Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde sa dau?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Salut, sunt un elev care tocmai a absolvit 12 clase. Sunt din suceava, oras falticeni, profil stiinte ale naturii.Bacul inca nu l-am luat si ma gandesc dupa aceea sa dau la o facultate.

Scurt istoric
Mie in generala imi placeau mai multe materii economia istoria geografia biologia si poate si romana. La finalul clasei a 8 a eu defapt vrusem sa dau la un liceu la profil economic (ma atrasese foarte mult economia in generala), insa din cauza ca liceul la care vroiam sa dau era rau famat, am fost obligat de parinti sa imi aleg alt profil alt liceu si asa am ajuns la  stiinte ale naturii.

Mate nu-mi placea(defapt uram geometria), romana detestam gramatica(desi o stiam bine , totusi imi placea literatura), chimia nu stiam ce era de ea (in generala fusese pleasca, la fel ca si fizica) , franceza o uram din cauza unei profesoare cretine din generala, iar engleza o stiam bine (din cauza probabil ca am intrat in contact cu ea de la varsta f frageda 5 ani de la filme si mai ales jocuri pc).

In liceu , nu m-am impacat bine cu chimia si fizica , si datorita profesorilor care scuipau materia, matematica doar cine o inteles de prima data (profu se plangea ca nu-l plateste bine statul si preda atat cat il plateste) materia predata , doar 5-10 elevi erau scosi de el la tabla, restu ascultati o data la n secole si profu mai punea asa la pleasca ce note i se scula , si nici pe drept.
Cu romana am dus-o binisor 7-8 cam asa, desi am facut multa literatura si putina gramatica.
Biologia mi-a placut si eram cam de 7-8-9 (7 cand nu invatam, 9 cand invatam , 8 undeva pe la mijloc)
Engleza 10

Economia si antreprenoriala dintr-a 9-10 a nu le-am prea bagat in seama pt ca eu imi pierdusem o vreme interesul din cauza visului de domeniu medical, si nu m-am muncit sa iau media max.

La simulari m-am descurcat bine 8.20 bio (dar nu invatasem decat cu o sapt inainte de simulare) in jur de 7 la rom (nu era 7 curat ca nu luasem in serios simularea) , iar la mate 5 (desi cei care aveau medii mari au luat note sub 5 , din cei care ii scoatea cel mai des,iar eu eram barosan fiind cel care era media 5-6 cam atat, oricum atunci aveam cateva ore prega facute cu alt prof care era ca om diferit fata de profu meu si care ii era si coleg).

Oricum intre timp mi-am pierdut interesul pentru domeniul medical, din cauza ca era scump , ca era la moda la mine in clasa, si din cauza faptului ca cei care dau la asta au devenit nemernici si aroganti.

Si pana la urma am terminat a 12 a, cu peripetii cum ar fi: profu de mate in al 2 l ea semestru nu a vrut sa imi deie media si a dat niste teste de m1 clasei si mie, eu am luat 3 la alea, iar teza nu o corectase cum trebuia (trebuia sa iau nota mare dar o facut asa incat sa iau sub 5 ... si facusem cam de 7.. nu am fost singurul din clasa .. daca is obiectii la partea asta), in final obligat de faptu ca profu nu vroia sa ma treaca pe propriile mele puteri o trebuit sa ii dau bani. (na asta e viata.. si iam dat si mult ... 250)

Ca si persoana eu sunt un baiat oarecum timid , nu din ala epic, imi plac pc-urile telefoanele laptopuri tablete (foarte mult hardware... jucam multe jocuri o vreme si trebuia sa stiu ce pc imi trebuie ca sa rulez) am vrut pe web sa invat (nu am avut timp cu scoala si mi era si lene intr-un fel), ma pricep sa fac filmulete in pinacle (filmuletul care l-am facut la cursu festiv o ridicat o sala intreaga in picioare). Detest mediile rurale, imi plac mediile urbane si nu imi plac persoanele care nu au cei 7 ani de acasa si se poarta ca niste indivizi "mai *****" de felul lor.



Bacul de luat o sa il iau:
-la mate mi-au confirmat ambii profi , ala de la prega (de la care chiar am invatat mate) si ala la care am dat bani (in final mi-a spus ca pot sa iau bacu dupa 4 ani de porecle si injurii frumoase la adresa mea si faptul ca a pus pe lucrarile mele nota fara sa se uite, se uitase pe ultimele dupa ce i-am dat banii).. sa zicem ca 5-6 , poate peste 6 daca nu ma incurc la exercitii, si spre 8 daca sub e usor, si in plus nota de la simulare (fata de altii care aveau medii de 9 si au luat sub 4 la simulare)

-la bio si romana sigur il iau deci problema nu este.


Ma gandesc dupa bac sa ma duc la o facultate cu dosar (fiind faptul ca nu am invatat pt o anumita proba si nici nu mai am timp) .



Facultatile la care ma gandesc in momentul de fata sunt


Drept, desi e mult de invatat, multe fiind legi si istorie, si economie (din ce am vazut pe net)

Ceva economic finante banci (poti fi bancher, asigurator, inspector garda financiara), management , sigur is locuri de munca si vor fi, si bine platite la nivelul de trai din romania . Daca ajung sa am 1500-2000 , sau 1000-1500 in cazuri rele .. e bine

Cele pe profil economic ma cam atrag pt ca au o raza de actiune foarte mare, din ce am vazut pe net si viata reala.

Dar eu nu sunt decis de fapt si de drept ce vreau sa fac in viata mea, nu vreau sa fac ceva ce nu o sa ma atraga (si nu o sa mai fie cautat peste n ani) si sincer nu vreau sa ajung sarac , starea materiala m-a tinut cu moralul la pamant tot liceul, inca ma consider inferior, desi nu ar trebui sa fie starea materiala importanta.
Daca aveti propuneri de specializari si facultati spunetimi, chiar daca is din orase costisitoare si is scumpe, daca aveti in minte va rog postati, poate am noroc cu banii si ma duc chiar pe acolo


PS: Scuzati de istoric, stiu ca e cam lung... cateodata am gura mare... si pentru eventualele greseli gramatice. Vreau sa ma scuz si in cazul in care am postat unde nu trebuie, sunt utilizator nou si eu in general nu am rabdare( sa stau la cozi, sa citesc regulamente, etc)
Apropo nu vorbiti de jarndarmerie, ca este in falticeni scoala de subofiteri jandarmerie, m-am interesat superiori cretini si program naspa chiar daca salariul e bunicel.... mediu stresant pt mine.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Si la drept, si la economic se intra cu examen. La drept din economie si gramatica si la mkt/conta/restul economiilor cu mate.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Facultatile de care ai pomenit (precum si posturile alea la care iti faci iluzii ca o sa ajungi) si rabdarea merg mana in mana.
Eu zic sa iti mai scazi din pretentii momentan si sa te decizi ce e important pentru tine: defineste-ti niste obective realiste pe termen scurt si mediu si pregateste-te sa lupti, sa faci sacrificii, inclusiv sa faci lucruri care nu iti plac sau cu care nu te simti confortabil, pentru a le atinge

#4
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
[
Rasp pt lex404

de fapt nu chiar, sunt facultati din orase mari care is bune si se intra pe baza de dosar, alea ca ase sau anumite facultati de drept (examen romana sau economie pt drept/anumite specializari economice economie/mate pt economice.... cam is asemanatoare ca materie examenele scrise la unele din facultati ).. ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pt AlexEn:

Ai dreptate, nu o sa fie lapte si miere, dar nu vreau sa fie degeaba, sa fac sacrificii degeaba....... si la astea care le-am spus is sacrificii de facut, nu e usor la nici o facultate,decat daca te duci asa la pleasca

]
De aseamenea ar fi anumite domenii de viitor si cautate pe care sa le iau in calcul?

Edited by dude627, 29 May 2014 - 17:53.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Mai, nu are nimeni glob de cristal ca sa iti spuna ce o sa se caute pe viitor. La fel nu poate sa iti spuna nimeni acum daca peste 10 ani o sa fie bine sau rau cu specializarea pe care ti-ai ales-o.
Faptul ca termini o facultate nu iti garanteaza ca o sa iti gasesti un job (in domeniu sau altfel). Trebuie sa te decizi daca vrei sa faci pasul asta sau nu si sa te gandesti ce esti dispus sa sacrifici.
Ia in considerare faptul ca daca mergi la facultate in alt oras o sa ai destul de multe cheltuieli (chirie - daca nu ai loc la camin, intretinere, mancare, transport, eventual un iesit pe afara la un suc). Daca nu iti permiti asta, reorienteaza-te catre invatamantul superior disponibil in orasul tau.

Eu am impresia ca tu esti un pic visator acum, privesti lucrurile foarte detasat si cand o sa te lovesti de realitate o sa iei o cazatura serioasa. Sper sa ma insel.

Edited by AlexEn, 29 May 2014 - 18:05.


#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Daca vrei un domeniu care sa-ti asigure stabilitate si care tot timpul va avea cerere iti recomand contabilitatea.

Eu chiar asta studiez acum si desi e plictisitor daca depun suficient efort am sanse realiste sa castig 50.000£ pe an la 30 de ani (in UK), e mult de munca pana acolo dar comparativ cu alte meserii riscurile sunt minime.

Edited by DjMx, 29 May 2014 - 17:56.


#7
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 AlexEn, pe 29 mai 2014 - 17:54, a scris:

i ce esti dispusa sa sacrifici.

Eu am impresia ca tu esti un pic visator acum, privesti lucrurile foarte detasat si cand o sa te lovesti de realitate o sa iei o cazatura serioasa. Sper sa ma insel.



nu sunt femeie/fata, is baiat/barbat, si pentru faza ca sunt visator, e cam adevarata.... dar eu sunt in cautare de optiuni... ca nici de alea nu am..... defapt am putine , 3 , drept, finante , management si mai nou mi se pare promitatoare contabilitatea (dureaza si 3 ani, si am auzit si lucruri bune)

Edited by dude627, 29 May 2014 - 18:08.


#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Sa te "prega" cu bani si pentru proba de romana, ca altfel nu treci.

#9
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 opop, pe 29 mai 2014 - 18:34, a scris:

Sa te "prega" cu bani si pentru proba de romana, ca altfel nu treci.


La romana trec si cu propriile puteri si cu o nota acceptabila , nu imi tre prega, plus ca profa mea de romana de liceu se gandeste sa faca cu clasa mea pregatire suplimentara neplatita, ceea ce e f rar la profii astia, exemplu negativ fiind  ala de mate a meu(chiar daca ii dai bani el nu vine si nici nu se gandeste la astfel de chestii )

#10
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Ingineria se cauta in zilele noastre. Eu te-as sfatui sa alegi Politehnica. E plin de someri sau agenti de vanzari licentiati in Drept si ASE. Nu vrei sa fii unul dintre ei, cred...

#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
La Științe Politice, la USV, desigur. Te faci ”politician” și gata, te-ai căpătuit ”pă viață”.Posted image

#12
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 spider_zero_sapte, pe 29 mai 2014 - 18:49, a scris:

La Științe Politice, la USV, desigur. Te faci ”politician” și gata, te-ai căpătuit ”pă viață”.Posted image
Aceasta facultate te va califica cu siguranta pentru postul de paznic, la poarta nr.1 de la ministerul mediului.
Vei putea lucra 12 (H) "cu"  24 (H ).

#13
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 dude627, pe 29 mai 2014 - 17:21, a scris:

Salut, sunt un elev care tocmai a absolvit 12 clase. Sunt din suceava, oras falticeni, profil stiinte ale naturii.Bacul inca nu l-am luat si ma gandesc dupa aceea sa dau la o facultate.


Zootehnie.

 meowth, pe 29 mai 2014 - 18:43, a scris:

Ingineria se cauta in zilele noastre. Eu te-as sfatui sa alegi Politehnica. E plin de someri sau agenti de vanzari licentiati in Drept si ASE. Nu vrei sa fii unul dintre ei, cred...
Da??? Unde? Crezi ca licenta de la politehnica il va ajuta mai mult ca agent de vanzari? Va fi mai priceput la calcule sau tocmai pentru ca nu e ii recomanzi cu caldura politehnica?

#14
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
La buci.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sa intelegem ca nu te intereseaza ce anume vei ajunge sa faci in viata, n-ai un tel precis, decat ala ca "musai" sa faci o facultate, n-are prea mare importanta care.

Edited by myshyk, 29 May 2014 - 21:19.


#16
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 myshyk, pe 29 mai 2014 - 21:19, a scris:

Sa intelegem ca nu te intereseaza ce anume vei ajunge sa faci in viata, n-ai un tel precis, decat ala ca "musai" sa faci o facultate, n-are prea mare importanta care.

Ma cam intereseaza, de exemplu eu nu m-as vedea lucrand cu viata animalelor sau oamenilor (medic de orice fel), as dori sa am un job in mediu urban, sa evit munca in aer liber in mediile rurale, si sa fie bine platit. Si faza ca vreau sa am o facultate sa o am facut-a nu e prea adevarata, m-as vedea undeva domeniu juridic/economic cum specificasem mai sus (la facultatile care ma atrageau), dar daca exista ceva mai promitator macar m-as interesa cat de cat de domeniul respectiv (sa vad daca ii cat de cat paralel cu ce vreau eu de la viata).Alte pasiuni daca le pot zice asa, imi place sa fac configuratii bune pc, , mi-am mai castigat cate un ban de buzunar prin instalare os si programe pe laptopuri si mi-a placut sa pierd timpul jucand jocuri (cel putin a 9 a si a 10 a asta am facut pana intr-a 11 a cand m-am mai maturizat si pcul meu a devenit o troaca, si m-am mai si plictisit de ele , ceea ce cred ca e un lucru bun)

Problema e si din cauza parintilor, daca nu imi bagau in cap faza cu medicina (era mai mult dorinta lor, desi ei credeau ca daca imi place bio chiar vroiam neaparat aia), eu dintr-a 11 a tot incep sa ma imaginez mai mult in domeniul juridic sau economic ...,.

Eu vreau sa nu iau teapa.. de asta cer pareri (ca daca m-as duce la prieteni si chestii as avea numai o chestie , ce nu miar placea) aicea is diferiti oameni,cred eu , care imi pot spune opinia lor, si eu sa am de unde aleg de unde dupa ce iau bacu

Edited by dude627, 30 May 2014 - 06:56.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 dude627, pe 30 mai 2014 - 06:54, a scris:

Eu vreau sa nu iau teapa.. de asta cer pareri
Tu uiti un lucru important: statistica e una, realitatea individuala alta. O persoana pasionata de ce face si foarte buna pe segmentul sau (nu e un lucru usor) va avea succes indiferent de ce practica. Noi nu stim ce-ti poate pielea ! E hazard sa crezi ce spunem noi (din statistica) fiindca e posibil (sau nu) ca realitatea sa bata filmul. Cauta in tine raspunsurile, mergi pe la fiecare domeniu si informeaza-te, vezi ce te atrage s.a.m.d. Altfel, (banii mei + ai lui Becali) / 2 nu inseamna ca media asta o vei avea tu !

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2014 - 07:11.


#18
antll

antll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 11.04.2014

 dude627, pe 30 mai 2014 - 06:54, a scris:

as dori sa am un job in mediu urban, sa evit munca in aer liber in mediile rurale, si sa fie bine platit.
asta-i simplu: urmeaza facultatea de sefi!

 dude627, pe 30 mai 2014 - 06:54, a scris:

sa o am facut-a nu e prea adevarata,

ce nu miar placea) aicea is diferiti oameni,cred eu , care imi pot spune opinia lor, si eu sa am de unde aleg de unde dupa ce iau bacu
vesti proaste: nu-l iei!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate