Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

cultura topinambur

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
qarol

qarol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.09.2014
Singura problema ca nu era nicio plasa.

Abordari catre cultivatorii de topinambur ptr foloase hahaaaaaa.......Eu cultiv topinambur si o fac ptr foloase.Munca patriotica,asa din pasiune sa faci dumneata daca poftesti.

Sper sa XXXXXXXXXXXX si sa se informeze din surse sigure despre aceasta cultura atat de folositoare. Ptr doritori pot sa pun la dispozitie si literatura de specialitate

Edited by scaiba, 09 January 2015 - 21:12.
Este a doua oară când editez ceva cuvinte nepotrivite într-un răstimp scurt. A treia nu va mai fi.


#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 qarol, on 09 ianuarie 2015 - 20:56, said:

...Ptr doritori pot sa pun la dispozitie si literatura de specialitate
Nu înţeleg de ce mai stai.
Pune ce ai pe forum.

#39
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Am cumparat din Carrefour 2 napi rotunzi .Erau 17 lei kg . Erau cativa si pe cand ma socoteam daca sa cumpar sau nu , am observat ca in locul coditei ca la mar se afla niste posibili mugurasi . Si acestia se inmultesc prin tubercul ?
Am luat 2 si pe unul l-am pus in pamant si pe celalalt l-am mancat . Acum la cateva zile - din 28 febr , mugurasii aia sunt multi si au iesit din pamant .Dar oare , se inmulteste in acest fel ?

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Baga poze ca vorbele...nu sunt concludente

#41
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
HADE 61-Normal ca se inmultesc asa prin mugurii respectivi, ca si cartofii.

#42
qarol

qarol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.09.2014
Hade din ce oras esti? sau sa reformulez din ce magazin Carrefour ai luat napi la 17 lei/kg??? Eu am vazut doar in Kaufland cu 8.99 lei/kg. Dar daca vrei  eu am mai ieftin la vanzare.

Domnu guru s-a pravalit deja pravalia aia?.....

#43
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Pentru qarol@ cate posta:Ptr doritori pot sa pun la dispozitie si literatura de specialitate.

Vorbeati ceva de literatura de specilitate, noi o mai asteptam
.  In functie de ce prevede vom sti daca putem asigura conditiile pt cultura.  Poate vom face si comanda pt ceva tuberculi pt inmultit.

#44
mmarya158

mmarya158

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2015
Buna ziua tuturor!
De vreun an de zile am inceput sa caut informatii despre topinambur pentru ca am in familie o persoana cu diabet si incerc sa tin sub control aceasta boala mai ales printro alimentatie sanatoasa. Am aflat cate ceva, dar napi nu am gasit inca. Vad ca spuneti ca ar fi prin market-uri , dar poate in alte orase, nu in Pitesti.
Intrebare generala : ma poate ajuta cineva sa-mi trimita cativa prin posta/ curier? ... macar sa stiu despre ce e vorba, ca de vazut...n-am vazut niciodata . Si puteti sta linistiti, nu ma apuc de culturi, ca nu am unde Posted Image . Intro gradinita de 100 mp nu stiu ce sa plantez mai intai, flori, pomi...
Va multumesc de pe acum!

#45
ligia28

ligia28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.07.2014
Pentru Nicoretro! Vorbesti, mai exact  scrii, cam multe fara de  esenta ! ( sau mai simplu  din cauza copacilor nu vezi padurea!). Inteleg ca ai productie. Daca esti din zona Fgs, cum intuiesc, scrie-mi prima si a patra litera a localitatii tale.

#46
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Lamureste-ma te rog....care ar fi esenta care lipseste postarilor mele. N-am inteles exact sensul postului tau...si la ce te referi mai exact?

PS: ai inteles gresit ca am productie. As avea productie daca as avea ce sa fac cu ea...momentan nu am gasit cai de desfacere.
PS2: la faza cu localitatea si cu literele m-ai pierdut

Edited by nicoretro, 19 March 2015 - 22:58.


#47
ligia28

ligia28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.07.2014
Pt. nicoretro ( si nu numai) :un principiu in orice demarare de activitate este sa ai oferta, care ( cam ca la vasele comunicante) atrage cererea.
Cam de un an decand am deschis acest topic, se puteau planta si acum ar fi fost productie. Aveam o oferta pentru tine ( sau ma rog pentru cine are
cantitati mai marisoare).
In ceea ce priveste PS2 , imi cer scuze, am avut impresia ca esti din zona amintita.
PS1 oferta pe care am gandit-o chiar era OK, dar daca nu ai productie, asta e!

#48
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Cu esenta nu m-ai lamurit....Cu localitatea iar nu inteleg ce a fost in mintea ta si care a fost faza cu literele....apare clar la detaliile contului meu "Locatie:Fagaras"...mai e nevoie sa clarific?

Cu principiul tau nu pot fi intru totul de acord, pentru ca de multe ori oferta vine ca raspuns la cererea nesatisfacuta pe piata. Eu am incercat sa intru in contact cu cererea de pe piata cu cateva anunturi online si singura cerere pe care am primit-o este din partea celor care vor sa planteze....deocamdata.

Legat de oferta ta...despre ce cantitati este vorba? sunt sigur ca sunt colegi care au mai mult...eu intentionez sa replantez anul asta toata productia pe care o am, deci despre vanzare cantitati mari nu poate fi vorba acum.

 ligia28, on 20 martie 2015 - 10:04, said:

Cam de un an decand am deschis acest topic, se puteau planta si acum ar fi fost productie. Aveam o oferta pentru tine ( sau ma rog pentru cine are
cantitati mai marisoare).
De ce m-ar fi indemnat topicul tau sa plantez cantitati uriase de topinambur? Nu ai venit cu nici o oferta. Plus ca nu era nimic nou pentru mine si pentru toti ceilalti din zona.

PS: daca ai o oferta clara poti sa o spui public....daca nu doresti asta poti sa imi trimiti si PM...astept cu interes orice oferta

Edited by nicoretro, 20 March 2015 - 11:31.


#49
Comatus

Comatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2015
Salutare tuturor! Care aveti nr de telefon al inginerului Costel Vanatoru dati-mi-l si mie va rog. Vreau sa ma informez dela o persoana avizata,,,,

#50
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008

 Comatus, on 25 martie 2015 - 19:59, said:

Salutare tuturor! Care aveti nr de telefon al inginerului Costel Vanatoru dati-mi-l si mie va rog. Vreau sa ma informez dela o persoana avizata,,,,

Salut ! Articolul despre Topinambur aparut in presa incepe cu D-nul Ing. Vanatoru si se termina cu D-nul Filip Florian care ofera spre vanzare Topinamburul . De aici trag concluzia ca articolul e o reclama ascunsa .

#51
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu am pus in pamant cateva zeci de cuiburi, au dat roade toate, dar cam mititei, desi am recoltat in al doilea an, poate pamantul si ceva umbra nu le priesc.
Nu au fost invazivi, de speriat cum spun unii, dar cand i-am scos si replantat pe langa gard, in mica mea livada, au lasat "urme" de cuiburi.
Am varsat peste acele "urme" boasca de la tuica de corcodusi si in primavara aceasta am controlat locurile respective , nu am remarcat "activitate" -aviz pentru cine are probleme.
Sunt fan topinambur, sunt gustosi cruzi, prajiti, in salate si murati.
Voi incerca si dulceata anul viitor (reteta Ligia 28)

#52
raducosmin16

raducosmin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.01.2009
Buna seara, sunt student la Agronomie si astazi la plante medicinale  am auzit de Topinambur si-am ramas woaw la cate intrebuintari are si ma cam mananca sa-mi incep si eu ceva micut cu crestere de tapinambur.
In legatura cu desfacerea, la fabricile de zahar ati incercat ? sau la cei de la Dor de Gust ? http://dordegust.ro/

Mult succes tuturor,

#53
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@raducosmin16, inainte de a cultiva Topinambur=nap porcesc, documenteaza-te fff bine. Daca este CULTURA, nu scapi usor de acest Topinambur, este fffffff invaziv cand da de pamant bun. Pentru cateva cuiburi, langa gard, departe de gradina sunt suficiente pentru a te satisface.
Nu este o cultura banoasa, s-ar apuca altii de asa ceva.
Planteaza coacaze, agrise, afine, aronia, pentru bani.

#54
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 vasilemet, on 21 mai 2015 - 11:39, said:

Daca este CULTURA, nu scapi usor de acest Topinambur, este fffffff invaziv cand da de pamant bun.

Nu mai speriati lumea degeaba! ... nu-i chiar asa!
Eu am o parcela de vreo 5 ani. Anual "pierd" din ea. Anul asta am replantat ... era prea rara!
Solul este super in parcela aia (la 2-3 ani bag balegar vechi), alte culturi merg excelent acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate