Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1351
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Salutare.  Ma puteti ajuta cu niste informatii? Problema sta asa: Am net de la Telekom cu internet L (1000Gbps) conform contractului. Routerul este F@ST 5655V2 RF DTAG, placa retea capabila 1000Gbps Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller, cablu CAT5e mufat la ambele capete dupa standard 568B, SSD cu viteze de aprox. 500MB R/W, placa retea configurata cu proprietatea "speed & duplex" setata cu valoarea recomandata de producator pe "Auto Negotiation", driverele updated.
In toate testele de viteza am atins un maxim de 520mbps in rest vreo 480mbps si nu inteleg de ce nu atinge macar din cand in cand sa zicem 800mbps?

#1352
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea ai ce-i face. Ticket la tehnic, dar cel mai probabil o sa îți spună ca e in parametrii.


Totusi sistemul ce cpu are? Cand dai drumul la un speedtest ajunge in 100% in task manager?

#1353
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Am uitat sa mentionez cateva chestii. Este i5 4590 3.3GHz si Turbo de 3.7GHz. Atinge un maxim de 80% load. Portul este pe LAN1 in acel GPON asa cum recomanda. Folosesc Windows 10 si am scos si limitarea de banda de 20% rezervata Win-ului (aici s-a observat o mica imbunatatire). Acum la aceasta ora am incredibila viteza de doar 440Mbps download si 194 upload maxim atinse in mai multe teste si servere, cu antivirus si firewall puse pe offline...

#1354
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ți-am zis, singura chestie e sa faci un ticket scris (nu la helpdesk!). Am avut si eu fix asa si o tineau langa cum ca ei nu au nicio problemă, dar pana la urma s-a simtit o mica îmbunătățire.

Senzatia mea e ca fie au pus foarte multi abonati pe aceeasi magistrala, fie nu au capacitate suficientă in OLT (tine cont ca si abonatii cu "LOVE LOVE, LOVE.." sunt legati tot la aceeași infrastructură).

Totusi daca reteaua e stabilă, ar trebui sa o lași așa. La mine cand pica, era picata cu zilele

#1355
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Pachet TV M + Voce fixă L + Internet L prin FTTH reziliat astăzi. Păstrat doar Internet L prin FTTH, fără perioadă contractuală la 6.30 euro lunar. Reziliat fără taxe suplimentare, abonament pe 24 luni contractat în Martie. Motivul rezilierii celor 2 servicii a fost, neutilizarea lor.

Am primit o ofertă super Mobil 6 la 4 euro, am 2 numere plus Internet FTTH pe aceeași factură. Aleluia nu mai primesc 2 facturi separate. Total: 14 euro pentru 3 servicii :).

#1356
robert90bh

robert90bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 17.02.2008
Buna ziua. Am internet M si router model Sagemcom F@st 5655v2 AC RF. Am facut niste teste cu aplicatia speedtest by ookla in cele 3 camere ale apartamentului. Media valorilor obtinuta este urmatoarea: in sufragerie (acolo unde am routerul): 41,95 download cu 42,3 upload; in dormitorul cel mai apropiat de router: 14,2 cu 19,45; in dormitorul cel mai indepartat de router: 6,06 cu 5,6!!!. Asadar viteza scade semnificativ pe masura ce distanta de router creste. In cele doua dormitoare am un smart tv respectiv un chromecast 3 si uneori calitatea filmelor de pe netflix si hbo go este afectata. Ce as putea sa fac sa cresc viteza in cele doua dormitoare? Sa-mi schimb routerul? Au la Telekom modele mai bune? Sa trec la internet L? Multumesc?

Edited by robert90bh, 12 September 2019 - 16:17.


#1357
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cablu LAN sau WiFi Repeater (Range extender).

Edited by Gif2D, 13 September 2019 - 08:34.


#1358
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Fibra din cupru, da ma intreb cum naiba intr-o zona unde e maxim 2mbps viteza oferita mai are cineva tupeu sa ceara 9€ 😂..saraci oameni, si cand ii vad ca au nextgwn cu 100mbps dar stau la telekom ca na, e bun ce stiti voi..nu face nici 10 lei netu asta

Attached Files



#1359
robert90bh

robert90bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 17.02.2008
Am citit despre WiFi repeater și am înțeles că trebuie să aleg un model care să fie compatibil cu routerul, mai exact cu semnalul wifi emis de acesta. Dacă, de exemplu, acesta emite rețele AC, și range extenderul trebuie să permită această conexiune. Eu de unde să știu ce fel de rețea emite routerul meu de la Telekom? Așadar ce model de WiFi repeater să-mi cumpăr ca să fie compatibil routerul Sagemcom F@st 5655v2?

#1360
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrobert90bh, on 12 septembrie 2019 - 16:15, said:

Buna ziua. Am internet M si router model Sagemcom F@st 5655v2 AC RF. Am facut niste teste cu aplicatia speedtest by ookla in cele 3 camere ale apartamentului. Media valorilor obtinuta este urmatoarea: in sufragerie (acolo unde am routerul): 41,95 download cu 42,3 upload; in dormitorul cel mai apropiat de router: 14,2 cu 19,45; in dormitorul cel mai indepartat de router: 6,06 cu 5,6!!!. Asadar viteza scade semnificativ pe masura ce distanta de router creste. In cele doua dormitoare am un smart tv respectiv un chromecast 3 si uneori calitatea filmelor de pe netflix si hbo go este afectata. Ce as putea sa fac sa cresc viteza in cele doua dormitoare? Sa-mi schimb routerul? Au la Telekom modele mai bune? Sa trec la internet L? Multumesc?

Setezi pe canal 100 daca poti
80mhz
AC/AN.

View Postdonmarcoluciano, on 07 septembrie 2019 - 15:50, said:

Salutare.  Ma puteti ajuta cu niste informatii? Problema sta asa: Am net de la Telekom cu internet L (1000Gbps) conform contractului. Routerul este F@ST 5655V2 RF DTAG, placa retea capabila 1000Gbps Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller, cablu CAT5e mufat la ambele capete dupa standard 568B, SSD cu viteze de aprox. 500MB R/W, placa retea configurata cu proprietatea "speed & duplex" setata cu valoarea recomandata de producator pe "Auto Negotiation", driverele updated.
In toate testele de viteza am atins un maxim de 520mbps in rest vreo 480mbps si nu inteleg de ce nu atinge macar din cand in cand sa zicem 800mbps?
Dezactiveaza antivirusul.
Seteaza laptop/calculator pe maximum performance.

#1361
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Am de ani buni de zile abonament L internet pe tehnologia veche cu router HG658 si 100Mbps. In momentul constructiei blocului, s-a tras fibra optica subteran, pana in subsol, unde s-a montat un pizzabox iar de acolo merge cate un cablu ftp catre fiecare apartament. De ani de zile ma suna la cate 2 luni sa-mi ofere telefonie mobila si de fiecare data le spun ca nu sunt interesat de asa ceva nici acum, nici peste 10 ani dar vreau sa-mi urce viteza la internet. Degeaba, oamenii astia pur si simplu nu aud ce vor clientii si suna cu aceeasi oferta inutila pentru mine. As avea cateva intrebari :

1) Cu cine trebuie sa vorbesc de la ei problemele astea tehnice astfel incat sa explic la fata locului ce vreau ? (cei de la call center par a fi degeaba acolo cand vine vorba de chestii de teren)
2) Cum se poate trece la net de 1Gbps daca am deja fibra in subsolul blocului ?
3) Pana rezolv problema asta, pot macar sa inlocuiesc routerul HG658 cu un altul mai performant, astfel incat macar intern conexiunea intre NAS si PC sa fie 1GB ? (in momentul asta transferul de fisiere intre cele 2 se face tot cu 100Mbps pentru ca atat poate 658-ul). Intreb asta pentru ca unii spun ca se pot introduce setarile din Huawei in routerul tau, altii ca trebuie legat routerul nou la Huawei.

#1362
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate nu prea ai incotro. Pentru trecerea la ftth ar trebui facute ceva investiții, trase cabluri noi prin bloc, iar conducerea actuală nu e dispusa sa faca asa ceva, tocmai in conditiile in care se zvonește de ceva timp cum ca negocierile privind vanzarea sunt aprope finalizate...

Cu privire la pct 3: toate modemurile xdsl au porturi fast Ethernet. Daca ai nevoie de gigabit in retea, atunci orice switch de 50-100lei cu porturi gigabit iti va rezolva problema.

#1363
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdonmarcoluciano, on 07 septembrie 2019 - 15:50, said:

Salutare.  Ma puteti ajuta cu niste informatii? Problema sta asa: Am net de la Telekom cu internet L (1000Gbps) conform contractului. Routerul este F@ST 5655V2 RF DTAG, placa retea capabila 1000Gbps Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller, cablu CAT5e mufat la ambele capete dupa standard 568B, SSD cu viteze de aprox. 500MB R/W, placa retea configurata cu proprietatea "speed & duplex" setata cu valoarea recomandata de producator pe "Auto Negotiation", driverele updated.
In toate testele de viteza am atins un maxim de 520mbps in rest vreo 480mbps si nu inteleg de ce nu atinge macar din cand in cand sa zicem 800mbps?
Dezinstaleaza antivirusul

#1364
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Telekom net L, prin wifi la 15m de router

Attached Files



#1365
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Prin luna iulie se spune ca as putea sa negociez cu ei o alta oferta, mi-au marit de 2x pretul, mi-au scos HBO-urile si nu am mai facut cerere de reziliere pentru ca nu am fost in tara.
Ce ar trebui sa fac pentru negociere?Trebuie sa ii sun sau sa fac cerere de reziliere si sa ma sune ei?

#1366
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View PostMaschine, on 29 octombrie 2019 - 13:29, said:

Telekom net L, prin wifi la 15m de router
Ce router WiFi? Cel implicit (Huawei HG8247H sau Sagemcom F@st 5655v2 AC RF)?

#1367
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

View PostMaschine, on 29 octombrie 2019 - 13:29, said:

Telekom net L, prin wifi la 15m de router
fa si tu testul pe un server telekom, ca peeringurile cu rds sunt gatuite

#1368
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stie cineva cum se procedeaza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate