Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#14977
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

View PostIon_Bumbu, on 02 martie 2024 - 19:14, said:

E cu mufe normale rapide.
Intrebam , pentru ca mai sunt  compresoare cu mufe mai mari . Eu am cumparat un astfel de set ( fara sa-mi dau seama) si nu am avut ce sa fac  cu  ele . Am luat seatul , in ideea de a  repara ceva  furtune , a  taia  din unele , a  le  face  mai  mici  si sa  le  montez  mufe ..
Am impresia ca , , , compresoarele mari industriale  ,  vin  echipate  din  start cu astfel de  sistem de  mufe .

Attached Files



#14978
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.sculebgs.../8-a1723/1.html
Attached File  Screenshot_20240209_170652.png   204.96K   17 downloads
Attached File  Screenshot_20240209_170225.png   206.36K   15 downloads
Asta e cupla gigant.

#14979
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Eu am cumparat 1/2 ... mai bine luam din acestea 3/8 , macar  le  puneam la furtunele de  irigat :)  . Dar au fost  totusi de folos , ca le-am  brazat  niste  tevi  de  cupru , si am facut fele de fel de adaptari . Una  din  ele , e  facuta sa  pot  "imbutelia" aer 8 atm.  intr-o butelie"ruseasca"  apoi , am  dus-o pe  liza impreuna  cu  furtunul de umflat roti cu manometru si am umflat 2  roti , de  masina . Buna  butelia cu aer portabila    si  la gradinarit , unde ai  nevoie sa stropesti cu zeama  bordeleza . Trebuie  sa , gasesc o  lance de vreo 2 m , sa o pun  in  capul la un pistolet , sa am acces si la  vie

#14980
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Nea' Ioane , merg  la  strungul  dvs.?

Attached Files



#14981
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 31.01.2010
Din pacate nu, is tare faine, pretul la fel dar la mine papusa mobila e pe con Morse 3 sau CM3, acolo scrie ca e 4. :(

#14982
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Ok.  La cunostintele mele , doar  pretul  m-a  alarmat :)

#14983
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Tot  acolo  are  cineva  astfel de magneti (100/buc) . Buni de  adunat spanul prin atelier ( bagat  intr-o punga plastic  desigur)  .Am luat si eu unu Posted Image
Cred ca sunt magneti industriali , folositi la  benzi (se pune in capatul la banda ce ruleaza  cu  marfa  pe  ea  ), pentru a  separa feroasele de  neferoase ....
https://streamable.com/du7qp1

Edited by scub, 06 March 2024 - 12:18.


#14984
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
pt pasionatii si cunoscatorii de scule, intreb si eu:

1. sunt niste chei fixe cu inelara clichet, la 55 lei parkside, setul de 8,10,13,14 si 17. e ceva de capul lui? sau sunt bani aruncati?

2. au saptamana asta o surubelnita pt diy, dar la 215 rotatii, parca e frectie, chiar si pt chestii marunte. iar 70 lei ... voi ce spuneti?

3. cand imi aduc aminte, completez, ca am uitat  Posted Image

#14985
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 31.01.2010
Am din acelea si-s ok pentru mine insa nu le folosesc ca sa slabesc surubul, acolo folosesc partea fixa, dupa aia merge clicketul.

#14986
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
Am și eu, cred că luate din K, sînt rezonabile, dar să nu bagi șoc pe inelare, că nu se știe dacă rezistă.

Vizualizare mesajDany_Darke, pe 25 martie 2024 - 19:18, a scris:

2. au saptamana asta o surubelnita pt diy, dar la 215 rotatii, parca e frectie, chiar si pt chestii marunte. iar 70 lei ... voi ce spuneti?
Spunem să sari măcar la nivelul următor.

Attached Files



#14987
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
jucaria asta o am, e faina.

#14988
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,308
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDany_Darke, on 25 martie 2024 - 19:18, said:

pt pasionatii si cunoscatorii de scule, intreb si eu:

2. au saptamana asta o surubelnita pt diy, dar la 215 rotatii, parca e frectie, chiar si pt chestii marunte. iar 70 lei ... voi ce spuneti?


Nu am stat sa caut la ce surubelnita faci referire. Dar e important la ce vrei sa o utilizezi, daca vrei sa desfaci suruburile la electrocasnice/electronice sau lucruri de finete iti trebuie una mai mica si compacta. Eu o folosesc pe cea din link pentru astfel de chestii, merge si la "munci mai grele" la nevoie, pentru ca e la 8V (practic cred ca de fapt sunt 7,2V) si 220 rot/min, fata de majoritatea de la marcile concurente care sunt la 3,6V si nu au forta asteia.
Daca in schimb o vrei pentu montare mobilier, dat gauri, munci mai complexe, una ca cea recomandata de @crisstonne e mai potrivita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rEl1XHHqcxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14989
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
Am un Skill care se îndoaie la mijloc, pentru înșurubat.
Nu o mai folosesc, este în plus, de cînd am Parkside, pentru că P. este foarte versatil, faci cu el treburi de finețe, dar și treburi puțin mai dure.

#14990
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005

 titoo, on 26 martie 2024 - 12:17, said:

....
Daca in schimb o vrei pentu montare mobilier, dat gauri, munci mai complexe, una ca cea recomandata de @crisstonne e mai potrivita.
....
35Nm motor fara perii.... am folosit-o si la chestii mai grele...

p.s. mandrina e detabila si ramane hex in care bagi bitii direct (ma rog adaptor, prelungitor, etc)

#14991
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 16.10.2019

View Postcrisstonne, on 26 martie 2024 - 17:41, said:

Am un Skill care se îndoaie la mijloc, pentru înșurubat.
Nu o mai folosesc, este în plus, de cînd am Parkside, pentru că P. este foarte versatil, faci cu el treburi de finețe, dar și treburi puțin mai dure.
Acea surubelnita Skill o am si eu...
E singura ramasa din trusa Skill cumparata din brico acum vreo 17 ani...
Cu flex, bormasina si pendular.
Acum face parte dintr-un ansamblu de demultiplicare la un fel de masa rotativa pt suduri orbitale. :)

#14992
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Fiindcă tot se discuta pe celălalt topic despre scule ieftine vs mărci consacrate, am fost tentat să renunț la Parkside Performance și să trec pe Makita. Mi-a pierit acest impuls subit. Am văzut cât este un pendular de 18 V. Așadar, am fost în seara aceasta și am achiziționat un pendular Performance cu aproximativ 25% din prețul unui Makita. Posibil să se strice repede, dar la 200 de lei....Deși bormașina de 160N, cea cu pârghie mare, până acum a fost peste așteptări. O folosesc foarte des. Cele cu fir zac pe raft.
E drept că mi-aș dori Metabo, dar.... mă mulțumesc cu bormașina mică și circularul culisant, care a costat o căciulă de bani.

Edited by sacos, 26 March 2024 - 22:08.


#14993
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 16.10.2019
Am lucrat cu tot felul de scule...
Unele hobby au rezistat onorabil, aici includ si o exploatare corecta, altele au cedat repede,
Cert este ca una profi nu topaie, tremura sau cedeaza ca una profi.


#14994
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcrisstonne, on 26 martie 2024 - 04:47, said:

Am și eu, cred că luate din K, sînt rezonabile, dar să nu bagi șoc pe inelare, că nu se știe dacă rezistă.


Spunem să sari măcar la nivelul următor.

am ceva de la bosch pt chestii mai de frecus. ma gandeam la asta strict pt surubelele astea mici care uneori chioar te plictisesti cand dai la surubelnita

acu multa vreme cineva avea o surubelnita electrica pe acelasi principiu, mica, dar avea aia o putere si viteza de ziceai ca nu e adevarat. dar nu mai stiu modelul, am o vaga amintire a formei si atat

cat despre inelare, stiu ca acel clichet e doar de ajutor, nu de tractiune. am lucrat cu asa ceva acu 2 saptamani, dar erau ceva mai profi, insa astea nu stiu ce e de capul lor

ms bumbu ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate