Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Poze cu sistemul meu

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#631
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010

View PostViorelsolar, on 04 decembrie 2017 - 11:49, said:

Instalația on-grid merită doar dacă primiți compensarea consumului pe timp de iarnă pe vreo centrală electrică de încălzire sau plata kWh injectați în rețea la prețul corect, egal cu cel de vânzare cu toate taxele incluse, altfel singurul avantaj al on grid-ului față de off-grid este că scapi de bătaia de cap în investiții scumpe pentru acumulatori Posted Image .Nu cred că aș rezista să-și bată joc unii de mine, să mă plimbe după hârtii inutile sau amânări, fără să reacționeaz urât și cunoscându-mă nu aș putea să mă lingușesc pentru un lucru care mi se cuvine de drept, fără să fiu condiționat !!!  Posted Image
Din pacate, traim in Romania! Si asta ne ocupa tot timpul... Noroc ca eu stau prin Romania doar 6 luni dintr-un an.
Ai dreptate, asta ar fi ideal sa primesc pretul corect pentru energia verde introdusa in retea, impreuna cu valoarea certificatelor verzi echivalente pentru productia exportata...
M-am lasat prostit la inceput de cineva care a spus ca se ocupa el de toate actele necesare pentru injectia in retea impreuna cu certificatele verzi. Zicea ca in maxim 3 luni sunt gata actele.
Mai am putin si fac 2 ani si nu am terminat cu actele. La inceput am terminat cu actele pe persoana fizica, apoi au spus ca nu se poate pe persoana fizica, doar pe persoana fizica autorizata sau pe firma.
Am mers la Registrul Comertului pentru a declara in obiectul de activitate productia, distributia, comercializarea si transportul energie electrice, apoi am depus actele in iulie 2017 la ANRE pentru eliberarea licentei de productie. Pana in 4 decembrie 2017 nici un raspuns oficial. Neoficial s-a schimbat conducerea si se face schimb de echipa, in aceasta perioada neeliberand nici o licenta.
Inca nu am incasat nici un leu pentru INJECTIA LEGALA, recunoscuta de ENEL, dar neevidentiata in nici o factura.
Stau si ma gandesc asa.
ENEL a vandut o marfa (energia electrica) pe care nu a evidentiat-o in nici o factura sau document de intrare.
Din punct de vedere al ANAF, asta nu este evaziune fiscala?
Pun si eu o intrebare...

Attached Files



#632
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Cam slabuta activitatea pe aici.:
-daca tot este "iarna " m-am gindit sa mai stilizez putin zona de comanda si uitati cam ce a iesit.
-prima poza este cum arata inainte, celelalte sunt dupa "modernizare"

Attached Files



#633
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
mt 50 ofera mai multe informati decat display controlerului?

#634
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Da, se pot face multe configuratii,tip baterie, tensiuni,max/min/float, program pt load...
Net superior decit pirciul ala de MT5 pe care am dat o groaza de bani si era si ultimul cred aici in tara.
Cine este interesat mai am un MT 50 disponibil.Vorba lui @doega, deschid magazin ,am mai mult de 2 buc....Posted Image
Posted Image

#635
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Eu am doar doi acumulatori de camion un regulator eftin si un invertor
imi place voi ati investit ca aveti bani.

#636
mangeorge09

mangeorge09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.08.2010
XTH o bijuterie de instalatie fotovoltaic .FELICITARI Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#637
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

View PostXTH, on 11 februarie 2018 - 17:47, said:

Da, se pot face multe configuratii,tip baterie, tensiuni,max/min/float, program pt load...
Net superior decit pirciul ala de MT5 pe care am dat o groaza de bani si era si ultimul cred aici in tara.
Cine este interesat mai am un MT 50 disponibil.Vorba lui @doega, deschid magazin ,am mai mult de 2 buc....Posted Image
Posted Image
mt 50 este pentru tracer 2210,3210,4210 corect?
  cat costa ?

#638
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Este compatibil Doar cu modelele specificate in cartea tehnica .Modelele mai noi,eu l-am luat sa pun me modelul vechi de MPPt dar nu se pupa.Este o intreaga aventura cu comanda lui/lor,adica eu am comandat de fiecare data MT-5 si mi-a venit MT50.Abia in Romania am gasit unul (MT5) uitat de vreme la o firma,am dat vreo 270 lei pe el ca sa am pentru mppt -ul model vechi.
Asta de este sa-l vind ,nu vreau nici mai mult nici mai putin decit 175lei,sa-mi scot banii pe el.

Attached Files



#639
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
eu am astea 2 modele,cum pot sa stiu daca se potriveste?

Attached Files



#640
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Pai merge si pe astea, eu nu am unul, cel din dreapta este 3210 .

#641
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postvbn, on 11 februarie 2018 - 19:57, said:

Eu am doar doi acumulatori de camion un regulator eftin si un invertor
imi place voi ati investit ca aveti bani.
Salut , poti da mai multe detalii despre acumulatorii de camion , marca pret , putere  si daca esti multumit cum lucreaza cam ce amperaj tragi din ei si cat timp ,  ma bate si pe mine gandul sa iau 2  de camion de 150ah de la caranda  cei cu capac rosu , au impaslitura din fibra de sticla .  http://www.ebat.ro/b...ta-jos-380.html
Ce parere aveti de acesti acumulatori stiu ca nu sunt dedicati dar e mult mai bun de ce am acum .
VBN , crezi ca toti avem bani de investit , fiecare face dupa putere .

Edited by marius_vfp, 07 March 2018 - 17:06.


#642
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Daca tot vrei sa fii la super limita uita-te la astea:  Baterie camioane 225Ah – CARANDA HEAVY DUTY.Sunt surori si de eticheta cu Banner,de care am fost foarte multumit,m-au tinut mai mult decit era preconizat, si nu prea crutate in exploatare.
Spor!

Edited by XTH, 07 March 2018 - 20:52.


#643
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Acumulatori mei sint varta silver 225Ah folosesc doar vreo 70-80 Ah din cei 225Ah si deocamdata se comporta bine.

#644
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
De cat timp ai acumulatorii in lucru.

View PostXTH, on 07 martie 2018 - 20:50, said:

Daca tot vrei sa fii la super limita uita-te la astea:  Baterie camioane 225Ah – CARANDA HEAVY DUTY.Sunt surori si de eticheta cu Banner,de care am fost foarte multumit,m-au tinut mai mult decit era preconizat, si nu prea crutate in exploatare.
Spor!
Salut am vazut un comentariu pe forum despre banner , posesorul nu era tocmai multumit de ei , eu as merge pe cei de la caranda super HD , cei cu capac rosu de 150ah  , cica ar avea impaslitura /separatorii din fibra de sticla , cum sunt agm-urile , sau cei de la dbsolar de 100 , sunt cam la acelasi pret , ce parere aveti de cei de la dbsolar.
Multumesc.

#645
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 13.02.2006
De ce nu discutati voi pe topicul dedicat acumulatorilor?

#646
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Eh urmeaza si pozele, da nu prea am cu ce ma lauda mai astept sa vina soarele pe strada mea , spor

#647
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Bună. As dori si eu parerea cuiva care folosește Flexmax.  Iar, pe cer cu sora frumos și nori nu prea mulți, am obținut următoarele valori:
- Flexmax 80A pe 9pan x 195W:Today...63Ah...01,
      131Vp..27,2Ap.0,74kwp
       BAS 00:21;FLT 05:17
la Flexmax 6pan x 180w
am 16Ah..00,4kwh
   131 Vp..20,2Ap..0,56kwp

#648
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Aș pune și eu ceva poze cu sistemul meu dar mă cam pierd în știință. 🤔

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate