Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Ajutor scuter neradiat

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Zi  zau.
tu cati ani ai si de ce te bagi aiurea in discutiii de oameni mari doar ca sa te faci de ras?!?
citeste linkul postat de mine
daca declari ca ti-a fost furat si nu e adevarat intri la denunt calomnios (cel putin... nu mai zic de fals in declaratii si alte chestii)... = de la 6 luni la 3 ani inchisoare
nu exista amenda... doar inchisoare

cum a  fost inselat de cumparator??? a fost indus in eroare cumva? l-a pacalit la bani sau cum???
si cam ce ar trebui sa-i faca politia???

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu as face in felul urmator:
        As merge la politie si as face o declaratie cum ca m-am inteles cu niste indivizi sa le vand scuterul si mi-au dat jumatate din suma urmand sa-mi dea restul de bani cand facem actele.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
trecand peste faptul ca ai spune o minciuna care ar fi dovedita foarte usor si ai suporta consecintele...
ati facut actele si nu ti-au dat banii sau ce?
ce ar trebui sa faca politia??? ca la politie nu faci declaratii ci reclamatii
tu ce reclami de fapt??? ce dovezi/martori poti aduce in sprijinul reclamatiei?

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 00:44.


#22
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View PostNero-d, on 31 iulie 2014 - 00:44, said:

trecand peste faptul ca ai spune o minciuna care ar fi dovedita foarte usor si ai suporta consecintele...
ati facut actele si nu ti-au dat banii sau ce?
ce ar trebui sa faca politia??? ca la politie nu faci declaratii ci reclamatii
tu ce reclami de fapt??? ce dovezi/martori poti aduce in sprijinul reclamatiei?
Aloooooo !
vasileeeeeeeeee!
Nu este vorba de seminte.
Aici este vorba de un scuter, un bun cu valoare impozabila.
Omul asta nu a vandut seminte.
Iar cel care a cumparat un scuter trebuie sa-l imatriculeze , sau sa ofere vinzatorului posibilitatea sa radieze scuterul respectiv.
Te pricepi probabil la vandut si cumparat seminte, dar subliniez, aici este vorba de altfel de bun .

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
gheorgheeeee nu te mai baga ca musca in ... lapte
cu ce l-au impiedicat aia sa radieze scooterul???
cu ce l-au impiedicat sa-si opreasca numarul? cu ce l-au impiedicat sa faca VC cand l-a vandut?
aia sunt 3, el e unul, e cuvantul lor impotriva minciunii lui... cine crezi ca ar castiga si cine ar avea de suferit?!?
aia poa' sa zica ca n-a fost vorba de nici o radiere si ca intelegerea a fost sa li-l dea asa, inmatriculat, ca nu-i doare gura...

aia de l-au luat e treaba lor ce fac cu el... poa' sa-l inmatriculeze, poa' sa mearga cu el asa, poa' sa-l dezmembreze, poa' sa-l arunce... nu-i treaba ta!!! e bunul lor acum

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 01:09.


#24
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View PostNero-d, on 31 iulie 2014 - 01:07, said:


aia de l-au luat e treaba lor ce fac cu el... poa' sa-l inmatriculeze, poa' sa mearga cu el asa, poa' sa-l dezmembreze, poa' sa-l arunce... nu-i treaba ta!!! e bunul lor acum
Iarasi faci confuzie intre scuter si  seminte.
E bunul lor, nu inseamna ca-i punga lor de seminte.
Cu punga lor de seminte pot face cevor muschii lor, daca vor sa plimbe gagica pe saua scuterului trebe musai sa plateasca impozit.
Ce-i atat de greu de inteles ??
Danuteeeeeeeeeeeee ??, Ionuteeeeeeeeeee ?

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
de unde aparusi, man?
sunt mii in tara asta care platesc impozit la masini de care nici nu au habar pe unde mai sunt.
stiu ca logic nu e corect, dar ar trebui sa vorbim pe metode legale, nu sa dam lectii despre cum ne inchipuim noi ca e situatia.

initiator trebuie sa rezolve cu aia, atat ca din moment ce nu stie nici cum ii cheama, nu-l vad bine. prostia lui, i-au sclipit ochii  cand a vazut banii, tipic romanesc.

la politie daca se duce cu o minciuna, si politia se prinde, in cel mai bun caz scapa cu o amenda.
daca se duce cu povestea adevarata, degeaba, fapta alora e abuz de incredere, nu are treaba politia, il trimite in instanta, acolo se rezolva trebuirile astea. si cum sa dai in judecata un numar de telefon inca nu se poate...

#26
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View Postslai, on 31 iulie 2014 - 07:02, said:

. si cum sa dai in judecata un numar de telefon inca nu se poate...
Pariu ca se poate ?
Ai impresia ca traficantii de droguri nu folosesc telefoane mobile ?
Sau de fiecare data cand fac o tranzactie , trimit la parchet un proces verbal , un rezunat al discutiei respective ?


View Postslai, on 31 iulie 2014 - 07:02, said:

fapta alora e abuz de incredere, nu are treaba politia

Dar cam ce treaba are politia ?
Pune primavara "panselute ".

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Posted Image
ma, tu ai sarit primul gardul!

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Valutzu, ai facut o prostie mare, de care e posibil sa tragi mult timp...
Cand mai faci chestii de orice fel, intreaba prima oara pe aia care se pricep.

#29
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View PostQuantum, on 31 iulie 2014 - 08:18, said:

Valutzu, ai facut o prostie mare, de care e posibil sa tragi mult timp...
Cand mai faci chestii de orice fel, intreaba prima oara pe aia care se pricep.
Daca nu incepi imediat demersurile necesare , fiecare zi care trece va ingreuna si mai mult solutionarea.
Mergi acum, tipa, urla , plange , si  rezolva situatia ( este timpul sa intelegi ca orice actiune faci in viata asta, este nevoie de o hartie si de semnaturi , orice altceva, este doar discutie intre betivanii de la carciuma.)
altfel te vei trezi peste 11 ani ca vrei sa te-nsori si sa-ti cumperi si tu ca omul un apartament, dar nu poti, ca ai restante la taxe si impozite !

Edited by alexman6x6, 31 July 2014 - 08:39.


#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAntonL, on 30 iulie 2014 - 19:21, said:

amenzile de la radar vin pe numele tau; la fel si alea pentru parcare, rovinieta, casca si centura

Este vorba totusi despre un amarat de scuter.

Pentru initiator

Incearca sa dai cumva de cumparator.Daca nu reusesti,te prezinti la politie si le expui cazul tau,ASA CUM s-a intamplat.Poate ca ai vreo sansa.Repet,in nici un caz sa nu incerci sa minti,pentru ca nu ai decat de pierdut.Nu uita ca nu esti singurul in aceasta situatie.Si nu ai savarsit nici un fel de ilegalitate.

Edited by adisz, 31 July 2014 - 12:51.


#31
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011
Salut baieti, Tare mult tin sa va multumesc pentru diversele  sfaturi pe care mi le-ati dat. Am citit tot ce ati scris aici, si am tras concluzia asa.
Sa ma duc la politie , sa le povestesc tot ce s-a intamplat , fara sa mint.
Plus ca am o noutate ..  mi-a venit in gand azi, ca numarul dupa care vorbeam cu unu dintre acei baieti sa-l scriu in search la facebook..  si surpriza :)) l-am gasit!   i-am gasit pagina de facebook, stiu cum il cheama, am pozele lui.. etc.
Am vorbit aseara cu el (dinou) si l-am rugat frumos sa-mi trimita macar o copie dupa buletin pe email, sperand ca poate asa, pot sa fac  contractul de vanzare cumparare fara ca el sa mai fie  obligat sa mai vina pana in oras la mn, apoi ii trimiteam originalul prin posta(plic).
Ce credeti, pot face contractul fara ca el sa fie prezent?  
Chestia e ca duminica trebuie sa plec si la munte..  deci cam sunt presat de timp oarecum.

#32
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011

View PostNero-d, on 31 iulie 2014 - 01:07, said:

aia poa' sa zica ca n-a fost vorba de nici o radiere si ca intelegerea a fost sa li-l dea asa, inmatriculat, ca nu-i doare gura...

aia de l-au luat e treaba lor ce fac cu el... poa' sa-l inmatriculeze, poa' sa mearga cu el asa, poa' sa-l dezmembreze, poa' sa-l arunce... nu-i treaba ta!!! e bunul lor acum
Te inseli  la chestia asta,  chiar daca mi-au dat banii, daca nu am facut contract de vanzare cumparare scuterul este in continuare al meu, prin urmare, nu poate sa ii faca nimic din ce ai mentionat tu mai sus. Teoretic, este bunul lor, ca au dat banii, dar practic, fara aceea hartie(contract vanzare cumparare) este tot scuterul meu.

Eu le-am dat scuterul fara sa facem contract de vanzare-cumparare , pe incredere, stabilind cu ei, ca atunci cand imi scot fiscalul de la primarie , ei sa vina ziua urmatoare  sa facem contractul apoi sa  le dau si cartea aceea albastra..  deci nu mi s-au aprins ochii cand am vazut banii,  eu am mers pe baza unei  firme de acte auto la care , fara certificat fiscal nu iti fac contractul..

Edited by Valutzu32, 31 July 2014 - 21:03.


#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
fa un contract de vanzare-cumparare, acum ca ai macar numele lui, cauta si adresa, faci copie dupa el, copie dupa cartea albastra, te duci la primarie, te scazi, scoti fiscal, i-l trimiti.

Edited by slai, 31 July 2014 - 21:21.


#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da dar la primarie e posibil sa-i ceara placuta de inmatriculare inapoi

Quote

Te inseli  la chestia asta,
poate ma insel, dar poate nu... mai pune mana si tu pe o carte... mai fa un cornet... daca eu dau actele masinii (carte + talon) cuiva... acela devine proprietatul de fapt al  masinii... eu ca proprietar din acte nu mai am nici un drept... asta fara nici un contract, fara nimic
din momentul in care ai luat banii... scooterul nu mai este al tau de fapt (orice ai crede tu)... este doar in evidentele primariei si la fisc... dar tu nu mai ai drepturi asupra lui... dar absolut niciunul... le-ai cedat in schimbul banilor... n-ai cum sa si vinzi sa si detii un bun in acelasi timp
si daca scoteai de pe net un formular sau scriai de mana un contract, tot era ceva...

nu mai vinde gogosi ca-ti trebuie nu stiu ce carnet de note la scoaterea fiscalului
la fiscal iti trebuie maxim buletinul

du-te la politie, vezi ce-ti spune si vino cu noutati

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 22:40.


#35
Valutzu32

Valutzu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.05.2011
Salut. Scuze de intarziere.. am fost plecat in vacanta..  azi m-am intors.
Am fost la politie, la intrarea in sediu este ofiterul de servici, garda.. ce o fii,  i-am zis buna seara.. si cand am dat sa ii povestesc ce am patit, m-a intrerupt  si rastinduse la mine mi-a spus ca nu are cu ce sa ma ajute..  am ramas blocat , ma uitam la el.. si i-am spus " cum nu ma puteti ajuta" si apoi iar s-a rastit la mn,, ca sa ma duc la politia rutiera, in Constanta.. in fine, am plecat de acolo..  apoi pe drum m-am intalnit cu niste agenti de la politia rutiera.. care mi-au spus ca nu am ce sa le mai fac.. decat sa il declar furat iar atunci  pot risca sa intru in alte  belele...
Zilele trecute (la munte fiind) am intrat pe internet, am cautat numarul de telefon de la politia de rutiera constanta, am sunat mi-a raspuns o doamna si m-a trimis iar la sectia de politie unde tocmai ce fusesem cu cateva zile inainte.. acum , sambata fiind nu mai am ce sa fac.. luni incerc sa sun iar la politie, apoi voi da o fuga si la primarie poate reusesc ceva acolo, daca politia romana nu ma poate ajuta cu nimic..
Ma tot gandesc ca ar trebui sa fie o lege, sau ceva care sa il oblige sa inmatriculeze sau sa treaca pe numele lui  scuterul,  mi se pare cam ciudat ca sa nu existe nici o solutie la problema asta..  Doar nu sunt singurul din tara care am avut incredere oarba in cineva si s-a fript.

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
esti turc? ti sa spus ca politia nu are cum sa te ajute.
ce a facut el se numeste "abuz de incredere", si politia nu are competente legale sa poata face ceva.
poti rezolva situatia in instanta, care este abilitata sa rezolve aceste situatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate