Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sugestii privind aria Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Personal cu subariile nu prea sunt de acord. De obicei sunt evitate. M-am si referit mai sus la un motiv. Este vorba de problema cu dubla notificare care pe moderatori ar putea sa-i incurce un pic. Si mai este o problema (un bug): uneori, desi ai parcurs toate subiectele deschise, forumul ramane mai departe marcat ca necitit, desi topicurile apar ca fiind toate citite, atat in arie cat si in subarii.

#56
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Post_-_, on 21 septembrie 2014 - 14:53, said:

Legat de aria de Networking in Linux, ideea nu este rea, dar nu stiu in ce masura va fi acceptata din cauza existentei subforumului Networking. Dar daca se obtin voturi din partea celorlalti colegi moderatori, atunci se poate propune asa ceva.
De acord cu o arie Networking, ar putea într-adevăr conține tot felul de aspecte, de la conexiune adsl, wireless, samba și până la aspecte avansate precum iptables.
Dar aș vrea să văd dacă ideea are suport din partea altor colegi linuxiști, dacă există interes cât de cât.

#57
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cred un poll ar fi de folos pentru a arata cat de apreciate sunt noile schimbari.

#58
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
exact, un 'poll' ar fi edificator

#59
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Exemplu nou de topic postat pe aria gresita: http://forum.softped.../#entry15977615 (postat pe "aria RPM").

Dupa cum v-am explicat, nimeni nu sta sa citeasca regulamentul, si chiar daca il citeste, structura ariei Linux e de asa natura incat te stimuleaza sa postezi anapoda.

Nu e nimic, vor mai apare exemple pe care vi le voi pune pe masa, pana va veti convinge ca structura e gresita.

Reiterez, am propus inca de acum 2 ani o structura mai buna: http://forum.softped...e-restructurare

#60
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hai sa nu exageram, se pot intampla astfel de lucruri in orice structura!
Dintr-un alt punct de vedere postarea e la locul potrivit, cei din Ubuntu sau Mint nu prea folosesc CLI, cei cu Gentoo/ Debian/ Slackware/ Arch stiu treburile astea, etc, se presupune ca pe un server (CentOS) nu ai GUI ci doar CLI, iar userii nu-s toti power users...

Propunerile tale actuale (ca si cele mai vechi) poate or fi mai bune, mai logice, mai nu stiu cum crezi, problema e ca nu au o sustinere masiva, a unui grup important de membri!

Haideti va rog sa nu ne-nvartim in jurul cozii!

#61
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu are sens ce spui. Ba spui ca e la locul ei, ba spui ca cei din alte cateva distributii l-ar fi putut ajuta.

Deci hotaraste-te, e la locul ei sau nu?

Cum faciliteaza structura actuala intalnirea celui care cere ajutor cu cat mai multi care pot oferi acel ajutor?

Ii vezi tu pe toti utilizatorii de alte distributio intrand pe "distributii rpm" ca sa ii ajute pe cei cu gentoo?


Stii, nu are rost sa-mi raspunzi, daca raspunzi doar din orgoliu.

Argumentul cu "sustinerea" e un argument prost, oamenii accepta ce le-a fost bagat pe gat de la inceput si iau acel lucru ca "fiind normal".

Ai viziune si nu ti-e frica de schimbare?

#62
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu-nțeleg obstinația ta privind subiectul, da' hai că deja o dăm în bălării elitiste. Am crezut c-am fost clar că nu vreau să impun nimănui nimic, asta nu-nseamnă că mă refeream doar la ideile mele!
Dacă nimeni nu are ceva util de spus se va-nchide până nu ajungem la altele!

#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Hai apuca-te sa faci curatenie. Topicuri nelalocul lor, exact ca cea pe care am postat-o si care a fost mutata la generalitati:
Si astea le-am gasit doar la o scanare rapida.

#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asta nu este o noutate. Remarcasem si eu astfel de situatii. Cred ca toata lumea le-a remarcat.

View Post_-_, on 18 septembrie 2014 - 11:57, said:

Din punctul meu de vedere aria Linux are deja destule ramificatii care produc confuzii in randurile majoritatii utilizatorilor. De ce? Pentru ca in afara catorva utilizatori foarte pasionati de Linux care se orienteaza cu usurinta in arie si a altora relativ putini cu un nivel mediu sa zicem care au inteles (poate) mai superficial organizarea ariei, restul nimeresc deseori in subaria gresita. In oricare subarie ne-am uita in acest moment am vedea subiecte care nu isi gasesc locul acolo. De exemplu, in "Power Users" intalnim topicuri precum "Ce imi recomandati sa instalez?", "Linux Android", "Linux vs Windows", in "Embedding / Kernel" gasim subiecte precum "setari internet", "pendrivelinux" s.a.m.d. Nu stiu de ce vechii moderatori au preferat sa le lase asa (nu vreau sa le judec eu deciziile), dar astfel de situatii eu cred ca incurajeaza si mai mult "libertatea" utlizatorilor de "a face confuzii". Sa speram ca in viitor utilizatorii vor fi mai atenti unde posteaza si ca toti moderatorii ariei vor avea grija sa nu mai "incurajeze" dezorganizarea! I-am putea ajuta si prin acel regulament + mini ghid de orientare in arie la care m-am referit mai sus. Iar in ceea ce priveste introducerea de noi subarii, din punctul meu de vedere aceasta ar spori si mai mult nivelul de dezorganizare, deci nu o vad ca pe o solutie (altfel am ajunge ca si in situatia ariei "Embedding / Kernel" in care se posteaza extrem de rar - de cateva ori pe an - pe langa faptul ca a ajuns sa contina unele topicuri/ posturi care nici nu au ce cauta colo).

Topicurile la care te referi tu sunt vechi. Daca fostii moderatori le-au lasat acolo au avut probabil anumite motive.

In mod normal atunci cand muti un topic trebuie sa te asiguri si ca initiatorii (daca este cazul chiar si anumiti participanti la discutie) sa fie informati unde a fost mutat topicul fie prin PM catre initiator, fie prin pastrarea unui link in aria de unde a fost mutat subiectul.
Unii utilizatori nu stiu sa isi consulte "My Content" sau "Content I Follow" mai ales daca sunt inregistrati de putina vreme pe forum. Iar pastrarea unor link-uri in ariile de origine tot ar incarca lista de subiecte. Subiectele vechi, oricum se vor pierde in josul listei cu timpul.

Important este sa avem cu totii grija ca sa nu se mai posteze aiurea.

#65
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post_-_, on 11 octombrie 2014 - 11:21, said:

Important este sa avem cu totii grija ca sa nu se mai posteze aiurea.
Bineinteles. Discutia este insa cum ai grija sa nu se mai posteze aiurea?

Exista doua cai mari si late:
  • manual, stai si muti ca un sclav topicuri
  • mai putin manual, restructurezi aria astfel incat utilizatorii sa fie directionati (chiar fara sa-si dea seama) catre ariile corecte
Eu va vorbesc despre lucruri de finete, si am impresia ca parca as fi un extraterestru pentru voi.

Cum de nu-si da seama nici unul dintre voi ca aria Generalitati de exemplu trebuie pusa in capul zonei Linux, nu in coada ei?

Si apoi vine shogun la mine si zice "pai daca n-ai sustinere...". Pai de la cine sa am sustinere, de la niste orbi?

Si nu, nu e vina nimanui ca utilizatorii sunt orbi. Sunt doar caini pavlovieni: aia le-a fost bagat pe gat, si acel lucru il accepta orbeste ca fiind normal.

E pura psihologie, asa functioneaza creierul uman.

E nevoie de putina viziune si claritate la astfel de chestiuni organizatorice, si ma irita faptul ca ceea ce spun este tratat ca pe o aberatie, in loc ca fiecare dintre voi sa analizeze in mod serios si analitic propunerea mea.

De parca as vrea raul cuiva, de parca nu ar fi tot in beneficiul nostru, al utilizatorilor si moderatorilor deopotriva.


Deci intrebare de baraj: daca tot ati restructurat aria Linux si daca tot vedeti totul cu atata claritate, cum de v-a scapat aria Generalitati tocmai in josul ariei, si de ce tot eu sunt "ala nebun"?

Ganditi-va la ce e bine pentru utilizatori si lasati frica de schimbare.

View Post_-_, on 11 octombrie 2014 - 11:21, said:

Topicurile la care te referi tu sunt vechi. Daca fostii moderatori le-au lasat acolo au avut probabil anumite motive.
Aria Linux n-a fost practic moderata, iar felul in care sunt distribuite postarile pe arii reflecta modul natural in care fiecare utilizator a gandit (mai mult sau mai putin constient) cand a ales subaria pe care sa posteze.

Faptul ca totul e anapoda nu e intamplator, exista niste factori care au creat acest haos in postari.

Intrebarea este: de ce vreti sa pastrati acei factori, si de ce aveti impresia ca doar postand un regulament, acei factori vor dispare?

Regulamentul e fix pix, atata timp cat nu rezolvi problemele de fond.

Edited by OriginalCopy, 11 October 2014 - 12:14.


#66
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostOriginalCopy, on 11 octombrie 2014 - 12:05, said:

Bineinteles. Discutia este insa cum ai grija sa nu se mai posteze aiurea?

Exista doua cai mari si late:
  • manual, stai si muti ca un sclav topicuri
  • mai putin manual, restructurezi aria astfel incat utilizatorii sa fie directionati (chiar fara sa-si dea seama) catre ariile corecte

Primul pas important a fost facut. Am creat un ghid si regulament al ariei pe care vi l-am propus spre dezbatere. Din cate imi amintesc nu ai binevoit sa participi la dezvoltarea lui. Ce te-a impiedicat sa oferi cateva scurte detalii privind rostul fiecarui subforum care sa ii ajute pe cei care nu stiu unde sa posteze? Nu ar fi prea tarziu nici acum.

View PostOriginalCopy, on 11 octombrie 2014 - 12:05, said:

Cum de nu-si da seama nici unul dintre voi ca aria Generalitati de exemplu trebuie pusa in capul zonei Linux, nu in coada ei?

Daca ar fi fost la inceput, atunci toata lumea era tentata sa posteze mai intai acolo.
Fiind la final utilizatorii probabil ca vor citi mai intai titlurile celorlalte arii.

View PostOriginalCopy, on 11 octombrie 2014 - 12:05, said:

E nevoie de putina viziune si claritate la astfel de chestiuni organizatorice, si ma irita faptul ca ceea ce spun este tratat ca pe o aberatie, in loc ca fiecare dintre voi sa analizeze in mod serios si analitic propunerea mea.

Propunerea ta cu o organizare pe 3 niveluri ar produce si mai mult haos. Daca utilizatorul nu are toate subforumurile simultan sub ochi, atunci exista riscul sa posteze unde intra prima oara.
"Open-Source" este prea general si s-ar confunda cu "Recomandări programe".
"Managementul sistemului" ar incurca utilizatorii, deoarece unii nu ar sti la ce se refera si ar evita sa acceseze link-ul.

View PostOriginalCopy, on 11 octombrie 2014 - 12:05, said:

Aria Linux n-a fost practic moderata, iar felul in care sunt distribuite postarile pe arii reflecta modul natural in care fiecare utilizator a gandit (mai mult sau mai putin constient) cand a ales subaria pe care sa posteze.

Kagaroth si-a banat singur contul pe 18.06.2014 si pana la 14.09.2014 cand am devenit moderatori eu si shogun1 a existat o perioada de haos..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate