Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Unde sa dau?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
antll, scuzama pentru greselile mele gramaticale , dar am scris de pe telefonul mobil, nu de la pc ...daca esti asa de critic

#20
antll

antll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 11.04.2014
tragi de fiare.
cumparati un trening bengos si niste tenisi misto.
agata o baba bogata.

#21
gio_

gio_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.08.2011
Salut.
Primul sfat din adancul inimii mele sincere si din experienta: orice facultate faci incerca sa fii printre primii, invata cat de mult poti, da-ti silinta. Oricine poate termina orice facultate in zilele noastre, dar daca o termini printre ultimii, oricare, ajungi vanzator in mall (mai mult fetele), agent vanzari, paznic etc. Mai bine nu mai faci facultate decat sa pierzii 3-5 ani din viata. Mergi in cluburi, party-uri, bei, te sexezi cat vrei dar a doua zi pune mana pe carte.

Eu cunosc bine Iasi-ul, am stat 5 ani si cred ca si tie iti este bine sa stai.
Incearca la facultatea de informatica (daca tot zici ca ai mai instalat un os si chestii) pe programare - inca mai merge si salariile sunt uriase (mai ales ca ai mentionat faptul ca nu iti place sa stai in aer liber - eu sunt opusul, nu pot sa stau intr-un birou sa lucrez desi partial asta fc acum). Din timpul facultatii te "combini" cu profesorii - ca si ei au firme de programare sau au prieteni in domeniu- chiar din anul 1. Programare poate sa invete oricine  - eu ziceam ca si o maimuta daca o tii langa tine invata.

Orice facultate de inginerie(daca iti place). Se cauta ingineri PRICEPUTI nu absolventi de inginerie.

Inchid cum am deschis: FA CE ITI PLACE SI INCEARCA SA FII CEL MAI BUN - nu ai cum sa dai gres si banii o sa vina.

Citat Tudor Arghezi: "As scrie cu pensula mare pe peretii odaii tale o porunca: IUBESTE-TI MESERIA!"

#22
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postgio_, on 30 mai 2014 - 08:14, said:

Salut.
Primul sfat din adancul inimii mele sincere si din experienta: orice facultate faci incerca sa fii printre primii, invata cat de mult poti, da-ti silinta. Oricine poate termina orice facultate in zilele noastre, dar daca o termini printre ultimii, oricare, ajungi vanzator in mall (mai mult fetele), agent vanzari, paznic etc. Mai bine nu mai faci facultate decat sa pierzii 3-5 ani din viata. Mergi in cluburi, party-uri, bei, te sexezi cat vrei dar a doua zi pune mana pe carte.

Eu cunosc bine Iasi-ul, am stat 5 ani si cred ca si tie iti este bine sa stai.
Incearca la facultatea de informatica (daca tot zici ca ai mai instalat un os si chestii) pe programare - inca mai merge si salariile sunt uriase (mai ales ca ai mentionat faptul ca nu iti place sa stai in aer liber - eu sunt opusul, nu pot sa stau intr-un birou sa lucrez desi partial asta fc acum). Din timpul facultatii te "combini" cu profesorii - ca si ei au firme de programare sau au prieteni in domeniu- chiar din anul 1. Programare poate sa invete oricine  - eu ziceam ca si o maimuta daca o tii langa tine invata.

Orice facultate de inginerie(daca iti place). Se cauta ingineri PRICEPUTI nu absolventi de inginerie.

Inchid cum am deschis: FA CE ITI PLACE SI INCEARCA SA FII CEL MAI BUN - nu ai cum sa dai gres si banii o sa vina.

Citat Tudor Arghezi: "As scrie cu pensula mare pe peretii odaii tale o porunca: IUBESTE-TI MESERIA!"


E adevarat ce spui , ceea ce spui este si moralizant.
Problema majora este aceea ca  mie imi este frica de matematica,  sa nu fie din aia urata , daca e matematica mai simpluta (ca nu cred ca trebuie limite, integrale ,geometrie , mai ales la finante banci sau contabilitate) e bine .

Profu platit de stat si-o batut joc de noi ca elevi, s-a vazut la mine in clasa la simulari (elevi cu medii peste 8, note sub 4. Eu am avut noroc de niste pregatire , am mentionat mai sus), .. eu la mate ma descurc dar is capitole care nu  le-am inteles (tabele cu semne abia ma invat cu ele, anumite integrale si limite, geometria cu sin si cos (problemele acelea mai complicate), anumiti logaritmi si radicali), la ce ma descurc ar fi matrici,polinoame ,calcul probabilitati si procente, calcule cu coordonate (aria dupa coordonate, dreapta cu ajutorul determinantului, puncte coliniare tot cu ajutorul determinantului)... mie imi este frica de capitolele pe care nu le-am inteles.

Edited by dude627, 30 May 2014 - 08:35.


#23
antll

antll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 11.04.2014

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 08:32, said:


Problema majora este aceea ca  mie imi este frica de matematica,  sa nu fie din aia urata , daca e matematica mai simpluta (ca nu cred ca trebuie limite, integrale ,geometrie , mai ales la finante banci sau contabilitate) e bine .



punem pariu pe polenul fecioriei tale???

#24
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postantll, on 30 mai 2014 - 09:03, said:

punem pariu pe polenul fecioriei tale???


ce vina am eu ca am avut un prof retardat, iar eu ma muncesc acum sa recuperez multa materie la mate pt bac in cateva luni? normal ca imi este frica de matematica, si din ce aud prin lume e ca la finante banci/conta mate nu e chiar asa de grea, din ce aud.
Poate intervine vreun coleg de aici,care a avut de a face cu domeniul acesta economic si imi spune si mie care e treaba cu matematica, ca atunci poate fac pregatire mai intensa.....

Sa zicem in cazul in care am exagerat, am exagerat cu limitele si integralele ( am sansa de reusita 50% la exercitiile cu acestea ), dar geometria sigur nu iti trebuie la astea, doar calculezi numere nu unghiuri.

Edited by dude627, 30 May 2014 - 14:06.


#25
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 14:03, said:

si din ce aud prin lume e ca la finante banci/conta mate nu e chiar asa de grea, din ce aud.

Este perfect adevarat, matematica de la A.S.E. nu se compara cu matematica de la facultatile tehnice.
In schimbul acestui compromis va trebui sa accepti un alt compromis : tot bagator de seama vei ajunge.
La Mc' , la cora, .........la paza........

#26
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postmaramicuip, on 30 mai 2014 - 14:11, said:

Este perfect adevarat, matematica de la A.S.E. nu se compara cu matematica de la facultatile tehnice.
In schimbul acestui compromis va trebui sa accepti un alt compromis : tot bagator de seama vei ajunge.
La Mc' , la cora, .........la paza........


Pai daca o luam asa, ar mai intra si dreptul, poate si unele univ tehnice,poate poli(am auzit si de astea), iar cele mai bune lucruri ar fi medicina,armata,politia,si medicina veterinara, aceste 4 domenii. Sincer sa fiu ma cam enerveaza faptul ca numai astea 4 is cele mai vehiculate iar cand vorbesti de altceva: ce naiba vii cu prostiile astea de x facultati (sunt si altele,in afara de cele economice) ? Nu sunt  bune de nimic! Fii z, y , t

Sunt cei care intra la facultatile astea, intra doar ca sa se afle in treaba (am auzit multe despre tipul asta de persoane), mai sunt cei care is prosti de bubuie si au pile (cel mai bun caz.. acestia "profeseaza " in domeniu si mai fac si pagube colaterale), si sunt cei care invata bine  (x indivizi isi gases loc munca, y indiv. nimic, astia  trebuie sa se reprofileze[daca mai au bani si ani de viata])

Ai dreptate cam pe jumatate , 50% is esecuri, 50% cam reusesc (pile sau propriile puteri), dar asta nu inseamna ca nu se poate intr-un anumit loc/domeniu/facultate,  iona zicea in piesa cu acelasi nume : daca nu sunt ferestre ele trebuiesc create , si ia un cutit si isi imagineaza ca decupeaza o fereastra in chitul pestelui 1 sau 2 (sincer nu mai stiu cum zice iona exact.. zice ceva asemanator, si parca era in interiorul pestelui 2 cand isi imagineaza)

Edited by dude627, 30 May 2014 - 14:34.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 14:03, said:

ce vina am eu ca am avut un prof retardat
Ca te-ai complacut in situatia data. Tu erai responsabil sa iesi din ea, tu ai viitorul in fata si nu profesorul.

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 14:03, said:

Poate intervine vreun coleg de aici,care a avut de a face cu domeniul acesta economic si imi spune si mie care e treaba cu matematica, ca atunci poate fac pregatire mai intensa.....
Poftim: http://file.ucdc.ro/...istina_Fatu.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2014 - 14:41.


#28
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2014 - 14:41, said:

Ca te-ai complacut in situatia data. Tu erai responsabil sa iesi din ea, tu ai viitorul in fata si nu profesorul.

Poftim: http://file.ucdc.ro/...istina_Fatu.pdf


Eu momentan ma muncesc sa ies singur, insa e foarte greu (progrese am) , dar daca ma plang de ceva is aratat cu degetu....


Si apropo tot aud si vad in lume sau pe forumuri indivizi care au terminat profil uman (fara mate sau foarte putina) si se descurca bine la facultatile astea.... deci ar trebui sa fie si pentru mine o sansa (evident trebuie sa o folosesc)

Din linkul tau am vazut niste chestii matematice familiare cu care ma mai confrunt, sa fiu sincer.

Edited by dude627, 30 May 2014 - 14:48.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdude627, on 30 mai 2014 - 14:43, said:

Si apropo tot aud si vad in lume sau pe forumuri indivizi care au terminat profil uman (fara mate sau foarte putina) si se descurca bine la facultatile astea.... deci ar trebui sa fie si pentru mine o sansa (evident trebuie sa o folosesc)
Sanse au toti. Acum de fiecare depinde cum o fructifica.
Problema nu e un curs, cum au trecut atatia tot asa vei trece si tu, insa esti atras de economie sa fii printre cei buni (nu doar declarativ) ?

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2014 - 14:48.


#30
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2014 - 14:47, said:

Sanse au toti. Acum de fiecare depinde cum o fructifica.
Problema nu e un curs, cum au trecut atatia tot asa vei trece si tu, insa esti atras de economie sa fii printre cei buni (nu doar declarativ) ?


Sincer sa fiu, is mai atras de acest domeniu decat de o facultate tehnica , spre exemplu....imi placuse mult economia in generala, iar aceasta e importanta in zilele noastre ... si in plus o facultate pe acest profil,mai exact un job de acest tip pare mai apropiat de ce ma vad peste 10 ani (daca nu cumva o dau in bara si ma fac de tot kkt-u) : job la birou,mediu urban, salariu mediu (1000-2000 nu ma astept la 1000 eur)

Si sincer sa fiu , dar lucrul care il spun e doar un vis pentru romania, in alte tari se intampla asa ceva
: Elevii din alte tari mai primesc teste de aptitudini (sau ceva de genu) care ii ajuta sa isi gaseasca cariera potrivita , daca acestia nu au prea multe idei despre ceea ce vor sa faca cu viata lor


Acum pierdem timpul sa dezbatem doar o anumita chestiune.

Ar fi si alte facultati care is cautate ? (in afara de medicina si poli)

Ce imi puteti spune de marketing, management, contabilitate (desi despre asta tot aud lucruri bune si pare mai usoara decat FB (nu facebook)), drept si altele.

Momentan eu caut idei , is in al 11 lea ceas, pana ma decid in al 12 lea ceas, macar sa am idei dupa aceea vad ce fac(is mai descurcaret de felul meu, daca nu ma descurc ma ajuta conjunctura).

Si pana la urma profilul meu este undeva pe la mijloc (poti sa dai cam unde vrei tu, daca ai vocatia si chestii desi e profil axat mai mult pe facultatile de medicina sau biologie), am de la mine din clasa care vor sa deie la litere sau jurnalism (au talent la romana de exemplu)... eu am mai multe talente ,sa zicem asa, ma impac foarte bine cu pc-urile (sa lucrez, instalez, nu prea le am cu programarea aia in pascal sau c++ (am facut eu ceva html css din proprie initiativa dar am renuntat din cauza timpului, is pasionat hardware [telefoane sau pc-uri... imi cam plac inca jocurile deci trebuie sa stiu ce trebuie sa am ca sa le pot rula macar acceptabil], sa zicem ca le am putin si cu chestiunile politice sau teme din acestea care le-am avut de dezbatut la filosofie]

Edited by dude627, 30 May 2014 - 15:04.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cand esti pasionat mergi la biblioteca, citesi despre ce vrei sa afli, te duci la cei ce fac asa ceva si intrebi, cu alte cuvine te informezi din surse optime (eu daca-ti spun o prostie ma crezi ? - la fel despre cele enumerate, citeste cate ceva despre fiecare).

Uite lista specializarilor aprobate in tara: http://www.edu.ro/in...ad&fileId=10096

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2014 - 15:04.


#32
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Spoiler

Spoiler

Edited by maramicuip, 30 May 2014 - 15:12.


#33
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2014 - 15:02, said:

Cand esti pasionat mergi la biblioteca, citesi despre ce vrei sa afli, te duci la cei ce fac asa ceva si intrebi, cu alte cuvine te informezi din surse optime (eu daca-ti spun o prostie ma crezi ? - la fel despre cele enumerate, citeste cate ceva despre fiecare).

Uite lista specializarilor aprobate in tara: http://www.edu.ro/in...ad&fileId=10096


sincer sa fiu in tara asta sunt probleme si cu informarea , si cand am ales profilul din liceu stiam doar ca fac multa bio si chimie si atat, nu stiam unde sa caut (nici pe net nu se prea vorbea pe vremea cand eu eram a opta despre profiluri.. stiam doar numele profilului si cateva chestii abstracte.. la mate info eng intens faci mult info si engleza)

Multumesc pentru lista.. apropo

Edited by dude627, 30 May 2014 - 15:12.


#34
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Am o intrebare in afara de facultatatile care le-am enumerat : fb, management, cig ,drept... ce parere aveti despre administratie publica? se merita?

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu fug ca dracu' de tamaie de stat. Nu-ti poti negocia cum vrei tu situatia. Totul la gramada, ca in armata. Insa ce spun nu inseama ca ti se aplica si tie !

#36
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2014 - 15:28, said:

Eu fug ca dracu' de tamaie de stat. Nu-ti poti negocia cum vrei tu situatia. Totul la gramada, ca in armata. Insa ce spun nu inseama ca ti se aplica si tie !


din ce ai spus tu inteleg ca la admin publica iti trebuie pile ,chiar daca te descurc,i si probabil este o  salarizare naspa, pile nu am , deci nu e locul meu acolo

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate