Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

12% sanse pt o superfurtuna solara in urmatorii 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostAdm, on 28 iulie 2014 - 14:32, said:

In o luna ti s-ar lua gatu pt un kitkat saul 1l de benzina.

O sa intre in panica doar cei de la oras. Cei de la sate o sa traieasca bine mersi, singuru dezavantaj e ca o sa foloseasca focul mult mai mult dar in rest apa au in fantani si mancarea si-o procura singuri si acum.

Cei de la oras o sa moara pe capete pt ca nu stiu sa faca nimic sa supravietuiasca.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,872
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBlue_Ivy, on 28 iulie 2014 - 14:33, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ewpYq9rgg3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai corect ar fi sa ne raportam la Revolution. Serialul asta trateaza exact lipsa curentului electric&co.

#21
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
Pe insula Pastelui locuitorii au taiat copacii ca sa-si faca case, sa faca civilizatie. Copacii aia faceau fructele care le tineau de foame. Fara copaci civilizatia a disparut. Problema este daca omenirea  poate sa traiasca fara confortul civilizatiei .

#22
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
da sigur crezi ca aia stau ca prostii si asteapta sa moara.
or sa vina peste tine la tara si or sa-ti dea in cap pt un cotlet de porc.

in plus sunt centrale nucleare care daca nu-s racite fac poc. nu trebuie mai mult de 3-4 ca sa faca tot pamantul inhabitabil

Edited by Nemesis-, 28 July 2014 - 14:41.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,207
  • Înscris: 22.05.2003
Da, cei de la sate vor trai in eternitatea lor, nederanjati de lipsa curentului electric!

Vorbim despre aceleasi sate, care acum sunt doatate cu pompe de apa electrice?
Eu put cu ciutura nu am mai vazut de ani buni...

[ http://www.lecturirecenzate.ro/wp-content/uploads/2014/04/Fantana_cu_ciutura.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vorbim despre aceleasi sate in care se murea de foame/sete dupa 3 zile de zapada?

Vorbim despre "taranii" care nu mai au vite/pasari si nici nu mai muncesc ogorul sau dau cu cardul la Mega Image?

Sunteti mult prea optimisti fratior...

#24
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mergi si tu prin satele din moldova/bucovina si nord vestul tarii. Si satele de la munte. Unde stau bunicii mei fantana e manuala nu e nimic electric, lumea munceste pamantul cu mainile si au animale iar singuru magazin pana acu 2 ani era o alimentara (a unui localnic!) cu cateva dulciuri, conserve, paine si bautura. Lasa satele din sud unde sunt mini-orase. Acum satele s-au modernizat pentru ca oamenii au plecat la munca prin alte tari si si-au ridicat vile super-dotate.

Edited by Blue_Ivy, 28 July 2014 - 14:51.


#25
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostDumitru_Pavel, on 28 iulie 2014 - 13:38, said:

iar oamenii se vor trezi intr-o situatie in care singurele lor skill-uri sunt cele de folosire pc, facebook, smartphone etc.

Nu stiu altii cum or fi , dar daca ma gindesc la mine insumi.... O eroare des intilnita la cei fara talente manuale este sa creda ca toti sint la fel , mare greseala , sint mai multi cei cu talente decit cei fara talente , sint catraliarde de dulgheri , fierari , mici mestesugari si alti tehnicieni de garaj acolo , in Lume , sa nu mai zic de toti taranoii din Romania sau alte tari , care inca mai stiu cu animalu' , cu gradina , cu chirpiciul , cu sapa , aia vor imparati lumea si e clar cine va pierde : bancherii , birocratii  bugetarii care imping 5 dosare intre 2 birouri , etc. Dar un sfat va dau si tineti bine minte , daca e sa se stinga lumina puneti urgent mina de jefuiti orice farmacie gasiti in cale , ampicilina si algocalminul vor valora valoarea lor in aur la patrat , da ce zic eu in aur , vroiam sa zic ca vor fi INESTIMABILE .

Edited by LILDEBUL, 28 July 2014 - 14:57.


#26
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostLILDEBUL, on 28 iulie 2014 - 14:56, said:

Nu stiu altii cum or fi , dar daca ma gindesc la mine insumi.... O eroare des intilnita la cei fara talente manuale este sa creda ca toti sint la fel , mare greseala , sint mai multi cei cu talente decit cei fara talente , sint catraliarde de dulgheri , fierari , mici mestesugari si alti tehnicieni de garaj acolo , in Lume , sa nu mai zic de toti taranoii din Romania sau alte tari , care inca mai stiu cu animalu' , cu gradina , cu chirpiciul , cu sapa , aia vor imparati lumea si e clar cine va pierde : bancherii , birocratii  bugetarii care imping 5 dosare intre 2 birouri , etc. Dar un sfat va dau si tineti bine minte , daca e sa se stinga lumina puneti urgent mina de jefuiti orice farmacie gasiti in cale , ampicilina si algocalminul vor valora valoarea lor in aur la patrat , da ce zic eu in aur , vroiam sa zic ca vor fi INESTIMABILE .

Chiar mi-as dori sa ii vad pe jegosii aia de bancheri cum se taraie pe jos ca niste viermi pentru un colt de paine.

#27
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

View PostLILDEBUL, on 28 iulie 2014 - 14:56, said:

sint catraliarde de dulgheri , fierari , mici mestesugari si alti tehnicieni de garaj acolo ,
poate in Romania sunt dar in Germania, de exemplu, nu cred ca sunt(la băştinaşi ma refer). Românul daca i se strica masina, ori incearca el sa o repare ori cheama un vecin si văzând la vecin cum meştereşte, mai prinde si el ceva. Dar europeanul occidental îşi duce masina direct in service si uite cum dispare acest skill in tarile dezvoltate.

Edited by Dumitru_Pavel, 28 July 2014 - 15:14.


#28
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostDumitru_Pavel, on 28 iulie 2014 - 15:06, said:

poate in Romania sunt dar in Germania, de exemplu, nu cred ca sunt. Românul daca i se strica masina, ori incearca el sa o repare ori cheama un vecin si vede la vecin cum meştereşte, mai prinde si el ceva. Dar europeanul occidental îşi duce masina direct in service si uite cum dispare acest skill in tarile dezvoltate.

Si n-ar fi bine sa devenim unul din statele puternice ale lumii? Tot nemtii care au pierdut razboiul vrei sa ne conduca in continuare?

Edited by Vortexx, 28 July 2014 - 15:08.


#29
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Mi se rupe de tarile dezvoltate  eu am obiceiul sa ma gindesc la mine , la familia mea si la prietenii mei . Se duce dezvoltarea pe cirnat ? Taman bine , si asa e cam aglomeratie in Europa .

#30
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012
Asteptam bomba atomica cu vorba mea ironica va fac sa ma iubiti cum iubiti ciuma bubonica.(...)
Ideea este ca in urma acelor impacturi nu cred ca vor lasa doar un nor de praf in urma nu se stie ce va rezulta ma refer la radiatii etc.
Poti sa faci orice doar daca nu apar aceste alfa,beta,gama;
Vad ca deja a produs panica pe softpedia exact ca 2012 end of world

Edited by username1234, 28 July 2014 - 15:33.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,386
  • Înscris: 13.01.2011

View PostVortexx, on 28 iulie 2014 - 14:36, said:

Astea is probleme?
Caldura? Facem soba, lemn se gaseste.
Mancare? Lucram pamantul, ne crestem porci , gaini si vaci si o sa supravietuim fara probleme.
Apa? Sapam fantana
Constructii? Cum a rezistat barna si chirpicul pana acum, o sa reziste si de acum inainte.
Net si tv? Treceti la munca si o sa uitati de feisbuci.
Transport? Ori dati la pedale ori treceti pe tractiune balegoasa.

Deci nu e un capat de lume. Vom trai ca acum 300 de ani. Deci unde e problema?

Incearca sa iti inchipui cum face toate astea o pipitone coborata din Chaiene, nemuncit de ea Posted Image

In rest... cred ca Romania nu ar avea mari probleme, majoritatea pot sa supravietuiasca, dat fiind ca si acum traiesc foarte asemanator cu situatia...

#32
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostVortexx, on 28 iulie 2014 - 14:36, said:

Astea is probleme?
Caldura? Facem soba, lemn se gaseste.
Mancare? Lucram pamantul, ne crestem porci , gaini si vaci si o sa supravietuim fara probleme.
Apa? Sapam fantana
Constructii? Cum a rezistat barna si chirpicul pana acum, o sa reziste si de acum inainte.
Net si tv? Treceti la munca si o sa uitati de feisbuci.
Transport? Ori dati la pedale ori treceti pe tractiune balegoasa.

Deci nu e un capat de lume. Vom trai ca acum 300 de ani. Deci unde e problema?

Problema e ca niste milioane de locatari de bloc nu au pamant de muncit, chiar daca ar sti ce sa faca cu el, cum sa sape o fantana etc.
Problema e ca noi nu avem productivitate ACUM cat sa hranim tot boborul, dar cand singura metoda va fi jugul la boi.. Unii poate vor trai ca acum 300 de ani, dar cei flamanzi si MULTI ii vor cauta pe primii.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,386
  • Înscris: 13.01.2011

View PostFrom 28 iulie 2014 - 16:11:


...ii vor cauta pe primii.

Din ce vad la stiri, aia dau mai bine cu parul, cutitul, cazmaua  Posted Image
Cica: ,,... si-a omorat prietenul...''

Huh, care prieten, pai daca erau prieteni nu se omorau Posted Image

#34
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostNicolla, on 28 iulie 2014 - 16:11, said:


Problema e ca niste milioane de locatari de bloc nu au pamant de muncit, chiar daca ar sti ce sa faca cu el, cum sa sape o fantana etc.
Problema e ca noi nu avem productivitate ACUM cat sa hranim tot boborul, dar cand singura metoda va fi jugul la boi.. Unii poate vor trai ca acum 300 de ani, dar cei flamanzi si MULTI ii vor cauta pe primii.

Sunt atatea campuri pline de buruieni? Crezi ca atunci le va mai zice cineva ca nu au voie sa-l munceasca?

#35
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Vise umede!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate