Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2647
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Tocurile is late..30-32cm ..iar pe parter..cred ca tot pe acolo ajung..Usa costa cam cu 100 ron mai mult..din cauza tocului flexibil de peste 30 cm.

Sper sa ma cuibaresc..incepand de luna viitoare..Posted Image

IS - SV - BUC - SV - IS (iau si parintii sa-si vada nepotii de la Buc)..plus ceva invarteli prin oras...etc..trec bine de 1200 km cred..Posted Image . Nu stiu cat mai poate vasli..barcuta mea..

Edited by manghels, 28 April 2017 - 13:17.


#2648
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Zi-ne despre usi: cum, cat, unde, exista si in varianta fara falt ? Bravo, man, mai ai putin si e gata treaba!

#2649
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu le-am luat de aici..Is aduse de prin Polonia / tocurile is ajustate local.
Simple mdf laminat..toc reglabil..usa+toc+manere cam 710 ron .

#2650
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce nu le-ai cerut baietilor sa iti taie faianta la 45”?

#2651
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am vrut s-o tai la 45..dar am renunțat..(am si mașinãrie de tãiat).  Ii o faianta groasa..'butucanoasa'..si parca-mi place asa..ii mai 'rustic'..oldies..grecesc..

#2652
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Munca innobileaza nu? La mine..e un fel de resuscitare pentru buget..sau pt psihicul meu..
S-au mai miscat lucrurile..

Posted Image Am terminat decorativa. Mai sunt mici completari dar depind de alte etape restante.
Posted Image Am sters/curatat geamurile pe exterior..Incepe sa arate a casa..cu profilul de geam/ramele la 'vedere'.
Posted Image Am inceput 'pe cont propriu'Posted Image sa tencuiesc soclul..si i-am pus si plasa de 165g. Urmeaza stratul 2 sapt viitoare sa-l 'finisez'/driscuiesc..pt ca acu nu m-am chinuit pre tare..apoi cautam ceva placaj/klinker.
Posted Image Am dat commanda de klinker pt fatada..Klinker natur..tot culoarea tiglei/caramiziu. Tot manutele mele..or sa le aplice pe pereti..Cred ca..cu un CM17.
Posted Image La interioare ma apropii incet de final..S-a terminat de gletuit intrarea/casa scarii / livingul..Urmeaza var..apoi glet pe CT si bucatarie..Gresie pe jos..apoi ultimul strat de var pe toata casa.

Posted Image Printre altele..cum sa treaca o sapt fara un scandal?Posted Image  Tanti 'proprietara tevii de gaz' a venit pufaind ca un vulcan..ca ma da in judecata pentru ca nu i-am cerut acord sa ma bransez..I-am replicat ca..nu mi-a cerut Eon-ul asa ceva..Ea urla ca a cheltuit 10k eur..sa traga teava..Eu ca am dat peste 2k eur sa-i ingrop teava (ca sa pot intra pe teren) si bransament. Pana la urma s-a mai calmat..dar cred ca tot nu se opreste cu judecata. Cei de la Eon..zic nu-s singurul caruia i-au facut scandal..si ca a dat si Eon-ul in judecata..insa ingropand teava..ea devine a Eon-ului..de aici lipsa necesitatii acordului..

Posted Image Tre sa vina omustenii cu tigla sa-mi masoare paziile..ca sa le 'inchid' cu o tabla acoperita cu piatra (cat mai apropiata culoarea de la tigla si uluci)..si sa-mi hidroizoleze la 'calcan' acoperisul..de pe parter..si terasa de intrare...apoi burlanele..

Posted Image Se apropie si momentul operatiunii 'gardul'. Ma duc azi sa dau comanda de plasa sudata..si sa vad de teava pt stalpi. Ma gandesc sa folosesc stalpi metalici si la drumul principal..de 100x100x4mm sau 800x800x4mm..iar la restul gardului teava rotunda de 5 cu 2.5 in carne.

Attached Files


Edited by manghels, 07 May 2017 - 08:16.


#2653
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Chestia asta cu despagubirile nu e implicita. Depinde ce scrie in contractul dintre ea si EON. Eu am negociat mult cu aia de la gaze sa puna chestia asta in contract.
Oricum, tu nu ai nici o treaba, problema este intre ea si EON.

Frumoasa casa!

#2654
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Frumoasa ..dar cand te uiti la primele imagini ..cu intrarea ..iti cam vine sa te inchini .. adica poti confunda lejer cu un lacas de cult


#2655
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pt mine chiar va fi un lacas de cult..la cat ma inchin in fata ei..Posted Image

#2656
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Foarte frumos, dar acum ca a zis doarUNom, nu era mai simplu sa faci drept detaliile alea de sub acoperisul de la intrare?

#2657
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Mai simplu era..insa nu stiu daca si mai bine..plus ca-mi taia din 'lumina'..Initial voiam sa la fac in semicerc..curbe frumoase..

Edited by manghels, 07 May 2017 - 09:54.


#2658
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eon-ul apropo de acum inainte se va chema delgaz, mereu a fost asa, clientii platesc ogramada pentru o extindere ce legal ar trebui sa o faca pe banii lor, deoarece oricum vor avea de castigat enorm pentru ca isi face noi clienti care vor contribui lunar cu factura.

Tanti are dreptate de s-a enervat pe ei , si are toate motivele pentru a ii da in judecata, nu trebuie sa fii suparat pe ea man. Pur si simplu escrocii astia vor doar sa incaseze bani pe facturi fara a monta un stalp sau in cablu in plus inafara de cei pusi de pe timpul lui Ceausescu.

View PostdoarUNom, on 07 mai 2017 - 09:04, said:

Frumoasa ..dar cand te uiti la primele imagini ..cu intrarea ..iti cam vine sa te inchini .. adica poti confunda lejer cu un lacas de cult
Iti dai seama cate ”pacatoase” ii vor trece pragul dupa ce o va termina...Posted Image

Edited by Benderbut, 07 May 2017 - 12:40.


#2659
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
S-o gasi vreo inginera sa-i placa bucataria aia, si sa se-mpiedice sa-i faca o ciorba zdravana lu' @man si sa ramana peste noapte acolo....forever. Zi mane, cu operatiunea decorativa, gardul, gazul & etc e clar, cu operatiunea inginera cum stai? :P

View PostBenderbut, on 07 mai 2017 - 12:45, said:

Iti dai seama cate ”pacatoase” ii vor trece pragul dupa ce o va termina...Posted Image
Ohooo.... Da Doamne! Doamne-ajuta!

Edited by viotl, 07 May 2017 - 13:12.


#2660
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ii bine o inginera ..sa nu se trezeasca cu vre.o maicuta :D



#2661
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Din cite am inteles, tot verticala o au si ele.... :P

#2662
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006

View PostdoarUNom, on 07 mai 2017 - 09:04, said:

Frumoasa ..dar cand te uiti la primele imagini ..cu intrarea ..iti cam vine sa te inchini .. adica poti confunda lejer cu un lacas de cult

Cu atat mai bine. Daca se impute treaba cu ITul, poate sa infiinteze un cult. Posted Image

View PostBenderbut, on 07 mai 2017 - 12:45, said:

Eon-ul apropo de acum inainte se va chema delgaz, mereu a fost asa, clientii platesc ogramada pentru o extindere ce legal ar trebui sa o faca pe banii lor, deoarece oricum vor avea de castigat enorm pentru ca isi face noi clienti care vor contribui lunar cu factura.

Tanti are dreptate de s-a enervat pe ei , si are toate motivele pentru a ii da in judecata, nu trebuie sa fii suparat pe ea man. Pur si simplu escrocii astia vor doar sa incaseze bani pe facturi fara a monta un stalp sau in cablu in plus inafara de cei pusi de pe timpul lui Ceausescu.

Iti dai seama cate ”pacatoase” ii vor trece pragul dupa ce o va termina...Posted Image

De abia anul trecut a fost facuta o propunere de reglementare referitoara la despagubirea celor care au facut extinderi de retea de gaze, de catre cei care se branseaza ulterior. Nu stiu daca a fost dat ordinul ANRE pana acum.
Trebuia sa fie atenta ca in contractul cu operatorul de retea sa scrie ca va fi despagubita. E aiurea, pentru ca a bagat multi bani.
Asa e cu utilitatile la noi. Au descoperit ca nu pot face averi vanzand gaz, care are pretul limitat (ori de catre stat ori de concurenta), dar pot face, literalmente, din extinderi. Sunt firme care asa s-au ridicat, furand oamenii. Hotie sub aripa statului, cu spagi pentru toata lumea, pana la cer.

In acest moment, pentru a discuta cu anumiti operatori de retea mai hoti, recomand ca omul sa-si ia un avocat / expert in energie.

#2663
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postviotl, on 07 mai 2017 - 13:48, said:

Din cite am inteles, tot verticala o au si ele.... :P
o verticala mai micuta si cu interdictii multe :)))))
Cum era bancul ala cu maicuta ce se duce la doctor pentru un control medical. Doctorul o consulta si ii da verdictul - maicuta draga esti ..insarcinata..o sa ai un copil. Maica de colo - of dom' doctor nici in lumanari nu poti sa mai ai incredere :)
Asa ca Man trebuie sa ascunda lumanarile prin casa ..sa nu se trezeasca cu gemeni ..tripleti s.a. :)))



#2664
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 07 mai 2017 - 13:14, said:

S-o gasi vreo inginera sa-i placa bucataria aia, si sa se-mpiedice sa-i faca o ciorba zdravana lu' @man si sa ramana peste noapte acolo....forever. Zi mane, cu operatiunea decorativa, gardul, gazul & etc e clar, cu operatiunea inginera cum stai? Posted Image
Confirm, am si eu o inginera , inginera mai mult cu diploma Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate