Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1333
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sunt curios cand vor aparea si alte oferte de calibrare in alte orase. Cum vor pune problema, ce aparatura, ce marketing si consultanta vor acorda virtualilor interesati? Nu stiu daca vor fi din randul reprezentantilor marilor brand-uri sau din randul etuzuastilor pasionati de homevideo, daca vor duce calibrarea la nivel de business sau va fi pro bono cu acoperirea unor costuri inevitabile, cum vor mediatiza beneficiile aduse de serviciu si cum vor intra in contact cu alti pasionati sau prin ce medii vor fi contactati pentru calibrare. Un lucru este cert, consultanta gratuita este vitala, posesorul televizorului care a auzit/citit de acesta modalitate pro de customizare a imaginii, trebuie informat clar despre ce face sau nu face acest lucru (exceptand cazul cand deja e informat si discutia este dusa la next level) Aici nu mai exista marketing agresiv din momentul post calibrarii, cand posesorul evalueaza ansamblul imaginii finale. Din pacate pot fi vazute foarte putine exemplare calibrate mai ales in showroom-uri (nu stiu precis daca la AVstore in Bucuresti poate fi vazut un tv sau proiector calibrat)

Edited by Calin_fdx, 14 February 2017 - 16:17.


#1334
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007
@Calin,
Eu sunt curios, in alte tari exista calibrarea la nivel de business? Banuiesc ca la nivel de masa nu prea exista, ducand in jos preturile scade si atractivitatea investitiilor in aparatura si personal, prin urmare scade si calitatea serviciilor, in final scazand si interesul clientilor (cel putin a unora din ei/cei mai exigenti). Gandeste-te si altfel, cum ar fi sa fi angajat la o firma care face astfel de servicii si sa fi intrebat de patron de ce a durat prea mult o calibrare in raport cu alta.
Poate ca pentru calibratori mari ca Steve Kemp, Vincent sau altii la fel ar putea fi profitabil business-ul la nivel de freelancer desi si ei sunt legati de un site de testare/promovare. Nu prea am habar daca exista in Europa un forum cu expunere suficient de larga atat pentru calibratori cat si posesori/potentiali clienti, asa cum e AVSForum.

Edited by Hansolo, 14 February 2017 - 16:34.


#1335
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Exista  dar nu in Europa(in afara de hdtvforum.co.uk)
highdefjunkies.com
spectracal.com

Bumtious are site-ul sau www.displayandsouncalibration.com

Exista calibratori profi ca Mike Iron care detine Lightspace si care face calibrari in mari studiouri de productie ca Lucasfilm.

Edited by AndreiNR, 14 February 2017 - 17:04.


#1336
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Steve Kemp, program calibrari http://www.displayan...ation-schedule/ Ce frumos intra oled-urile la programare, si imbatabilele proiectoare JVC. Mai apare si cate un sony razlet (ZD9) dar baza sunt oled-urile. In UK, piata de nisa e oarecum formata. Aici explica corelarea perceptuala/vizuala a imaginii afisate cu setarile luma/croma ale display-ului  http://www.displayan...play-technical/

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 14 February 2017 - 17:44.


#1337
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 14 februarie 2017 - 16:33, said:

@Calin,
Eu sunt curios, in alte tari exista calibrarea la nivel de business?
Adică în ce fel? Să fie o firmă care să ofere servicii, iar calibratorii să fie angajați cu salariu fix și contract de muncă? Echipamentele să aparțină firmei?
Nu am auzit să existe așa ceva pe nicăieri. Există doar colaborări între echipe de calibratori și lanțuri de magazine, dar totul se rezumă la centralizarea solicitărilor și distribuirea pe oamenii disponibili, din câte știu.

#1338
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007
Aduc in atentie un articol interesant: https://www.forbes.c...n/#7ab95abf4664
Imi plac recenziile lui John Archer insa articolul asta cred ca e unul de marketing pentru Dolby. Incepe cu aparitia Dolby Vision la console/streamere si amesteca cu TV iar la final ,,it really does seem to me that Dolby’s firmware-addable software solution has the potential to be a genuine HDR game changer".
In esenta mentioneaza ca Dolby Vision va aparea la o multime de device-uri pentru ca poate fi realizat si in software si nu necesita decat HDMI 1.4.
Pe undeva se uita ca:
- continutul masterizat HDR (HDR10 sau DV) este aproape intotdeauna si 4k, in orice caz standardul de protectie este HDCP 2.2 care inseamna automat HDMI 2.0
- un receiver TV obisnuit care se chinuia sa reproduca corect REC.709 (adancime de culoare si cuantizare pe 8 biti, gamut restrans) nu poti sa-l transformi magic ,,prin soft" in HDR (range extins, adancime de culoare 10 sau 12 biti, peak brightness sporit).
Dar ce ma mir, pe partea audio avem receivere surround bune Dolby Atmos dar totodata avem pocnitori Atmos soundbar sau chiar telefoane/tablete cu Atmos! https://www.dolby.co...olby-atmos.html
Posibil sa ma insel, dar stiu ca s-a mai vehiculat ideea ca un range extins la actualele receptoare TV/proiectoare ar fi benefic, ideea ar fi cat de multe beneficii si in ce conditii ar putea fi observate.
Asta ca sa nu mai spun ca probabil se va mai vehicula ideea ca un TV care are Dolby Vision va fi automat calibrat de cipul/softul ala minune care va asigura adaptarea semnalului la capabilitatile hardware ale TV (magic bullet again).

#1339
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 27 februarie 2017 - 09:14, said:

Asta ca sa nu mai spun ca probabil se va mai vehicula ideea ca un TV care are Dolby Vision va fi automat calibrat de cipul/softul ala minune care va asigura adaptarea semnalului la capabilitatile hardware ale TV (magic bullet again).
Posibil, dacă TV-ul va fi livrat la pachet cu un Klein K-10A și un Jeti Spectraval 1501, cu creșterea aferentă a prețului pachetului, și cu condiția ca utilizatorul să nu facă precum unii dintre primii deținători de PC-uri, care au crezut că sertarul unității CD este suport pentru farfurioara și ceașca de cafea.

#1340
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007
Apropo, pentru iubitorii de DV o veste buna, in curand vor putea cumpara un LG G6 cu Dolby Vision la un pret probabil sub 1000euro.
http://investor.dolb...leaseID=1014504
Fireste, diagonala e mai putin importanta la pretul ala... o sa fie ceva mai greu pentru Jean_Luc_Picard sa-l calibreze (ma umfla rasul cand ma gandesc cum ar arata senzorul pe ecran). Posted Image

#1341
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View PostHansolo, on 27 februarie 2017 - 14:48, said:

Fireste, diagonala e mai putin importanta la pretul ala...
De abia aștept. Îmi vând proiectorul și îmi iau telefon din ăla. 100 inch is overrated and size really doesn't matter. Posted Image (Mai are un avantaj, va fi imposibil să distingi materiale de rezoluție de televiziune analogică de cele UHD, drept pentru care știrile se vor vedea în sfârșit bine. :) )

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2017 - 14:58.


#1342
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014
Ca să nu mai fiu acuzat că am antipatii subiective față de anumite mărci: Samsung 60KS7002, cea mai proastă implementare de meniu de calibrare pe care am văzut-o de multă vreme. O adevărată tortură să calibrezi așa ceva. Aproape niciun reglaj nu face (numai) ceea ce trebuie. Pentru a obține o imagine corectă, a trebuit să recurg la niște giumbușlucuri care nu au legătură cu nimic, cu metodologia standard de calibrare.
Ca niciodată la genul ăsta de televizoare (LCD-uri), scos din cutie are un exces de verde în loc de albastru. Mi-au trebuit două vizite la client să descopăr toate interacțiunile anormale între reglaje, dar până la urmă am reușit să obțin o imagine echilibrată, chiar ceva mai bună decât la alte LCD-uri cu care am avut de a face.

Edited by Jean-Luc_Picard, 03 March 2017 - 09:58.


#1343
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 03 martie 2017 - 09:51, said:

...chiar ceva mai bună decât la alte LCD-uri cu care am avut de a face.
Cand un calibrator certificat face o astfel de afirmatie, sigur nu e cu titlu garatuit! Stim amandoi ca imaginea pe un SUHD dupa calibrare e naturala si vibranta. Munca si timpul pierdut cu research-ul individual nu stiu insa daca tin loc de justificare a calitatii obtinute in final. Mai ales ca cei mai multi nu stiu cum trebuie sa arate o imagine de referinta dupa customizare, neavand cu ce sa o compare.

Attached Files



#1344
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 03 martie 2017 - 09:51, said:


Ca niciodată la genul ăsta de televizoare (LCD-uri), scos din cutie are un exces de verde Ă®n loc de albastru. Mi-au trebuit două vizite la client să descopăr toate interacțiunile anormale Ă®ntre reglaje, dar până la urmă am reușit să obțin o imagine echilibrată, chiar ceva mai bună decât la alte LCD-uri cu care am avut de a face.
Apropo de Excesul de verde,combaterea lui se face prin cresterea albastrului si rosului.Pentru unele tv-uri cu un contrast nativ mai mic operatiunea asta conduce la o reducere a contrastului pana undeva in jurul valorii de 80-81,cu repercusiuni asupra dinamicitatii imaginii,lăsând la o parte impactul pozitiv asupra nivelarii parametrului gamma.
Întrebarea mea este:se poate reduce verdele prin modificări ale WB 2 point in meniul service al tv-ului?Urmate apoi de ajustari cu metoda clasica de calibrare?
Oare la astfel de giumbuslucuri te-ai referit?

Edited by bir75, 03 March 2017 - 11:35.


#1345
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Wb în meniu service este egal cu cel pus la dispoziție utilizatorului/calibratorului.

Nu mai este valabila regula cu "nu atinge verdele" însă era bine de evitat pentru ca e canalul care poarta luminanta și implicit influențează gama.

Edited by AndreiNR, 03 March 2017 - 11:39.


#1346
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostAndreiNR, on 03 martie 2017 - 11:38, said:

Wb în meniu service este egal cu cel pus la dispoziție utilizatorului/calibratorului.

Nu mai este valabila regula cu "nu atinge verdele" însă era bine de evitat pentru ca e canalul care poarta luminanta și implicit influențează gama.
Ce sa inteleg din meniul WB 2 Point daca arata asa:
Low R 128,G 128,B 128
High R 150,G 128,B 119
Ca e prea mult rosu in zona de 80%?
La prima vedere da,însă in realitate e prea mult verde din moment ce a trebuit sa ridic rosul si albastrul pt.a reduce nuanta verzulie ce învăluia imaginea.

#1347
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Sunt cifre și atât.  Dacă scrie 0 crezi ca e zero automat?
Low și High, gain and Cutts whatever... acționează pe toată plaja. Nu doar 80% .

Edited by AndreiNR, 03 March 2017 - 12:22.


#1348
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbir75, on 03 martie 2017 - 11:32, said:

Oare la astfel de giumbuslucuri te-ai referit?
Nu intru niciodată în meniul respectiv. M-am referit la ajustarea diferiților parametri în altă ordine decât cea normală și renunțarea la anumite ținte de calibrare în favoarea altora, stabilite ad-hoc.

#1349
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Un Sony 49XD8305 si-a facut up-date la ultima versiune de Android, cu aceasta ocazie a aparut la Imagine un profil nou, Personal, care nu era inainte, iar celelalte au fost resetate.
Cert este ca inca nu s-a reusit o setare a imaginii asa cum era inainte, de asemenea nici controalele cu vechile valori se pare ca nu mai reprezinta acelasi lucru in noul soft, pare un up-date semnificativ pe parte de procesare imagine.

Televizorul se afla intr-un loc in care nu este posibila o calibrare, insa in eventualitatea ca se muta, daca se efectueaza o calibrare, aceasta se pierde printr-un astfel de update soft?
Ma gandesc ca da, pentru ca daca cineva isi noteaza valorile de calibrare, in cazul modificarii de soft de mai sus acele valori nu mai reprezinta aceleasi nivele (culoare, balans, crominanta, gama, etc), deci practic trebuie totul luat de la 0.

Exista vreo alta metoda de a salva rezultatele unei calibrari si sa le poti replica pe TV dupa un astfel de eveniment?

Edited by Speedo, 16 March 2017 - 11:11.


#1350
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Greu de crezut ca update ul de soft modifica setările de calibrare. Am.auzit doar aici de ceva evenimente la Samsung în rest, de vreo 12 ani de când frecventez eu forumurile de pe afară nu am auzit de așa ceva. Doar folclor. Dar nu te contrazic.  Ideea e ca profile ca expert/profesional/isf nu ar trebui sa se modifice.

Setările se pot nota pe ceva, în raportul de calibrare dat clientului sau se memorează în cazul unor aplicații ca cea de la Panasonic pe când aveam plasma și suporta direct control. Sunt f puține device-uri care suporta așa ceva. Anul ăsta cred ca doar OLED Panasonic are așa ceva.

Edited by AndreiNR, 16 March 2017 - 11:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate