Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Sfaturi calatorie auto europa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#1
b_ready_pylly

b_ready_pylly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua!

Vinerea aceasta voi pleca cu masina intr-o vacanta pe traseul Bucuresti - Budapesta (2 zile) - Praga (4 zile) - Viena (2 zile) - Bucuresti. Nu am mai parasait tara pana acum cu masina, insa anul acesta mi-am propus sa o fac.

1. Sunt usor nelamurit in ceea ce priveste actele necesare la vama. Masine este propritate persoana juridica, firma este pe numele tatului meu si are sediul social la aceeasi adresa pe care o am si in buletin. Eu mi-am pregatit o imputernicire simpla semnata si stampilata, in romana si engleza, fara a o duce la notar sau traducator legalizat, este de ajuns? Bineinteles dispun de carte verde (asigurare) valabila in UE, permis, buletin, cartea masinii.

2. Ce anume trebuie sa am in masina pe perioada translatarii Ungariei, Austriei, Slovaciei si Cehiei. Este de ajuns doua triunghiuri, o vesta, trusa medicala si extinctor?

3. Este de ajuns sa cupar vignete pentru toate cele 4 tari sau se va mai plati si taxe pe autostrazi?

4. Ce alte sfaturi imi mai puteti da? Am sa imi iau medicamente din tara, si am inteles ca si un plin de motorina la iesire ar fi util.

Multumesc!

Marian

Editat de b_ready_pylly, 13 august 2014 - 09:06.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

Vizualizare mesajb_ready_pylly, pe 13 august 2014 - 09:04, a scris:

1. Sunt usor nelamurit in ceea ce priveste actele necesare la vama. Masine este propritate persoana juridica, firma este pe numele tatului meu si are sediul social la aceeasi adresa pe care o am si in buletin. Eu mi-am pregatit o imputernicire simpla semnata si stampilata, in romana si engleza, fara a o duce la notar sau traducator legalizat, este de ajuns? Bineinteles dispun de carte verde (asigurare) valabila in UE, permis, buletin, cartea masinii.
Daca imputernicirile sunt corect formulate, e suficient (nu e necesar sa le faci la notar decat daca proprietarul e persoana fizica). Vezi sa includa toate datele masinii (serie caroserie, etc.) si toate datele tale. Probabil ca nu o sa ti le ceara nimeni, dar e bine sa le ai (nefiind nevoie de notar, nu te costa decat hartia si tonerul/cerneala).

Vizualizare mesajb_ready_pylly, pe 13 august 2014 - 09:04, a scris:

2. Ce anume trebuie sa am in masina pe perioada translatarii Ungariei, Austriei, Slovaciei si Cehiei. Este de ajuns doua triunghiuri, o vesta, trusa medicala si extinctor?
Pune si un set de becuri si sigurante de rezerva. Vesta reflectorizanta cred ca trebuie cate una pentru fiecare persoana din masina (oricum e 10 lei una, asa ca nu e o cheltuiala mare).

Editat de Seb, 13 august 2014 - 09:24.


#3
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.370
  • Înscris: 11.10.2007
cand intri la unguri vezi sa nu ai farurile oprite, ca abia asteapta.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.150
  • Înscris: 19.05.2005
Vesta sa nu fie in portbagaj, langa sofer e cel mai bine.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu as sta 4 zile in Budapesta, e mai frumoasa ca celelalte, ai mai multe de vizitat si au cea mai buna mancare dintre ele.

#6
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Daca alimentezi , si se poate, nu alimenta de pe autostrada , e mult mai scump carburantul.
Incearca sa nu alimentezi la unguri, decat daca ai forinti. Daca ai euro, iti baga un curs de ramai prost.

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.649
  • Înscris: 12.12.2006
Noi mereu platim cu cardul cand alimentam in strainatate.

#8
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.183
  • Înscris: 17.06.2010
Vinieta de ungaria cumpar-o din romania de pe net, din austria in prima benzinarie dupa vama, benzina/motorina doar la iesire din romania sa alimentezi si in austria la JET in Parndorf. Lumini aprinse pe autostrada peste tot, pana cum la autoturisme nu te cauta nimeni de veste, doar la autoutilirare o singura data m-a intrebat de ea in austria. Respecta viteza 130 km/h, daca vezi in austria limta de viteza cu scris IGL sub ea sa nu te puna dracu sa depasesti viteza respectiva, de regula este 100 km/h
Fara spirtoase si mai multe un cartus de tigari de persoana.

Editat de RaySefo, 13 august 2014 - 10:44.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.798
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajQuantum, pe 13 august 2014 - 10:11, a scris:

Eu as sta 4 zile in Budapesta, e mai frumoasa ca celelalte, ai mai multe de vizitat si au cea mai buna mancare dintre ele.
+1 la asta. in plus e si cel mai ieftin oras din lista.

in ungaria si austria neaparat vinieta, in cehia nu mai tin minte exact daca este, dar parca nu. vinieta e cel mai bine s-o cumperi inainte sa intri in tara respectiva, in general gasesti la orice benzinarie de dinainte de granita.

in ungaria vinieta este electronica, dar in austria trebuie neaparat lipita in parbriz. eu mi-am luat amenda acum o luna 120 de euro la 2 km dupa ce am intrat in austria pt ca o aveam, dar nu o lipisem. mare grija cu regulile de circulatie in austria, acolo amenzile trebuie platite pe loc si daca nu ai bani, iti confisca masina. nu vrei sa stii cat te costa apoi s-o recuperezi. in plus, amenzile sunt foarte piperate, iti dau cate 350 de euro amenda la fel cum iti dau la noi avertisment ca nu porti centura.

Editat de born2lose, 13 august 2014 - 10:47.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajborn2lose, pe 13 august 2014 - 10:45, a scris:

vinieta, in cehia nu mai tin minte exact daca este, dar parca nu.
czech motorways stickers

"NOTE: It is highly recommended to buy a sticker with a credit card or in CZK directly at the petrol station cash desk! Other resellers at rest areas may charge you an additional amount of money for exchange rates, please beware of unfair rates."

Editat de adrian_r5, 13 august 2014 - 11:22.


#11
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 886
  • Înscris: 24.04.2007

Vizualizare mesajborn2lose, pe 13 august 2014 - 10:45, a scris:

[...]vinieta e cel mai bine s-o cumperi inainte sa intri in tara respectiva, in general gasesti la orice benzinarie de dinainte de granita. [...]
De ce? Ca sa platesti mai mult datorita schimburilor valutare? De ex., daca iti cumperi vigneta de Austria din Hu, cei 8 euro se vor transforma in forinti la cursul benzinariei, care e mult mai mare decat cursul interbancar, iar apoi totul in lei.

Vizualizare mesajb_ready_pylly, pe 13 august 2014 - 09:04, a scris:

4. Ce alte sfaturi imi mai puteti da? Am sa imi iau medicamente din tara, si am inteles ca si un plin de motorina la iesire ar fi util.
Motorina e mai ieftina in cele 4 tari in care vei merge. Nu are rost sa faci plinul in tara, mai bine il faci in Ungaria (dar nu pe autostrada) - ai un OMV in Mako, nu e tocmai ieftin - dar e mai ieftin decat in Ro. Tot de acolo poti cumpara si vigneta. Alta varianta pentru Hu este de pe net sau de la orice benzinarie Mol din Ro (am impresia ca e mai ieftin decat de pe net).
Pentru Austria e o ghereta in parcarea primei benzinarii Shell, iar daca e inchis o iei din benzinarie. Pentru Slovenia din prima benzinarie intalnita. Pentru Cehia nu stiu.

Pentru tarile non-euro te sfatuiesc sa platesti cu cardul pe unde ai ocazie, vei avea un curs bun.

Daca respecti codul rutier nu ai nicio problema cu politia, nici din Ungaria nici din alte tari. Cu viteza nu sunt atat de stricti, dar cu altele sunt. Sa nu faci prostia sa mergi mai incet decat e cazul - cum vad la multi, ai sanse sa te opreasca.

Drum bun si distractie.

Editat de biscatrix, 13 august 2014 - 11:29.


#12
Vlad15

Vlad15

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 02.02.2010

Vizualizare mesajborn2lose, pe 13 august 2014 - 10:45, a scris:

+1 la asta. in plus e si cel mai ieftin oras din lista.

in ungaria si austria neaparat vinieta, in cehia nu mai tin minte exact daca este, dar parca nu. vinieta e cel mai bine s-o cumperi inainte sa intri in tara respectiva, in general gasesti la orice benzinarie de dinainte de granita.

in ungaria vinieta este electronica, dar in austria trebuie neaparat lipita in parbriz. eu mi-am luat amenda acum o luna 120 de euro la 2 km dupa iace am intrat in austria pt ca o aveam, dar nu o lipisem. mare grija cu regulile de circulatie in austria, acolo amenzile trebuie platite pe loc si daca nu ai bani, iti confisca masina. nu vrei sa stii cat te costa apoi s-o recuperezi. in plus, amenzile sunt foarte piperate, iti dau cate 350 de euro amenda la fel cum iti dau la noi avertisment ca nu porti centura.


Este nevoie de vigneta si pentru Cehia iar din cate din minte de anul trecut trebuie lipita si in geam. E obligatoriu sa ai veste si triunghi si stingator dar sunt aproape sigur ca nu ti le va cere nimeni. Si inca ceva, nu stiu pe unde ai de gand sa ajungi la Praga dar anul trecut autostrada de la Brno la Praga era un cosmar.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.798
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajbiscatrix, pe 13 august 2014 - 11:19, a scris:

De ce? Ca sa platesti mai mult datorita schimburilor valutare? De ex., daca iti cumperi vigneta de Austria din Hu, cei 8 euro se vor transforma in forinti la cursul benzinariei, care e mult mai mare decat cursul interbancar, iar apoi totul in lei.
de acord, asa faceam si eu de obicei - dar intamplator, ultima data cand am intrat in austria, n-am gasit niciun loc de cumparat pana la punctul de control. unde mi-am si luat amenda, de altfel. presupun ca cel mai mult conteaza pe unde intri in tara, dar e mai sigur s-o ai. pe partea cealalta - la 8 euro cred ca pierzi sub 1 leu la diferenta de curs valutar...

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.649
  • Înscris: 12.12.2006
Biscatrix, de acord cu tine, cu o mica exceptie: nu trece prin Slovenia, ar ocoli fara rost.

#15
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 886
  • Înscris: 24.04.2007

Vizualizare mesajmdt, pe 13 august 2014 - 13:13, a scris:

Biscatrix, de acord cu tine, cu o mica exceptie: nu trece prin Slovenia, ar ocoli fara rost.
Mersi ca mi-ai atras atentia. Am vrut sa scriu Slovacia.

#16
b_ready_pylly

b_ready_pylly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 08.01.2007

Vizualizare mesajSeb, pe 13 august 2014 - 09:19, a scris:

Daca imputernicirile sunt corect formulate, e suficient (nu e necesar sa le faci la notar decat daca proprietarul e persoana fizica). Vezi sa includa toate datele masinii (serie caroserie, etc.) si toate datele tale. Probabil ca nu o sa ti le ceara nimeni, dar e bine sa le ai (nefiind nevoie de notar, nu te costa decat hartia si tonerul/cerneala).


Pune si un set de becuri si sigurante de rezerva. Vesta reflectorizanta cred ca trebuie cate una pentru fiecare persoana din masina (oricum e 10 lei una, asa ca nu e o cheltuiala mare).
Multumesc Seb, am formulat, cred, detul de corect, dupa modelul de aici. Trebuie insa sa am cu mine si cartea masini, aceea primita de la RAR in care sunt trecuti toti propietarii? De asemenea eu cand am facut la masina personala ITP-ul anul acesta mi-au dat o adeverinta si mi-au spus ca trebuie sa o tin dupa mine mereu. La masina cu care plec acum insa este facut ITP-ul in 2013 si nu detin aceasta adeverinta, imi este trecut doar in talon, este posibil sa am vreo problema? Nu as vrea sa ajung la vama si sa am vreo surpriza neplacuta mai ales ca vor fi multe ore din Bucuresti pana acolo.

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Cartea de identitate a masinii o lasi acasa. Iei la tine doar certificatul de inmatriculare (talonul).

#18
b_ready_pylly

b_ready_pylly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 08.01.2007

Vizualizare mesajQuantum, pe 13 august 2014 - 10:11, a scris:

Eu as sta 4 zile in Budapesta, e mai frumoasa ca celelalte, ai mai multe de vizitat si au cea mai buna mancare dintre ele.

Traseul a fost stabilit deja, avem hotelurile rezervate si platite peste tot, suntem 5 participanti. Initial am fi dorit sa mergem numai in praga pentru o saptamana, insa am tot amanat cumpararea biletelor de avion pana cand s-au scumpit peste bugetul nostru, si am decis sa mergem cu masina (eu imi doream f mult sa conduc pana acolo oricum).. :D

Vizualizare mesajDedelu, pe 13 august 2014 - 10:34, a scris:

Daca alimentezi , si se poate, nu alimenta de pe autostrada , e mult mai scump carburantul.
Incearca sa nu alimentezi la unguri, decat daca ai forinti. Daca ai euro, iti baga un curs de ramai prost.

Pe toate forumurile pe care am citit pana acum lumea sfatuia alimentarea din tara. Ce este drept majoritatea erau mai vechi, si banuiesc ca in urma scumpirii carburantilor la noi in tara este posibil sa ii fi devansat pe vecinii nostrii. Multumesc insa pentru sfat, o sa il urmez.

Vizualizare mesajmdt, pe 13 august 2014 - 10:35, a scris:

Noi mereu platim cu cardul cand alimentam in strainatate.


Eu daca scot bani din Romania de la banca nu platesc comision (am un card de student pe care imi primesc si salariul in acelasi timp). Imi este frica sa nu pierd multi bani daca ajung in alte tari si platesc la ei cu cardul meu care are un cont in lei, la tranferul in moneda locala de acolo. Exista acest risc? Mi-ar fi mai comod sa platesc acolo cu cardul. De altfel presupun ca este bine ca sa imi iau cash, si sa schimb inca din tara, nu?

Vizualizare mesajRaySefo, pe 13 august 2014 - 10:42, a scris:

Vinieta de ungaria cumpar-o din romania de pe net, din austria in prima benzinarie dupa vama, benzina/motorina doar la iesire din romania sa alimentezi si in austria la JET in Parndorf. Lumini aprinse pe autostrada peste tot, pana cum la autoturisme nu te cauta nimeni de veste, doar la autoutilirare o singura data m-a intrebat de ea in austria. Respecta viteza 130 km/h, daca vezi in austria limta de viteza cu scris IGL sub ea sa nu te puna dracu sa depasesti viteza respectiva, de regula este 100 km/h Fara spirtoase si mai multe un cartus de tigari de persoana.

Multumesc, am cumparat deja de pe internet, 11 euro pentru 10 zile.



De altfel, in afara vignetelor exista si taxe suplimetare platite pe autostrazi?

Exista ceva legi privind circulatia cu automobilul foarte diferite de ale noastre?  Sau ceva anume de mentionat in mod special?

Cam cat ar trebui sa fie bugetul pe o zi petrecuta in orasele mentionate din punctul vostru de vedere (mancare pe timpul zilei de la tonete... seara un restaurant, dar nu ceva foarte fitos si vizite la diferite muzee pe timpul zilei).

Noi intentionam sa folosim biciclete in timpul sederii. Este obligatoriu sa purtam casti? Daca consum 1-2 beri la o terasa seara ma pot intoarce la hotel pe bicicleta?

Se poate gasi un loc de parcare usor si fara complicatii in cele 3 orase? Chiar daca vom lasa masina in parcari amenajate, in cazul in care va fi nevoie sa o parcam pe strada...?

Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate