Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#6049
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,613
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 29 mai 2018 - 21:46, said:

Daca intalnesc un crestin, ei trec direct la minciuna: "Hristos nu este Dumnezeu!".

Martorii nu vor face niciodată o astfel de formulare, nu sunt nici ei atât de proști. Există modalități mult mai bune pentru a evita niște exprimări care pot fi foarte ușor greșit înțelese.

#6050
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 29 mai 2018 - 07:07, said:

a rupe capul unui om e pacat in orice conditii.
Mai si gresim, stimabile, mai gresim. Eu capra nu stau si nici pe voi nu am cum sa va acuz pt o alta orientare, ca ar fi discriminare.

Quote

porunca e "Sa NU ucizi", nu e cum ai vrea tu sa fie: "Sa NU ucizi...decat in cazul in care vine unul sa-ti taie copiii" Posted Image
sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni. (Num.35:21)

Dar daca un om impinge pe aproapele lui fara veste si nu din vrajmasie sau daca arunca ceva asupra lui fara sa-l fi pandit, (Num.35:22)

Daca omori NU DIN VRAJMASIE te alunga din cetate, stimabile. Deci, daca din greseala iti dau o zmeche si tu dai coltu' ma da afara din cetate.

#6051
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 29 mai 2018 - 21:50, said:

sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni. (Num.35:21)

Dar daca un om impinge pe aproapele lui fara veste si nu din vrajmasie sau daca arunca ceva asupra lui fara sa-l fi pandit, (Num.35:22)

Daca omori NU DIN VRAJMASIE te alunga din cetate, stimabile. Deci, daca din greseala iti dau o zmeche si tu dai coltu' ma da afara din cetate.
ia zi-ne si noua, acolo la tine la Secta asa ai invatat ca in razboaiele Cezarilor mascarici moronici mergi si ucizi din bunatate, nu din vrajmasie? :)

#6052
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 29 mai 2018 - 22:10, said:

ia zi-ne si noua, acolo la tine la Secta asa ai invatat ca in razboaiele Cezarilor mascarici moronici mergi si ucizi din bunatate, nu din vrajmasie? Posted Image
Stimabile, eu nu ucid pe nimeni. Dar daca vreau sa merg la razboi sa-mi apar tara o sa merg. Sau daca va trebui sa-mi apar familia, o voi face in limutele legii, in legitima aparare, in limitele atacului. Bine, daca-ti dau fara manusa, e belea, dar fara intentie.

#6053
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 29 mai 2018 - 22:13, said:

Stimabile, eu nu ucid pe nimeni. Dar daca vreau sa merg la razboi sa-mi apar tara o sa merg.
deci te contrazici in doar doo propozitiuni simple. :)

#6054
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 29 mai 2018 - 22:56, said:

deci te contrazici in doar doo propozitiuni simple. Posted Image
Ostasilor le-a spus sa nu isi faca decat datoria. IN SCRIPTURA, nu in manualul hormonilor lu' iehova. Scrie sa nu ucizi DIN VRAJMASIE. Ceea ce n-am vazut vreun hormon sa spuna in mantra lui.

#6055
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 30 mai 2018 - 15:25, said:

Ostasilor le-a spus sa nu isi faca decat datoria.
cine le-a spus, te intreb eu ca Reporterul perfid Posted Image ce sunt.
acum astept raspunsul tau onest... :)

#6056
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 30 mai 2018 - 16:20, said:

cine le-a spus, te intreb eu ca Reporterul perfid Posted Image ce sunt.

Stiu eu, stiu eu: Un om calauzit de Duhul Sfant? Posted Image

#6057
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ti-am mai raspuns o data[ieri], dar disparu raspunsu Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 May 2018 - 08:43.


#6058
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 30 mai 2018 - 16:20, said:

cine le-a spus, te intreb eu ca Reporterul perfid Posted Image ce sunt.
acum astept raspunsul tau onest... Posted Image
Ioan, care scrie ca nu a zis de la el, ci de la Duhul Sfant. Sau, nu se pune? Unde nu convine ce scrie e cuvantul lui Pavel, Petru, Ioan?

#6059
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 31 mai 2018 - 19:43, said:

Ioan, care scrie ca nu a zis de la el, ci de la Duhul Sfant. Sau, nu se pune? Unde nu convine ce scrie e cuvantul lui Pavel, Petru, Ioan?
si Moses a zis de la Duhul ca fiecare sa-si ia sulita si sa-si ucida membrii familiei si pe cunoscuti.
totusi, o astfel de atrocitate este incompatibila cu Crestinismul lui Hristos. Precum si slujba de soldat. :)

#6060
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 31 mai 2018 - 21:54, said:

si Moses a zis de la Duhul ca fiecare sa-si ia sulita si sa-si ucida membrii familiei si pe cunoscuti.
totusi, o astfel de atrocitate este incompatibila cu Crestinismul lui Hristos. Precum si slujba de soldat. Posted Image
Acum sunteti in Paco-teism? Adica nu Dumnezeu a zis ceva, daca nu va convine voua. Sau sunteti in Pacotinism?

Edited by zexelica, 02 June 2018 - 10:15.


#6061
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 02 iunie 2018 - 10:15, said:

Acum sunteti in Paco-teism? Adica nu Dumnezeu a zis ceva, daca nu va convine voua. Sau sunteti in Pacotinism?
Dragule cu timpul ai sa intelegi ca dragostea nu poate suporta o astfel de atrocitate. Daca ar fi fost cum spui Tatal ceresc nu mai e dragoste, si nu ar mai atrage pe nimeni la EL daca ar proceda astfel. Ar prefera moartea decat sa vada un ucigas ce isi spune dragoste. Nu stiu daca ai retinut ceva din ce a spus isus, ca numai Dumnezeu e bun, si bineinteles ca facea referire la Tatal ceresc si nu la oameni.  Daca ar fi sa dau exemple , stiu foarte multi oameni care in viata lor au fost de o sfintenie ireprosabila.In comparatie cu dumnezeul slavit de tine acei sfinti de care amintesc sunt intradevar dragoste.
Din pacate Moise a primit si inspiratie malefica, findca Tatal ceresc nu poate fi schimbator, nu poti spune ca s-a imbunat dupa Hristos si a inceput sa ierte precum l-a iertat pe David doar pentru ca a curvit cu Batsheba . Ala era rege, avea de toate, avea multe femei si totusi face greseli, iar in comparatie cu cei ucisi la ordinul lui Moise unde au cazut victime si copii, femei, doar ca faceau parte din familia unui razvratit, eu zic ca nu poti condamna copii unei familii daca tatal lor e razvratit. Acel ucigas nu e Tatal ceresc, iar Moise nu de la Tatal ceresc a primit porunci, ci de la un ucigas .

#6062
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 02 iunie 2018 - 10:15, said:

Acum sunteti in Paco-teism? Adica nu Dumnezeu a zis ceva, daca nu va convine voua. Sau sunteti in Pacotinism?
desigur ca Dumnezeu a zis multe, dar tu trebe sa vezi ce ti-a zis tie. Iar ce a avut sa-ti spuie, a lasat scris prin Isus Hristos, pe care tu nu-L recunosti, caci El ti-a zis:"Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri. (Mat.26:52)"

#6063
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,613
  • Înscris: 16.03.2004
Dude, când vei merge la următorul congres al martorilor lui iehova?

#6064
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
daca am sa primesc o Invitatiune, chiar anul acesta. Posted Image

#6065
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,613
  • Înscris: 16.03.2004
Poți merge și fără invitație.

#6066
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nu.
e extrem de important sa cunosti Programa.
Martorii, sunt extrem de organizati, rigurosi in respectarea programului. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate