Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Pe afara umbla cainii cu covrigi in coada?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
366 răspunsuri în acest subiect

#91
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.804
  • Înscris: 13.01.2005
Iar ni le punem pe masa sa vedem care o are mai mare?

#92
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postnestor, on 28 august 2014 - 22:04, said:

Ba mai mult, covrigii sunt mai mari, cu mai multa sare si pana si gaura e mai goala decat la covrigii romanesti. Eu ma hazardez chiar sa afirm ca pana si un covrig banal, romanesc, uitat printr-un colt de geanta, devine brusc mai mare, mai pufos, cand il scoti la lumina pe aeroport in Frankfurt.
Sigur, daca esti la primul zbor cu avionul. Dupa ce vezi 7 tari in 5 zile ajungi la concluzia ca e mai sanatoasa o gustare calda decat un covrig uscat de 2 zile.

Si ca sa raspund si la intrebarea din titlu: da, umbla cainii cu covrigi, insa in comparatie cu Romania oamenii prosti ii lasa in pace pe cei destepti.

#93
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 20.03.2009
O cutie are intotdeauna doua fete si este comun acceptat ca a fi in afara cutiei ofera o perspectiva mai detasata si obiectiva decat din interior. Un argument de care va folositi din plin atunci cand discutati despre Romania, dar pe care noua ni-l refuzati atunci cand vine vorba de propria voastra cutie.
Motivele nu pot fi decat doua, fie negati capacitatea celorlalti de a evalua cutia voastra , fie traiti cu impresia ca voi traiti intr-o cutie speciala din care se vede mai bine din interior decat din exterior.
Mi-e lene sa intru in detalii, articolul asta dezvolta destul de bine ideea:  http://www.newyorker...ople-are-stupid

#94
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBibulus, on 28 august 2014 - 16:52, said:

romanii emigranti ne-au facut faima de 'tigani' in toata Europa. Pana nu se schimba acest lucru nu vom fi priviti altfel.
Toti?
Ca asa se intelege din exprimarea ta...

#95
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.279
  • Înscris: 28.08.2006
Acuma, ca sa fim corecti legat de generalizare, a fost la fel de buna si faza aia cu: "in vest nu stai la cozi ca-n Romania". Acelasi tip stupid de generalizare de la oameni care pretind ca ar cunoaste cum sta treaba pe afara. Posted Image

Editat de mihaigerard, 29 august 2014 - 09:07.


#96
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 24.05.2014

View PostAntilopaBongo, on 28 august 2014 - 14:27, said:

A iesi la restaurant nu e o conditie sine qua non a traiului bun.
Multi nordici prefera sa se intalneasca cu prietenii la un gratar, nu sa mearga la restaurant. Si pentru ei e scump, sa stii.
Biletele la concert au de asemenea preturi destul de mari, la fel si cele de cinematograf. In schimb, bibliotecile au acces liber, inclusiv la videoteca proprie.

Sa stii ca aia care fac patru concedii pe an nu le fac de ochii lumii, ci pentru ca asta vor.
Ma indoiesc ca iau si "lumea" in concediu.

Din categoria "sa vada lumea" am intalnit mai mult de aia care-si cumpara casa. Nu pleaca nicaieri, mananca ieftin, se imbraca ieftin, dar vor sa aiba casa. Isi fac vacanta ca Bundy, pe canapeaua proprie cumparata de la second hand, in casa "lor".

Eu zic ca iesitul la restaurant, din cand in cand, e o conditie a traiului bun. La fel si dusul la concerte, cinema etc...
Si nu trebuie sa fii pus sa alegi intre concedii si a avea casa ta, masina ta - toate sunt necesare.

#97
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbibi2014, on 29 august 2014 - 09:28, said:

Eu zic ca iesitul la restaurant, din cand in cand, e o conditie a traiului bun. La fel si dusul la concerte, cinema etc...
Si nu trebuie sa fii pus sa alegi intre concedii si a avea casa ta, masina ta - toate sunt necesare.
Important e ca iti permiti lejer toate astea dintr-un salariu mediu. Oricum, mai lejer decat in Romania...

View Postmihaigerard, on 29 august 2014 - 09:03, said:

Acuma, ca sa fim corecti legat de generalizare, a fost la fel de buna si faza aia cu: "in vest nu stai la cozi ca-n Romania". Acelasi tip stupid de generalizare de la oameni care pretind ca ar cunoaste cum sta treaba pe afara. Posted Image
Nu-i generalizare, insa datorita sistemului modern, electronic, de interactiune cu autoritatile, in Vest nu vezi (poate ca or fi si exceptii) cozile de prin Romania la platit diverse impozite, taxe etc. Eu de exemplu imi platesc totul de acasa, cu cateva click-uri.

#98
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 29 august 2014 - 09:33, said:

Nu-i generalizare, insa datorita sistemului modern, electronic, de interactiune cu autoritatile, in Vest nu vezi (poate ca or fi si exceptii) cozile de prin Romania la platit diverse impozite, taxe etc. Eu de exemplu imi platesc totul de acasa, cu cateva click-uri.

E ok daca te raportezi doar la ceea ce cunosti. Eu nu contest ca in Finlanda asa e.
Cand vorbesti insa de Vest, asta include Franta, unde situatia este exact invers. Mai rau chiar decat in Romania.

#99
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 29 august 2014 - 09:38, said:

E ok daca te raportezi doar la ceea ce cunosti. Eu nu contest ca in Finlanda asa e.
Cand vorbesti insa de Vest, asta include Franta, unde situatia este exact invers. Mai rau chiar decat in Romania.
Evident, situatiile sunt diferite, insa din ce zic unii si altii in multe alte tari (Germania, UK, toate Tarile Nordice) situatia e asa cum o descriu. Vad ca din Franta nu avem useri care sa intervina, insa parca e de mirare ca acolo sa nu fie implementat un sistem electronic de platirea a taxelor si impozitelor etc. Tot ce se poate insa. Poate va explica concret cum sta situatia cineva care traieste in Hexagon...

#100
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View PostKarhu, on 29 august 2014 - 09:33, said:

Nu-i generalizare, insa datorita sistemului modern, electronic, de interactiune cu autoritatile, in Vest nu vezi (poate ca or fi si exceptii) cozile de prin Romania la platit diverse impozite, taxe etc. Eu de exemplu imi platesc totul de acasa, cu cateva click-uri.

Am impresia ca si la noi se pot plati impozitele online in anumite orase, dar cum eu acum stau la tara m-am dus la primarie la o coada la care nu eram decat eu si am platit cu cardul. Cu tot cu drum a durat cred 10 minute, si a fost singurul drum pe care l-am facut intr-un an intreg la un ghiseu al administratiei publice. Groaznic. Restul facturilor se platesc online.

#101
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostKarhu, on 29 august 2014 - 08:51, said:

Toti?
Ca asa se intelege din exprimarea ta...
Crezi ca mai conteaza cateva exceptii daca deja s-a format acea impresie generala? Nu vroiam sa mai intervin in discutie pentru ca nu este de folos sa aflu ingamfarile unor emigranti care detin cheia secreta si care generalizeaza tot. daca traiesti intr-o tara nordica nu decreta ca in Franta sau Italia nu stai la cozi. ca nu e aceaiasi situatie peste tot. Pentru o saracie de adeverinta stai la coada in Franta si stai prinbtre alti emigranti care nu inteleg ce trebuie sa scrie in cerere sau ce le spune functionarul! birocratia in Franta este ca si in Romania! metaforele cu covrigi sint foarte de folos si ma bucur ca la plecarea din tara acestea ma vor ajuta sa uimesc strainii cu invatatura acumulata de la niste oameni care au emigrat de 5 sau 10 ani. extrem de folositoare! le voi nota! Posted Image

#102
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestor, on 29 august 2014 - 10:10, said:

Am impresia ca si la noi se pot plati impozitele online in anumite orase,
Da, doar in anumite. In rest: http://www.digi24.ro...de primarii din

View PostBibulus, on 29 august 2014 - 10:11, said:

Pentru o saracie de adeverinta stai la coada in Franta
Ai stat tu?
Nu era posibilitatea sa obtii respectiva adeverinta on line?

#103
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 20.03.2009
Daca platesti impozitul pana la sfarsitul lui martie sau aprilie ai nu stiu ce reducere, 10-15% sau ceva de genul asta iar toti romanii se bulucesc fix in ultimele zile inainte de expirarea termenului.  Apoi, desi exista posibilitatea de plata online multi prefera sa stea la coada, iar cozile exista numai in orasele mari, iar orasele mari sunt fix alea unde se poate plati online. Daca te duci astazi, maine sau in oricare din restul de 200 de zile lucratoare din an sa iti platesti impozitul, iti garantez eu ca nu stai mai mult de 10 minute, oriunde te-ai duce.
Acum ca am lamurit si asta putem sa mai taiem un stereotip de pe lista, va rog?

#104
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestor, on 29 august 2014 - 10:52, said:

iti garantez eu ca nu stai mai mult de 10 minute, oriunde te-ai duce.
Deci tot stai, fie si doar 10 minute. Plus deplasarea pana la circa financiara etc

#105
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 august 2014 - 10:01, said:

Evident, situatiile sunt diferite, insa din ce zic unii si altii in multe alte tari (Germania, UK, toate Tarile Nordice) situatia e asa cum o descriu.

Taie Germania de pe lista, sunt multe situatii unde nici la benzinarie nu poti platii cu alt card decat german. Sunt cu 20 de ani in urma UK-ului (cu UK pot compara) relativ la plati electronice si automatizarea sistemelor publice.

#106
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 august 2014 - 10:58, said:

Taie Germania de pe lista, sunt multe situatii unde nici la benzinarie nu poti platii cu alt card decat german. Sunt cu 20 de ani in urma UK-ului (cu UK pot compara) relativ la plati electronice si automatizarea sistemelor publice.
N-am avut treaba la benzinarie in Germania in 2006 cu card romanesc, nu contest insa ca nu pot exista astfel de situatii. Oare cum se descurca in astfel de cazuri turistii straini?

#107
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 august 2014 - 11:12, said:

N-am avut treaba la benzinarie in Germania in 2006 cu card romanesc, nu contest insa ca nu pot exista astfel de situatii. Oare cum se descurca in astfel de cazuri turistii straini?

Noroc ca am avut cash sa platesc la benzinarie ca altfel... Sa nu mai vorbesc ca aveau si un bancomat in benzinarie unde guess what ? Nu mergeau numai cardurile germane. Am avut 3 tipuri de card la mine, VISA, Mastercard si American Express de UK. Nici unul nu a mers. Am avut o vizita in Londra zilele astea de la niste prieteni din Frankfurt (nemti puri ) si au ramas uimiti cum peste tot poti platii cu cardul si cum toata lumea e draguta in restaurante si magazine.

Editat de Catean, 29 august 2014 - 11:40.


#108
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 august 2014 - 11:20, said:

si cum toata lumea e draguta in restaurante si magazine.
Eu asa am avut impresia si in Germania, e drept ca am fost doar in Bayern...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate