Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#5977
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

Buna seara, SILIKA. Posted Image

Hai neata Posted Image

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

Eu ti-am adus probele ultimei Revelatii, care invalideaza prostiile de concluzii eronate pe care le-ai tras de par din scrierile lui Pafel. Posted Image


Revelatia insemneaza descoperirea unor lucruri ascunse atat lui Daniel, cat si lui Pavel. Tu le injosesti si nu dai doi bani pe ele, desi scrie clar:"Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape! (Apoc.1:3)"
Vremea despre care Ioan Apocalipticul spunea ca e aproape, o traiesti tu azi. Cu capul in straiţă, desigur, caci pentru tine cuvantul Prorociei este zero. Posted Image

Tu ai adus interpretari care se contrazic cu restul Scripturii. Trecem peste faptul ca daca intreb 3-4 insi de pe aici ce inseamna profetia cu pricina, fiecare va spune altceva... dar dc intreb 3-4 insi de pe aici ce spune invatatura Scripturii cu privire la dregatori, tu esti singurul complet pe langa. Posted Image

Pei e bine, frate Dude? Posted Image

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

i-auzi la el! Tu crezi ca Dumnezeu controleaza pamantul prin imparatii si dregatorii mascarici? Posted ImageCiudat Dumnezeu asta care-i pune pe Kimita, Trump, Xipin, Klaunis si Putin sa se bata intre ei la limita distrugerii vietii dupe pamant... Posted Image

De ce nu, Dudule? Dumnezeu nu se foloseste de oameni pentru a-si infaptui scopurile?

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

pune un singur exemplu de presedinte mascarici actual, uns de Dumnezeu.
ca dupa aia iti pun eu o Lista cu aia pusi de Diabolul, de o sa-ti iei concediu...Posted Image

Lista e lunga, o gasesti pe wikipedia. Si e dincolo de orice indoiala inradacina in Scriptura. Acolo unde scrie ca l-a ridicat pe paganul Nebucadnetar, care pana sa-l intalneasca pe Daniel era atotcunoscator de Dumnezeu. Adica habar n-avea. Si totusi, cu tot cu paganismul lui, Dumnezeu a hotarat sa fie ridicat. Si asa a fost. Si nu o data, chiar de doua ori. Desi scrie ca "sfetnicii si mai marii mei din nou m-au cautat" [a se citi, au mers oamenii la vot si a iesit din nou presedinte Posted Image ]

Dar uite ca Scriptura nu creeaza contradictie. Dumnezeu l-a ridicat pe Nebucadnetar din nou prin sfetnicii si mai marii lui. Deci Dumnezeu ridica un om prin alti oameni. Clar, concis, sa priceapa si Brandusa. Posted Image

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

Sarpele nu influenteaza, el da "puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)".

Si cum cuantifici, Dudule, "puterea, scaunul si stapanirea" sarpelui? Cum arata scaunul de domnie a sarpelui? O fi din aur? Posted Image  Deci tu zici ca sunt lucruri fizice, din moment ce vorbesti de un transfer sarpe - oameni.

Sau...?

View PostDude_2nd, on 16 august 2017 - 21:13, said:

Au trait intre cei ce ucideau la comanda Cezarilor satanici manipulati prin propaganda satanica a celor 3 Broscoi murdari la suflet, insa ei niciodata nu au ucis ca si ei vreo fiinta umana chiar daca Cezarul le-a ordonat sa o faca. Si-au dat mai degraba viata decat sa incalce o porunca a lui Dumnezeu Sfantul lui Israel, cand li s-a ordonat sa-si ucida semenii.Asta inseamna practic iubire de aproapele, SILIKA. Posted Image

Nust ce sa zic de soldatii aia cucernici de care vorbeste Scriptura... dar daca tu zici, poate ca asa o fi.

View PostDude_2nd, on 20 august 2017 - 06:36, said:

Am fost si eu congressman pentru o zi. Posted Image

Si ti-a placut, nebunule. Posted Image

Edited by SILIKA, 20 August 2017 - 08:13.


#5978
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
neata SILIKA. Posted Image

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 08:12, said:

Si ti-a placut, nebunule. Posted Image
da.
a fost divin.
mi-am facut si un selfie cu 2 negrese din NewYork tare simpatice. Posted Image

in rest, am aflat inca o data de ce martorii nu sunt placuti dar sunt si prigonoiti de societatea lumii acesteia, in timp ce restul sectelor neoprotestante sunt compatibile cu ea.
stiai ca martorii au fost singura secta neo, banata in Ungaria pe parcursul a 3 regimuri politice antagonice succesive?Posted Image

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 08:12, said:

Si cum cuantifici, Dudule, "puterea, scaunul si stapanirea" sarpelui? Cum arata scaunul de domnie a sarpelui? O fi din aur? Posted Image  Deci tu zici ca sunt lucruri fizice, din moment ce vorbesti de un transfer sarpe - oameni.

la restul prostiilor iti raspunz mai incolo, ca suporta amanare. Posted Image
transferul este de autoritate/suveranitate.
intocmai cum arata icoana vorbitoare de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZHBCvhm0G04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

intocmai dupe cum scrie:"Cele zece coarne ...au acelasi gand si dau fiarei puterea si stapanirea lor."
Adicatelea, exact pe modelul ce l-au primit de la Balaur/Sarpe/Diabol/Incvlinatia rea/etc.. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 20 August 2017 - 09:34.


#5979
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
SILIKA, tu ai participat la Congresul Special ?Posted Image   Sau macar ai tras cu ochiul/urechea de dupa colt?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 20 August 2017 - 10:55.


#5980
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 20 august 2017 - 09:30, said:

da.
a fost divin.
mi-am facut si un selfie cu 2 negrese din NewYork tare simpatice. Posted Image

Ma gandeam eu ca odata muscat din mar, o sa-i prinzi gustul. Posted Image

View PostDude_2nd, on 20 august 2017 - 09:30, said:

stiai ca martorii au fost singura secta neo, banata in Ungaria pe parcursul a 3 regimuri politice antagonice succesive?Posted Image

Nu, nu stiam. Posted Image

View PostDude_2nd, on 20 august 2017 - 09:30, said:

transferul este de autoritate/suveranitate.

Pi explica in clar cum functioneaza autoritatea asta. Ca pana acum mi-ai tot vorbit de transfer de tronuri si stapaniri catre oameni.

View PostDude_2nd, on 20 august 2017 - 10:37, said:

SILIKA, tu ai participat la Congresul Special ?Posted Image   Sau macar ai tras cu ochiul/urechea de dupa colt?Posted Image

Sincer, habar n-am avut ca a fost un Congres Special. A fost ceva de capu' lui? Posted Image

Edited by SILIKA, 22 August 2017 - 19:16.


#5981
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 22 august 2017 - 19:16, said:

Pi explica in clar cum functioneaza autoritatea asta. Ca pana acum mi-ai tot vorbit de transfer de tronuri si stapaniri catre oameni.
restul sunt prostii. Posted Image

vad ca asta e singura care te intereseaza cu adevarat.


asadar, treaba sta asa:"Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)"
Adicatelea, ce s-a intamplat? Satan Diabolul, fie el inger cazut, extraterestru sau inclinatia pacatoasa a omului, i-a acordat unui sistem politic omenesc, unui imperiu, intreaga stapanire asupra lumii acesteia, stapanire pe care de altfel o avea in posesie, dupa cum ti-a aratat Evanghelistul inca de la Ispitirea lui Hristos.
Acest lucru este nemaiintalnit in istorie, ca Diabolul sa dea intreaga lui putere si autoritate unei imparatii, unui imperiu omenesc.
Daniel observa si el acest lucru:"El va fi tare, dar nu prin puterea lui insusi; el va face pustiiri de necrezut, va izbuti in tot ce va incepe, va nimici pe cei puternici si chiar pe poporul sfintilor. (Dan.8:24)"
Nu prin puterea lui insusi. Ci prin puterea imprumutata de la cineva. Daniel nu explica, nu detaliaza cine e acela prin a carui putere Cornul cel Mic - reprezentantul de seama a Capului cu cele 10 Coarne, lucreaza in lume printre fiarele pamantului.Insa ti-o spune explicit Ioan Apocalipticul.
Ce anume insa cere el in schimb? Maxim ce poate obtine de la Fiara omeneasca impotriva lui Dumnezeu: pacatul pentru care odinioara Dumnezeu a mai coborat focul din cer peste oameni: sodomia. Acuma, te las sa te gandesti cine e acel Imperiu politic care impune in intreaga lume stindardul poposexualitatii, a sodomiei?
Si apoi, sa observi cu cata ravna de neexplicat pentru omul muritor simplu, diletant si needucat in Scripturi, face acest lucru, stiind ca odata ce il va nemultumi pe stapanul acestei lumi ce i-a dat autoritatea asupra intregii lumi, acesta o va arunca la gunoi dand autoritatea altei fiare, dupa cum voieste. Iar Fiara, odata ce a degustat din puterea absoluta, nu va precupeti nici un efort din a face exact ce i se cere, orice atrocitate.
ce zici? merge? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 August 2017 - 22:34.


#5982
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 22 august 2017 - 19:16, said:


Sincer, habar n-am avut ca a fost un Congres Special. A fost ceva de capu' lui? Posted Image

Nici nu aveai de unde să știi. Congresele speciale (de circumscripție) se desfășoară numai în anumite orașe. Ca să poți participa, trebuie să te deplasezi în cel mai apropiat mare oraș.
Congresul de anul acesta a avut ca motto ”Să nu renunțăm”. De ce au ales ei titlul ăsta? Probabil fiindcă organizația religioasă se confruntă cu multe ”dezertări”. Punând ei titlul așa, în subconștient se inoculează ideea că este păcat să renunți la religia ”martorii lui iehova”, însă nu puteau să transmită această idee în mod direct, așa că au lăsat în coadă de pește...să nu renunțăm. Desigur, nu vom renunța la CRISTOS, pot martorii lui iehova să stea liniștiți, nu renunțăm la Cristos...

#5983
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:23, said:

Congresul de anul acesta a avut ca motto ”Să nu renunțăm”. De ce au ales ei titlul ăsta? Probabil fiindcă organizația religioasă se confruntă cu multe ”dezertări”.
se vede ca nu ai avut curiozitatea sa mergi pe Arena, sa te informezi corect.

Renuntarea, care vine in urma deznadejdii - a fost un sentiment de care s-au lovit mai toti marii oameni ai credintei. Iar perseverenta care vine de la Dumnezeu i-a ajutat sa reziste.
Despre asta e vorba, dar ca de obicei, oamenii rai incearca sa intoarca totul pe dos, si daca se poate impotriva martorilor. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 August 2017 - 19:30.


#5984
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
La ce au renunțat acei mari oameni ai credinței? La relația lor cu Dumnezeu? Nu cred!

#5985
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:23, said:

Congresele speciale (de circumscripție) se desfășoară numai în anumite orașe.
aiurea.
asta a fost un Congres special deoarece au participat martori din toata lumea. Oameni de toate culorile, de toate nationalitatile, din toate categoriile sociale, dar uniti de aceasii singura credinta in Dumnzeu si Imparatia Sa. Posted Image

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:31, said:

La ce au renunțat acei mari oameni ai credinței? La relația lor cu Dumnezeu? Nu cred!
nu au renuntat, insa au fost incercati de acest sentiment de renuntare la toata lupta lor .

Edited by Dude_2nd, 23 August 2017 - 19:33.


#5986
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 23 august 2017 - 19:29, said:

se vede ca nu ai avut curiozitatea sa mergi pe Arena, sa te informezi corect.

Nu aș participa la congresele martorilor lui iehova nici dacă m-ai plăti. De ce, fiindcă e mare plictiseală....

#5987
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 22 august 2017 - 19:16, said:

Nu, nu stiam. Posted Image
ei vezi? Posted Image

asta spune multe despre secta lor.
ori sunt un real pericol pentru societate, ori societatea are intr-adevar o ura speciala pentru aceasta secta. :)

#5988
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

Dude_2nd, on 23 august 2017 - 19:33, said:

nu au renuntat, insa au fost incercati de acest sentiment de renuntare la toata lupta lor

La lupta lor, dar nu la credința în Dumnezeu! Mare atenție!
Și eu poate renunț să mai fac ceva pentru Dumnezeu, dacă consider că lucrul acesta este degeaba. Dar asta nu înseamnă că am renunțat la credință!

#5989
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:35, said:

Nu aș participa la congresele martorilor lui iehova nici dacă m-ai plăti. De ce, fiindcă e mare plictiseală....
ingamfato!Posted Image

pocainta ta trebuie sa inceapa cu un episod de smerenie.
ca sa demonstrezi asta, pentru a-ti zdrobi eul, trebuie sa participi la un Congres. Si va trebui sa fie unul chiar banal...

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:38, said:

La lupta lor, dar nu la credința în Dumnezeu! Mare atenție!
Și eu poate renunț să mai fac ceva pentru Dumnezeu, dacă consider că lucrul acesta este degeaba. Dar asta nu înseamnă că am renunțat la credință!
cand jumatatea lui Iov, cea de la care acesta se astepta la cel mai mare sprijin in clipele grele prin care trecea, i-a dat sfatul:"Blestema pe Dumnezeu, si mori!" (Iov.2:9)", crezi ca Iov nu a fost incercat de acest sentiment? Cand Isus pe cruce a strigat disperat ""Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" (Marc.15:34)", crezi ca nu L-a incercat acest sentiment de abandonare, renuntare? Posted Image

#5990
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Am fost în trecut la astfel de ”congrese”. Știu despre ce este vorba. Cuvântări răsuflate, lungi și tărăgănate, asezonate cu dramatizări scenice penibile/ridicole.

#5991
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:42, said:

Am fost în trecut la astfel de ”congrese”. Știu despre ce este vorba. Cuvântări răsuflate, lungi și tărăgănate, asezonate cu dramatizări scenice penibile/ridicole.
Posted Image

nu te lasi,
ok.
in virtutea cunostintelor ce le aveam si eu despre martori, eram incredintat ca acestia sunt indivizii cu cel mai redus iq dintre toate sectele neo.
totusi, Congresul asta la care am fost mi-a clarificat ca e departe de a fi un adevar. Departe. Si dimpotriva...Totusi,faptul ca numeric sunt cea mai mica secta, face ca si indivizii mai inteligenti sa fie mai rari.
totusi, NU inteligenta, nu iq-ul unei persoane este ceea ce lipseste unei persoane care vrea sa ajunga in Imparatia care va fi instaurata in curand pe pamant, dupa ce va fi zdrobit toate imparatiile actuale ale acestei lumi conduse de Cezarii lor mascarici. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 August 2017 - 19:47.


#5992
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 23 august 2017 - 19:41, said:

crezi ca nu L-a incercat acest sentiment de abandonare, renuntare? Posted Image

Da, și ce? Toate acestea le găsim scrise în Biblie. De ce să participăm la nu știu ce congres, pentru a afla...ce ? Astea le știm și noi.

#5993
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 august 2017 - 19:46, said:

Da, și ce? Toate acestea le găsim scrise în Biblie. De ce să participăm la nu știu ce congres, pentru a afla...ce ? Astea le știm și noi.
ok, ok, Posted Image
dar tu stii ca 90% dintre oameni sunt mai redusi intelectual decat tine, si ca atare e nevoie de un Congres sa afle si ei? Si sa afle care sunt metodele prin care pot sa reziste acestui sentiment devastator?Posted Image

View PostSILIKA, on 22 august 2017 - 19:16, said:

Sincer, habar n-am avut ca a fost un Congres Special. A fost ceva de capu' lui? Posted Image
Desigur ca a fost. Nu am mai vazut la nici o alta secta neoprotestanta ca membrii sa ia notite in timpul expunerilor.
parca erau nord coreenii cand le vorbeste Kimiţă Posted Image

http://kimjongunlook...aking-notes.jpg

Edited by Dude_2nd, 23 August 2017 - 20:04.


#5994
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 23 august 2017 - 19:57, said:

Nu am mai vazut la nici o alta secta neoprotestanta ca membrii sa ia notite in timpul expunerilor.

Martorii lui iehova tot timpul iau notițe. Tot timpul.

View PostDude_2nd, on 23 august 2017 - 19:57, said:

Nu am mai vazut la nici o alta secta neoprotestanta ca membrii sa ia notite in timpul expunerilor.

Fiindcă sunt pe genunchi, la rugăciune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate