Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce parere aveti de H.-R. Patapievici ?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Patapievici ...mai inteligent decat majoritatea

#74
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

View PostSelby, on Jan 14 2007, 17:21, said:

Ce mai zic colegii tai din Romania Mare?

Spuneau acum vreo 3 luni că Tăriceanu cu Băsescu își vor rupe picioarele prin ianuarie...

#75
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Cata intelepciune!

Pot sa ma inscriu si eu? Te roooooooooooog.

PS: un partid cu asemenea membri nu poate sa aiba decat o parere proasta despre Patapievici. Of, of, mai, mai.

Edited by Selby, 19 January 2007 - 16:33.


#76
Adi_de_Vita

Adi_de_Vita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.09.2005

View Postcibbro, on Dec 23 2006, 06:09, said:

Am crezut intial ca-i o gluma proasta, ca-i vreo marsavie a vreunui peremist,
dar se pare ca nu-i asa. O sa gasiti, daca va impinge curiozitatea, pe net mai
multe referinte din surse diferite. Din pacate nu gasesc articolul intreg, in
fapt o scrisoarea adresata lui Paleologu si continuta in volumul "Politice". Ca
sa fiu sincer nici nu e nevoie.

Uite cam ce scria Patapievici prin 96:

-----------------------------------------------------
"Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbra fara schelet, o inima
ca un cur, fara sira spinarii.

Românii nu pot alcatui un popor pentru ca valoreaza cît o turma: dupa gramada,
la semnul fierului rosu... fete patibulare, maxilare încrîncenate, guri
vulgare, trasaturi rudimentare, o vorbire agramata si bolovanoasa

Masa degenerata, îngîmfata, proasta si rea". (pg. 46) - "(Românii) sînt una cu
cancerul care-i roade". - "Îmi este rusine ca sînt român". (pg. 23, pg. 46) -
"Româna este limba în care trebuie sa încetam sa mai vorbim, sau sa o folosim
numai pentru înjuraturi". (pg. 64) - "Pentru puturosenia abisala a statutului
suflet românesc... spirocheta româneasca îsi urmeaza cursul pîna la eruptia
tertiara, tropaind vesela într-un trup inconstient, pîna ce mintea va fi, în
sfîrsit, scopita, inima devine piftie, iar creierul un amestec apos". (pg. 49)
- "Cu o educatie pur româneasca nu poti face nimic". (pg. 56) - "23 de milioane
de omuleti patibulari".

Toata istoria, mereu, peste noi a urinat cine a vrut. Cînd i-au lasat romanii pe
daci în forma hibrida stramoseasca, ne-au luat la urina slavii: se cheama ca
ne-am plamadit din aceasta clisa daco-romano-slava, ma rog. Apoi ne-au luat la
urinat la gard turcii: era sa ne înecam, asa de temeinic au facut-o. Demnitatea
noastra consta în a ridica mereu gura zvîntata, iar ei reîncepeau: ne zvîntam
gura la Calugareni, ne-o umpleau iar la Razboieni, si asa mai departe, la
nesfîrsit. Apoi ne-au luat la urinat rusii, care timp de un secol si-au
încrucisat jetul cu turcii, pe care, în cele din urma, avînd basica udului mai
mare... i-au dovedit".
------------------------------------------------------------------------------
Vroiam sa las textul cu NO COMMENT dar m-am razgandit. Va intreb in schimb?

Credeti ca exista context "explicabil" pentru afirmatii de genul urmator?

"Româna este limba în care trebuie sa încetam sa mai vorbim, sau sa o folosim
numai pentru înjuraturi"

Nu cumva pozitia pe care o ocupa in acest moment baiatu' asta (director al Institutului Cultural Roman)
il dovedeste intr-o impostura nerusinata?

Care este calitatea literara a unor chestii de genul asta?

-_-

Omul are drepate ... sunt perfect de acord cu el ... Poporul roman este de doi lei ... o demonstreaza in fiecare zi. Suntem rusinea europei!!! Instinctul de turma nu va paraseste se pare ... sariti cu inversunare la gatul celui care critica vrednica turma. Brave oi ... demnonstrati va rog ca nu are dreptate (limbajul putea sa fie si mai dur ... dar omul are obraz)

#77
abuabu111

abuabu111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2006
Da am fost criticat pentru faptul ca nu scriu "corect".  O critica care nu poate fi facuta decit de un snob literar sau linguist. Deci ma lasa rece. Ce ede Patapievici, cum am mai spus-o e faptul ca asa multi tineri cu un anumit bagaj cultural dar pentru faptul ca au fost prea izolati,  proiecteaza pe acest Patapievici o umbra a unor timpuri, dupa ei glorioase dar apuse ale natiuni romane. Din pacate acele timpuri au fost poate mai neplacute ca cele da astazi. Si ma refer la inegalitatile sociale de atunci. La fel la o interventie de-a mea un alt cititor ma ironiza paralel de observatile mele referitoare la aparatul represiv din USA. Vezi doamne in tara Democratiei totale nu ar exista asa ceva. Din pacate pentru multi romani cu aspirari SUA este tara Libertati. Asa cum ni-se spunea pe timpul lui Ceasca laEuropa Libera sau la Vocea americi care pe linga functia lor informativa aveau si o functie propagandistica. Dar poate ce-l tirziu dela Michael Moor cu cele doua filme ale sale, de mare succes dealtfel, am putea sa-ne dam seama ca la urma urmei acel mitos al libertati USA nu este altceva decit un mare imperiu al momentului care din nefericire nu este cunoscut pentru pentru emanciparea omului (adica eliberarea de preconcepti si conventi sociale depasite) si comportament social ci mult mai mult pentru reactionism: religie(are are in USA o mult mai mare funcite in viata politico-sociala decit in west europa), nationalism  (cu care poate fi manipulat omul de  rind foarte usor)... asa si Patapievici asta saracu, foloseste un limbaj foarte patetic in care nu spune altceva decit: femeie treci la aragaz! barbate munceste si taci! iar duminica mars cu voi la biserica. Ce organizati sindicale sau de alte natura care ar putea schimba cava in societate, in nici un caz! Cu credinta primesti totul dela domnu. Chiar daca nu aici pe pamint, o vei primi in cer. Iar el e si intolerant: esti homosexual- hups la tratament cu tine. E cam ca Becali doar ca Becali are un vocabular foarte sarac. Iar G. Bush lafel. Trei doamne   si... trei domni.
P.S. Cine incearca sa ma critice pentru faptul ca fac greseli de ortografie... inseamna ca e cam snob. Deci.

#78
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Daca critici pe cineva ca are greseli de ortografie inseamna ca esti "cam snob".

"Ce chestie!"

#79
enegrea

enegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.05.2006
Pana si dupa nume e snob: horia-roman patapievici.

#80
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
1. Acele idei scrise de Patapievici în 1996 sunt scoase din context. Citiți cartea și apoi vă dați cu părerea.
2. Câți dintre români au fost nemulțumiți de România, de politica și administrația ei? Câți nu au formulat aprecieri negativiste la adresa ei? O înjurătură trasă fie și de un scriitor statului nu reprezintă o jignire mai mare decât pupatul undeva a lui Ceaușeșcu sau a comunismului a unui așa zis scriitor, un „mare” tribun care face spume la gure și rușine României pe plan european.
3. Permiteți-mi ca în țara în care al doilea politician al țării este un fost cioban care se consideră unsul lui Dumnezeu și care înjură ca la birt, în țara unde al treilea politician minte de rupe, jignește și se comportă huligan în Parlament, în țara în care un criminal își apără puterea chemând minerii în București să dea în cap la oameni este ales de 3 ori prin vot democratic ca președinte a României, să accept și pe un scriitor care spune că România e o urină. Tocmai din cauza acestora e o urină.

#81
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postiulian.dronca, on Feb 10 2007, 10:37, said:

1. Acele idei scrise de Patapievici în 1996 sunt scoase din context. Citiți cartea și apoi vă dați cu părerea.
2. Câți dintre români au fost nemulțumiți de România, de politica și administrația ei? Câți nu au formulat aprecieri negativiste la adresa ei? O înjurătură trasă fie și de un scriitor statului nu reprezintă o jignire mai mare decât pupatul undeva a lui Ceaușeșcu sau a comunismului a unui așa zis scriitor, un „mare” tribun care face spume la gure și rușine României pe plan european.
3. Permiteți-mi ca în țara în care al doilea politician al țării este un fost cioban care se consideră unsul lui Dumnezeu și care înjură ca la birt, în țara unde al treilea politician minte de rupe, jignește și se comportă huligan în Parlament, în țara în care un criminal își apără puterea chemând minerii în București să dea în cap la oameni este ales de 3 ori prin vot democratic ca președinte a României, să accept și pe un scriitor care spune că România e o urină. Tocmai din cauza acestora e o urină.
Ce scrii tu aici mi-aduce aminte de manifestul fracturist, l-am citit parca prin anul 2 sau 3 de facultate. Scris de un idiot asta isi baga si-si scotea in Romania nevoie mare.
Julien, un intelectual cu prestanta nu trebuie sa foloseasca un limbaj urat. Cel putin nu in tipul asta de literatura care este eseul politic.
Intrebare pentru patapievicieni, cum se face ca musiu Patapievici a ajuns saf la ICR desi nimic nu-l recomanda pentru o functie asa inalta si cum se face ca a scris capitoluldespre ideologie in Comisia de condamnare a comunismului? :confuzzled:
Eu unul sunt sigur ca exista oameni mult mai pregatiti in a cerceta problema ideologieiin comunism decat Patapievici.

#82
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
fracture
Nu cunosc de ce a ajuns acolo și ce a scris acel capitol. Dacă tu cunoști subiectul informează-ne și pe noi. Știu însă că în ciuda faptului că e contestat rămâne un scriitor pe care îl respect. Asta nu înseamnă că pe alte planuri nu o avea greșeli. Una este însă opera sa și alta e viața lui profesională. Dacă e să comparăm pe scriitorul Patapievici cu „scriitorul” Vadim Tudor scuză-mă dar balanța înclină așa de mult într-o parte încât celuilalt ar trebui să i se interzică să se declare scriitor atât timp cât și acum, după mai bine un deceniu și jumătate de la ieșirea din comunist, acest megaloman îl pupă în dos pe Ceaușeșcu ignorând tot ce a pățit rău România zeci de ani. Păi cu asemenea oameni chiar e o urină România.
În ceea ce privește ideea că un intelectual nu scrie urât te înșeli. Sunt mulți care scriu negativist inclusiv despre țara lor. Nu în asta constă prestanța.

#83
umar ben ibrahim

umar ben ibrahim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2007

View PostDemiurgul, on Jan 16 2007, 12:13, said:

Patapievici ...mai inteligent decat majoritatea
nu prea cred.

Cearta lui HRP cu Vadim

Nutresc convingerea ca pentru a te certa cu cineva trebuie faci parte din aceasi regn intelectual, ca sa nu zic aceeasi specie. Intrucat cei doi se urasc din adancul inimioarelor lor lacome si neinfricate si amandoiti (adica diminutivul de la amandoi, exprimare usor ironica a bunicii mele) sunt la fel de convinsi ca celalalt e un dobitoc abject urmeaza ca exista un consens si pe cale de consecinta o asemanare profunda intre ei, asemanare care transcede usoarele deosebiri din logoreea care le tine loc de discurs. Flatulenta mintala este un alt element comun. Cu toate acestea Skinny a.k.a. HRP pare superior. Fata de falcosenia violent-butucanoasa a lui Ve.Ce.Te a.k.a. Vadim, Skinny HRP e diafan si inefabil (na!) ca si copia unei fotografii scanate de n ori, unde n este un numar mai mare decat zece.
Ve.Ce.Te a.k.a. Vadim este originalul gretos (insa exemplar!) a ceea ce pot face egolatria sau mai precis egolatrina altoita pe lacomie. Portretul lui caricatural e usor de facut, clar si precis conturat. E rau, egoist, las, viclean, lacom, perfid, demagog si incapabil de a intelege cultura (a nu se citi incult! Ve.Ce.Te. stie multe chestii - deci nu e incult - dar nu le intelege deloc, dovada sta in comportament). Toate aceste trasaturi sper ca "emana" suficient de clar din "portret".
HRP este prin contrast doar o copie, copia de proasta calitate a ceva inexistent (indraznesc sa sper ca inexistenta va ramane - hi-hi-hi!). Imaginea caricaturala a acestui personaj hiperreal am obtinut-o prin urmatoarea metoda: Am aplicat fiecarei parti din fizionomie cate un retus care sa corespunda cu elucubratiile pseudo-savante ale mangafalei. Am fost profund inspirat de limbajul lui de "petit bourgeois", de un prost gust alambicat, pompos pana la ridicol si adesea contradictoriu ori vag pleonastic al acestui "gadget" al (in)culturii romane. Din imagine lipseste papillon-ul devenit un "brand" HRP intrucat am preferat sa-i ofer o tinuta mai adecvat-populara; mustata a fost putin ajustata intrucat am considerat ca asemanarea fotografiei initiale cu una din tinerete a lui Dolphi (cum care Dolphi?) nu este intamplatoare (cu toate ca nutresc convingerea ca nu este nici voita). Si HRP stie multe dar ca si ciobanescul german este incapabil sa se exprime coerent.

Longum iter est per praecepta, breve et efficax per exempla  sa-i dam asadar cuvantul domnului HRP!

Lumea(...)e spirituala prin materialitate - Omul recent, pag. 5 Editura Humanitas Bucuresti 2001 - sau mai pe intelesul tuturor HRP e inteligent prin kilograme.

"...discernãmîntul fatã de lucrurile pe care omul le pierde atunci cînd umanitatea progreseazã" - Omul recent, pag. 7 Editura Humanitas Bucuresti 2001 - discernamantul fata de lucruri, adica discernamantul lui HRP fata de, exempli gratia, un cacat din iarba - nope! discernamantul este capacitatea persoanei de a aprecia rezultatul unei actiuni sau inactiuni proprii si nu se exprima (nu este) fata de lucruri ci fata de actele (actiuni sau inactiuni) proprii. Formularea corecta (logica) ar fi: ... discernamantul fata de actele prin care omul pierde lucruri atunci cand umanitatea progreseaza".

"Prin urmare, de discernamant e nevoie in permanenta, si anume cat suntem vii" interviu Jurnalul National apud http://www.9am.ro/st...Patapievici--... ATENTIUNE! se citeaza urbis et orbis: Mortii pot fi lipsiti total sau partial de discernamant! Intrarea in moarte  este libera de discernamant. La intrare nu se cere adeverinta! Cand plecati va rugam sa lasati discernamantul la garderoba! Va multumim pentru intelegere!

"potrivit unei bune separatii a puterilor în cosmos"; asadar e cert (HRP dixit!) ca exista o separatie a puterilor in cosmos si nu orice fel de separatie ci una buna - HRP "a mirosit" situatia de fapt si ne impartaseste din stiinta domniei sale. Asteptam stiri despre Constitutia cosmica, contenciosul constitutional cosmic etc. Imi permit o rugaminte domnu' Patapievici: daca aflati cumva de ministrul care se ocupa de Terra sa-mi dati un bip. Va rog io frumos! Fac cinste!

"... a creaturii legate de Creatorul ei printr-o infinită distanță proximă" - Omul recent, pag. 11 Editura Humanitas Bucuresti 2001 - Ce frumos! Ce poetic! "Toate-s aproape si departe/ Si parca-s leganat de ape" deci Creatorul e in imediata vecinatate a creaturii (HRP) insa, pentru a nu se molipsi de boala de care sufera creatura, aceasta imediata vecinatate este premeditat infinita. Deci puteti sa-i dati inainte domnu' HRP pentru ca un spatiu infinit nu se umple niciodata, oricate gogomanii ati spune sau scrie.

"oameni recenti ai unei lumi din ce în ce mai recente mai posedã discernãmîntul de a pricepe"  - Omul recent, pag. 12 Editura Humanitas Bucuresti 2001 - opusul discernamantului de a pricepe este lipsa discernamantului de a nu pricepe, lipsa discernamantului de a pricepe sau discernamantul de a nu pricepe? Daca omul recent mai poseda capacitatea de a aprecia (a intelege, a avea reprezentarea) rezultatul unei actiuni sau inactiuni proprii (discernamantul sau intelegerea acelui act) si aceasta capacitate este folosita pentru a intelege (a pricepe) acelasi act, nu cumva se cam incurca lucrurile? Pentru a le simplifica, cititorul diligent va intelege ca aceasta formulare este una de natura patagramatica (de la “pas ta gramatique” sau poate “patte à gramatique”, ori chiar “pâte à gramatique”,  la fel ca patafizica) si ca trebuie sa se inarmeze cu muuuuulta rabdare pentru ca mai sunt peste 400 de pagini de ciopartit. (NOTA: obsesia lui HRP pentru discernamant pare extrem de asemanatoare cu obsesia eunucilor din harem pentru sex).

"...modernitatea trebuie moderatã, trebuie bine temperatã prin ceva. Ceva simplu, firesc, viu, ceva aflat mereu la îndemînã..." - Omul recent, pag. 12 Editura Humanitas Bucuresti 2001 - Asadar daca duduia modernitate face fite i le scoatem din cap dupa reteta patapievicianista (sic!) cu ceva "simplu", "firesc", "viu" si "aflat mereu la indemana" Hmmmm, imbietor nu ? Pentru ce-i care v-ati gandit ca HRP va indeamna la ceva BDSM ori macar sa i-o trageti putin mai dur duduii modernitate, poate chiar sus si cu figuri. RUSINICAAAA!!! Tot nenea HRP ne explica "Modernitatea trebuie temperată prin punerea ei la lucru împreună cu alte forme de viață" Adica munca-i cea mai naspa pentru duduia modernitate mai ales daca in campul muncii exista si alte forme de viata. Huoooo parasuta! Cat priveste notiunea "alte forme de viata" HRP ne cam lasa in ceata. S-ar putea ca duduia sa aiba o intemeiata repulsie nu atat fata de munca ci fata de "alte forme de viata". Cine stie la ce “alte forme de viata” se poate gandi HRP dupa ce s-a certat la parlament, la piata sau la coada la dosarele secu' cu VeCe Tudor - zis Vadim - si s-au improscat unul pe altul cu cacat filozofic falsificat.

"Aceste discipline trebuie însă practicate 'nu în vederea vînzării sau cumpărării, precum negustorii sau precupeții – adică 'în mod profan',ci în spiritul 'filozofiei celei adevărate' Idem pag. 18 - Frumos citat din Platon bre nene Patapievici! Da' daca cei multi (si cel mai adesea snobi) cam dau banii pe cartile 'mneavoastra (ceea ce nu e cazul meu care am broadband si DC++) nu inseamna ca sunteti cam demagog? De ce nu publicati pe net, in spiritul filozofiei adevarate (open), cum face de exemplu, chiar daca doar partial, domnu' Nick Bostrom? Sau poate va bazati pe faptul ca, fiind cam scumpe cartile 'mneavoastra, oamenii nu le citesc de frica sa nu le strice si citesc numai laudele din presa, astfel ca ramaneti mare filozof?

"Ce se întîmplase, de fapt? O inversiune de accent – exprimatã printr-o simplã translatie între opuse si un împrumut." Idem, pag. 28. In anterioarele 10 pagini HRP ne explica ce parere aveau Platon, Aristotel si ceilalti despre cunoastere. In acest fel domnul HRP va scuteste de a mai cauta si descarca de pe www.e-referate.ro niscai texte. Nivelul intelectual al discursului dom'lui Patapievici despre parerile defunctilor Platon si Aristotel este aproximativ acelasi cu cel de pe e-referate.ro asa ca toate fetitele de gimnaziu pot sa mearga sambata la disco si lunea sa se dea rotunde in fata profului de romana ca au citit Platon si Aristotel in weekend. Propozitia bolduita (sau cu aldine) este o adevarata capodopera, recititi si savurati fiecare silaba "simpla translatie intre opuse si un imprumut" adica opusele au culisat una in locul celeilalte si s-a afalt in treaba si imprumutul sau opusele au schimbat locul cu imprumutul care, galant, le-a lasat pe ele mai in fata ca se vede mai bine?

Intrucat m-a apucat din nou lenea intelectuala – aceasta e starea mea naturala -  las pana’n calimara, suflu’n lumanare imi aprind luleaua de cocean de porumb si privesc motanul care toarce cautand freeporn pe net. Pa, v-am pupat!

Attached Files



#84
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
nu am sa va impartasesc parerea mea despre HRP desi nu este prea buna.

am sa va poveste cateva lucruri despre el si trageti singuri concluziile.

Dupa cum bine stiti este presedintele Institutului Cultural Roman. El ii plateste pe artistii straini veniti la diferite evenimente culturale in lei.

Apoi acum vreun an, un grup de artisti, a fost trimis la o manifestare culturala la Paris, cu promisiunea  ca respectivii o sa aiba totul decontat, de la transport la cazare.
El, poate si altii, au cerut ca biletele de avion sa fie nominale, si sa se specifice locul, si atentie, pt cei care au mers cu masina: [b]bonurile de benzina traduse si legalizate[/b].

La intoarcerea in tara artistii au vrut sa isi deconteze biletele de metrou...in schimb una din persoanele din institut care se ocupa de acest grup, nu a acceptat sa le deconteze biletele, pe motiv ca ei nu deconteza cumparaturile de la METRO.

Si la aceasta chestie HRP a fost de acord...toti cei de acolo au confundat metroul parizian cu magazinele METRO.

lista e mai lunga.....

#85
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Cum dzeu sa confuzi metroul cu magazinul? Ce tampenie e si asta? La metro iti da o factura luuunga si frumoasa, preturi, produse, tot ce au scanat ei la casa, iar la underground ai un bilet sau cartela sau ceva oricum diferit de o factura. Si povestea este atat de elocventa pentru ceea ce e Patapievici incat pot sa spun ca si drumul meu pana la coltul casei aduce mai multe argumente intr-un sens sau altul. Ori veniti cu chestii seriose, ori dati-o incolo de treaba, 2 lei si 3 surcele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate