Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1687 replies to this topic

#1369
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 smiley2, on 06 decembrie 2019 - 10:50, said:

Prin luna iulie se spune ca as putea sa negociez cu ei o alta oferta, mi-au marit de 2x pretul, mi-au scos HBO-urile si nu am mai facut cerere de reziliere pentru ca nu am fost in tara.
Ce ar trebui sa fac pentru negociere?Trebuie sa ii sun sau sa fac cerere de reziliere si sa ma sune ei?
Faci cerere de reziliere online în care pui ca motiv prețul.

#1370
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Iar daca ei nu vor sa mai lase la pret vor face rezilierea adica incheierea contractului?

#1371
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 smiley2, on 07 decembrie 2019 - 09:26, said:

Iar daca ei nu vor sa mai lase la pret vor face rezilierea adica incheierea contractului?
Bună întrebare, vreau și eu un răspuns!

#1372
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Ești bun de plata pentru terminarea contractului înainte de termen. Din păcate nu contează și nu ii interesează ca nu te-ai încadrat în termenul oferit pentru rezilierea fără cost, pe motiv de absenta din tara.

Edited by wantsome, 07 December 2019 - 16:49.


#1373
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cred ca nu ati inteles intrebarea...Repet cu alte cuvinte: deci pot negocia cu ei pentru prelungirea contractului cu 6 luni inainte.Ok pana aici?
Daca fac cerere de reziliere in acest timp ce se poate intampla, care ar fi consecintele daca nu vor sa lase la pret?Pot sa raman la ei timp de 6 luni dupa care mult PA sau se face incheierea contractului si trebuie platit ceva?Ei daca spun ca se poate negocia cu 6 luni inainte nu ar trebui de platit nimic daca se incheie contractul.
Tin minte ca ii sunam inainte, nu stiu daca erau 6 luni inainte si imi ofereau fibra optica la un pret mai mare si a trebuit sa astept pana a expirat contactul Posted Image)) Buna afacere!

Edited by smiley2, 07 December 2019 - 20:21.


#1374
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008

 xcit, on 06 decembrie 2019 - 15:32, said:

fa si tu testul pe un server telekom, ca peeringurile cu rds sunt gatuite
E de la wifi ca pe cablu merge cu 2ms si asta ca am 2 routere in cascada puse...., daca pun cablul in modem-ul telekom am 1ms cu rcs-rds si 1ms cu telekom , la fel si cu UPC sau vodafone , tot 1ms orange  [ https://www.speedtest.net/result/8949645797.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1375
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. De multi ani am clasicul net de la Telekom cu router Huawei HG658. Netul merge bine in limita celor 100Mbps dar evident ca am nevoie de mai mult. Fibra optica ajunge in subsolul blocului iar de acolo pleaca FTP pana in apartament (undeva pe balcon). Pentru ca nu pot continua fibra optica pana in casa din rationamente estetice, pot cei de la Telekom sa puna un convertor de la RJ45 (input) la fibra optica (output) pe balcon (trebuie sa reziste si la temperaturi negative) si de aici sa duc o fibra optica cativa metri pana in camera care este aproape de balcon, iar acolo sa schimbe routerul cu varianta pentru fibra ?

#1376
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 fuscobal, on 03 februarie 2020 - 15:49, said:

Salutare. De multi ani am clasicul net de la Telekom cu router Huawei HG658. Netul merge bine in limita celor 100Mbps dar evident ca am nevoie de mai mult. Fibra optica ajunge in subsolul blocului iar de acolo pleaca FTP pana in apartament (undeva pe balcon). Pentru ca nu pot continua fibra optica pana in casa din rationamente estetice, pot cei de la Telekom sa puna un convertor de la RJ45 (input) la fibra optica (output) pe balcon (trebuie sa reziste si la temperaturi negative) si de aici sa duc o fibra optica cativa metri pana in camera care este aproape de balcon, iar acolo sa schimbe routerul cu varianta pentru fibra ?
Nu stiu dacă pot pune dar stiu sigur ca daca terminatia e de fo din ftp o să ai tot performanțele actuale, nu merg astfel de trucuri din păcate

#1377
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
nu  au nici un motiv sa faca asa ceva. ceva de genulse foloseste  acesta cand se doreste transmiterea semnalului pe o distanta mai mare decat suporta cablu utp. intra cablu utp, se transforma in fibra si de acolo iar utp. se foloseste pe distante mari, gen 10-20km, iar de acolo inapoi in cablu utp.

#1378
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ce ai tu in bloc se cheama pizzabox, fibra intra in ea si de acolo se da 100mbps la toata lumea, nu se va inlocui fttb cu ftth pentru ca se cheama ca trebuie sa investeasca si nu e profitabil, astia n-au investit nimic si acum se uschesc cu banii

#1379
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
[ https://www.speedtest.net/result/8982918416.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

le am trecut modemul in modul bridge , am pierdut 10mbps:)

Edited by polter, 04 February 2020 - 01:18.


#1380
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004

 xcit, on 03 februarie 2020 - 17:05, said:

ce ai tu in bloc se cheama pizzabox, fibra intra in ea si de acolo se da 100mbps la toata lumea, nu se va inlocui fttb cu ftth pentru ca se cheama ca trebuie sa investeasca si nu e profitabil, astia n-au investit nimic si acum se uschesc cu banii

Exact, pizzabox este. Sa inteleg ca nu am nici o varianta sa scot 1000Mbps de la ei, desi au tehnologia ? Singura varianta e sa renunt complet si sa trec pe RDS ? Pentru RDS ar fi si mai scump sa investeasca pentru ca trebuie sa aduca si fibra optica in bloc (cea pe care Telekom o are deja).

#1381
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
nu

nici o sansa sa faci ftth din fttb

#1382
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nici dacă aduce capătul FO în casă? :D

#1383
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
nici macar, nu sta nimeni sa pliteze fibra din pizza ca sa aiba 2 tehnologii in bloc

#1384
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cui îi pasă de ceilalți? :D

Scopul e să transforme FTTB în FTTH. Se poate. Restul…

#1385
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
se poate, dar cu investitii...altfel ciuciu

fibra care intra in pizza nu e la fel cu aia care intra in modem

#1386
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,359
  • Înscris: 01.09.2012
Cum pot întra în interfața HUAWEI 8247H dacă am uitat parola?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate