Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2457 răspunsuri în acest subiect

#1297
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Felicitari andrei pt achizitia primului proiector...
Sa fii foarte atent ce fel de ecran iti iei,este foarte important un ecran de caliate,un fapt pe care multi il ignora.

#1298
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.505
  • Înscris: 17.09.2007

 Jean-Luc_Picard, on 02 februarie 2017 - 16:12, said:

Dacă nu ai o cameră cu pereții de culoare negru mat, nu măsori proiectorul, ci pereții și alte obiecte reflectante din cameră (inclusiv... albul ochilor Posted Image ).
Pe de altă parte, ceea ce contează cu adevărat este dinamica alb-negru dintr-un singur cadru. Când închizi irisul, reduci negrul, dar și albul.
De acord cu asta.
Un DLP in aceste conditii are o dinamica mai mare alb-negru dintr-un singur cadru fata de alte tehnologii? S-ar parea ca da. Evident ca e doar un parametru implicat in calitate, totusi nu inteleg relevanta contrastului on-off.
Incerc acum sa inteleg daca se face modularea lampii sau modificarea irisului in cadrul aceluiasi content (acelasi film), nu se modifica modul de vizionare in mod arbitrar fata de intentia regizorului?

LE: o explicatie destul de buna in relatia cu masuratorile am gasit aici http://projectiondre...t-measurements/

Editat de Hansolo, 02 februarie 2017 - 17:05.


#1299
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Contrastul on/off are o importanta foarte mare in dimensionalitatea scenelor intunecate.
In momentul de fata pt mine,on/off-ul este mai important decat ANSI contrast,si afirm aceste lucru in urma multor teste comparative dintre modele de proiectoare cu ANSI bun si modele de proiectoare cu ON/OFF bun.

#1300
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013

 maximus74, on 02 februarie 2017 - 16:33, said:

Felicitari andrei pt achizitia primului proiector...
Sa fii foarte atent ce fel de ecran iti iei,este foarte important un ecran de caliate,un fapt pe care multi il ignora.
Multumesc
Am luat o ragalie de 88"(era maximul pe care putem proiecta intre margini 16:9 de la distanta mea pentru proiectorul meu) si are si black drop de vreo 80cm ceea ce era iarasi important.
Apoi daca simt nevoia iau de la Calin vopseaua magica si-l spoiesc :)

#1301
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014
Curs ISF Amsterdam 2017 ziua 1. Se vorbește foarte mult despre HDR.

Fișiere atașate


Editat de Jean-Luc_Picard, 04 februarie 2017 - 23:37.


#1302
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Văd și un oled b6 acolo. Sunt curios dacă poți afla mai multe despre calibrarea sa, ce gama este recomandata de ei și multe altele.

Și ce frumos stau klein sI jetti specbos acolo în centru.:)

#1303
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 13.09.2014
E o alta lume. A perfectionistilor si pretentiosilor cu sublimul imaginii. De acolo vine terendul si acolo sunt varfurile.
Intreba-i despre HDR si dynamic metadata. Foarte multi cad in mreaja conversiei SDR la HDR.
Intreaba-i de ce calibratori de marca posteaza clipuri cu setari pe You Tube care indeparteaza imaginea de realitate, neavizatii crezand cu tarie in placebo setarilor copiate, noi stiind ca nu au nici o legatura cu ceea ce ar trebui sa fie.
Imbucurator este faptul ca nu sunt clipuri cu setari HDR, lipsa acestora creand o cerere furibunda in randul posesorilor de tv UHD cu HDR.

Editat de Calin_fdx, 05 februarie 2017 - 01:21.


#1304
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 Calin_fdx, on 05 februarie 2017 - 01:02, said:

Intreaba-i de ce calibratori de marca posteaza clipuri cu setari pe You Tube care indeparteaza imaginea de realitate, neavizatii crezand cu tarie in placebo setarilor copiate, noi stiind ca nu au nici o legatura cu ceea ce ar trebui sa fie.
Călin, ISF nu este o poliție a calibratorilor. Nu are cum să-mi răspundă nimeni la o astfel de întrebare. Fiecare face ce și cât îl duce capul, nu stă nimeni să-i controleze ce fac, ei au fost doar învățați cum să calibreze conform unei metodologii și cu asta basta. Unii au făcut și cursurile THX, de ce să nu luăm THX-ul la întrebări, poate acolo li s-a spus să facă așa ceva?
Eu unul știu doar un lucru clar, că nu mi-au rezultat în urma măsurătorilor aceleași valori de reglaj la niciun model de televizor. La OLED-uri, de exemplu, variabilitatea este foarte mare, nu seamănă absolut deloc două aparate între ele din punct de vedere a reglajelor care trebuie făcute.
În schimb, ni s-a explicat, încă o dată, de ce până și player-ele de discuri au reglaje. Pentru că nu te poți baza orbește pe ce scot pe ieșiri. Pentru că nu există nicio garanție că două aparate fabricate la niște săptămâni sau luni distanță mai sunt identice ca echipare cu componente electronice, dincolo de dispersia normală de parametri, care rezultă din orice proces de fabricație.

Editat de Jean-Luc_Picard, 05 februarie 2017 - 07:27.


#1305
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.115
  • Înscris: 06.06.2006
Salutari, cu asemenea unealta se pot efectua calibrari? televizaore(sharp,lg,samsung), monitoare(panou IPS, TN), multumesc.

Editat de razvanu, 05 februarie 2017 - 10:14.


#1306
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Da se poate. Este foarte răspândită fiind cel mai bun compromis pret/calitate.

Un colorimetru mai performant costa deja de pe la 3000 € în sus.

Profesioniștii împerechează OBLIGATORIU acest colorimetru cu un spectrofotometru.
Asta ar mai adaugă un 6000 Ron la investiția ta și mai folosesc și generator de semnal (vreo 2500€) și softuri însă aici un HCFR care e free te-ar ajuta.

Îți recomand însă foarte serios sa citești bine ce înseamnă calibrarea asta.  Nu o data am fost întrebat în privat cum se curbează un display DUPĂ ce au achiziționat colorimetrul. Mulți au renunțat. ..

#1307
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014
Azi am făcut și schimb de cărți de vizită cu Steve Kemp. Tipul în vârstă de anul trecut nu era el.

 AndreiNR, on 05 februarie 2017 - 00:23, said:

Văd și un oled b6 acolo. Sunt curios dacă poți afla mai multe despre calibrarea sa, ce gama este recomandata de ei și multe altele.

Și ce frumos stau klein sI jetti specbos acolo în centru.Posted Image
Gama depinde de mediul în care este amplasat, nu de aparatul calibrat. Sunt recomandări interesante legate de luminozitate și controalele care în continuare nu funcționează cum trebuie, nu numai CMS-ul. Sunt ceva speranțe să se rezolve anul acesta.

#1308
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Cum e băiatul?  Se da un "guru" în ale oled urilor și plasmelor.

Din păcate atitudinea i-a atras banarea definitiva pe avforums.

#1309
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 05 februarie 2017 - 20:31, said:

Cum e băiatul?  Se da un "guru" în ale oled urilor și plasmelor.
Din păcate atitudinea i-a atras banarea definitiva pe avforums.
Nu pot să comentez atitudini, pentru că nu îl cunosc încă suficient de bine, mi-a spus și el că a fost banat. În schimb, se implică foarte mult în ceea ce face, de exemplu, pentru a putea verifica în extenso comportamentul televizoarelor, ce pot și ce nu pot să facă, și le cumpără.
Pe de altă parte, dacă încep să te contrazică toată ziua unii care nu se pricep și nu au experiența necesară, la un moment dat îți pierzi răbdarea. La prima impresie, e un tip ok.

Editat de Jean-Luc_Picard, 05 februarie 2017 - 20:43.


#1310
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 13.09.2014
Poate sa fie sau sa nu fie guru. Prin ceea ce cunoaste si pune in aplicare. Partea subiectiva a metodologiilor poate fi corelata cu obtinerea unui procentaj care tinde spre 100% in randul clientilor multumiti. Emite niste teorii care puse in aplicare ar duce la rezultate maximale. Doar ca nu vrea sa isi expuna metodologia pas cu pas.
Cert este ca un client multumit te recheama automat cand face o noua achizitie Tv/proiector/schimbare lampa ..pe langa faptul ca te recomanda si altor pasionati.
Ochiul familiarizat cu imaginea calibrata nu mai poate da inapoi.
Ochiul care nu a vazut imagine calibrata este intr-o continua cautare, corelat cu mana care butoneaza telecomanda in mod repetitiv.

Editat de Calin_fdx, 05 februarie 2017 - 21:52.


#1311
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Bumtious aka Steve Kemp este un calibrator care iese mult din tiparele ISF. L-Am admirat și am conversat mult cu el însă atitudinea de a se promova agresiv și de a da mai nimic înapoi i-a atras multe antipatii printre care și pe a mea.

Când discutam și condamnam faptul ca uniformitatea din trecut a OLED urilor era jalnica el spunea ori ca nu vede nimic în content ori ca nu îl interesează.

Mereu afirma ca ce face el este altfel însă întrebat ce și cum nu răspundea.  
Nu prea era contrazis decât întrebat în legătură cu afirmațiile sale.

Sunt convins ca e un profesionist și un pasionat. El este uniul dintre cei care mi-au arătat ca graficele perfecte nu înseamnă nimic. Însă după foarte multe insistente.

Legat de ce si-a cumpărat a avut asa: Pioneer Kuro, Panasonic VT60, ZT60, LG 930V, EG920V, E6 și acum LOEWE.



 Jean-Luc_Picard, on 05 februarie 2017 - 20:21, said:

Azi am făcut și schimb de cărți de vizită cu Steve Kemp. Tipul Ăźn vĂąrstă de anul trecut nu era el.


Gama depinde de mediul Ăźn care este amplasat, nu de aparatul calibrat. Sunt recomandări interesante legate de luminozitate și controalele care Ăźn continuare nu funcționează cum trebuie, nu numai CMS-ul. Sunt ceva speranțe să se rezolve anul acesta.

Gama in mediu controlat conform ITU:BT1886 cu 0 mll e 2.4 liniar. Ori nu prea funcționează. La asta mă refeream.

Editat de AndreiNR, 05 februarie 2017 - 21:55.


#1312
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014
Nu aplică metodologia ISF ca la carte. Chiar și în CalMan folosește alt flux, adaptat la ceea ce a descoperit în decursul timpului.
Fiind o metodă personală, mi se pare normal să n-o popularizeze pe degeaba. La curs, între colegi, n-a avut nicio reținere să ne spună ce și cum face, ba chiar a făcut-o din proprie inițiativă.

#1313
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Super!

Nu i-a cerut nimeni sa o popularizeze. A fost întrebat ce poate sa facă cu near-blacks pentru ca de fiecare data când apărea cineva care se plângea era și Bumtious care spunea ca el rezolva problema sau ca ceilalți au stricat ceva, inclusiv alti calibratori (colegi).

Mă rog.. bv lui!Nu-l obliga nimeni sa pună nimic la dispoziție.

ChadB a pus metoda la dispoziție fără a-i cere nimeni și e unul dintre cei mai cunoscuți și solicitati. Chad B a pus și un alt flux în Calman pe site ul Spectracal pe care probabil îl folosește și Steve pentru ca s-a declarat fanul lui.



#1314
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 05 februarie 2017 - 22:56, said:

ChadB a pus metoda la dispoziție fără a-i cere nimeni și e unul dintre cei mai cunoscuți și solicitati. Chad B a pus și un alt flux în Calman pe site ul Spectracal pe care probabil îl folosește și Steve pentru ca s-a declarat fanul lui.
Nu, e un flux standard, dar cu mai multe opțiuni decât fluxul ISF, care însă nu are o secvență de lucru bine stabilită, ai un punct central de acces, din care intri unde vrei și în ce ordine vrei în pașii elementari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate