Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Schimbare rama ochelari de vedere!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Buna ziua!
Problema mea sta in felul urmator: acum 2 ani mi-am facut ochelari de vedere si vanzatoarea mi-a dat rama de fete(culoare mov-verde). Fiind semi-intuneric si miop a profitat de mine si nu am vazut ca sunt de fete. Ideea e ca vreau sa-mi fac alti ochelari, dar sa pastrez lentilele si sa scap de rama lor. Din cate stiu, la o pereche de ochelari, partea cea mai scumpa din ei sunt lentilele. Deci vreau sa merg la un magazin cu ochelarii mei prezenti, sa-mi dea jos lentilele si sa mi le monteze pe o rama noua care o voi cumpara de acolo. E posibil asa ceva sau nu se poate? Sa-mi fac alti ochelari cu totul, nu as da atatia bani. Ochelarii astia au costat 300 si ceva de lei, nu mai tin minte exact. Bugetul ar fi maxim 100-150 de lei cu tot cu montaj. Ochelarii astia care ii am acum, ii port doar la televizor, ca nu sunt prost sa ies cu ei pe strada. Se vede de la o posta ca sunt de fete. In plus si  scria pe interiorul ramei ca fac parte din colectia FLIRT COLLECTION. Eu stiu ca doar fetele flirteaza. O rama neagra simpla vreau.

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 14.02.2010
Nu se pot face ochelari corecti folosind lentilele taiate deja pe o rama. Chiar daca s-ar hazarda cineva sa faca, eu nu m-as risca.
Pacat de ghinionul tau !
Sunt si rame mai scumpe decat lentilele :)

Edited by tibi346, 05 June 2014 - 16:19.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
300 de lei e suma mica pentru o pereche de ochelari de vedere.
Rame dupa forma lentilelor n-am auzit sa se faca, dar poate ai noroc sa nimeresi niste rame care se potrivesc, sau vezi acel model de rame pe care il ai daca nu s-a produs si pe alte culori.

#4
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Nu-i rea ideea asta sa vad daca rama mea mai este si pe alta culoare. Nu m-am gandit la asta. Merci!

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu am reusit (rama veche s-a rupt pur si simplu, a trebuit sa o schimb) - dar am avut norocul de-a gasi alte rame, aproape identice.

#6
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
Cum dracu' dupa 2 ani ai observat ca-s de fete ?Puteai sa te duci a doua zi sa-i schimbi daca e asa cum zici tu.
Apropo de flirt ,vezi ca si baietii flirteaza nu doar fetele.
on-topic  :  incearca poate-ti gasesti niste rame apropiate ca forma.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pune o poza cu ochelarii.

#8
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Attached File  IMG_0719.JPG   120.31K   93 downloadsN-am observat dupa 2 ani. Am observat cand am ajuns acasa. N-am avut chef sa fac scandal, asa ca am preferat sa raman cu ei.

Urati cu spume, asa-i?Posted Image

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009
Urati, dar:

Nu se poate schimba doar rama decat in cazul in care o schimbi cu acelasi model sau un alt model care are aceasi matrice: Lentilele sunt taiate conform matricei care vine pe rama.

Plus ca, in 2 ani de zile poate ti s-a schimbat dioptria Posted Image

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Culoarea ca si culoarea, dar nici forma ramei n-ai vazut-o in magazin?

Pastreaza-i pe astia ca si ochelari de rezerva si fa-ti altii (cu rama noua si cu lentile noi, preferabil dupa o reconfirmare a dioptriilor).

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu zic ca sunt culi, pastreaza-i. Forma asta se intalneste si la fete si la baieti, cel mult poti sa zici ca sunt de tocilar, dar depinde mult de forma fetei tale.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMylifesofar, on 05 iunie 2014 - 16:03, said:

Deci vreau sa merg la un magazin cu ochelarii mei prezenti, sa-mi dea jos lentilele si sa mi le monteze pe o rama noua care o voi cumpara de acolo. E posibil asa ceva sau nu se poate? Sa-mi fac alti ochelari cu totul, nu as da atatia bani.

Deci nu se poate ca nu o sa mai vezi shit cu ei. Cand ai fost ultima oara la un control? Acum 2 ani? Daca da, refa-ti consultatia si, cu siguranta, va trebui sa-ti achizitionezi rama noua cu lentile noi.

Gasesti si in prezent rame pana intr-o suta de lei, cu garantie 2 ani pentru vicii de fabricatie. :) Niste lentile, cat de cat bune, le gasesti de pe la 160 de lei in sus. Bafta si intreaba vanzatoarea ce culoare e rama, ca sa fii sigur ca nu o sa-ti cumperi ceva ce nu iti place. Rama din poza e unisex, nu de fete. ;) Ca nu iti place tie culoarea, e alta poveste.

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Nu vad care ar fi castigul daca ai schimba cu alte rame. Vor avea fix aceeasi forma, deci tot de fete ar fi. Altfel poti incerca pe la un atelier de [? habar nu am de care] sa ti le vopseasca ei altfel. Sunt si eu in aceeasi situatie de a imi pastra lentilele sicauta o rama noua, dar nu prea mai gasesc modelul acesta decat in culori total aiurea pentru tenul meu. O iau si o vopsesc. Desi ceva imi spune ca s'ar fi inventat imprimantele 3D...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate