Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

cultura topinambur

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
A încercat cineva să facă rachiu din topinambur ?

#56
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cultiv topinambur dar nu pentru a produce alcool! .... se poate obtine si alcool:
http://www.evz.ro/to...ra-1088700.html

#57
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
În teorie se poate , dar practic e cu totul altceva !

#58
Comatus

Comatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2015
dar care e diferenta intre teorie si practica pantone?

#59
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Pentru rachiu (schnaps) de topinambur trebuie niste enzime (de exemplu Topizym) si o drojdie de fermentatie speciala. Asta ca sa fie eficient procesul, sa nu fierbi 100 litri de boasca pentru 1 litru de rachiu. Sunt foarte putine bacterii sa consume inulina, majoritatea merg pe gluten si alte zaharuri.
In Germania sunt cele mai avansate procedee si asta pentru ca in Baden-Wurttemberg este o cultura foarte extinsa. De ce? In zona au cultivat cartofi pana ce pamantul a ajuns asa de saracit ca nu mai cresc nici cartofii, si acum se planteaza topinambur ca e singurul care mai creste. La fel si in multe zone din Irlanda.
Despre faptul ca e invaziv - da, este FOARTE invaziv si rezistent, nici pirul nu rezista in fata lui. Probabil ca rata de dezvoltare si invazie depinde de calitatea terenului, cu cat e mai bun pamantul si clima mai calda, cu atat e mai invaziv. Iese peste grau cultivat intensiv, iese in porumb, doar in lucerna e curat ca se coseste la cateva saptamani. Daca nu cosesti destul de des iese si acolo. Am dat 3 ani la rand cu Glifosat - este tot acolo.
Cine nu crede e invitat in luna septembrie in zona Belciugatele - Branesti sa colinde si sa admire tijele de 3 metri inaltime cu infamele flori galbene.
Puteti sa "recoltati" cati bulbi de samanta doriti, satenii va vor multumi daca ii luati. Traditia spune ca s-a gasit un idiot sa cultive topinambur ca flori ornamentale, a iesit din curte in camp (pe sub gard, ca da radacini laterale cu bulb pana la 5 metri pe orizontala) si apoi a tot fost imprastiat la discuit - pe grape, intre discuri, sa il tai si sa il imprastii in cernoziomul de Baragan proaspat arat si discuit este tot ce poate fi mai bine pentru topinambur.
Sa nu spuneti ca nu ati fost avertizati!

Edited by Oxigen1234, 28 July 2015 - 13:32.


#60
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Abia acum am vazut articolul de reclama din Excrementul Zilei. Tare faza cu cultivarea de pe vremea dacilor, topinamburul (helianthus tuberosis, Jerusalem artichoke ca spaniolii colonialisti i-au zis "girasole") provenind din America Centrala. Or fi ajuns dacii pana la piramidele din Egipt, dar chiar pana in Mexic?!? Probabil si restul informatiilor din articol sunt la fel de adevarate. Aia cu profitul sigur e adevarata, ca de aia nu il culege nimeni din zona.
Inulina e buna la diabetici doar din cauza ca nu poate fi asimilata de om. Nu are nici o alta proprietate "magica", nici macar nu tine de foame.
Cineva intreba de topinambur pentru diabetici - inainte de a cultiva incercati sa vedeti daca persoana poate sa consume. Unora nu le place, altora le da balonari groaznice. Eu am patit-o si cu topi si cu Momordica (amara), rudele mele cu diabet au refuzat sa le consume, mai bine pastilele...

Edited by Oxigen1234, 28 July 2015 - 14:22.


#61
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Si legat de alcool, soiurile performante de Topinambur plus tehnologia de distilare cu Topizym / Topiferm pot ajunge pana la 9 litri alcool pur la 100 kg tuberculi, adica peste 20 litri rachiu 40 grade la 100 kg napi.

Edited by Oxigen1234, 28 July 2015 - 14:43.


#62
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Oxigen1234, on 28 iulie 2015 - 13:08, said:

..... sa admire tijele de 3 metri inaltime cu infamele flori galbene.

Unii au flori rosii! ... ca si la cartofi, sunt tuberculi albi/galbeni sau rosii (flori galbene sau rosii).

#63
Comatus

Comatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2015
Ptr O2  
1.Daca ai cunostinte ca se cultiva in Germania si au tehnologie de productie in acea zona stii cumva si la ce preturi se cumpara? N-ar fi profitabil sa vinzi in Germania productia? Se cam bate cap in cap ce spui tu acolo,,,,ba ca Germanii produc alcool ca au tehnologie avansata ba mistouri ieftine ca nu sunt profitabili aducand ca argument forte ca taranii din Belciugatele nu fac nimic cu el  Ai zis ca se obtin 9 litri alcool pur la 100 kg tuberculi daca luam un pret de 50 lei per litru iese 450 lei/100 kg Socotind o productie de 10 tone la ha = 45000lei  Nu-i rau deloc,,,,

2. Mare atentie la detalii Faptul ca se cultivau pe vremea dacilor nu inseamna ca se cultivau si pe terenul dacilor sau de catre daci,,,,,Inseamna doar ca se cultivau acu 2000 de ani.

3. Alta varianta e de a face un concentrat de inulina care e indulcitor slab ptr diabetici dar care nu se asimileaza. Am vazut la un moment dat pe piata un produs nemtesc parca 40 lei/175 gr,,,,

Plus ca toamna ai si o recolta de flori foarte frumoase si placut mirositoare nicidecum infame pe care le poti valorifica in florarii.

#64
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Flori placut mirositoare? Sigur? Testat de cine? Ca la mine n-au miros, sau poate un slab miros de buruiana. Si matraguna are flori frumoase...
Desigur ca si porumbul se cultiva pe vremea dacilor, dar Burebista nu manca mamaliga cu branza varza viezure.
Deoarece urasc topinamburii din toata inima nu am testat rachiul de topi. Dar faptul ca iese alcool tehnic si se foloseste industrial sau la masini pe etanol spune multe despre calitatea lui. Probabil ca e spirt si atat, nu aroma, nu gust, nu parfum. Eu prefer sa distilez prune si caise. Pentru baut, desigur, nu beau sa ma imbat si atat.
Daca chiar vrei sa faci alcool uite o documentatie,  http://www.topinambu...Tagungsband.pdf
Din 100 kg topi ies 9 litri alcool, in studiu zic de 3000 litri/hectar neirigat.
Din 100 kg porumb ies 40 litri alcool, la 10 tone/hectar total 4000 litri/hectar.
Merita sa importi masini din Brazilia adaptate pe etanol... la 15.000 km/an iti trebuie vreo 3 tone de porumb pe an. Cultivi cateva pogoane si mergi gratis cu masina.

Astept reteta de concentrat de inulina.

Edited by Oxigen1234, 29 July 2015 - 12:26.


#65
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
Pentru Comatus la punctul 1 : nemții au tehnogia și politici de sprijin pentru agricultori la care noi nu avem acces dar avem "bălăriile" pe care ne chinuim să le combatem iar ei doar recoltează și procesează . Pct.3 concentratul de inulină cum se face ? Și florile sunt frumoase !!!

Oxigen 1234 Mulțumesc pentru documentația despre topinambur . Etanolul adică alcoolul etilic este "băubil" . Din păcate nu cunosc limbă germană și te rog dacă găsești ceva despre berea sau vinul de topinambur să ne luminezi și pe noi .

#66
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Berea prin definitie sa face din malt (orez incoltit) si obligatoriu gluten. Drojdia de bere nu fermenteaza pe inulina, trebuie drojdii speciale si din alea nu iese bere. Iese borhot si merge la cazan.
Vin? La ce gust (insipid, usor dulceag, de cartof stricat) si miros (de noroi ud) au napii ce sa iasa in vin? Nici macar culoare nu are.

Orice produs alcoolic provenit din topi este interzis diabeticilor. Daca inulina nu poate fi procesata de om, alcoolul este transformat integral in glucoza...

Edited by Oxigen1234, 29 July 2015 - 12:49.


#67
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Orez=sake nu bere...

#68
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Scuze, ma gandeam la orz, orzoaica, si mi-a scapat un "e". Desi exista si bere de orez, nu mi-a placut.
Am incercat odata sa fac in casa malt - cu incoltitul orzului, uscat, prajit, dar nu mi-a iesit si am abandonat ideea de a face bere in casa.
Intre timp nu ma mai intereseaza ca nu mai beau bere, vinul e mult mai sanatos. Evident, ala facut in casa.

Edited by Oxigen1234, 30 July 2015 - 08:12.


#69
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Am vazut la Carrefour ( Napi ) Topinambur. Mai multe detalii în poza.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate