Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Unde sa dau?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
El nu stie acum ce inseamna piata muncii dar o va intelege.
Tara e plina de diplome, oameni cu meseria-n cap sunt putini. Iar un incepator daca-si intelege conditia poate studia legislatia temeinic, poate fi un om care sa cunoasca mai multe decat altii care cred ca stiu meserie. Totul tine de cata pasiune are in el pentru domeniu.
Discutia privitoate la individ e relativa, nu-i cunoastem destinul insa principial nu putem exclude nici o meserie din alegerea cuiva.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2014 - 08:40.


#56
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 neagu_laurentiu, on 02 iunie 2014 - 08:36, said:

Iar un incepator daca-si intelege conditia poate studia legislatia temeinic
Normal ca nu putem exclude nici o meserie din alegerea cuiva dar sa fim seriosi, il vezi tu ca fiind genul care sa studieze temeinic?

#57
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Friskey, on 02 iunie 2014 - 08:21, said:

Daca invata ceva meserie (de exemplu instalator ca nu e greu deloc) cred ca va face 2000 de lei pe luna lejer.
Corect, in prima faza ceva practic, de unda sa iasa banul: instalator, sudor, mecanic auto, electrician autorizat etc
Apoi, dupa ce se pune putin pe picioare, poate face si facultate.
Parerea mea...

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Friskey, on 02 iunie 2014 - 09:23, said:

il vezi tu ca fiind genul care sa studieze temeinic?
Eu i-am spus spre ce sa tinda daca vrea sa nu se inscrie in lista celor multi cu diploma si atat.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2014 - 09:45.


#59
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Am vazut ce ati scris, si asta m-a cam pus pe ganduri, m-a facut sa mai caut optiuni.  E adevarat ca moldova e o regiune de tot *** desi e ridicata in slavi cu iasiu si patronii cu firmele lor si puii mei. Sincer sa fiu nu am mentionat mai sus, dar eu as putea sa ma mut undeva in zona gorjului sau a timisului (zone mult mai bune d.p.d.v. economic, acolo taimiu isi gaseste job acceptabil de exemplu)  , caci eu defapt is originar din petrosani (poveste lunga.... decizii proaste ale parintilor mei, nu vreau sa dau detalii) .

Sincer sa fiu nu m-am decis, mai am timp sa ma documentez... oricum facultatea tot is sanse mari sa o fac la sv, si dupa aceea sa ma mut din Moldova (nu rep mold.).. Ma gandeam la drept , dar prea aiurea, prea multe barfe si nu vreau sa-mi risc viitorul.

Zicea friskey parca de bani, la aceasta chestiune e cumva 50% 50%, ori am noroc si intru undeva la fara taxa ori ma sustin niste rude(in caz ca nu intru la fara taxa, ca acolo in zona mea nu stiu cum vin aia cu mediile alea umflate
[ori copiaza ori stiu, prima data la bacu cu camerele ,liceele din sv nu prea erau dotate cu video&audio surv si cica inca nu sunt dotate toate (daca ar fi sa ma iau dupa niste indivizi)]),
deci nu ar fi o problema pt suceava, daca e pentru alt loc eu nu sunt sigur.



Multumesc totusi pentru opiniile voastre.

Edited by dude627, 02 June 2014 - 21:36.


#60
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca zici ca nu e o problema sa te muti chiar in Timisoara (si Brasov, Bucuresti, etc) sunt scolile germane de meserii care iti ofera bursa si loc de munca plus posibilitatea de a lucra in Germania mai tarziu.
http://stirileprotv....ei-salariu.html
http://stirileprotv....-facultate.html

#61
bchiriac

bchiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.04.2011
Pentru mine a functionat urmatoarea chestie, mi-am facut o lista cu facultatile la care vreau sa dau, am descarcat programele pentru fiecare an in parte si m-am uitat pe ce se studiaza. Mergi acolo unde gasesti materiile care iti plac! La orice facultate ai alege o sa existe materii care nu-ti plac... sau nu au nici o treaba. Important e sa ai suficiente care iti plac in asa fel incat sa inveti si celelalte materii doar pentru ca esti pasionat de cele din tai. Nu te descuraja, vrei la o facultate dar ti-e frica de matematica? Pune mana pe carte si invata singur, nu mai da vina pe x sau pe y ca nu ai reusit, nu astepta sa se alinieze stelelele pentru tine si nu-ti mai bate capul cu ce a fost, concentreaza-te pe cine vreii sa fii si cum o sa faci ca sa fie asa! Nu, nu o sa fie usor dar o sa merite.

Dar din nou, trebuie sa faci ce stii tu ca e bine pentru tine! Nu ce-ti spunem noi sau altii!

#62
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 bchiriac, on 03 iunie 2014 - 22:13, said:

Pentru mine a functionat urmatoarea chestie, mi-am facut o lista cu facultatile la care vreau sa dau, am descarcat programele pentru fiecare an in parte si m-am uitat pe ce se studiaza. Mergi acolo unde gasesti materiile care iti plac! La orice facultate ai alege o sa existe materii care nu-ti plac... sau nu au nici o treaba. Important e sa ai suficiente care iti plac in asa fel incat sa inveti si celelalte materii doar pentru ca esti pasionat de cele din tai. Nu te descuraja, vrei la o facultate dar ti-e frica de matematica? Pune mana pe carte si invata singur, nu mai da vina pe x sau pe y ca nu ai reusit, nu astepta sa se alinieze stelelele pentru tine si nu-ti mai bate capul cu ce a fost, concentreaza-te pe cine vreii sa fii si cum o sa faci ca sa fie asa! Nu, nu o sa fie usor dar o sa merite.

Dar din nou, trebuie sa faci ce stii tu ca e bine pentru tine! Nu ce-ti spunem noi sau altii!

Multumesc de sfat. Pana la urma o scot eu la capat .


Va multumesc pentru sfaturi, poate postez in acest topic locul unde am ajuns pana la urma si impresiile, pana atunci am de lucru. Bafta tututor (si celor care sunt in situatia mea (una asemanatoare nu identica))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate