Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde sa dau?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i locul nimanui ce e stapan pe o meserie.

#38
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
macar bine ca am intrebat.

Pana la urma s-ar putea sa incerc contabilitatea , am auzit ca dureaza 3 ani (cam atat si fb dar e mult mai usoara), te angajezi usor (din ce citesc pe bloguri si forumuri) , e bine platit (nu atat de platit incat sa ai bmb) si pot avea un program cum vreau eu (asta daca am cabinetul meu particular )

#39
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Pana la urma, unde credeti ca este locul dumneavoastra?
In varful piramidei trofice?
Pentru a accede acolo trebuie sa dovediti ca sunteti cel mai in forma pradator.
Matematica nu prea, sacrificii nici atat, pile nu.
Atunci de ce nu munca de "jos"?
Cu ce anume te diferentiezi de restul gloatei?

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 15:37, said:

Pana la urma s-ar putea sa incerc contabilitatea , am auzit ca dureaza 3 ani (cam atat si fb dar e mult mai usoara), te angajezi usor (din ce citesc pe bloguri si forumuri) , e bine platit (nu atat de platit incat sa ai bmb) si pot avea un program cum vreau eu (asta daca am cabinetul meu particular )
Nu e nici asa usoara cand nu-ti merge bila (nu ma refer la tine ci in general) sau daca nu te preocupi sa citesti mereu legislatia (aiurita si interpretabila).
Insa e o chestiune: contabil angajat merge cu facultatea asta. Dar sa ai cabinetul tau, nu. Sau merge doar la firmele pana-n 35000 euro (e acum o derogare). Trebuie sa devii contabil autorizat/expert si asta dureaza inca 3 ani studiile la CECCAR: http://ceccar.ro/ro/

Legea contabilitatii said:

ART. 10
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(3^1) În cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situatie in care raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestor persoane fizice.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2014 - 15:47.


#41
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postmaramicuip, on 30 mai 2014 - 15:37, said:

Pana la urma, unde credeti ca este locul dumneavoastra?
In varful piramidei trofice?
Pentru a accede acolo trebuie sa dovediti ca sunteti cel mai in forma pradator.
Matematica nu prea, sacrificii nici atat, pile nu.
Atunci de ce nu munca de "jos"?
Cu ce anume te diferentiezi de restul gloatei?


Matematica se poate rezolva pana la urma, e grea, dar se poate.Pile nu am , sincer.Sacrificii o sa fac, nu am ce face, decat sa fiu sarantoc, mai bine cativa ani sacrificii (oricum viata sociala nu prea am, nu pierd timpu prin cluburi, stau mai mult in casa, pot sa inlocuiesc unele activ cum ar fi statu aiurea pe net sau vizionarea family guy  cu ceva folositor).

Cu ce ma diferentiez?

Sa incepem cu asemanarea: is parte din gloata celor indecisi despre facultatea/meseria dorita, visatori (ceva tip mari bogatani in viitoru indepartat , trist faptul) si despre care nu se stie daca vor reusi sau nu in viata.

Acum diferentele: Pai incerc sa vad cam ce locuri mi se potrivesc (de asta am facut si topicu asta si am bagat o schita la scurt istoric), vreau sa ma interesez despre ele prin multele sau putinele intrebari care le adresez despre ele, ma uit eventual pe linkurile pe care mi le-ati dat, astept alte sfaturi, incerc sa planific/simulez, repet pt BAC(sa ioau note acceptabile, nu trecere, daca am o medie de 7, 7.5 , 8 is multumit, citesc orice fapt care nu imi convine in legatura cu afirmatiile mele (exagerarile mele din acest topic, sincer sa fiu am mai exagerat pe alocuri)

#42
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Este O.K., tinand cont de faptul ca abia esti major, gandesti mai bine dacat majoritatea colegilor tai.
Oricum , trebuie sa intelegi ca perioada copilariei a luat sfarsit, de acum inainte trebuie sa pui osul la treaba .

#43
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2014 - 15:44, said:

Nu e nici asa usoara cand nu-ti merge bila (nu ma refer la tine ci in general) sau daca nu te preocupi sa citesti mereu legislatia (aiurita si interpretabila).
Insa e o chestiune: contabil angajat merge cu facultatea asta. Dar sa ai cabinetul tau, nu. Sau merge doar la firmele pana-n 35000 euro (e acum o derogare). Trebuie sa devii contabil autorizat/expert si asta dureaza inca 3 ani studiile la CECCAR: http://ceccar.ro/ro/


Deci din ce spui tu, pe langa astia 3 ani de conta,trebuie sa fac ceccar-ul.... dar pot trebuie  conta mai intai , gasesc un loc de munca cat sa nu mor de foame , fac ceccar-ul si ajung sa am o situatie materiala acceptabila (mai buna decat in situatia in care am doar conta facuta)

Am inteles... multumesc pentru pont.

View Postmaramicuip, on 30 mai 2014 - 16:34, said:

Este O.K., tinand cont de faptul ca abia esti major, gandesti mai bine dacat majoritatea colegilor tai.
Oricum , trebuie sa intelegi ca perioada copilariei a luat sfarsit, de acum inainte trebuie sa pui osul la treaba .


Da. Ideea e ca am o teama sa nu ajung ca taimiu, taimiu stie sa faca multe, are si niste facultati si nu isi gaseste loc de munca bine platit sau deloc (isi gaseste ceva dar la ce stie el merita mai mult , gaseste cam pana in 900 lei in MOLDOVA (ma refer la romania), in alta regiune si-ar gasi acceptabil (1500),de exemplu undeva prin jud ot timis sau craiova, insa fam mea nu are bani sa se mute de aici, plus ca taimiu nu le are cu limbile straine (strainatatea nu e o optiune pt el)))

Eu nu vreau sa ajung ceva de genu ala, si sa am situatie mat proasta pt copii pe care ii voi avea. (pe mine m-a afectat mult lucrul asta si m-a facut sa ma simt inferior fata de colegii mei in general (in materie de telefoane,haine , pc si chestii (unii aveau smartphone din clasa a 8-9a eu am abia dintr-a 12 a (am facut multe sacrificii economice ca sa mi-l cumpar) si tot asa))

Poate am noroc de ceva si ajung sa fac o facultate acceptabila intr-un oras mai mare decat suceava, la suceava cam stiu ce chestii is , si care din ele m-ar atrage.

managementul cum este fata de contabilitate sau fata de finante banci?

Edited by dude627, 30 May 2014 - 16:45.


#44
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmaramicuip, on 30 mai 2014 - 15:06, said:


Spoiler
al dracu' ala de la modele econometrice

Edited by opop, 30 May 2014 - 17:43.


#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 14:58, said:

ma vad peste 10 ani (daca nu cumva o dau in bara si ma fac de tot kkt-u) : job la birou,mediu urban, salariu mediu (1000-2000 nu ma astept la 1000 eur)

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 16:56, said:

Eu nu vreau sa ajung ceva de genu ala, si sa am situatie mat proasta pt copii pe care ii voi avea.

Vezi ca 1000-2000 lei salariu lunar inseamna tocmai situatia proasta, la limita saraciei.

#46
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View PostKarhu, on 30 mai 2014 - 18:36, said:

Vezi ca 1000-2000 lei salariu lunar inseamna tocmai situatia proasta, la limita saraciei.


Acum depinde si unde traiesti si cum traiesti, la mine in fam de ex venitul cu tot cu alocatii e in jur de 600 lei (si 4 pers) si se poate trai (utilitati, mancare, tv , net,tigarile si cafeaua lu taicamiu)

Si stau si la casa.

M-am interesat despre aceasta meserie si am auzit , ca la nivel de incepator salariul e minim 1000 lei sau ceva de genu, dar cu cat ai exp si faima , acesta creste... oricum peste 10 ani realitatile economice se pot inbunna, deci si salarii mai mari, acum situatia economica in general e naspa, dar in viitor cine stie

Edited by dude627, 30 May 2014 - 18:52.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Pai si la 1000 lei salariu ce crezi ca ti-ai permite?
O masina, o tzoala de firma, un iesit la restaurant, un concediu in strainatate, un hobby? Nici gand!
Dar ma opresc aici ca am dat-o in off topic...

#48
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Cred ca toti incepem sa facem off topic de acum...

Sa continuam, intre management conta sau finante banci care are mai multe sanse in viata?....

Ar fi si alte facultati pe care le-as putea lua in vizor?

#49
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Cine te angajeaza pe tine ca manager la 23-24 ani ?

#50
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa dracu facultatile si invata o meserie. Meseriasi nu prea sunt, se cauta, se plateste bine.
Ce economie, ce contabilitate ca unde stai tu nici nu sunt firme. Cu astea e greu sa iti gasesti ceva de lucru pana si la Bucuresti. Finante banci? N-ai auzit ca bancile fac restructurari si inca vor mai face?
Cred ca si pe la tine exista scoli de meserii private ale firmelor din vest. Daca te tii de treaba iti dau bursa (vreo 400 lei pe luna) si te si angajeaza apoi.

View PostKarhu, on 30 mai 2014 - 18:36, said:

Vezi ca 1000-2000 lei salariu lunar inseamna tocmai situatia proasta, la limita saraciei.
Unde sta el si in toate regiunile alea cine are salariu de 800 de lei e BASTAN.

Edited by Friskey, 02 June 2014 - 07:45.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFriskey, on 02 iunie 2014 - 07:28, said:

Unde sta el si in toate regiunile alea cine are salariu de 800 de lei e BASTAN.
Mai bine zis isi inchipuie ca e bastan.
Mancarea, tzoalele, benzina, energia electrica etc etc costa cam la fel in toata tara.

#52
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Benzina si masina ies total din ecuatie, la mancare si toale fac mai putine mofturi, dau stingerea mai devreme si reduc si la energie electrica, iarna stau cu 3 pulovere pe ei (nu trebuie sa fie de firma), doua caciuli in cap si rezolva si problema incalzirii.
Era o stire aparuta mai acum ceva vreme cum ca 8 din 10 botosaneni (tot de pe acolo) nu au un loc de munca. In Moldova mai ales in partea de nord cine are 800 de lei salariu e un privilegiat al societatii si invidiat de majoritatea.
E rau, eu nu zic ca e bine, dar spun asta ca sa te lamuresc de ce copilu are aspiratii de numai 1000-2000 lei. Eu zic ca in saracia aia exagereaza si asa, e prea visator mai ales in domeniul economic. Ce dracu sa faci cu economia si contabilitatea intr-o regiune moarta economic? Cunosc o gramada cu economia care nu isi gasesc de lucru la Bucuresti sau daca lucreaza fac cu totul altceva.
N-auzi ca ei sunt 4 in familie si le intra in casa 600 de lei cu tot cu alocatii si se considera ok?!? Deci iti dai seama ce e acolo.
Mai vrea sa se duca si la facultate, nu isi pune problema cu ce bani.
Daca invata ceva meserie (de exemplu instalator ca nu e greu deloc) cred ca va face 2000 de lei pe luna lejer.

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFriskey, on 02 iunie 2014 - 08:21, said:

Ce dracu sa faci cu economia si contabilitatea intr-o regiune moarta economic?
De cand lumea nu mai cunoaste geografie si cauta de lucru acolo unde s-a nascut ?!

#54
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai parca asa zicea ca vrea sa isi caute de lucru pe la el pe acolo. Oricum nici prin alte parti nu cred ca are sanse mai mari de nule de angajare. E tara plina de economisti si contabili cu experienta care nu isi gasesc de lucru, de ce ar angaja cineva un incepator?
N-am inteles nici cu ce bani vrea sa faca facultatea.
Eu raman la parerea mea ca pentru el meseria e bratara de aur care ii se potriveste la fix. Oricum, fara suparare, dar cu cartea sta prost spre foarte prost.

Edited by Friskey, 02 June 2014 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate