Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#6013
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 26 august 2017 - 10:54, said:

Stimabile, eu urasc raul, nu pe cei rai.
daca-i asa cum zici, chiar esti pe calea cea buna.
lasa si oamenii din jur sa vada asta.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 August 2017 - 11:35.


#6014
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 26 august 2017 - 11:35, said:

daca-i asa cum zici, chiar esti pe calea cea buna.
lasa si oamenii din jur sa vada asta.Posted Image
Nu stiu de unde tragi tu concluzia ca eu urasc oameni. Urasc ceea ce fac, asta e altceva.

#6015
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 26 august 2017 - 12:32, said:

Nu stiu de unde tragi tu concluzia ca eu urasc oameni.
atata timp cat esti de acord cu participarea la razboaie, cu uciderea unor fiinte umane,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y5vR5VuanKA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 27 August 2017 - 15:01.


#6016
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca ucigasii nu ajung in rai, atunci David si Avram pe unde or sa ajunga? Ca, dupa definitia ta nu au cum sa ajunga in rai. Decat daca citesti Scriptura care arata ca daca ucizi DIN RAUTATE esti ucigas.

#6017
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 august 2017 - 12:06, said:

Daca ucigasii nu ajung in rai, atunci David si Avram pe unde or sa ajunga? Ca, dupa definitia ta nu au cum sa ajunga in rai. Decat daca citesti Scriptura care arata ca daca ucizi DIN RAUTATE esti ucigas.
...ce amuzant e sa vezi cum va zvarcoliti sa deformati porunca cea clara a lui Dumnezeu, intocmai ca ortodocsii cu porunca a 2-a :D
Zexe, asa scrie la tine in Biblie porunca:"Sa nu ucizi din rautate"?Ex.20.13 Posted Image
si inca:"Afara sunt ...ucigasii din rautate... (Apoc.22:15)"Posted Image

#6018
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
La mine in Biblie scrie ca Cezar a dat porunca sa se inscrie toata lumea. Deci, e normal sa inteleg ca e in vedere toata lumea de sub autoritatea lui, desi nu scrie direct.

La fel si cu alte notiuni, caut in restul Scripturii intelesul, nu comentez la liber, cum se face la biserica.

#6019
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 30 august 2017 - 07:37, said:

La mine in Biblie scrie ca Cezar a dat porunca sa se inscrie toata lumea. Deci, e normal sa inteleg ca e in vedere toata lumea de sub autoritatea lui, desi nu scrie direct.

La fel si cu alte notiuni, caut in restul Scripturii intelesul, nu comentez la liber, cum se face la biserica.
la tine in Biblie scrie ca si la noi ceilalti, doar ca spre deosebire de noi, tu nu crezi ce scrie acolo. :)

#6020
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Dude, de ce mergi la congresele martorilor lui iehova, știind faptul că ei nu sunt canalul de comunicare al lui Dumnezeu cu oamenii ?

#6021
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 30 august 2017 - 08:36, said:

Dude, de ce mergi la congresele martorilor lui iehova, știind faptul că ei nu sunt canalul de comunicare al lui Dumnezeu cu oamenii ?
martorii au multe bunatati pe care poti sa le cumperi. :)

#6022
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
fructe stricate? nu, mulțumesc.

merele lor sunt frumoase, mari și lucioase, dar viermănoase.

#6023
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 30 august 2017 - 08:41, said:

fructe stricate? nu, mulțumesc.

merele lor sunt frumoase, mari și lucioase, dar viermănoase.
eronat.
printre multe alea, ei au de vanzare niste fructe pe care ceilalti sectanti neo nu le pomenesc mai niciodata.
cum ar fi neparticiparea la razboi/politica, distrugerea actualelor guverne mondiuale pentru a face loc Imparatiei cerurilor, etc.


pe alea viermanoase poti sa le alegi si sa le refuzi.[cum fac euPosted Image ]

#6024
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Și ești dispus să pierzi timpul ascultând atâta vorbărie, doar pentru 2 idei?

Posted Image

#6025
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 30 august 2017 - 08:49, said:

Și ești dispus să pierzi timpul ascultând atâta vorbărie, doar pentru 2 idei?

Posted Image
nu e pierdere de timp.
timpul trece oricum.
cand esti la pescuit, ca sa prinzi un trofeu, trebuie sa-ti asumi pierderea de timp.Posted Image
asa e si aci,

trebuie studiate toate sectele/partidele religioase, pentru ca fiecare are cate ceva bun de vanzare.Posted Image

#6026
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Învățăturile acelea la care achiesezi, le puteai gândi și tu, nu trebuie să le cumperi de la alții.

#6027
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 30 august 2017 - 08:54, said:

Învățăturile acelea la care achiesezi, le puteai gândi și tu, nu trebuie să le cumperi de la alții.
imi asum faptul ca nu sunt Buricul Pamantului in materie de spiritualitate crestina.
trebuie sa mai cumpar si de la altii.
"Imparatia cerurilor se mai aseamana cu o comoara ascunsa intr-o tarina. Omul care o gaseste o ascunde; si, de bucuria ei, se duce si vinde tot ce are si cumpara tarina aceea. (Mat.13:44)"

ps: sunt cateva chestiuni pe care nu le-am cuparat de la nici un om, - cum e aia cu Babilonul cel Mare - insa si acolo ma bestelesti ca nu are valoare...Posted Image

#6028
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 30 august 2017 - 08:47, said:

distrugerea actualelor guverne mondiuale pentru a face loc Imparatiei cerurilor, etc.

Sunt si teroristi acum?

#6029
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 30 august 2017 - 09:36, said:

Sunt si teroristi acum?
Posted Image
hahaha...e buna asta.
eu am zis de mult ca asta urmeaza, ca pacifistii sa fie catalogati ca teroristi.
e totul in acord cu ce spune Biblia ca se va intampla.

Kruger, imparatiile si guvernele actuale pe care tu si restul pocaitilor le votati - deci va faceti partasi cu actiunile lor satanice - , vor fi distruse pana la ultima de catre extraterestri = ingerii lui Dumnezeu. Apoi, si doar apoi, se va putea instaura Imparatia lui Dumnezeu pe acest pamant. Nici atata nu stii? Posted Image
in tot acest timp, nici un martor al Sau NU va pune mana pe arma sa-si ucida semenii. Voi insa, o veti face. :)

Edited by Dude_2nd, 30 August 2017 - 09:51.


#6030
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 30 august 2017 - 09:50, said:

Posted Image
hahaha...e buna asta.
eu am zis de mult ca asta urmeaza, ca pacifistii sa fie catalogati ca teroristi.
e totul in acord cu ce spune Biblia ca se va intampla.
Stai linistit ca din punctul asta de vedere nu consider pe martori teroristi. Mi-am dat seama ce vrei sa spui acolo Posted Image

View PostDude_2nd, on 30 august 2017 - 09:50, said:

Kruger, imparatiile si guvernele actuale pe care tu si restul pocaitilor le votati - deci va faceti partasi cu actiunile lor satanice - , vor fi distruse pana la ultima de catre extraterestri = ingerii lui Dumnezeu.
Ce spui tu aici este un adevar deformat, deci mai degraba o minciuna: are punct de plecare gresit, cauze gresite si scop gresit. Chiar si felul cum crezi tu ca se va intampla asta e gresit.
Invata din "evanghelizarea" facuta de Iona, care nu folosea multe cuvinte dar le folosea bine. Din cuvintele alea oamenii din Ninive au inteles corect tot ce am zis eu ca e gresit la mesajul tau.

View PostDude_2nd, on 30 august 2017 - 09:50, said:

Apoi, si doar apoi, se va putea instaura Imparatia lui Dumnezeu pe acest pamant.
Din nou, gresit:
Luca 17:20 "Fariseii au întrebat pe Isus când va veni Împărăţia lui Dumnezeu. Drept răspuns, El le-a zis: „Împărăţia lui Dumnezeu nu vine în aşa fel ca să izbească privirile.Nu se va zice: ‘Uite-o aici’ sau ‘Uite-o acolo!’ Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.” "

Tu te referi la un regat fizic si cat se poate de vizibil, dar Imparatul il descrie altfel. Mai spune si multe parabole in care aseamana regatul acela cu una si cu alta, nimic din acele asemanari nepotrivindu-se cu ideea ta de regat.

Edited by kruger, 30 August 2017 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate