Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Opinii despre [CV][Internship]

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pale_and_pale

pale_and_pale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.07.2012
In curand se vor incheia inscrierile pentru internship-uri pe site-ul stagiipebune.ro. Desi nu stiu care ar fi sansele ca firmele sa accepte studenti care abia termina anul I, am decis totusi sa-mi incerc norocul.
Partea cea mai grea in opinia mea o reprezinta alcatuirea CV-ului. Deci ii intreb pe cei care au avut contact cu domeniul recrutarilor, dar nu numai, ce parere aveti despre actualul meu (model de ) CV si daca poate fi imbunatatit, cum? (Uploadat ca .docx)

Attached Files


Edited by pale_and_pale, 03 May 2014 - 01:32.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da, e foarte bine facut. Oricum o sa observi si tu ca in general iti citesc cv-ul abia atunci cand te au in fata :)). Am vazut ca te-ai mai preocupat si de una-alta inafara facultatii. Prin urmare sper ca te indrepti catre un internship platit, chiar si simbolic :)

#3
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Tu oferi o noua interpretare pentru less is more. Aplici principiul la extrem in ceea ce priveste designul si nu-l aplici deloc in ceea ce priveste continutul.

Mai exact.
1. Arata de parca nu te-ai straduit suficient. Nu trebuie sa-l impopotonezi cu nimic, dar nu atrage atentia prin absolut nimic, ba chiar poate fi confundat cu orice alta foaie de pe birou, fara a-ti da seama ca e un CV.
2. 3 pagini, 20 de ani? Si oricum cele 3 pagini incap in exact 2 daca doar schimbi fontul din Mangal in calibri si micsorezi spatiul intre linii la 1 in loc de 1,15
CV-ul urmeaza a fi printat sau citit pe mail?
Daca e printat, foloseste un font serif, daca e pe mail foloseste unul sans-serif si foloseste-te cat poti de mult de linkuri.
Dupa cum ai observat, nu am discutat nimic de continutul CV-ului tau, pentru ca nu sunt angajator in IT ca sa stiu ce as cauta. CV-ul pentru fiecare companie la care aplici ar trebui sa fie personalizat. Realizarile puse in ordinea intereselor lor, etc..
Acum nu zic ca daca aplici cu CV-ul asta n-o sa fii primit, depinde si de concurenta si de angajator. Dar daca chiar vrei sa iti maresti sansele la maxim, chiar daca asta inseamna sa adaugi doar cateva procente sanselor actuale, mai lucrezi la CV-ul asta. Procentele alea pot fi cele care fac diferenta.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpale_and_pale, on 03 mai 2014 - 01:31, said:

Desi nu stiu care ar fi sansele ca firmele sa accepte studenti care abia termina anul I, am decis totusi sa-mi incerc norocul.
Fructifica anii acestia strict pe invatamant, bucura-te ca are cine te finanta (familia) in aceasta perioada pentru ca ulterior lucrurile se complica. Iar surse de invatatura ai suficiente, nu-i nevoie acum sa te exploateze altii (ca nu te invata acestia).

View Postpale_and_pale, on 03 mai 2014 - 01:31, said:

daca poate fi imbunatatit, cum?
Cat mai multe proiecte din ce in ce mai complexe iar cand aplici la ceva specific atunci pe respectivele ce au tangenta le scoti in evidenta.

IDE-urile nu-s tehnologii ! MS Office, CodeBlocks ? Hai sa fim seriosi, doar tinzi spre profesionalism. Sigur ai instalat si folosit un UNIX ? Care ASM (nu ca nu as sti despre ce-i vorba, 8086 deci real mode) ?

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 08:01.


#5
dizzy_ein

dizzy_ein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.01.2014

View Postpale_and_pale, on 03 mai 2014 - 01:31, said:

In curand se vor incheia inscrierile pentru internship-uri pe site-ul stagiipebune.ro. Desi nu stiu care ar fi sansele ca firmele sa accepte studenti care abia termina anul I, am decis totusi sa-mi incerc norocul.
(Uploadat ca .docx)

Mie imi spusese un recruiter ca e bine sa aplici imediat cum apare jobul ca daca sunt 500 de candidate nu prea mai au timp sa se uite peste toate, deci cu cat esti printer primii cu atat mai bine.....nu?

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postpotae, on 03 mai 2014 - 02:35, said:

Da, e foarte bine facut. Oricum o sa observi si tu ca in general iti citesc cv-ul abia atunci cand te au in fata Posted Image). Am vazut ca te-ai mai preocupat si de una-alta inafara facultatii. Prin urmare sper ca te indrepti catre un internship platit, chiar si simbolic Posted Image

Gresit. Intai il citesc cei de la resurse umane, altfel cum crezi ca selecteaza?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Ia sablonul europass si adapteaza-l la acel format. Te va ghida si mai bine spre ce trebuie sa scrii.

#8
pale_and_pale

pale_and_pale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.07.2012
Alright, deci pentru inceput ar trebui sa schimb  fontul + spatierea intre randuri si sa incadrez IDE-urile in sectiunea lor separata. Acum ca ma gandesc mai bine, la Tehnologii ar trebui sa fie mentionat  gen Java EE, (daca as avea habar de ea).
E lipsa de profesionalism sa mentionez ca stiu sa lucrez in CodeBlocks? Mie unul mi se pare foarte popular pentru platforma Linux... Si, da folosesc Linux Mint 12.
Cat despre ASM, pai pana acum am lucrat in modul protejat, IA32... desi nu am mentionat, dar se pare ca o voi face.  
Also, cred ca voi elimina referinta spre MS OFFICE. Sunt la o facultate de informatica deci nu s-ar presupune ca stiu deja sa lucrez in el?

Cat despre formatul Europass nu pot zice decat ca personal, pe mine nu ma atrage ... Also, template-ul are o sectiune pentru poza ceea ce e ciudat din partea celor care l-au creat.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Unix nu-i Linux.
A folosi un IDE e apa de ploaie. Eu inteleg ca pentru tine un editor mai rasarit reprezinta telul suprem !! Scrie despre biblioteci cunoscute, tehnici aplicate etc. Ceva din care sa inteleg care e nivelul.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 13:19.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
De-ai stii cate CV-uri nici nu-s bagate in seama doar fiindca n-au poza...
Din pacate nu merge intotdeauna doar cum ne place noua. Faptul ca apelezi la un standard in domeniu e un prim indiciu ca stii sa te adaptezi la ce exista si nu faci totul de capul tau.

Partea cu IDE-urile o poti include intr-o formulare de genul: stapanesc limbajul X si al sau compilator Y, apelat atat manual din consola, cat si folosind IDE-uri (ex. Codeblocks). Mai multumit insa as fi daca mi-ai zice ca stapanesti autotools, lucru nu chiar banal.
Daca mentionezi ASM, mentionezi in primul rand procesorul tinta. Una-i ASM pentru x86, alta-i pentru ARM sau te miri ce.

Trebuie sa fiu insa de acord cu Laurentiu, nu prea ai ce cauta la internship-uri dupa anul I. (vorbesc la general)Nu stii inca mai nimic din ce ar trebui sa stii pentru a fi productiv intr-o firma, iar acolo n-or sa aibe ei timp sa te dadaceasca. Eventual primesti task-uri banale de actualizat documentatii, facut suport telefonic sau altele de genu. Raman de parere ca esti mult mai castigat citind niste carti in timpul asta, aprofundand mai bine diversele domenii.
Daca e cumva vreun post care sa ceara C sau ASM, ala mai mult ca sigur e pe automotive, pe embedded iar acolo iti trebuie cunostiinte in domeniu, care la fel nu le dobandesti in 2-3 luni de internship.

#11
pale_and_pale

pale_and_pale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.07.2012
In privinta pozei, acum chiar sunt confuz ... Opinia generala pe net e ca poza nu ar trebui inclusa in CV dar totusi HR-ii prefera sa vada chipurile candidatilor?

In alta ordine de idei, cum majoritatea firmelor sunt orientate pe business software, cred ca elimin si ASM din lista.

Sansele nu prea mari, dupa cum banuiesc, dar tot cred ca ar trebui sa incerc. Am totusi o lista de proiecte pusa acolo, ceea ce ar trebui sa le indice ca nu trebuie sa fiu dadacit, (prea mult) + nivelul meu.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Lista de proiecte e foarte buna.
ASM poti lasa dar sa precizezi clar ce si cum pentru ca nu se intelege dar cel mai importat e ca tu nu dai un semnal bun despre ce inseamna acesta si evaluatorul deja stie ca exagerezi.
La fel cu limbajele, asociaza-le cu biblioteci/framework-uri/API-uri. Ideea e sa spui ceea ce stii nu sa infloresti spunand ceva generic cand ei cauta precis.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 13:53.


#13
pale_and_pale

pale_and_pale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.07.2012
Ah, mi-a picat fisa acum...
Dar tot sunt nelamurit in privinta pozei. ..

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu stiu in IT sa conteze asa ceva ! Doar cand lucrezi cu publicul.

#15
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View Postpale_and_pale, on 03 mai 2014 - 13:54, said:

Ah, mi-a picat fisa acum...
Dar tot sunt nelamurit in privinta pozei. ..

Daca nu ti se cere explicit poza, nu pune, mai ales daca nu esti genul super fotogenic.
Cat despre ASM, cred ca ar trebui sa-l incluzi, dar asta mai la coada. Nu neaparat pentru cunostinte, dar pentru a arata ca esti interesat si de altceva si esti dispus sa explorezi zone in care altii n-au curaj sa intre. Asta te diferentiaza de altul care e la fel de calificat ca si tine.

Ma voi repeta, CV-ul ar trebui sa fie personalizat pentru fiecare firma. Trebuie sa le dai ce vor sa auda (fara sa minti). Sa presupunem ca firma are nevoie in primul rand de un programator c++ si Qt. Nu le trimite un CV in care incepi sa le explici competentele tale in Java, php, .NET si intr-un final C++ si Qt. Totodata, ar trebui sa aloci cel mai mult loc competentelor pe care le cer ei. Daca ai vreun proiect in care ai lucrat cu Qt, pune-l primul in lista si fa-l sa aiba mai multe randuri decat celelalte, chiar daca a fost cel mai mic proiect dintre proiectele prezentate de tine. In mod normal, o sa ai tendinta sa scrii cel mai mult despre proiectul tau de suflet, in care ai investit cel mai mult si care ti-a iesit cel mai bine. Realitatea e ca nu ii intereseaza pre mult ce poti face tu, ci ce poti face tu pentru firma.

Sablonul europass e oribil, dar nici al tau nu e prea rasarit. Totusi, unele firme cer exact europass pentru ca vor sa aiba un standard. Deci e musai sa ai si un CV europass pe care sa-l modifici un pic si sa-l folosesti la nevoie. Nu stiu cum e stagiipebune.ro , dar in mod normal alaturi de un CV atasezi si o scrisoare de intentie/motivatie. Trebuie sa lucrezi si la asta, daca nu acum, pe viitor.

Acum, toate sfaturile astea nu te ajuta la nimic daca depasesti termenul de aplicare. Incearca sa mai imbunatatesti ce poti, trimite-l si continua sa lucrezi la CV, ca vor fi si alte oportunitati, care trebuie sa te prinda pregatit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate