Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#5941
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
SILIKA, dar ce parere ai despre Kimiţă - Dregatorul randuit de Dumnezeu ca slujitor al Sau si bici , cu care va bate pe imparatii pamantului care Ii sunt ostili? :D

#5942
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 12 august 2017 - 10:51, said:

SILIKA, dar ce parere ai despre Kimiţă - Dregatorul randuit de Dumnezeu ca slujitor al Sau si bici , cu care va bate pe imparatii pamantului care Ii sunt ostili? Posted Image

Kimiţă?

Umpic plecat cu sania, dar na, poate o sa-l trezeasca Dumnezeu la realitate ca pe Nebucadnetar altadata. Posted Image

#5943
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 SILIKA, on 12 august 2017 - 11:27, said:

Kimiţă?

Umpic plecat cu sania, dar na, poate o sa-l trezeasca Dumnezeu la realitate ca pe Nebucadnetar altadata. Posted Image
nu cu sania, cu racheta. Posted Image

Cand spui Dumnezeu, la care faci referire?Posted Image
oricum, trebuie sa recunoastem ca la caderea Marelui Imperiu, Attila a fost Biciul lui Dumnezeu.Acuma, cand Imperiul a renascut si o ia pe aceleasi urme, trebuie sa apara un alt Bici. Kimita, e unul dintre ele. Slujitor randuit de Dumnezeu sa-I duca la indeplinire planul. P

Edited by Dude_2nd, 12 August 2017 - 11:33.


#5944
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 12 august 2017 - 11:32, said:

Cand spui Dumnezeu, la care faci referire?Posted Image

Eu nu am decat un singur Dumnezeu. Posted Image

 Dude_2nd, on 12 august 2017 - 11:32, said:

oricum, trebuie sa recunoastem ca la caderea Marelui Imperiu, Attila a fost Biciul lui Dumnezeu.Acuma, cand Imperiul a renascut si o ia pe aceleasi urme, trebuie sa apara un alt Bici. Kimita, e unul dintre ele. Slujitor randuit de Dumnezeu sa-I duca la indeplinire planul. P

Nu stiu, nu cunosc. Dumnezeu vorbeste cand intr-un fel, cand intr-altul... nu stiu eu ce ii spune lui Kimiță.

#5945
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 SILIKA, on 12 august 2017 - 11:52, said:

Eu nu am decat un singur Dumnezeu. Posted Image
greu de crezut.
a sustine uciderile din razboaiele cezarilor diabolici in timp ce te declari crestin care crede in Unul singur Dumnezeu, denota un politeism crunt. :)

 SILIKA, on 12 august 2017 - 11:52, said:

Nu stiu, nu cunosc. Dumnezeu vorbeste cand intr-un fel, cand intr-altul... nu stiu eu ce ii spune lui Kimiță.
sigur ca nu ai cum sa cunosti ce spune Dumnezeu, din moment ce iei la misto Profetia Apocaliptica si cea a lui Daniel .   :)

#5946
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SILIKA, on 12 august 2017 - 09:41, said:

....

"36. Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit.

37. Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osandit."


Dar pote ca nu vor fi cuvinte ale lui   ...atunci ?
Adio condamnare   ,,s-a incadrat in porunca

sa nu treaca peste ce este scris...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o0ZS9o6NLnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


A scapat.

Plus ca e un motiv de bucurie sa vestesti pe Isus pe langa altele.---departe de a fi judecat,,,dimpotriva a  este apreciat.

Edited by husand, 12 August 2017 - 18:37.


#5947
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 12 august 2017 - 09:41, said:

Zexelica, dupa parerea ta, la ce se refera textul de mai jos?

"36. Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit.

37. Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osandit."

Stimabile, sfintii au fost judecati si gasiti vinovati pt pacatele lor. Hristos le-a platit toate greselile.

 logic1, on 11 august 2017 - 20:33, said:

Ai schimbat discuția de la sfinții VT, pentru că erau ei sfinți, la ”sfinți” pentru că le-a plătit cineva păcatele. Aici ai rămas singur... Posted Image
Sfintii egal in care perioada au fost salvati, numai prin Hristos au fost.

#5948
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 12 august 2017 - 18:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o0ZS9o6NLnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sustinatorii Babilonului cel Mare bat din palme si canta fericiti...

Edited by Dude_2nd, 13 August 2017 - 10:34.


#5949
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Iehovisti sunt astia?

#5950
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 13 august 2017 - 18:26, said:

Iehovisti sunt astia?
nu.
sunt sustinatorii Babilonului celu Mare care sade pe ape multe.

#5951
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,477
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 13 august 2017 - 19:36, said:

nu.
sunt sustinatorii Babilonului celu Mare care sade pe ape multe.

Or fi fost iudeii secolului întâi reprezentanții Babilonului Mare, dar în prezent alții mai mulți ”zic că sunt iudei, și nu sunt”.

#5952
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
A  fi in Babilon nu este egal cu a fi pacatos dintre neamuri   (babilonian)

care si-au pus capul in joc, ca sa-mi scape viata. Le multumesc nu numai eu, dar si toate bisericile iesite dintre Neamuri. - (Rom.16:4)

Biserica aleasa cu voi, care este in Babilon, va trimite sanatate. Tot asa si Marcu, fiul meu. (1Pet.5:13)


Deci cand scrie
Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria ta (Apoc.18:23)


Mirele =Isus
Mireasa - Biserica   scoasa din el definitiv


Deh ,,,uni invata de capul lor pe aci...si cam de mult,,

Domnul sa-i corecteze

Edited by husand, 13 August 2017 - 20:37.


#5953
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 12 august 2017 - 12:29, said:

greu de crezut.
a sustine uciderile din razboaiele cezarilor diabolici in timp ce te declari crestin care crede in Unul singur Dumnezeu, denota un politeism crunt. Posted Image

Tu crezi greu de fel. Posted Image

Eu nu sustin uciderile in razboaie. Eu sustin ca un om are dreptul la autoaparare, fara sa cada sub incidenta pacatului. Ca in cazul vecinului violator pe care poti sa pui mana ca sa-ti salvezi nevasta. [ceea ce si vei face, dar na... fariseismul e in floare]

 Dude_2nd, on 12 august 2017 - 12:29, said:

sigur ca nu ai cum sa cunosti ce spune Dumnezeu, din moment ce iei la misto Profetia Apocaliptica si cea a lui Daniel .   Posted Image

Profetia nu poate sa vina niciodata, da niciodata, in contradictie cu invatatura de baza ale Scripturii. Profetia nu se ocupa de doctrina, se ocupa de EVENIMENTE. Ce se va intampla, cum, cine si ce, etc. Doctrina, invatatura e deja scrisa, trebuie doar sa deschizi ochisorii. Si cand ii deschizi citesti ca (,) scrie: "dregatorii sunt in slujba lui Dumnezeu". Si dupa asta spui Amin si iti tragi una peste bot, ca sa nu mai pacatuiesti impotriva acestui cuvant niciodata.  Posted Image

 husand, on 12 august 2017 - 18:11, said:

Dar pote ca nu vor fi cuvinte ale lui   ...atunci ?

Eu stiu ca fiecare e judecat pentru cuvintele si faptele lui. Cele personale. Nu pentru ale vecinului. Posted Image

 zexelica, on 12 august 2017 - 20:12, said:

Stimabile, sfintii au fost judecati si gasiti vinovati pt pacatele lor. Hristos le-a platit toate greselile.

Nu ai explicat textul dat. Isus le spune evreilor ca in ziua judecatii, din cuvintele lor vor fi scosi fie fara vina (nevinovati, curati), fie cu vina.

Intrebarea era "de ce"? De ce pune accent Isus pe fapta in ecuatia absolvirii de "vina"/pacat?

Edited by SILIKA, 13 August 2017 - 21:02.


#5954
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 13 august 2017 - 21:01, said:

Nu ai explicat textul dat. Isus le spune evreilor ca in ziua judecatii, din cuvintele lor vor fi scosi fie fara vina (nevinovati, curati), fie cu vina.

Intrebarea era "de ce"? De ce pune accent Isus pe fapta in ecuatia absolvirii de "vina"/pacat?
Tu stii care este job-ul sfintilor?

#5955
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,477
  • Înscris: 10.09.2008

 husand, on 13 august 2017 - 20:34, said:

Deci cand scrie
Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria ta (Apoc.18:23)

Mirele =Isus
Mireasa - Biserica   scoasa din el definitiv

Până la căderea Babilonului nu este posibilă ieșirea din el. Evreii au ieșit la un an după căderea Babilonului, prin edictul lui Cirus. Asta e la finele necazului mare. Iar Mirele (Cristos) NU este în Babilon ca să ”iasă”, deci gândește-te la altă reprezentare.

#5956
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 14 august 2017 - 17:03, said:


Până la căderea Babilonului nu este posibilă ieșirea din el. Evreii au ieșit la un an după căderea Babilonului, prin edictul lui Cirus. Asta e la finele necazului mare. Iar Mirele (Cristos) NU este în Babilon ca să ”iasă”, deci gândește-te la altă reprezentare.
da ce faci amu, ii explici din astea grele? :lol: omul nici nu stie cine/ce e Babilonul cel Mare, dibuieste si el ceva ca prin ceatza si i se pare ca chiar vede, in timp ce ne pune clipuri cu sustinatorii Babilonului...

 SILIKA, on 13 august 2017 - 21:01, said:

Eu nu sustin uciderile in razboaie. Eu sustin ca un om are dreptul la autoaparare, fara sa cada sub incidenta pacatului.
prin urmare sustii uciderile in razboaiele klaunistice, kimistice sau trumpistice. Te-am ghicit bine. :P

 SILIKA, on 13 august 2017 - 21:01, said:

Profetia nu poate sa vina niciodata, da niciodata, in contradictie cu invatatura de baza ale Scripturii.
ia te uita unde statea Marele Limitator al Prorociilor Scripturistice! :lol:
serios? Nu are acest drept Prorocia chiar daca e data de Dumnezeul Scripturilor?Posted Image

Adica, acolo unde spune impotriva invataturilor Scriupturii care-ti cere sa plangi cu cei ce plang, sa te bucuri cand va fi nenorocit Babilonul, Prorocia e de la Diabolul? Dar acolo unde invatatura Scripturii spune ca razbunarea trebuie sa fie simetrica, iar Prorocia o cere de 2X impotriva Babilonului, inseamna de asemenea ca e de la Diabolul? Iar acolo unde Prorocia spune ca toate imparatiile lumii sunt diabolice, tragandu-si seva din Dumnezeul lumii acesteia, Satan, iarasi Prorocia e un soi de abureala?Posted Image
mai sa fie, "Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti! (Ier.2:33)"Posted Image

#5957
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,477
  • Înscris: 10.09.2008
Dude, ești mai dur decât trebuie. Profeția chiar nu vine niciodată în contradicție cu învățătura de bază a Scripturii.
Poate că problema stă în interpretarea acestei învățături, într-un mod care să nu contrazică profeția.
Sau invers, profeția, într-un mod care să nu contrazică învățătura de bază.

#5958
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 15 august 2017 - 06:46, said:

prin urmare sustii uciderile in razboaiele klaunistice, kimistice sau trumpistice. Te-am ghicit bine. Posted Image

Prin urmare nu pricepi ce incerc sa-ti iecsplic eu aicea'sa. Posted Image

 Dude_2nd, on 15 august 2017 - 06:46, said:

serios? Nu are acest drept Prorocia chiar daca e data de Dumnezeul Scripturilor?Posted Image

Da, nu are.

Dumnezeu nu se joaca cu vorbele.

 Dude_2nd, on 15 august 2017 - 06:46, said:

Adica, acolo unde spune impotriva invataturilor Scriupturii care-ti cere sa plangi cu cei ce plang, sa te bucuri cand va fi nenorocit Babilonul, Prorocia e de la Diabolul? Dar acolo unde invatatura Scripturii spune ca razbunarea trebuie sa fie simetrica, iar Prorocia o cere de 2X impotriva Babilonului, inseamna de asemenea ca e de la Diabolul? Iar acolo unde Prorocia spune ca toate imparatiile lumii sunt diabolice, tragandu-si seva din Dumnezeul lumii acesteia, Satan, iarasi Prorocia e un soi de abureala?Posted Image
mai sa fie, "Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti! (Ier.2:33)"Posted Image

Frate Dude, putem vorbi de interpretare cat vrei, dar fara sa depasim granitele deja stabilite de Cuvant. Pentru ca atunci treci peste ce este scris. Mai degraba gandeste-te serios care este interpretarea corecta a profetiei, astfel incat sa nu existe contradictie.

"11. Cuvantul Domnului mi-a vorbit astfel: "Ce vezi, Ieremio?" Eu am raspuns: "Vad un veghetor."

12. Si Domnul mi-a zis: "Bine ai vazut; caci Eu veghez asupra cuvantului Meu ca sa-l implinesc."


 zexelica, on 14 august 2017 - 09:22, said:

Tu stii care este job-ul sfintilor?

Inainte de a da ortu' popii sau dupa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate