Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Poze cu sistemul meu

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#685
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

View Posttibi_dan, on 19 aprilie 2018 - 10:09, said:

Nu bazele conteaza ci partea de sus a celui din fata cu baza celui din spate. Daca ti la umbrit 10cm pierzi f mult, voltii raman aceiasi dar amperii pot ajunge la 60-70%. Uita-te la rasarit si apus si vezi ce distanta e intre umbra si baza panoului din spate.
la calculele astea m-am raportat,Attached File  SmartSelect_20180421-125538.jpg   84.12K   105 downloads

#686
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Mare grija la vint cum le ai prinse e ca pinzele la corabie. In bataia vintului.
O sa caut o poza cu un sistem care a fost luat de vint.
Si eu cred ca le ai pe cele din fata prea inalte Si cele din spate prea aproape. Poza Aia cu vedere de sus ati da exact unghiul Max fara umbrire.

#687
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

View PostRaulPV, on 21 aprilie 2018 - 16:32, said:

Mare grija la vint cum le ai prinse e ca pinzele la corabie. In bataia vintului.
O sa caut o poza cu un sistem care a fost luat de vint.
Si eu cred ca le ai pe cele din fata prea inalte Si cele din spate prea aproape. Poza Aia cu vedere de sus ati da exact unghiul Max fara umbrire.
prima data am instalat prima grupa de 10 panouri si la ora 12 fix  am vazut unde-mi cade umbra la o inclinatie de 45* duoacare am lasat inca 50cm si am plecat c7 ceke de pe acoperis, probabil va pacalesc pozele.

#688
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Foarte probabil ca pozele sa induca in eroare.

Edited by RaulPV, 21 April 2018 - 20:09.


#689
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , am reusit si eu sa incep lucru la suportul pentru panouri, sper sa va placa ,

Adancimea la centru e undeva la 80 cm cu 60cm diametru lungimea picioarelor circa 120 cm de la centru,  inaltime stalp 180 cm 60mm diam cu 3mm carne ,

Scuze pentru foto sunt facute cu telefonul si nu prea le-am reusit.

Attached Files


Edited by marius_vfp, 22 April 2018 - 09:52.


#690
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

sistemul a fost finalizat saptamina trecuta.
monitorizam parametrii, pentru tunning.

Attached Files



#691
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Frumos,felicitari pentru montaj,chiar daca nu l-ai facut tu, bravo echipei.!!!
Posted Image

#692
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Frumos,felicitari pentru montaj,chiar daca nu l-ai facut tu, bravo echipei....

super echipa !
colaborare fructuoasa,beneficiar si proiectant/executant inca din faza premergatoare proiectarii.
cererea de oferta pentru sistem a fost pentru majoritatea firmelor de profil din Romania.

Edited by laurentiu_florin, 26 April 2018 - 13:35.


#693
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Laurentiu_florin
Poti sa-mi spui te rog Daca a fost necesar datamanager 2.0 din Fronius pentru a comunica cu CCGX sau ai folosit mod buss ul ?
Ce energy meter ai folosit , Fronius sau victron?
Multumesc anticipat.

#694
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Poti sa-mi spui te rog Daca a fost necesar datamanager 2.0 din Fronius pentru a comunica cu CCGX sau ai folosit mod buss ul ?
Ce energy meter ai folosit , Fronius sau victron?

salut,

sistemul este configurat fara contor de energie :
- exista sistemul de gestiune din FRONIUS care face contorizarea energiei produsa din PV , pe fiecare faza sau total cele 3 faze.
- am in sistem si un contor trifazat de la VICTRON/CARLO GAVAZZI, ET 340, cu scopul de contorizare strict pentru pompa de caldura - deocamdata indicatia de la acest device nu este in regula.
- legatura intre Color GX si FRONIUS este prin cablul de retea; am incercat si wireless si este OK; se mai poate si prin interfata proprietara VICTRON.

#695
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Am inteles , ai modelul de symo cu comunicarea integrata, deci trebuie un retrofit Daca e fara. Acu la schimbarea frecventei se poate implementa un energy meter, altfel Fronius va face continuu lock up la53hz Si back on sub voltajul de float setat in multiplus uri.
Dar Carlo gavazzi e conectat la modbus sau ccgx? Ai pastrat sensul de curent care trebuie monitorizat sau e bidirectional?
Mersi.

#696
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Dar Carlo gavazzi e conectat la modbus sau ccgx? Ai pastrat sensul de curent care trebuie monitorizat sau e bidirectional....

contorul este legat prin modbus si prelungit cu un convertor la USB ( pentru ca este la distanta mare de camera unde este instalata pompa de caldura) si ajunge in Color GX ca si conexiune USB ( legatura directa modbus CONTOR - usb COVERTOR - color GX ).
contorul este bidirectional - sistemul este fara injectie in grid deocamdata; contorul este in stare din fabricatie de multe alte informatii, dar aplicatia ESS nu le pune in valoare pe toate.

#697
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Multumesc pentru raspunsuri.

#698
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , noi poze cu trackerul meu "made home " mai am partea de rotire est vest  .

Attached Files



#699
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Numai sa nu bata vintul pestte 50km, ca nu tevad bine,mai bine zis, nu vad panourile bine.
Spor!!!

#700
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
De ce crezi asta , nu rezista panourile la vant , poate pare mare in poza dar  vin doar 6 panouri de 100  , iese un patrat de 2m pe 2,1m , sunt trackere si mai mari.

#701
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , astazi fiind mai liber m-am hotarat sa mut panourile pe trakerul nou , sper sa va placa , urmeaza sa mai cumpar 4 bucati identice .

Am cablat cu fir ïe 6mm , la o lungime de 11m , acum merg pe 12v dar pe viitor voi merge pe 24v , credeti ca e prea subtire cablul sau e suficient , puterea maxima va fi de 600w .

Attached Files



#702
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009

View Postmarius_vfp, on 13 iunie 2018 - 18:42, said:

m-am hotarat sa mut panourile pe trakerul nou.


Salutare. Apreciez ca ai lasat cam multa greutate pe spate si toata diferenta aia de kg, se sprijina intr-o singura sudura. sfatul meu ar fi sa completezi putin, cu un sprijin in diagonala, care sa ajute acea sudura si acel echilibru ales de tine. Am pus o linie rosie, in poza, unde cred eu ca ar trebui un profil metalic ajutator.
https://ibb.co/k1jmHy

varianta aleasa de mine, arata cam asa; https://ibb.co/fgpvcy

eu am ales punctul de basculare, mai aproape de mijloc, fata de tine si totusi, daca las panourile la verticala, intalnesc o forta foarte mare pana pe la 35-40 de grade inclinatie, cand incerc sa le pun pe pozitie. Ma rog, la mine sant panouri de 20kg bucata si apreciez cam la 70-80 de kg suportul mobil, deci un total de 200 de kg, pentru toata suprafata mobila.  Proiectul a fost facut pe fuga, in 2 zile pline... ca i-mi pleca sudorul(cumnatul) inapoi in UK, iar lanturile laterale au fost puse de extrema urgenta, pentru ca s-a nimerit in timpul acelei vijelii din Timisoara de anul trecut. Nu am regrete pe partea tehnica, dar daca as face altul acum... l-as gandi altfel.

Edited by gigiaman, 13 June 2018 - 20:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate