Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Sfat schizitionare Mondeo sau Laguna III

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004
Ma intereseaza una din cele 2:

Mondeo 4: http://www.autovit.r...-C32210424.html

sau

Laguna III: http://www.autovit.r...-C33005787.html

Vreau sa imi dati niste pareri cu argumentare care din ele ar fi mai ok, tin sa mentionez ca ambele masini sunt verificate, iar datele din anunturi sunt corecte, mai putin km de la Laguna care sunt 154000, si taxa este 780 euro.

La Laguna ar trebui  schimbata distributia si un suport motor care da trepidatii in caroserie, deci pretul ar fi cam la fel pentru amblele masini.

#2
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Mondeo daca vrei sa investesti corect banii. Renault daca esti sentimental si la revanzare vrei sa pierzi foarte mult.

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
La o prima vedere Mondeo pierde din cauza vechimii. Laguna vine cu avantajul faptului ca e mai noua, motorul e mai economic, consum, taxe si e fiabil cu toate ca e mic. Nu degeaba il monteaza si pe Mercedes. Daca nu-i lovita ia Laguna, e mai buna afacerea si chiar daca Renault pierde mult la revanzare...e 2010 totusi

#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Fordul e mult mai ok ca si marca decat Renault. Acum din masinile prezentate de tine, depinde si de gradul de uzura si modul cum au fost exploatate, soituatia se poate schimba.
O curiozitate personala: renaultul zice ca e fabricat in 2010 si e inmatriculat in octombrie 2009. Cum vine asta ?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostBlueSoon, on 03 mai 2014 - 14:26, said:

renaultul zice ca e fabricat in 2010 si e inmatriculat in octombrie 2009. Cum vine asta ?
Toate masinile fabricate in a doua jumatate a anului sunt trecute oficial produse in anul urmator. Asta e o strategie de vanzari a tuturor producatorilor pentru ca o masina produsa de ex. in luna a 8-a a anului are toate sansele sa fie inmatriculata in anul urmator (pana se produce, pana se transporta la vanzatorul general, pana se transfera la dealerul local, cat mai sta la el, etc.). Asta da prost la vanzari si la revanzari. Marketing si atat.

Strict intre cele doua e greu de ales. Mondeo are avantajul motorului mai mare si mai potent, dezavantajul vechimii mai mari. Laguna are avantajul anului, pretului si dezavantajul motorului mic.
Daca nu faci multi km categoric ar trebui sa te orientezi spre benzina, ideal ar fi un Laguna 2.0. Il vei lua si mai ieftin decat asta si cu km cel mult egali.

Edited by Friskey, 03 May 2014 - 15:03.


#6
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011
Arata mult mai bine in interior Laguna.Eu zic sa mai cauti, daca tot ai 7000 de euro de dat, de ce nu ii dai toti pe o Laguna fara probleme?

#7
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 14.02.2010
Nu lua Mondeo diesel atat de vechi, mai ales modelul acela. Are probleme cu pompa de inalta presiune si cu injectoarele. Stiu din experienta.
Si foarte probabil are de doua ori pe atat kilometrajul real.

#8
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004

View PostBlueSoon, on 03 mai 2014 - 14:26, said:

Fordul e mult mai ok ca si marca decat Renault. Acum din masinile prezentate de tine, depinde si de gradul de uzura si modul cum au fost exploatate, soituatia se poate schimba.
O curiozitate personala: renaultul zice ca e fabricat in 2010 si e inmatriculat in octombrie 2009. Cum vine asta ?

View PostBlueSoon, on 03 mai 2014 - 14:26, said:

Fordul e mult mai ok ca si marca decat renault. Acum din masinile prezentate de tine, depinde si de gradul de uzura si modul cum au fost exploatate, soituatia se poate schimba.
O curiozitate personala: renaultul zice ca e fabricat in 2010 si e inmatriculat in octombrie 2009. Cum vine asta ?
Masina e fabricatie 2009 iar prima inmatriculare a fost in 2010!

View PostDaniJ90, on 03 mai 2014 - 15:21, said:

Arata mult mai bine in interior Laguna.Eu zic sa mai cauti, daca tot ai 7000 de euro de dat, de ce nu ii dai toti pe o Laguna fara probleme?

Eu zic ca ce am enumerat eu mai sus nu sunt probleme, oricum distributia trebuie schimbata cam la orice masina, la Mondeo nu e nevoie pentru ca stiu ca a fost schimbata! Mai ramane acel suport motor care este maxim 100 euro pe epiesa.

View Posttibi346, on 03 mai 2014 - 15:43, said:

Nu lua Mondeo diesel atat de vechi, mai ales modelul acela. Are probleme cu pompa de inalta presiune si cu injectoarele. Stiu din experienta.
Si foarte probabil are de doua ori pe atat kilometrajul real.

View Posttibi346, on 03 mai 2014 - 15:43, said:

Nu lua Mondeo diesel atat de vechi, mai ales modelul acela. Are probleme cu pompa de inalta presiune si cu injectoarele. Stiu din experienta.
Si foarte probabil are de doua ori pe atat kilometrajul real.
Mondeo are kilometri reali 100%, iar motoarele nu mai sunt cele de pe Mondeo 3, sunt fiabile.

Laguna la exterior arata ceva mai bine ca Mondeo, ma refer la uzura caroseriei!

Edited by petro_sweet, 03 May 2014 - 16:16.


#9
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 14.02.2010
Cunosti proprietarul de la Mondeo ?
Eu am avut Mondeo fabricat in 2007 si a avut probleme crunte de la 170.000 km. Si nu eram singurul in situatia aia.
Dar daca esti sigur, succes !

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostFriskey, on 03 mai 2014 - 15:02, said:

Toate masinile fabricate in a doua jumatate a anului sunt trecute oficial produse in anul urmator. Asta e o strategie de vanzari a tuturor producatorilor

Cunosti vreun caz de genul asta cu masina luata de noua din Romania?
Eu nu.

Anul de fabricatie e ala in care a iesit de pe poarta fabricii indiferent de luna.

Edited by undercoverbrother, 03 May 2014 - 16:20.


#11
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004

View Posttibi346, on 03 mai 2014 - 16:19, said:

Cunosti proprietarul de la Mondeo ?
Eu am avut Mondeo fabricat in 2007 si a avut probleme crunte de la 170.000 km. Si nu eram singurul in situatia aia.
Dar daca esti sigur, succes !

Nu cunosc propietarul, doar ca masina am verificat-o si are kilometri reali, si in plus omul nu e genul, este masina persoanala pe care o vinde ca si-a luat o Mazda CX-7 noua! Acum nu stiu ce sa fac...Laguna e mult mai dotata, motoarele sunt fiabile, Mondeo se depreciaza mai greu, e mai mare si e Ford, nu prea am vazut ca motoarele astea sa aiba probleme!

Apropo de probleme, ce anume ai avut?

Edited by petro_sweet, 03 May 2014 - 16:59.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ia Mondeo.

#13
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012
Te-ai oprit strict la una din aceste 2 optiuni? mai sunt si altele (ex. Opel vectra)

#14
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
As alege Mondeo - km mai putini, motor mai mare care sa ma duca unde vreau cu bagaje cu tot si sa nu se taraie ... Asta pentru variantele tale ... Altfel as cauta un Audi A4 sau Passat  din 2008 minim, de 1.9 cc

In plus anuntul proprietarului de Laguna nu-mi inpira incredere, e samsar de masini ... si masina e pregatita de vanzare. Anuntul Ford-ului e ok, inspira incredere si masina arata corect si real.
Sa te uiti si la motor, mai ales ca vasul de expansiune sa fie alb pur, nu galbui, maro-deschis sau maro inchis!

#15
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004

View PostRD-Woo, on 03 mai 2014 - 22:54, said:

Te-ai oprit strict la una din aceste 2 optiuni? mai sunt si altele (ex. Opel vectra)

Da cautam Mondeo, am cautat si Passat, Laguna 3, Octavia 2 toate diesel, dar am vazut multe masini, care nu erau corecte, ba km nereali, ba nu aratau deloc bine interior/exterior, bugetul meu fiind de 7000 euro nu mai mult!

#16
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004

View Postlucian1963, on 04 mai 2014 - 09:04, said:

As alege Mondeo - km mai putini, motor mai mare care sa ma duca unde vreau cu bagaje cu tot si sa nu se taraie ... Asta pentru variantele tale ... Altfel as cauta un Audi A4 sau Passat  din 2008 minim, de 1.9 cc

In plus anuntul proprietarului de Laguna nu-mi inpira incredere, e samsar de masini ... si masina e pregatita de vanzare. Anuntul Ford-ului e ok, inspira incredere si masina arata corect si real.
Sa te uiti si la motor, mai ales ca vasul de expansiune sa fie alb pur, nu galbui, maro-deschis sau maro inchis!

Da Laguna are proprietar samsar, 2 frati romani, cu asta se ocupa!

Edited by petro_sweet, 04 May 2014 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate