Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#6481
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 16 noiembrie 2023 - 18:32, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qaz5aft45FI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai nou, Martorii lui Iehova învață ceva periculos, că te poți pocăi și după ce începe Armaghedonul cu prima fază: căderea Babilonului celui mare (religia instituționalizată și totodată falsă)
Talharul de pe cruce s-a pocait in ultimele ore de viata.

Darkule, pe 17 Decembrie adica alaltaieri, fiind duminica  am iesit la plimbare prin orasul Constanta pe aleea cazinoului , acolo am intalnit un cuplu, sot si sotie, martorii lui Yehova, cel putin asta sustineau ca erau.
Am stat de vorba cu ei si am primit adresa de email , lus ca m-au indrumat cum sa gasesc predici in limba romana a predicatorilor martorilor.

#6482
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, ce frumos, mă bucur, sper să începi și un studiu biblic cu frații noștri...:)

#6483
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
De luat aminte!

Este flirtul o distracție inofensivă?


https://www.jw.org/r...tie-inofensiva/

#6484
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 26 decembrie 2023 - 11:51, said:

De luat aminte!

Este flirtul o distracție inofensivă?


https://www.jw.org/r...tie-inofensiva/
Zic eu ca mai multa atentie merita aceasta pledoarie a lui Lucian Cristescu.
Te invit dragul meu sa urmaresti intreaga pledoarie, de la inceput pana la sfarsit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UEAZcoxXwoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6485
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Dar nu este despre flirt...:ermm:...

#6486
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 27 decembrie 2023 - 18:07, said:

Dar nu este despre flirt...Posted Image...
Doamna profesoara grecoaica . . . . mai ai relatii cu ea despre teologie ?

#6487
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, în fiecare zi, dar nu văd legătura cu minunata religie a Martorilor lui Iehova, singura care contează, autenticul de pe piața religioasă, restul fiind niște contrafaceri ieftine și cel mai rău stau penticostalii, niște inculți...

#6488
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
O organizație religioasă condusă de niște borfași pedofili:

https://en.wikipedia...child_sex_abuse

Să donezi bani pentru ca liderii religioși să-și mituiască victimele pentru a nu le intenta proces? cât de prost să fii? Posted Image

#6489
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Eh nu-i chiar așa, or fi și la martori câțiva pedofili, însă în cazul lor se face multă gălăgie pentru a-i discredita... de ce, păi pentru că ei dețin câteva adevăruri spirituale fundamentale, monoteismul, mortalismul, anihilarea etc... lucruri pentru care sunt și urâți de creștinismul mainstream... asta cu pedofilia la martori, este o găselniță...

Edited by heartu, 09 January 2024 - 16:07.


#6490
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Singurul om cinstit și corect, dintre liderii Martorilor lui Iehova, este Raymond Franz, care deși avea o poziție privilegiată, nu a mai suportat minciuna și a ieșit din Organizație:

https://martorii-lui.../raymond-franz/

#6491
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 19 ianuarie 2024 - 18:06, said:

Tu ai supralicitat la ce ne-a rugat el, spunand ca nu-i vei mai pronunta numele niciodata, in conditiile in care el, pe fondul unei amaraciuni, ne-a rugat sa nu mai vorbim despre persoana lui, caci nici el nu o va mai face. Dar intre timp i-a trecut. Si m-am gandit ca si tie ti-a trecut, vazand ca te intelegeai binisor cu varu' Ali.
Tu ai chemat toata lumea pe acest topic, nu-i frumos sa nu-ti bagi in seama invitatii.

Dragă Daniel, invit cu bucurie pe oricine la discuțiile noastre care se poartă în termeni atât de prietenești, un exemplu pentru orice utilizator de forum. Dar nu lideri de secte religioase. De oamenii aceștia mi-e o frică de mor!!! Pentru că le cunosc potențialul și știu ce pot face, ca unul care am avut de-a face cu așa ceva...Posted Image  Episcopii noștri ne învățau, în fiecare joi, la adunarea Martorilor lui Iehova, respectiv ”Școala noastră de minister teocratic”, cum să manipulăm [jegos] pe cei pe care-i întâlneam în evanghelizarea din casă în casă: cum să-i facem să ne asculte, să ne primească în casele lor, să ne accepte literatura, deci publicațiile sectei, și în final, să-i convertim, convingându-i că noi, ”Martorii”, avem dreptate și nu... celelalte religii!Posted Image
Pastorii se pricep de minune să țină cuvântări (predici), noi le ziceam ”conferințe”, se țineau în fiecare Duminică, înainte de studiul articolului din revista ”Turnul de veghe”, pe vremea mea, ”Turnul de veghere” dar au schimbat între timp denumirea revistei, cu surle și trâmbițe, de parcă cine știe ce mare lucru făcuseră....!!!
Am fost martor la scene cutremurătoare: copii de iehoviști, la congrese, strângeau la piept noua broșurică sau noua cărticică lansată cu acea ocazie.... de parcă era bunul lor cel mai de preț!Posted Image
Sectele se dezvoltă prin racolarea de adepți, ori pentru asta trebuie să fii expert în arta manipulării...:ermm:...
Eu am mai povestit aici cum eram antrenați să forțăm oamenii să ne primească revistele și să ne dea donații pe ele. Nu vreau să-mi mai aduc aminte! A fost o perioadă neagră a vieții mele, dar asta a fost... demult, în tinerețe... eram crud la minte, credul/naiv, așa cum sunt toți cei prinși într-o sectă religioasă. Cea mai mare satisfacție a mea este atunci când reușesc să mai ”scap” pe câte unul, mai ales din religia în care eu am investit ani din viață (șapte ani) și pe care acum o privesc cu experiența celui maturizat între timp și îmi dau seama cât de periculoasă este o sectă religioasă, mai ales ”Martorii lui Iehova”, din anumite puncte de vedere, cea mai abuzivă!

#6492
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Pacat de martori.
Nu stiu ce alta mare religie, bazata pe VT+NT, nu sprijina participarea la razboi, nu il baga pe Tatal Ceresc intr-o trinitate, nu invata ca necredinciosii vor fi chinuiti vesnic, nu sarbatoresc Nasterea si Invierea, nu se baga in politica.

Edited by -Daniel, 20 January 2024 - 17:06.


#6493
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View Post-Daniel, on 20 ianuarie 2024 - 17:05, said:

Pacat de martori.
Da, se pare că ăștia sunt cei mai periculoși și mai abuzivi.
Cel puțin așa mărturisește un fost prezbiter al lor:

View Postdark, on 20 ianuarie 2024 - 08:46, said:

Îmi dau seama cât de periculoasă este o sectă religioasă, mai ales ”Martorii lui Iehova”, din anumite puncte de vedere, cea mai abuzivă!


#6494
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 20 ianuarie 2024 - 17:05, said:

Pacat de martori.
Nu stiu ce alta mare religie, bazata pe VT+NT, nu sprijina participarea la razboi, nu il baga pe Tatal Ceresc intr-o trinitate, nu invata ca necredinciosii vor fi chinuiti vesnic, nu sarbatoresc Nasterea si Invierea, nu se baga in politica.

Mai sunt quakerii, care sunt pacifiști de sute de ani, nazarinenii, adventiștii reformiști, toți aceștia refuză serviciul militar armat, amish sunt refractari la tot ce este tehnologie modernă, iar netrinitarieni sunt verii lor, adventiștii desprinși din BAZȘ, care nu cred în trinitate, căci nici pionierii adventiști nu au crezut în această dogmă. Alte forme de a explica Dumnezeirea, în afara acestora, sunt la fel de grave ca trinitatea și mă refer la penticostalii unității, care sunt modaliști sau la branhamiști.

#6495
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostSfantul Jakob, on 20 ianuarie 2024 - 18:07, said:

Da, se pare că ăștia sunt cei mai periculoși și mai abuzivi.
Cel puțin așa mărturisește un fost prezbiter al lor:
Pacat ca au niste defecte, da. Pe langa partile bune.

View Postdark, on 20 ianuarie 2024 - 18:12, said:

Mai sunt quakerii, care sunt pacifiști de sute de ani, nazarinenii, adventiștii reformiști, toți aceștia refuză serviciul militar armat, amish sunt refractari la tot ce este tehnologie modernă, iar netrinitarieni sunt verii lor, adventiștii desprinși din BAZȘ, care nu cred în trinitate, căci nici pionierii adventiști nu au crezut în această dogmă. Alte forme de a explica Dumnezeirea, în afara acestora, sunt la fel de grave ca trinitatea și mă refer la penticostalii unității, care sunt modaliști sau la branhamiști.
Au tot setul acela de invataturi quakerii, nazarinenii sau adventistii reformisti?
Legat de trinitate, chin vesnic, razboi, politica, sarbatori?

Martorii sunt si raspanditi.

#6496
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
După cum bine știi și tu, Martorii au elemente comune cu unele grupări adventiste. Cu restul, nu.

#6497
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 21 ianuarie 2024 - 08:22, said:

După cum bine știi și tu, Martorii au elemente comune cu unele grupări adventiste. Cu restul, nu.

Da, pentru că martorii se trag din adventiști...

#6498
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 -Daniel, on 20 ianuarie 2024 - 17:05, said:

Pacat de martori.
Nu stiu ce alta mare religie, bazata pe VT+NT, nu sprijina participarea la razboi, nu il baga pe Tatal Ceresc intr-o trinitate, nu invata ca necredinciosii vor fi chinuiti vesnic, nu sarbatoresc Nasterea si Invierea, nu se baga in politica.
Dacă te iei după ce înșira unu și altu pe aici, ajungi sa nu mai crezi. Tu, fa bine și crede, și dute la ce cult vrei tu, și sa nu te gândești ca poate la alte culte e mai cu mot, toți încearcă sa își aducă adepți, dar dacă ai inima curata și crezi, Dumnezeu vede.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate