Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce parere aveti de H.-R. Patapievici ?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
gogonel

gogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.03.2006
H.R. Patapievici este un bou!!!

#20
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postgogonel, on Jun 20 2006, 00:47, said:

H.R. Patapievici este un bou!!!

Intii de toate cred ca-ti iei de la moderatori avertizare pentru limbaj  :nonobad: .

In al doilea rind aici ne folosim de argumente, nu impartim injurii, chiar daca ne displace profund persoana in cauza.

In al treilea rind omul asta (Patapievici adica)  a terminat o facultate (fizica), are doctoratul in filozofie, a luat multe premii pentru cartile pe care le-a scris, unele dintre ele s-au si reeditat (am vazut deunazi editia a III-a) la Politice.

Si, culmea,  in 21 decembrie 89 a protestat in piata Universitatii (atentie, in 21, nu dupa ce era clar in ce parte se inclina balanta), a fost arestat de militie si dus la Jilava.

Pe mine m-au impresionat in cartile lui naturaletea cu care isi impartaseste eruditia, fara sa para doct si faptul ca nu conteneste sa-si puna intrebari, inclusiv in ceea ce priveste propriile convingeri/ reactii/ atitudini.

Edited by Aprilia, 20 June 2006 - 05:52.


#21
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Man, cata dreptate ai!
Si Ovidiu Bufnila este un Bou!

:rolleyes:

View Postgogonel, on Jun 20 2006, 00:47, said:

H.R. Patapievici este un bou!!!


#22
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View Postgtk, on Apr 24 2006, 20:13, said:

un individ inteligent, care vorbeste mult si fara rost... nu stiu cine are rabdare sa-l citeasca...
Daca e inteligent sunt sanse mici sa vorbeasca fara rost. In plus daca-ti place ai rabdare sa-l citesti.

#23
Stephan

Stephan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.05.2006

View Postgogonel, on Jun 20 2006, 00:47, said:

H.R. Patapievici este un bou!!!
...ce avetzi mey cu omu'...si-a zis parerea..doar asta a shi fost intrebarea...ma rog...tema..

Edited by Stephan, 30 July 2006 - 19:34.


#24
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Este un intelectual de rasa, cu o cultura si educatie vaste, cum rar intilnim azi. Cred ca face cinste culturii romane. Din pacate, in primele carti a dat dovada de iesiri adolescentine, a scris si apoi a gindit. Cu timpul s-a linistit si a intrat pe un fagas ce impune respect.
Din cite imi amintesc pe linga neologisme foloseste cuvinte inexistente, cuvinte din engleza romanizate, desi avea 'n' sinonime in romana pt a se exprima. Tineretea, ce sa-i faci.

#25
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Patapievici...este un om cat se poate de interesant.AM citit "Zborul..." si a avut o contributie intr o carte numita "O lume disparuta-Patru istorii personale" (scrisa de 4 autori care si au petrecut adolescenta sub comunism-oricine se regaseste in cartea asta).Si l am vazut live intr o conferinta organizata de Microsoft cu titlul "un maestru,o descoperire,o sansa ratata".ce pot sa zic?a fost fascinant!!!era vorba de un francez care a demonstrat ca Evul Mediu nu a fost evul negru al omenirii etc.Modul in care a prezentat subiectul a fost sublim.M am simtit infinit inferioara lui.Daca aveti ocazia sa l vedeti la o conferinta/curs sa nu ratati.Merita.

#26
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View PostMamaVoastra, on Jul 30 2006, 22:34, said:

Patapievici...este un om cat se poate de interesant.AM citit "Zborul..." si a avut o contributie intr o carte numita "O lume disparuta-Patru istorii personale" (scrisa de 4 autori care si au petrecut adolescenta sub comunism-oricine se regaseste in cartea asta).Si l am vazut live intr o conferinta organizata de Microsoft cu titlul "un maestru,o descoperire,o sansa ratata".ce pot sa zic?a fost fascinant!!!era vorba de un francez care a demonstrat ca Evul Mediu nu a fost evul negru al omenirii etc.Modul in care a prezentat subiectul a fost sublim.M am simtit infinit inferioara lui.Daca aveti ocazia sa l vedeti la o conferinta/curs sa nu ratati.Merita.

Numai oamenii mediocrii pot fi asa exaltati de scrierile lui... cum il cheama? ...a da Patapievici. Cum a aparut acest om pe scena culturala romaneasca? Nu stiti? atunci nu mai vorbiti despre el,

#27
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View PostLivik, on Sep 2 2006, 18:19, said:

Numai oamenii mediocrii pot fi asa exaltati de scrierile lui... cum il cheama? ...a da Patapievici. Cum a aparut acest om pe scena culturala romaneasca? Nu stiti? atunci nu mai vorbiti despre el,

Poate ai si argumente referitoare la exaltarea provocata mediocrilor....
Daca tot ai pareri, poate ne lamuresti si pe noi cum crezi tu ca a aparut pe scena culturala romaneasca. Sunt convins ca ai pareri diferite de cele ale lui Sorin Adam Matei.
Deci mai vorbim despre el.

#28
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Mda, Patapievici a ratat o buna ocazie de a tacea. Nu avem ce face, este intelectual, dar unul mediocru.
intrare, nu numai Sorin Adam Matei (care totusi este un nume prin SUA) are pareri critice despre Patapievici, ci multi mai multi.
blackcat, MamaVoastra Patapievici nu este singurul eseist din Romania, este singurul eseist publicat in mod constatnt. Prietenii stiu de ce! ;)

#29
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostLivik, on Sep 2 2006, 18:19, said:

Numai oamenii mediocrii pot fi asa exaltati de scrierile lui... cum il cheama? ...a da Patapievici. Cum a aparut acest om pe scena culturala romaneasca? Nu stiti? atunci nu mai vorbiti despre el,

numai oamenii mediocrii si superficialii vorbesc in necunostinta de cauza...ce stii tu? atunci taci. fa un bine umanitatii.

View Postfracture, on Sep 2 2006, 23:55, said:

MamaVoastra Patapievici nu este singurul eseist din Romania, este singurul eseist publicat in mod constatnt. Prietenii stiu de ce! ;)

n am afirmat ca ar fi singurul, unicul, inegalabilul. dar ce am vazut la conferinta aia..ce am auzit...crede ma, face toata hartia tiparita cu scrierile lui din librarii.

#30
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View Postfracture, on Sep 2 2006, 23:55, said:

Mda, Patapievici a ratat o buna ocazie de a tacea. Nu avem ce face, este intelectual, dar unul mediocru.
intrare, nu numai Sorin Adam Matei (care totusi este un nume prin SUA) are pareri critice despre Patapievici, ci multi mai multi.
blackcat, MamaVoastra Patapievici nu este singurul eseist din Romania, este singurul eseist publicat in mod constatnt. Prietenii stiu de ce! ;)
In continuare astept argumente referitoare la "mediocritatea" lui HRP. De asemenea argumente referitoare la "celebritatea" lui SAM in USA. SAM e mai mult publicat in Evenimentul zilei decat in USA.
Un simplu search google dupa Sorin Adam Matei ne releva 23.000 siteuri iar un search dupa H.R. Patapievici ne releva 118.000 siteuri.

Faptul ca multi cititori ai "Omului recent" nu au bagajul ideatic suficient pentru a-l intelege macar la nivel grosier    nu denota mediocritatea autorului ci a cititorului.

#31
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postintrare, on Sep 3 2006, 01:25, said:

In continuare astept argumente referitoare la "mediocritatea" lui HRP. De asemenea argumente referitoare la "celebritatea" lui SAM in USA. SAM e mai mult publicat in Evenimentul zilei decat in USA.
Un simplu search google dupa Sorin Adam Matei ne releva 23.000 siteuri iar un search dupa H.R. Patapievici ne releva 118.000 siteuri.

Faptul ca multi cititori ai "Omului recent" nu au bagajul ideatic suficient pentru a-l intelege macar la nivel grosier    nu denota mediocritatea autorului ci a cititorului.
Asa deci "calitatea" unui scriitor se masoara cu Google  :roflmaofast:
Si in plus un scriitor bun nu este neaparat cel mai popular.

Edited by Livik, 03 September 2006 - 14:16.


#32
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View PostLivik, on Sep 3 2006, 15:12, said:

Asa deci "calitatea" unui scriitor se masoara cu Google  :roflmaofast:
Si in plus un scriitor bun nu este neaparat cel mai popular.

Celebritatea unei persoane se masoara grosier cu google. Celebritatea lui S.A.Matei/H.R. Patapievici in cazul de mai sus.
Astept in continuare argumentele tale.

Edited by intrare, 03 September 2006 - 14:53.


#33
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostLivik, on Sep 3 2006, 15:12, said:

Asa deci "calitatea" unui scriitor se masoara cu Google  :roflmaofast:
Si in plus un scriitor bun nu este neaparat cel mai popular.

si ti se pare tie ca patapievici e popular??? cititul in general nu mai e popular. nu vad cum o fi patapievici.

#34
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postintrare, on Sep 3 2006, 11:53, said:

Celebritatea unei persoane se masoara grosier cu google. Celebritatea lui S.A.Matei/H.R. Patapievici in cazul de mai sus.
Astept in continuare argumentele tale.
intrare cred ca ai gresit parametrii. ^_^
Eu am cautat numai paginile in engleza si la SAM am gasit 305, iar la HRP 255. Vezi tu, si google asta e destul de relativ, vorba aia poti sa vezi sau nu, desi privesti.

Quote

Faptul ca multi cititori ai "Omului recent" nu au bagajul ideatic suficient pentru a-l intelege macar la nivel grosier nu denota mediocritatea autorului ci a cititorului.
Aici ori vrei sa jignesti (ceea ce cred ca ai si intentionat) ori faci mari confuzii (ceea ce nu e exclus). Din ce scrii tu acolo rezulta ca nu oricine trebuie sa citeasca si nu oricine poate citi Omul Recent.  Hmmm....sa fie o carte numai pentru initiati? Sa fie oare asa de ignoranti Ioan Bogdan Lefter sau Gabriel Andreescu?
Imi permit sa citez aproximativ (citat cu referire la altcineva) Patapievici trece printre fizicieni ca un mare filosof iar printre filosofi ca un mare fizician. -_-
Daca ramanea in domeniul fizicii poate luam si noi un Nobel  ^_^ .

#35
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
Vaz ca la H.-R. Patapievici incepe sa se priceapa toata lumea. Ce stiti voi despre omul H.-R. Patapievici si mai ales cat incercati sa aflati din ce a scris? Restul, cu statusul lui, daca intelegeti ce vreau sa spui, nu ma intereseaza, mai bine dati'va cu parerea despre Basescu.
Si mai vaz ca nimeni nu dezvolta o idee, ceva cu care nu fuse de acord, daca tot il puse la zid.
Numa diletanti sunt pe aci!

#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postfracture, on Sep 4 2006, 00:41, said:

intrare cred ca ai gresit parametrii. ^_^
Eu am cautat numai paginile in engleza si la SAM am gasit 305, iar la HRP 255. Vezi tu, si google asta e destul de relativ, vorba aia poti sa vezi sau nu, desi privesti.
nu e relativ google... pur si simplu nu e cunoscut si nici important(daca ar fi important, ar fi cunoscut) HRP in afara ro... cauta "mircea eliade" sa vezi rezultate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate