Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

smartfonuri android chinezesti, cu spyware preincarcat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
datatrei

datatrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.08.2013
Cu referire la smartfonuri chinezesti, am dat peste niste articole in care se vorbeste despre spyware parte din S.O. fiind imposibil ( ?! ) de eliminat in lipsa unui ROM alternativ, facand parte din firmware-ul original:

http://abcnews.go.co...pyware-24175258

http://www.slashgear...yware-17334108/

http://www.presshera...rity-firm-says/

Se pare ca tentatia smartfonului chinezesc ieftin se plateste pe alta cale.
Cunoasteti vreo metoda de a identifica acest tip de android RAT?

#2
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
E dubios, toate 3 linkurile menționează aceeași sursa destul de dubioasa ! Sa nu fie iar războiul împotriva producătorilor chinezi !

#3
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Stire de rahat lansata de marii producatori care au inceput sa piarda terent. Poate pe unii ii intereseaza doar telefonul in sine, nu si marca de pe el.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Este o mica eroare in stire. GooglePlay-ul virusat se poate inlocui, chiar daca e in ROM-ul originar.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E loterie si cu chinezariile astea. Eu am cumparat un Allview A5 Duo prin noiembrie si nu am avut nici o problema cu el pana acum, nu a fost necesar niciodata sa-i dau wipe data. Are si o gramada de functii misto in OS gen server ftp din manageru' de fisiere, freeze(disable) pe unele aplicatii direct din control panel si altele.

Insa prin martie am cumparat si o tableta chinezeasca Vononino sau Voronetz cum ii zice (o fi firma lu Vonica ala de s-a sinucis?) si a fost de kkt. Inca de la inceput cardu' microsd pur si simplu refuza sa stea acolo, era stricat tepenelu' ala sau ceva, castile nu merg, nu face contact calumea si se aude prost. Wifi slab rau de tot. Laptopu si telefonu allview merg fara probleme la distanta de 2camere insa voronetzu nu. N-am dus-o la garantie fiindca mi-am dat seama ca asa-s toate. Tot niste hibe as fi nimerit, dar altele.

#6
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Eu am un telefon Lenovo si sunt mult mai multumit de el decat am fost de LG sau Samsung.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Asta parca se leaga cu acuzele americanilor ca unele PC-uri ( laptop inclus ) tablete si telefoane vin cu spyware sau cu acces remote ptr chinezi la ele. Inclusiv la nivel hardware.
Chinezii plangandu-se de americani ptr acelasi lucru dupa ce a rasuflat bula NSA-Snowden.

#8
datatrei

datatrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.08.2013

 Modemuri3G, on 18 iunie 2014 - 13:03, said:

E dubios, toate 3 linkurile menționează aceeași sursa destul de dubioasa ! Sa nu fie iar războiul împotriva producătorilor chinezi !

De ce e dubios? Sunt 3 linkuri diferite cu care am vrut sa accentuez ideea: daca au dreptate? Sursa de care zici ca e dubioasa e firma germana de securitate IT G Data care poate avea interes sa se promoveze pe spatele producătorilor chinezi.
Uite inca un link , de data asta romanesc, hotnews:
http://economie.hotn...din-romania.htm

 Vortexx, on 18 iunie 2014 - 13:21, said:

Stire de rahat lansata de marii producatori care au inceput sa piarda terent. Poate pe unii ii intereseaza doar telefonul in sine, nu si marca de pe el.

Clar e stire de rahat, stii tu stiri pozitive, de nerahat mai ales in sectiunea ¨Antivirus & Security¨ ?
Cum spuneam, ideea e lansata de ¨IT G Data¨ si nu stiu daca actionari la firma asta sunt ¨marii producatori care au inceput sa piarda teren¨. Personal, pentru mine e important sa-mi evaluez securitatea telefonului, mai ales ca ma intereseaza doar telefonul in sine, nu si marca de pe el, fiind mandru posesor de android smartfone chinezesc no-name.

 lucifer76, on 18 iunie 2014 - 13:34, said:

Este o mica eroare in stire. GooglePlay-ul virusat se poate inlocui, chiar daca e in ROM-ul originar.

Ma bucur foarte mult sa spui ca e o eroare. Poti sa ne spui, sa ne ajuti cum se poate inlocui GooglePlay-ul virusat? Ceva idei, linkuri, tutoriale?

 eiffel, on 18 iunie 2014 - 15:53, said:

Asta parca se leaga cu acuzele americanilor ca unele PC-uri ( laptop inclus ) tablete si telefoane vin cu spyware sau cu acces remote ptr chinezi la ele. Inclusiv la nivel hardware.
Chinezii plangandu-se de americani ptr acelasi lucru dupa ce a rasuflat bula NSA-Snowden.

Asta parca se leaga si cu descoperirile dovedite ca unele si nu putine routere brand fabricate in China contin backdoor in firmaware.

La urma urmei, vroiam sa spun ca nu strica sa fim atenti la ce cumparam; imi pare important de ¨sharuit¨,  pentru ca se pare ca multe dispozitive - cu acces la net, stickuri usb, fabricate in China vin cu ¨viermisori¨.

Edited by datatrei, 19 June 2014 - 14:51.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 datatrei, on 19 iunie 2014 - 14:49, said:

Ma bucur foarte mult sa spui ca e o eroare. Poti sa ne spui, sa ne ajuti cum se poate inlocui GooglePlay-ul virusat? Ceva idei, linkuri, tutoriale?
Este extrem de simplu. Root, dezinstalarea aplicatiei de sistem GooglePlay si instalarea uneia curate.
http://www.xda-devel...-weeks-updates/

#10
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
eu am vonino de 1 an am custom room pe el vonino orin s se numeste quad corre 1.6 ghz  f multumit deci nu am cuvnte baterie buna i fi f bun ia 4 mil cat am dat pe ea super.emulez jocuri de psp si windows 5 mere f bine are f putin lag dar asa fara cuvinte

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

 lucifer76, on 19 iunie 2014 - 16:23, said:

Este extrem de simplu. Root, dezinstalarea aplicatiei de sistem GooglePlay si instalarea uneia curate.
http://www.xda-devel...-weeks-updates/

Nu Google Play store e virusul, ala e separat si facut sa para aplicatia legitima.
Asa ca degeaba dezinstalezi si reinstalezi.
Si oricum, hai sa fim realisti, cati dupa ce iau telefonul primul lucru care il fac e root, xda, draci, laci? 5%? poate chiar 10%?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Intotdeauna au fost zvonuri in special legate de backdoor-uri hardware, create in procesoare, chipseturi sau alte componente.
Chinezii de exemplu acum se leaga de serverele IBM care cica ar contine asa ceva pus de americani. Culema e ca acum ei le fabrica sub brandul propriu Lenovo.

Ceva, ceva exista, o alta stire - o lege pe jumatate trecuta la americani - taie fondurile NSA legate de implementarea de backdoor-uri in produsele de IT:
http://www.neowin.ne...ckdoor-searches

#13
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 potae, on 18 iunie 2014 - 14:06, said:

E loterie si cu chinezariile astea. Eu am cumparat un Allview A5 Duo prin noiembrie si nu am avut nici o problema cu el pana acum, nu a fost necesar niciodata sa-i dau wipe data. Are si o gramada de functii misto in OS gen server ftp din manageru' de fisiere, freeze(disable) pe unele aplicatii direct din control panel si altele.
De cand Allview sunt chinezesti? :0
Ultima data cand am verificat Brasovul era inca in Romania.

#14
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 AMETHIST, on 20 iunie 2014 - 13:34, said:

De cand Allview sunt chinezesti? :0
Ultima data cand am verificat Brasovul era inca in Romania.
Nu sunt produse in Romania, aici e imprimata doar sigla si ambalate. Ele sunt chinezarii, sunt produse de Gionee majoritatea, verifica de exemplu Allview A5 duo si Gionee P2 sau Walton F2.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
nu stiu de ce imi vine greu sa cred ca exista pe piata telefoane fara back-dooare. au si fost dovedite la apple, la nexus si la altii mari.

intrebarea este daca ne pasa cine ne spioneaza - americanii sau chinezii. mie unuia mi se falfaie. daca prin absurd ii trebuie vreunui chinez ceva de pe telefonul meu, n-are decat sa vina sa ma intrebe, nu trebuie sa ma spioneze.

Edited by born2lose, 20 June 2014 - 18:58.


#16
marimoto

marimoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2009
Apropo de cele de mai sus, cu sau fara relevanta, AVG-ul de pe A5 Duo-ul meu, imi raporteaza la fiecare scanare Security alert - apps - "Music" - This threat is classified Malware; Tap "Uninstall" to remove this app". Dar n-am cum pt ca este preinstalata, iar daca rootez telefonul se duce garantia... In plus, cam dupa doua luni de utilizare, tel se misca mult mai greu si ar mai fi si alte bizarerii dar nu vreau sa ma banuiti "infectat" cu teoria conspiratiei. Le-am scris celor de la AllView despre fenomen si mi-au raspuns - la misto, in opinia mea - sa-i fac un Factory Reset care fireste ca nu ma scapa de ceea ce AVG ma avertizeaza ca trebuie eliminat din tel, "cadoul" chinezoilor. Concluzia, personal nu cred ca iese fum fara foc...
Cat despre asistenta de la AllView este submodesta. Ei sunt doar vanzatori de chinezarii reinscriptionate si sunt preocupati doar decat de marketing. Am o tableta Evolio Aria, alta chinezarie, dar pentru care gasesti pe site-ul vanzatorului roman tot ce ai nevoie: update-uri, plus forum, plus call-center. Nu doar e_mail cu raspuns tipizat, de niciun folos, ca la AllView.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Garanția nu se duce de la un banal root. Orice ar zice măgariii de comercianți, dacă nu pot dovedi că ai provocat o defecțiune, te duci frumos cu bonul, trimiți un mail la ANPC în care ceri sancționarea lor. O amendă de 2500 de lei este numai bună pentru măgari, cam cât 3-4 telefoane noi, data viitoare să se gândească mai bine ce și cum. Deasemenea, legislația le permite comercianților să acționeze în justiție furnizorii lor care la rândul lor nu le satisfac cererile de garanție. Cu alte cuvinte, doar un dobitoc ar plăti amendă pentru o obligația a furnizorului, dar na, țara e plină de idioți.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate