Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15060 replies to this topic

#14941
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,413
  • Înscris: 13.01.2011
Buun, ce am ales, după studiu  😁
Aștept sfaturi, merge și o palmă după ceafă, no problemo "  😂

Saau, altceva?!
Ținta principală, să pot să vopsesc cu el.
Sfaturile pot să fie și despre magazine, de unde să îl iau, ce magazin este mai serios, etc.
Mulțumesc.

.

#14942
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007
Teoretic Visoli 100L ar fi cel mai indicat, pentru ca aerul refulat e de 250L/min. Practic nu stiu cat de fiabil este, cele de la Fiac stiu ca sunt foarte apreciate.

#14943
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,937
  • Înscris: 16.10.2019
Eu as alege Fiac, din cele afisate.

Cel cu debit de refulare 260l.

#14944
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 14.10.2023
Salut.
O parere va rog despre nivela laser parkside https://www.lidl.ro/...rent_Sales_Week

Sau aveti alta recomandare?

Edited by rider_x, 28 February 2024 - 20:01.


#14945
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007
Depinde cat de mult ai de vopsit, ce suprafete vrei sa vopsesti, ce calitate iti doresti sa obtii ( pentru asta e nevoie si de un pistol de calitate, care costa ceva bani)? Mai exact daca e necesar sa faci treaba cat mai repede si vrei sa faci "productie" , sau vrei sa vopsesti rareori diverse repere. Cel mai simplu este sa te uiti pe pagina din link-ul atasat si sa vezi ce consum de aer necesita pistoalele de vopsit, astfel vei putea realiza daca te vei descurca facand o investitie mai mica. Acum m-am uitat mai atent, initial modelul de la Fiac la care m-am uitat debita doar 180l/min. Acum am vazut ca Fiac 360MC debiteaza 260l/min, personal chiar daca ar fi fost mai scump as fi luat clar Fiac-ul. Initial am vrut si eu sa cumpar un compresor de capacitate mare, dar intr-un final am ales unul mai mic, pentru ca eu aveam nevoie sa sudez suprafete relativ mici si nici nu eram presat de timp, asa ca am ales sa cumpar un pistol de retus (care consuma mai putin aer) , chiar daca trebuie sa aloc mai mult timp vopsitului. Avantajul este ca la repere mici economisesti vopsea, dezavantajul...nu merita risipa de efortul si de timp daca ai de vopsit in mod constant suprafete mari.

https://www.vopsitor...s-gravitational

Sau daca ai de vopsit suprafete mari si nu tinzi spre extra calitate, cred ca te-ai putea descurca si cu asa ceva https://www.emag.ro/...3/pd/DBVRZ7BBM/

#14946
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,194
  • Înscris: 19.09.2005
pentru vopsit mai bine ia un bosch pfs 2000

am vopsit cu asa ceva, merge excelent.

#14947
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,700
  • Înscris: 31.01.2010
Bosch-ul ala e o fisiitoare fara de un pistol.
M-am uitat si eu, as alege compresorul cu cea mai mare butelie si cea mai mica turatie a pompei la acelasi debit.
La fel la presiuni, unele merg doar pina la 8 bari, alea normale merg la 10 bari

#14948
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,194
  • Înscris: 19.09.2005
lasa uitatu... da-i cu el, baga cativa litri de vopsea ca sa-ti faci o parere.

#14949
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 28 februarie 2024 - 20:47, said:

pentru vopsit mai bine ia un bosch pfs 2000

am vopsit cu asa ceva, merge excelent.
Daca vrei sa vopsesti garduri, Bosch-ul ala ar putea fi o alegere buna. Cele de la Wagner sunt cel putin 2 clase peste modelul de la Bosch, plus ca ai si un aparat cu care poti zugravi. Problema acestor tipuri de aparate este ca vei face mare risipa de vopsea si calitatea nu va fi una profi, vorbesc de vopsitul metalelor sau lemnului, ca la zugravit Wagner este top. Si spun asta dupa ce am utilizat aqtat Bosch cat si Wagner si la vopsit fiare sau repere relativ mici, nimic nu se apropie de calitatea unui pistol dedicat de vopsit cu compresorul aferent.

#14950
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,700
  • Înscris: 31.01.2010
Pai aia-i problema, la vopsit e perfect la un gard de lemn, la altceva...pistolul.

Edited by Ion_Bumbu, 28 February 2024 - 21:25.


#14951
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,413
  • Înscris: 13.01.2011
Nu, nu mă interesează cele de tipul lui Wagner, am deja, de la Bosh.

View Posttitoo, on 28 februarie 2024 - 20:29, said:

... asa ca am ales sa cumpar un pistol...
Mersi, studiez acolo, să pricep ce și cum.

View PostIon_Bumbu, on 28 februarie 2024 - 21:16, said:

M-am uitat si eu, as alege compresorul cu cea mai mare butelie si cea mai mica turatie a pompei la acelasi debit.
La fel la presiuni, unele merg doar pina la 8 bari, alea normale merg la 10 bari
De Fiac zici?

Spune cu subiect și predicat, ca să înțeleg  😁

#14952
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,700
  • Înscris: 31.01.2010
Eu spun la ce m-as uita eu, asa cu subiect si predicat Ceccato Beltair.

#14953
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,411
  • Înscris: 30.11.2005
Pe dansul cred ca-l iau si eu Posted Image 35l/min... excelent . Economisesti multa vopsea , cand vine vorba de acoperit  suprafete  mici  ( pentru diferite piese )  . Mai am unul , (cel albastru mic din captura) . O aripa de masina o acoperi pe  fuga cu un astfel de minipistol. Foarte importante sunt  testele si acomodarea cu scula .
Si sa nu  bata  vantul si sa nu  zboare  mustele  si  albinele Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by scub, 29 February 2024 - 07:58.


#14954
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcrisstonne, on 28 februarie 2024 - 23:20, said:

Nu, nu mă interesează cele de tipul lui Wagner, am deja, de la Bosh.


Mersi, studiez acolo, să pricep ce și cum.



Intai trebuie sa te documentezi in privinta tipurilor de pistoale, pentru a face de la bun inceput alegerea corecta.

https://www.sculepne...istol-de-vopsit

https://snstuning.ro...-intr-un-garaj/

#14955
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 17.11.2013
Aveti idee daca se pot pune mandrine mai bune pe bormasini Parkside? Am cumparat un PABS 20-Li G8. Sunt multumit de scula si vreau sa o pastrez. Mandrina bate cam mult. Are diametru de 43mm si din cate vad e prinsa cu un surub philips cu cap rotund.

#14956
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,937
  • Înscris: 16.10.2019
In mod normal da.


Mai intai verificati daca bate spiralul prins in mandrina.

#14957
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 17.11.2013

View Postflorin1008, on 29 februarie 2024 - 12:04, said:

Aveti idee daca se pot pune mandrine mai bune pe bormasini Parkside? Am cumparat un PABS 20-Li G8. Sunt multumit de scula si vreau sa o pastrez. Mandrina bate cam mult. Are diametru de 43mm si din cate vad e prinsa cu un surub philips cu cap rotund.

Exact asta vreau sa fac si eu. Scula e OK. Mandrina nu prea. M-am chinuit sa o demontez si nu am putut. Surubul a iesit usor dar mandrina nu se desfileteaza. M-am uitat la filmulete pe youtube si oamenii aia o desfileteaza foarte usor. Nu stiu ce sa ii fac.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jYuM3mHOCNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14958
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,413
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttitoo, on 29 februarie 2024 - 08:06, said:

Intai trebuie sa te documentezi in privinta tipurilor de pistoale, pentru a face de la bun inceput alegerea corecta.
Clar, ai dreptate, asta o să fac.

Ca fapt divers, azi avea la Lidel, pistol de vopsit  😁, dar nu aș lua așa ceva, aveau și un compresor mic, cred că de 24 litri.

Mai aveau și o lanternă interesantă, de folosit la autoturism sau în garaj, ori în cort, are și funcție de încărcare telefon, sau alte aparate mici.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate