa pun si o virgula... reinstalarile de windows distrug hdd in timp

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate