Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce parere aveti de H.-R. Patapievici ?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Eseistul

Eseistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.12.2005
vreau sa aflu parerile voastre despre cartile lui H.-R. Patapievici si cum vi se pare ca scriitor.

#2
Georgy@

Georgy@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2005
"Zbor in bataia sagetii" mi se pare o carte reusita, pe care o recomand tuturor... :coolspeak:

#3
Eseistul

Eseistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.12.2005

View PostGeorgy@, on Jan 7 2006, 15:08, said:

"Zbor in bataia sagetii" mi se pare o carte reusita, pe care o recomand tuturor... :coolspeak:


"Politice"  ai citit ?

#4
Iulian Dronca

Iulian Dronca

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2004
Pana nu l-am vazut real nu i-am dat nici o importanta. Cand l-am ascultat sincer nu numai ca mi-am schimbat parerea dar si m-a impresionat. Spre deosebire de altii care stiu, el mai stie ceva... stie cum sa spuna, inclusiv in carti.
Acum e drept ca Dante nu poate fii o tema destul de interesanta pentru oricine, dar fie ca e vorba de Dante sau dosarele Securitatii, Patapievici se face inteles.

#5
En Sof(t)

En Sof(t)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2003
1. Zbor in bataia sagetii
  2. Omul recent
  3.Toate celalalte.


  L-am vazut  pe Patapievici  prima oara lin 1995 la tele 7 abc invitat la o emisiune cu studenti (de la Litere parca) si tonul,altitudinea & riguarea discursului sau  mi l-au  impus inca de pe atunci  drept un reper indispensabil al sufletului meu...

#6
pawn

pawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2006
un impostor(si-mi asum pe deplin spusele).un om care a inceput sa scrie tarziu(si sa nu-mi vina cineva cu scuza ca n-a putut sa publice in comunism!)si impins de altii.fraze nefiresc construite,eruditie inghesuita cu toptanul,peste nevoile normale ale textului...briefly:un tip inteligent,care ar fi putut ramane un foarte bun fizician.si atat.

#7
En Sof(t)

En Sof(t)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2003
Ca scriitor : am vazut destui care se lamenteaza de frazele sale copios  imbibate de neologisme (mai ales primele carti aparute : Cerul... si Zborul... ) si recunosc ca eu insumi il citeam cu  dictionarul de neologisme si dex-ul alaturi... (Ceea ce nu mi-a prins deloc rau  !)  M-am obisnuit apoi si am sfirsit  prin a-i aprecia stilul.  (Eu descindeam din Cioran si Noica, Plesu si Liiceanu  care sint  si stilisti desavirsiti si poate de aceea ma mai impotmoleam in unele fragmente sa spunem mai putin izbutite literar... Dar recuperam cu altele, uluitoare si care  - vorba lui Patapievici insusi - m-au ingenunchiat !

#8
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Imi place si nu imi place. Imi place ca traieste ceea ce spune (nu l-am citit si nu cred ca as gasi ceva care sa ma intereseze in cartile lui; bineinteles, se prea poate sa ma insel) si nu face sistematica filosofiei de dragul paradei. Nu imi place ca e prea scufundat in civilizatie (de fapt ultima parte nu e chiar asa si atita cit e nu e rau). Nu reprezinta o moda a salbaticului cultural, nu se impune si nu isi impune stilul. E inca un barbar al civilizatiei, un urmas al altora.

#9
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Haideti mai oameni buni, v-am dat pe spate? Aberam si eu :) .

#10
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

View PostViezure-1000, on Apr 14 2006, 21:44, said:

Aberam si eu :) .

Ma......aici totusi ai avut dreptate.

"Nu imi place ca e prea scufundat in civilizatie". Mda...deci pana nu esti putin murdarit cu rahat specific de romania sau orice alta tara second hand, nu e bine...nu iti place.  :w00t:

#11
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdriverx, on Apr 14 2006, 23:03, said:

Ma......aici totusi ai avut dreptate.

"Nu imi place ca e prea scufundat in civilizatie". Mda...deci pana nu esti putin murdarit cu rahat specific de romania sau orice alta tara second hand, nu e bine...nu iti place.  :w00t:

De fapt ma refeream la faptul ca e citeodata prea conform, prea integrat in civilizatia actuala. Adica ii urmeaza pe altii, nu vine cu ceva propriu. Si de fapt nu e asa, tipul are destule idei ale lui si vede lumea prin proprii lui ochi.

#12
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
Horia Roman Patapievici-intelectual ramolit,facut praf de critica franceza la publicarea in franceza a cartii Zbor in bataia sagetii,valoarea sa este data de laudele grupului de la Paltinis(daca observati cum se lauda intre ei in unul pe altul membrii acestui grup).La momentul actual cel ce face cinste Romaniei in exterior este Matei Visniec.Patapievici este o gluma grotesca facuta de muza Melpomene la adresa culturii romane.Odata,acest personaj tragi-comic,atat de indragit de cei ce-au sarit de la Capra cu trei iezi la metafizica din Ciresarii,spunea de Eminescu ca e scheletul  ce-l scoatem din dulapul literaturii din cand in cand.Cea ce-a omis d-lui este ca nerepezim la dulap pt.a scoate scheletul cand vedem pseudo-valorile ce se perinda astazi prin cultura incadrata in intervalul {Adi Minune,Cartarescu,Dinescu,Plesu,Patapievici,Gigi Becali}.

#13
Iulian Dronca

Iulian Dronca

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2004

View Postsofian george, on Apr 24 2006, 15:20, said:

Horia Roman Patapievici-intelectual ramolit,facut praf de critica franceza la publicarea in franceza a cartii Zbor in bataia sagetii,valoarea sa este data de laudele grupului de la Paltinis(daca observati cum se lauda intre ei in unul pe altul membrii acestui grup).La momentul actual cel ce face cinste Romaniei in exterior este Matei Visniec.Patapievici este o gluma grotesca facuta de muza Melpomene la adresa culturii romane.Odata,acest personaj tragi-comic,atat de indragit de cei ce-au sarit de la Capra cu trei iezi la metafizica din Ciresarii,spunea de Eminescu ca e scheletul  ce-l scoatem din dulapul literaturii din cand in cand.Cea ce-a omis d-lui este ca nerepezim la dulap pt.a scoate scheletul cand vedem pseudo-valorile ce se perinda astazi prin cultura incadrata in intervalul {Adi Minune,Cartarescu,Dinescu,Plesu,Patapievici,Gigi Becali}.

Daca tu si unii critici francezi nu sunteti de acord cu ceea ce spune Patapievici in scrierile si afirmatiile sale nu inseamna ca automat el e ramolit. Cred ca dimpotriva isi argumenteaza foarte bine ideile indiferent ca sunt sau nu pe placul tau. In plus ca il pui pe Patapievici, Plesu, Dinescu si Cartarescu alaturi de Gigi Becali so Adi Minune este o grosolanie de neimaginat. Bine ca nu ne-ai zic ca OTV-ul este mai cultural decat TVR Cultural.
Si nu uita ca multi scriitori au fost criticati, dar au ramas in istoria literaturii sau a filosofiei. Asa ca putin respect nu strica, chiar daca tu consideri ca nu gandeste ok.

#14
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005

View PostIulian Dronca, on Apr 24 2006, 15:43, said:

Daca tu si unii critici francezi nu sunteti de acord cu ceea ce spune Patapievici in scrierile si afirmatiile sale nu inseamna ca automat el e ramolit. Cred ca dimpotriva isi argumenteaza foarte bine ideile indiferent ca sunt sau nu pe placul tau. In plus ca il pui pe Patapievici, Plesu, Dinescu si Cartarescu alaturi de Gigi Becali so Adi Minune este o grosolanie de neimaginat. Bine ca nu ne-ai zic ca OTV-ul este mai cultural decat TVR Cultural.
Si nu uita ca multi scriitori au fost criticati, dar au ramas in istoria literaturii sau a filosofiei. Asa ca putin respect nu strica, chiar daca tu consideri ca nu gandeste ok.
D-le TVRCultural este o caricatura (n-ai vazut niciodata desene animate pe acest post?),OTV este o televiziune a circuluinumerele executate in mod nornal de animale sunt executate aici de paranormali legati la ochi cu fulare precum cei mici la jocul de-a baba oarba,dupa care urmeaza moluste ganditoare ce rup tacerea,intre cele doua episoade se baga un calup publicitar cu Manele Magazin.Otv-ul isi asuma rolul de televiziune circ pe cand TVRCultural pozeaza in promotorul culturii,cultura in capul beneficiarilor de abonamente ce conduc acest post consta in prezentarea de desene animate,seriale tembele si reportaje tampitele preluate din arhiva TVR.Cat despre alaturarea Becali-Dinescu&Co.tin sa precizez ca primul este mai onest(mi s-a intors stomacul pe dos cand am vazut sustinerea fatisa a lui Dinescu pt.Patriciu,sustinere facuta nu din idealism ci din motive financiare;si Patapievici si Plesu sunt platiti de acelasi Patriciu.

#15
Iulian Dronca

Iulian Dronca

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2004

View Postsofian george, on Apr 24 2006, 16:13, said:

D-le TVRCultural este o caricatura (n-ai vazut niciodata desene animate pe acest post?),OTV este o televiziune a circuluinumerele executate in mod nornal de animale sunt executate aici de paranormali legati la ochi cu fulare precum cei mici la jocul de-a baba oarba,dupa care urmeaza moluste ganditoare ce rup tacerea,intre cele doua episoade se baga un calup publicitar cu Manele Magazin.Otv-ul isi asuma rolul de televiziune circ pe cand TVRCultural pozeaza in promotorul culturii,cultura in capul beneficiarilor de abonamente ce conduc acest post consta in prezentarea de desene animate,seriale tembele si reportaje tampitele preluate din arhiva TVR.Cat despre alaturarea Becali-Dinescu&Co.tin sa precizez ca primul este mai onest(mi s-a intors stomacul pe dos cand am vazut sustinerea fatisa a lui Dinescu pt.Patriciu,sustinere facuta nu din idealism ci din motive financiare;si Patapievici si Plesu sunt platiti de acelasi Patriciu.

1. Argumenteaza-ti afirmatia ca Patapievici si Plesu sunt platiti de Patriciu. (Pe Dinescu l-am vazut tinandu-i apararea lui Becali in razboiul cu Vadim. De aici sa concluzionam ca e platit si de Becali?)
2. O fii OTV-ul un post care isi asuma raspunderea de televiziune de circ dar pe mine asta nu ma incanta cu nimic. O fii si TVR Cultural cu lipsurile lui, dar cel putin gasesti ceva cultura in el. E ca si cum ai spune ca manelele sunt catalogate ca o muzica onesta pentru ca e adresata unui anumit public cu iq mai redus si o stie toata lumea, dar anumite melodii din muzica clasica au lipsuri deoarece dirijorul si orchestra nu o canta la standarde inalte.

Edited by Iulian Dronca, 24 April 2006 - 16:13.


#16
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
un individ inteligent, care vorbeste mult si fara rost... nu stiu cine are rabdare sa-l citeasca...

#17
Stephan

Stephan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.05.2006
io crek prea zice ce au zis aa...platon..si altii....care-i faza

#18
Stephan

Stephan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.05.2006

View Postpawn, on Apr 7 2006, 02:29, said:

un impostor(si-mi asum pe deplin spusele).un om care a inceput sa scrie tarziu(si sa nu-mi vina cineva cu scuza ca n-a putut sa publice in comunism!)si impins de altii.fraze nefiresc construite,eruditie inghesuita cu toptanul,peste nevoile normale ale textului...briefly:un tip inteligent,care ar fi putut ramane un foarte bun fizician.si atat.
....se pare ca nu ai citit Zbor ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate