Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cea mai buna alegere

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 sweet_smile, on 02 august 2014 - 06:45, said:

Sper ca va d


Este vorba despre Bucuresti.

Depinde ce vrei. Vrei apartament nou sau vechi de pe vremea lui nea Nicu?

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Asta e cea mai mare ineptie citita pe ziua de azi!

asta spune multe despre tine si despre realitatea in care traiesti

Quote

Inscrierea copiilor in clasa I va fi realizata in functie de situatia arondarii strazilor din fiecare circumscriptie scolara, conform art.10 (4) din Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar. Unitatea de invatamant va informa comunitatea locala si parintii despre situatia exacta a arondarii strazilor, prin afisare la loc vizibil.

Quote

Este vorba despre Bucuresti.
sunt foarte multe ansambluri rezidentiale in bucuresti...
depinde ce cauti
eu as prefera ceva aflat la o artera de larga circulatie, mijloace de transport inclusiv metrou daca se poate, si unde ai zone comerciale importante foarte aproape... (adica sa ai si super market dar si un butic de unde sa iei o paine la 10 seara) de asemenea e important locul de parcare si spatiul de joaca ferit de masini
daca ai auto... e bine sa ai benzinarii, vulcanizari, spalatorii, serviceuri
daca ai copil... dispensar, gradinita, scoala buna, liceu bun cat mai aproape
si tot asa
mie imi place rose garden, pe colentina... dar sunt multe, multe altele

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 06:57.


#21
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 06:48, said:

asta spune multe despre tine si despre realitatea in care traiesti

"

Se poate rezolva extrem de simplu! Nu stii cum? Posted Image

 Nero-d, on 02 august 2014 - 06:48, said:

asta spune multe despre tine si despre realitatea in care traiesti

mie imi place rose garden, pe colentina... dar sunt multe, multe altele

Vezi ca Rose Garden are peretii interiori de rigips, ca tot te plangeai de rigips Posted Image))
Pai ai toate astea si la periferie!

In plus, apartamentele din Rose Garden au suprafete cam mici. Dar poate iti place sa traiesti inghesuit. Fiecare cu preferintele lui!

Edited by patty1, 02 August 2014 - 07:01.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e vorba de bucuresti asa ca nu mai insista cu "periferia"
joci fotbal sau golf indoor?

ia in considerare si faptul ca inspectoratul de stat in constructii e mult mai riguros in bucuresti
alea de la ţară sunt construite dupa ureche cu PUZuri aprobate pe şpagă Posted Image

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 07:11.


#23
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 patty1, on 02 august 2014 - 06:46, said:

Depinde ce vrei. Vrei apartament nou sau vechi de pe vremea lui nea Nicu?

Eu ma gandesc ca cel mai bine e sa imi cumpar intr-un ansamblu rezidential pentru ca daca am sa vreau vreodata sa il vand sa imi fie mai usor. Daca imi cumpar in blocuri vechi presupun ca o sa fie mai greu de vandut...foarte multa lume tine cont de anul in care a fost construit blocul. Plus ca cele din ansamblurile rezidentiale par mai spatioase si mai bine organizate si au totul nou- parchet, gresie... Voi ce crederti?


 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:08, said:

e vorba de bucuresti asa ca nu mai insista cu "periferia"

Si periferia asta...nu stiu ce sa zic ca cele mai superbe ansambluri cam pe acolo sunt. M-as muta si acolo dar nu stiu cat de greu o sa fie sa ajung in centru cand am nevoie ...

Edited by sweet_smile, 02 August 2014 - 07:10.


#24
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:08, said:


doar si prin faptul ca inspectoratul de stat in constructii e mult mai riguros in bucuresti


Posted Image Ooof... atata naivitate ma induioseaza! Este in regula, crede in continuare asta!
Vise placute!

 sweet_smile, on 02 august 2014 - 07:08, said:


Eu ma gandesc ca cel mai bine e sa imi cumpar intr-un ansamblu rezidential pentru ca daca am sa vreau vreodata sa il vand sa imi fie mai usor. Daca imi cumpar in blocuri vechi presupun ca o sa fie mai greu de vandut...foarte multa lume tine cont de anul in care a fost construit blocul. Plus ca cele din ansamblurile rezidentiale par mai spatioase si mai bine organizate si au totul nou- parchet, gresie... Vo i ce crederti?

Cred ca procedezi foarte bine. Totul depinde de ce suma dispui, sa ce suma poti sa accesezi prin credit.

 sweet_smile, on 02 august 2014 - 07:08, said:





Si periferia asta...nu stiu ce sa zic ca cele mai superbe ansambluri cam pe acolo sunt. M-as muta si acolo dar nu stiu cat de greu o sa fie sa ajung in centru cand am nevoie ...

Nu neaparat. Eu am cumparat un apartament frumos si spatios in zona Dimitrie Leonida. Am metroul la cateva minute de mers pe jos, si este linia directa Unirii - Victoriei - Pipera. Poti sa mai incerci in ansamblurile din zona Militari Residence, dar acolo faci ceva mai mult pana la metrou, insa ai RATB.

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai depinde unde ai treaba
daca lucrezi in aparatori, e ok in popesti
daca lucrezi in pipera sau militari nu mai e ok (chiar si cu metroul iti petreci viata pe drum) (in subteran Posted Image )

centrul civic, bulevardul unirii :)

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 07:16.


#26
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Serios?! De asta fac eu 35 min pana la serviciu in Victoriei, si cand stateam in Drumul Taberei faceam mai bine de o ora, cu schimbat 2-3 mijloace de transport ? :)))

#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 sweet_smile, on 02 august 2014 - 07:08, said:

Eu ma gandesc ca cel mai bine e sa imi cumpar intr-un ansamblu rezidential pentru ca daca am sa vreau vreodata sa il vand sa imi fie mai usor. Daca imi cumpar in blocuri vechi presupun ca o sa fie mai greu de vandut...foarte multa lume tine cont de anul in care a fost construit blocul. Plus ca cele din ansamblurile rezidentiale par mai spatioase si mai bine organizate si au totul nou- parchet, gresie... Voi ce crederti?




Si periferia asta...nu stiu ce sa zic ca cele mai superbe ansambluri cam pe acolo sunt. M-as muta si acolo dar nu stiu cat de greu o sa fie sa ajung in centru cand am nevoie ...

depinde

la partea cu vanzarea ulterioara nu stiu ce sa zic .... de vandut se vor vinde oricum ... important este cat se de vor devaloriza

despre cat de spatioase si organizate sunt cele din ansambluri fata de "ceausiste" .... aici este de discutat .... ceausistele facute in ani 80 (nu cele confort III binerinteles) sunt in foarte multe cazuri mai bine organizate decat "rezidentialele", au spatii de depozitare, bucatarii separate, baii de serviciu, etc.
parchet + gresie + etc ... se pot pune noi in orice apartament .... avantajul la un apartament vechi pe care-l "dotezi" tu este ca alegi tu ce bagi ... dezavantajul ca trebuie sa treci prin calvarul santierului (discutii cu vecinii, mesteri mai mult sau mai putini buni, cheltuieli, etc)

Accesul spre centru - cauta ca ai metro, de preferat pe M2

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
gata... m-am prins... deci tu stai in popesti si nu vrei sa fii singurul....... (completeaza tu pe linia punctata) care s-a inţepat :)

#29
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:19, said:

gata... m-am prins... deci tu stai in popesti si nu vrei sa fii singurul....... (completeaza tu pe linia punctata) care s-a inţepat Posted Image

Singura Posted Image Asa e, de asta s-a triplat populatia Popestiului in ultimii 3 ani! Posted Image))

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:14, said:

centrul civic, bulevardul unirii Posted Image
In centrul civic sunt doar blocuri interbelice care la prima zgaltaiala se fac moloz. Asta recomanzi tu?

 Tarzy, on 02 august 2014 - 07:19, said:

depinde

la partea cu vanzarea ulterioara nu stiu ce sa zic .... de vandut se vor vinde oricum ... important este cat se de vor devaloriza

despre cat de spatioase si organizate sunt cele din ansambluri fata de "ceausiste" .... aici este de discutat .... ceausistele facute in ani 80 (nu cele confort III binerinteles) sunt in foarte multe cazuri mai bine organizate decat "rezidentialele", au spatii de depozitare, bucatarii separate, baii de serviciu, etc.
parchet + gresie + etc ... se pot pune noi in orice apartament .... avantajul la un apartament vechi pe care-l "dotezi" tu este ca alegi tu ce bagi ... dezavantajul ca trebuie sa treci prin calvarul santierului (discutii cu vecinii, mesteri mai mult sau mai putini buni, cheltuieli, etc)

Accesul spre centru - cauta ca ai metro, de preferat pe M2

Te contrazic. Eu de exemplu am spatii de depozitare, baie de serviciu, iar apartamentul a fost la cheie, mi l-am facut dupa bunul plac. Am venit doar cu mobila, in rest nu am avut dureri de cap cu finisajele.
In foarte mult blocuri comuniste s-au spart peretii interiori cu frenezie, inclusiv cei de rezistenta. La un cutremur va fi jale. Toate astea adaugate vechimii (cei zeci de ani isi spun cuvantul), dezinteresului locatarilor pentru intretinerea blocului, a fatadelor, vor cantari mult pe viitor.

Edited by patty1, 02 August 2014 - 07:53.


#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Singura  Asa e, de asta s-a triplat populatia Popestiului in ultimii 3 ani! ))
e de dorit calitatea in detrimentul cantitatii daca... stii cum zic?
votati voi la popesti Posted Image

Quote

In centrul civic sunt doar blocuri interbelice care la prima zgaltaiala se fac moloz. Asta recomanzi tu?
asa se intampla daca mergi numai cu metroul... pierzi contactul cu realitatea
de aia nu stii ca exista granita... pentru ca in subteran nu e semnalizata

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 07:27.


#31
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:24, said:

e de dorit calitatea in detrimentul cantitatii daca... stii cum zic?
votati voi la popesti Posted Image


asa se intampla daca mergi mult cu metroul... pierzi contactul cu realitatea

Calitatea am avut grija sa o verific, stai linistit! Consoleaza-te cu gandul naiv ca betonul de acum 50 de ani este mai bun decat cel din prezent ... (se cheama selectie naturala!) :)

Prin urmare chiar iti recomand sa te muti cat mai in buricul targului! Posted Image

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ura si la gara!
cum? ditamai orasul si n-are gara??? mai mare rusinea :P
pe vremuri periferiile se numeau mahalale
in mahala stateau doar calicii iar familia de cuvinte cu radacina mahala, are doar sens peiorativ
poate intre timp au migrat toti academicienii si crema intelectuala spre popesti, doar ca sa se plimbe cu metroul :)

weekend placut si tie Posted Image
eu am iesit din aceasta disputa

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 07:44.


#33
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:30, said:

weekend placut si tie Posted Image
eu am iesit din aceasta disputa

Multumesc, la fel! Posted Image

Edited by patty1, 02 August 2014 - 07:40.


#34
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 Nero-d, on 02 august 2014 - 07:30, said:


in mahala stateau doar calicii iar familia de cuvinte cu radacina mahala, are doar sens peiorativ


Iti doresc sa iti mentii mandria de bucurestean crescut in puf la fantanile de la Unirii si sa nu uiti ca prin vene iti curge sange albastru! Posted Image
Intre timp, capitala evolueaza si cei ca tine raman rupti total de realitate. E loc sub soare pentru toata lumea!

#35
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007

 patty1, on 02 august 2014 - 07:48, said:


Iti doresc sa iti mentii mandria de bucurestean crescut in puf la fantanile de la Unirii si sa nu uiti ca prin vene iti curge sange albastru! Posted Image
Intre timp, capitala evolueaza si cei ca tine raman rupti total de realitate. E loc sub soare pentru toata lumea!

Lasa-l patty ca-i un fanatic al ghetourilor. Ce stie amaratul de el ce inseamna linistea si verdeata din suburbii.

#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mersi ca mi-ai luat apararea ca ma simteam incoltit
pentru mine nu-i momentul inca dar daca te trage si-ti place... la loc cu verdeata, la loc linistit... noi nu te retinem
sunt cel putin 3 cimitire in zona
ai si vazut tu multa verdeata la bloc in suburbii... poate doar pe pereti daca faci mucegai... ne-ai convins ca stii despre ce vorbesti


apartamente generoase sunt in "InCity Residences" sau cum i-o spune... langa depoul dudesti... daca te tine punga

Edited by Nero-d, 02 August 2014 - 09:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate