Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Poze cu sistemul meu

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
830 replies to this topic

#649
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Dreapta jos "mai multe optiuni de raspuns" si incarci poze, in principiu simplu.Greu prima data, ca in dragoste, dupa aia ,merge...
Posted Image

#650
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Acesta e sistemul meu. Aștept, când se poate, păreri,  critici...îndrumare pentru mai bine. Mulțumesc.

Attached Files



#651
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

View Postpmarcel91, on 10 martie 2018 - 23:17, said:

Acesta e sistemul meu. Aștept, când se poate, păreri,  critici...îndrumare pentru mai bine. Mulțumesc.
Fain doar ca ma doare gatu :) era mai bine daca le intorceai inainte sa le incarci

#652
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postaliusa, on 11 martie 2018 - 10:23, said:


Fain doar ca ma doare gatu :) era mai bine daca le intorceai inainte sa le incarci
Îmi pare rău pentru poziția lor dar și așa cu greu am reușit să le pun.pe telefon erau normal poziționare 🙁

#653
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Las ca nui bai cei cu tablete intorc mai usor ,

Acum sa nu te superi , dar mie sincer nu-mi place ideea cu plantatul electronicelor pe lemn .
Soare din plin la toti.

#654
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Stai cuminte,cind e sa o patesti ,se aprinde si daca -i pe ciment,sar scintei, bufnesc condensatori,impusca fire, ce mai,... artificii...
Ferasca Domnul.!

#655
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Principalul lucru e sa ai sigurantele dimensionate corect Si functionale. ACOLO e protectia adevarata.

#656
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View PostRaulPV, on 12 martie 2018 - 08:08, said:

Principalul lucru e sa ai sigurantele dimensionate corect Si functionale. ACOLO e protectia adevarata.
Bună. Am tot răsfoit subiectele legate de protecții și am făcut astfel:între invertor și baterii sg automată de 125A,pe Flexmax 80A respectiv 63A iar pe PV 63A. Am mai pus și 2 arestare pentru legarea la priza de pământ. Panourile sunt legate separat la o înmormântare dar mai trebuie pt toata instalația și mi cam stoarce creierul. Nu am apărat de măsură special pot prize de pământ. Voi merge pe ceva indicații date tot de cei de pe forum.

#657
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, uite aici un pasaj gasit pe net poate te ajuta

Rezistenta de dispersie a prizei de pamant pentru instalatiile de protectia omului impotriva tensiunilor accidentale de atingere trebuie sa fie mai mica de 4 ohmi. Rezistenta de dispersie a prizei de pamant pentru instalatiile de protectie omului impotriva trasnetelor  trebuie sa fie mai mica de 10 ohmi. In cazul in care priza de pamant deserveste ambele instalatii de protectie atunci rezistenta de dispersie trebuie sa fie mai mica de 1 ohm.

Ce tensiune ai pe panouri?
Ce tensiune ai pe baterii
Cat poate trage maxim invertorul  sau ce putere are .

Edited by marius_vfp, 12 March 2018 - 21:41.


#658
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
3 serie deci maxim 133V
Sistemul e pe 24V iar invertorul de 3000W

Edited by pmarcel91, 12 March 2018 - 21:45.


#659
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postmarius_vfp, on 12 martie 2018 - 21:39, said:

Salut, uite aici un pasaj gasit pe net poate te ajuta

Rezistenta de dispersie a prizei de pamant pentru instalatiile de protectia omului impotriva tensiunilor accidentale de atingere trebuie sa fie mai mica de 4 ohmi. Rezistenta de dispersie a prizei de pamant pentru instalatiile de protectie omului impotriva trasnetelor  trebuie sa fie mai mica de 10 ohmi. In cazul in care priza de pamant deserveste ambele instalatii de protectie atunci rezistenta de dispersie trebuie sa fie mai mica de 1 ohm.

Ce tensiune ai pe panouri?
Ce tensiune ai pe baterii
Cat poate trage maxim invertorul  sau ce putere are .
Tensiunea o am de max 133V.Sistemul mi e pe 24V iar invertorul de 3000W

#660
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, la 133 v iti trebuie clar protectie , daca era pana pe la 60 70 v panourile nu prea era nevoie , ma uitam la valoarea sigurantei de 125  intre baterii si invertor , mi  s-a parut cam mare dar e buna  poate chiar trebuia ceva mai mare daca ai un varf e posibil sa sara .
Soare maxim la toti

#661
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postmarius_vfp, on 12 martie 2018 - 22:20, said:

Salut, la 133 v iti trebuie clar protectie , daca era pana pe la 60 70 v panourile nu prea era nevoie , ma uitam la valoarea sigurantei de 125  intre baterii si invertor , mi  s-a parut cam mare dar e buna  poate chiar trebuia ceva mai mare daca ai un varf e posibil sa sara .
Soare maxim la toti
Mersi frumos. Panourile sun second așa că au ceva W morți.

#662
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postpmarcel91, on 12 martie 2018 - 22:35, said:

Mersi frumos. Panourile sun second așa că au ceva W morți.
Salut , nu au treaba watii cu voltii , panoul in gol iti generaza aceeasi tensiune indiferent de varsta lui , puterea difera, la 12 volti poti pune mana pe o baterie de 200 amperi dar o baterie de 200v cu 12 ah iti trebe protectie , desi intensitatea omoara nu tensiunea , la electosocuri au tensiuni de zeci de mii de volti dar un amperaj foarte mic . Spor

#663
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postmarius_vfp, on 13 martie 2018 - 15:13, said:


Salut , nu au treaba watii cu voltii , panoul in gol iti generaza aceeasi tensiune indiferent de varsta lui , puterea difera, la 12 volti poti pune mana pe o baterie de 200 amperi dar o baterie de 200v cu 12 ah iti trebe protectie , desi intensitatea omoara nu tensiunea , la electosocuri au tensiuni de zeci de mii de volti dar un amperaj foarte mic . Spor
Mă refeream la W mai puțini în sensul că,second fiind panourile,nu mai au puterea din fabrică și implicit V și A. La PV de 195W 3s3p am văzut pe Flexmax maxim 133V. Sistemul, în perioada asta, îmi scoate undeva 2,4-3,1 kwh  și 1,2-1,5 kwp .Am un consum casnic mic și am cam tot timpul acumulatorii încărcați la intrarea în noapte.O seară bună.

Edited by pmarcel91, 13 March 2018 - 21:40.


#664
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , am inteles ce zici cu watii, insa eu m-am referit la faptul ca indiferent de pierderile panourilor, protectiile la voltaj mare trebuie prevazute  4 ohm pe impamantare , eu strict la protectii ma gandeam ,

soare cat cuprinde.

#665
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postmarius_vfp, on 13 martie 2018 - 22:21, said:

Salut , am inteles ce zici cu watii, insa eu m-am referit la faptul ca indiferent de pierderile panourilor, protectiile la voltaj mare trebuie prevazute  4 ohm pe impamantare , eu strict la protectii ma gandeam ,

soare cat cuprinde.
E ok...scuze. Am să mai răsfoiesc și google să văd efectiv cum se construiește o impământare sigură. 🙋‍♂️

#666
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Domnilor!!!!  poze aveti???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate