Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#6031
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kruger, on 30 august 2017 - 11:01, said:

Tu te referi la un regat fizic si cat se poate de vizibil, dar Imparatul il descrie altfel. Mai spune si multe parabole in care aseamana regatul acela cu una si cu alta, nimic din acele asemanari nepotrivindu-se cu ideea ta de regat.
am taiat prostiile.

imparatia despre care Isus Imparatul vorbea - dar tu nu stii ce e aia - este asta:"Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic. (Dan.2:44)"
Acuma, ia zi-mi Kruger: tu te mai rogi astazi Rugaciunea Tatal nostru?Posted Image Aia in care invoci venirea Imparatiei?Posted Image Aia despre care eronat crezi ca ea deja se afla "in mijlocul nostru"?Posted Image

din toate sectele crestine neo, doar martorii pomenesc despre acest fel de instaurare a Imparatiei. Adica, prin distrugerea celor omenesti actuale.
si asta e un mare plus pentru ei.
chiar daca cei lumesti ii considera teroristi pentru asta...Posted Image

#6032
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 15:37, said:

am taiat prostiile.
Impertinenta asta...

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 15:37, said:

imparatia despre care Isus Imparatul vorbea - dar tu nu stii ce e aia - este asta:"Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic. (Dan.2:44)"
Nu mai bine te abtii de la a vorbi despre chestii pe care nu le intelegi? Textul din Daniel nu descrie o imparatie care va veni deodata si care va incepe dupa ce va distruge dintr-odata imparatiile lumesti.
Deci inainte sa te opresti dupa primul text care e destul de vag incat sa poate fi folosit ca argument al doctrinei tale, nu mai bine citesti toata Biblia ca sa afli ce spune de acea imparatie?

Imparatia lui Hristos va implini toata profetia din Daniel, iar Hristos a spus ca ea deja a venit pe Pamant odata cu primele roade ale lucrarii Lui. La un moment dat ea va fi descoperita tuturor, odata cu Imparatul ei.

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 15:37, said:

Acuma, ia zi-mi Kruger: tu te mai rogi astazi Rugaciunea Tatal nostru? Aia in care invoci venirea Imparatiei? Aia despre care eronat crezi ca ea deja se afla "in mijlocul nostru"?
Din nou acelasi procedeu (scuze) stupid de a te opri acolo unde iti convine - specific martorilor lui Iehova. Scrie acolo: "vie imparatia Ta precum in cer asa si pe Pamant". Rugaciunea nu spune ca imparatia nu a venit, ci ca nu a venit pe pamant ca si in cer.

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 15:37, said:

din toate sectele crestine neo, doar martorii pomenesc despre acest fel de instaurare a Imparatiei.
Asta pentru ca numai literatura lor o citesti si iti ingropi capul in pamant precum strutul.
Ai auzit de "premilenism" ? Eu, de exemplu, sunt de acord cu aceasta invatatura. Citeste despre ea inainte sa arunci afirmatii fara baza.

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 15:37, said:

Adica, prin distrugerea celor omenesti actuale.
si asta e un mare plus pentru ei.
chiar daca cei lumesti ii considera teroristi pentru asta...
Vrei sa spui ca niciun alt crestin nu propovaduieste distrugerea acestui sistem? Asta ar fi o mare minciuna.
Eu de cat timp tot va spun ca lumea asta va ajunge la judecata si va fi trimisa in Iazul de foc, iar copiii lui Dumnezeu vor trai intr-un pamant nou si un cer nou?

De fapt, tu si WT spuneti ca, de fapt, sistemul asta actual nu va fi distrus ci renovat (pamantul). Desi Biblia spune ca nu se va mai gasi loc pentru el, WT insista ca ei vor trai pe el.
Tu vezi plusuri in invatatura lor care de fapt e lumeasca, legata de pamantul asta care va arde cu tot ce e pe el. Deci nu va arde doar ce e pe el, ci chiar Pamantul va arde.

Edited by kruger, 30 August 2017 - 17:32.


#6033
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Kruger, de ce în versetul următor, apostolul zice „de acum” ? De ce? Nu sunt aceleași Ceruri și același Pământ ca cele dinainte de Potop?

Iar cerurile si pamantul de acum sunt pazite si pastrate, prin acelasi cuvant, pentru focul din ziua de judecata si de pieire a oamenilor nelegiuiti. (2Pet.3:7)

 kruger, on 30 august 2017 - 17:31, said:

Deci nu va arde doar ce e pe el, ci chiar Pamantul va arde.


#6034
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 dark, on 30 august 2017 - 17:36, said:

Kruger, de ce în versetul următor, apostolul zice „de acum” ? De ce? Nu sunt aceleași Ceruri și același Pământ ca cele dinainte de Potop?

Iar cerurile si pamantul de acum sunt pazite si pastrate, prin acelasi cuvant, pentru focul din ziua de judecata si de pieire a oamenilor nelegiuiti. (2Pet.3:7)
Pai simplul fapt ca se specifica: "cele de acum" ar trebui sa iti dea de inteles ca vor fi altele noi. :)

Da, cerul si pamantul de acum sunt pastrate pentru focul din ziua de judecata.
Ca aplicatii:  eu asa stiu sigur ca niciun cataclism global nu va avea loc inainte ca profetiile escatologice din Biblie sa se implineasca. Eu stiu sigur ca, indiferent cat ne va afecta incalzirea globala, Pamantul va fi pastrat pentru judecata .Eu pot sti sigur ca nu va avea loc un razboi mondial nuclear cata vreme Biserica e pe Pamant si chiar dupa plecarea ei sunt multe care trebuie sa se implineasca pana la un astfel de conflict. Eu pot sti sigur ca Dumnezeu va aduce sfarsitul lumii in mod supranatural si nu inainte ca oamenii pamantului sa Il vada pe Isus venind pe nori cu sfintii Lui.
De asta speranta crestinilor adevarati este una binecuvantata: ei stiu ca-i asteapta slava, nu necazul cel mare care va veni peste locuitorii pamantului. Ei sunt cetatenii cerului, nu locuitori ai pamantului.

#6035
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Probabil nu ai citit cum scrie. Apostolul face referire la cerurile și Pământul din timpul Potopului și apoi zice cu privire la timpurile noastre, cerurile și Pământul ”de acum”. Repet întrebarea, nu erau aceleași?

 kruger, on 30 august 2017 - 17:51, said:


De asta speranta crestinilor adevarati este una binecuvantata: ei stiu ca-i asteapta slava, nu necazul cel mare care va veni peste locuitorii pamantului. Ei sunt cetatenii cerului, nu locuitori ai pamantului.

Marea mulțime vine din necazul cel mare.

#6036
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 08:34, said:

la tine in Biblie scrie ca si la noi ceilalti, doar ca spre deosebire de noi, tu nu crezi ce scrie acolo. Posted Image
Numeri 35

20. Daca un om impinge pe aproapele sau din ura sau daca-l pandeste si arunca ceva asupra lui, si moare,
21. sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni.

#6037
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 dark, on 30 august 2017 - 18:25, said:

Probabil nu ai citit cum scrie. Apostolul face referire la cerurile și Pământul din timpul Potopului și apoi zice cu privire la timpurile noastre, cerurile și Pământul ”de acum”. Repet întrebarea, nu erau aceleași?
Nu scrie nicaieri ca ar fi fost distruse cerurile si pamantul de la potop, ci ca lumea de atunci a pierit. Cerul si pamantul de atunci erau aceleasi cu cele de atunci, cu o mica/mare diferenta (o schimbare pe care Dumnezeu a facut-o la potop).

#6038
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004
Exact, ai înțeles, e vorba de societatea umană, expresia ”ceruri și pământ„ la asta se referă.

#6039
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 30 august 2017 - 18:45, said:

Numeri 35

20. Daca un om impinge pe aproapele sau din ura sau daca-l pandeste si arunca ceva asupra lui, si moare,
21. sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni.
din cate stiu eu, in razboaiele Cezarilor mascarici satanici, nimeni nu ucide din iubire, ci doar din vrajmasie.
sau poate s-a operat ceva schimbare de atitudine in doctrina militara?Posted Image

 kruger, on 30 august 2017 - 17:51, said:

Ei sunt cetatenii cerului, nu locuitori ai pamantului.
Eronat. Speranta cereasca a credinciosilor este viata pe Noul Pamant.Ca locuitor pe veci. Posted Image

 kruger, on 30 august 2017 - 17:31, said:

Imparatia lui Hristos va implini toata profetia din Daniel, iar Hristos a spus ca ea deja a venit pe Pamant odata cu primele roade ale lucrarii Lui..
i-auzi pozna. Posted Image
despre distrugerea imparatiilor omenesti care conduc astazi populatia pamantului spre propria-i distrugere, nimic-nimic?Posted ImageIn urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)
Dupa cum vezi, Cezarii mascarici pe care-i votezi si cu a caror fapte te faci partas, vor fi distrusi si abia atunci se va spune ca Imparatia cerurilor s-a instaurat in deplinatatea ei. :)

 kruger, on 30 august 2017 - 17:31, said:

Din nou acelasi procedeu (scuze) stupid de a te opri acolo unde iti convine - specific martorilor lui Iehova. Scrie acolo: "vie imparatia Ta precum in cer asa si pe Pamant". Rugaciunea nu spune ca imparatia nu a venit, ci ca nu a venit pe pamant ca si in cer.
i-auzi impertinenta ! :D chiar asa scrie?Posted Image
eu inteleg ca trebuie sa ne rugam sa vina imparatia care nu a venit decat in ceruri. Tu zici ca Imparatia a venit si pe pamant, dar nu chiar de tot, ca in ceruri... Posted Image

 kruger, on 30 august 2017 - 17:31, said:

Vrei sa spui ca niciun alt crestin nu propovaduieste distrugerea acestui sistem? Asta ar fi o mare minciuna.
Eu de cat timp tot va spun ca lumea asta va ajunge la judecata si va fi trimisa in Iazul de foc, iar copiii lui Dumnezeu vor trai intr-un pamant nou si un cer nou?
ei bine atunci, dar usor cu focul ca poti fi acuzat de terorism. :P

 kruger, on 30 august 2017 - 17:31, said:

De fapt, tu si WT spuneti ca, de fapt, sistemul asta actual nu va fi distrus ci renovat (pamantul). Desi Biblia spune ca nu se va mai gasi loc pentru el, WT insista ca ei vor trai pe el.
Tu vezi plusuri in invatatura lor care de fapt e lumeasca, legata de pamantul asta care va arde cu tot ce e pe el. Deci nu va arde doar ce e pe el, ci chiar Pamantul va arde.
"Caci asa vorbeste Domnul, Facatorul cerurilor, singurul Dumnezeu care a intocmit pamantul, l-a facut si l-a intarit, l-a facut nu ca sa fie pustiu, ci l-a intocmit ca sa fie locuit: "Eu sunt Domnul, si nu este altul! (Isa.45:18)"
"Caci Eu sunt Domnul, Eu nu Ma schimb; de aceea, voi, copii ai lui Iacov, n-ati fost nimiciti. (Mal.3:6)"

din astea 2 poti sa te lamuresti ce erezii nimicitoare ai scris mai sus, Kruger?Posted Image

Pamantul nu a pacatuit nimic ca sa fie distrus. Doar oamenii, societatea omeneasca care l-au locuit ca si chiriasi sunt pacatosi si vor fi nimiciti. Pamantul va fi locuit pe vecie. Si crede-ma, oricat mi-ai predica, nu esti tu mai mare decat Prorocul:"Vor zidi case si le vor locui; vor sadii vii si le vor manca rodul. Nu vor zidi case, ca altul sa locuiasca in ele; nu vor sadi vii, pentru ca altul sa le manance rodul; caci zilele poporului Meu vor fi ca zilele copacilor, si alesii Mei se vor bucura de lucrul mainilor lor.Nu vor munci degeaba si nu vor avea copii ca sa-i vada pierind, caci vor alcatui o samanta binecuvantata de Domnul, si copiii lor vor fi impreuna cu ei. Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta! Lupul si mielul vor paste impreuna, leul va manca paie ca boul, si sarpele se va hrani cu tarana. Niciun rau, nicio vatamare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfant, zice Domnul.""Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 August 2017 - 22:27.


#6040
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 26 mai 2018 - 09:10, said:

Ai omis celelalte 665 de articole de credinta ale singurei secte care tine credinta adevarata, Moronii lui Iehova.
Sau, ma rog, martorii. Asa ceva...

Ți-e ciudă pe martorii lui iehova, fiindcă vă fac concurență neloială?Posted Image

#6041
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 30 august 2017 - 22:36, said:

din cate stiu eu, in razboaiele Cezarilor mascarici satanici, nimeni nu ucide din iubire, ci doar din vrajmasie.
sau poate s-a operat ceva schimbare de atitudine in doctrina militara?Posted Image
Stimabile, daca vine unu' cu cutitu' si vrea sa-mi omoare copiii iar eu ii dau un croseu si-i rup capul, nu o fac din vrajmasie. Daca iti rup tie capu' ca sa-ti arat ca trebuie sa respecti si pe cine nu cunosti, aia e pacat.

#6042
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 29 mai 2018 - 06:55, said:

Stimabile, daca vine unu' cu cutitu' si vrea sa-mi omoare copiii iar eu ii dau un croseu si-i rup capul, nu o fac din vrajmasie. Daca iti rup tie capu' ca sa-ti arat ca trebuie sa respecti si pe cine nu cunosti, aia e pacat.
a rupe capul unui om e pacat in orice conditii.
porunca e "Sa NU ucizi", nu e cum ai vrea tu sa fie: "Sa NU ucizi...decat in cazul in care vine unul sa-ti taie copiii" :D

#6043
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 29 mai 2018 - 14:17, said:

Dar in acelasi timp martorii dau peste cap si biblia.
Pentru ei Isus este doar om.
Martorii au preluat aceasta idee din iudaism,la fel ca si musulmanii (ma rog in islam este mai altfel decat la martori) de mesia om salvator.
Si prin asta afirma indirect ca mesia este salvarea, uitand ca Dumnezeu este salvator.
Asta o spun haterii lor, în realitate, teologia martorilor lui iehova nu este de tip islamic ori iudaic, ei învață că Isus este ”un dumnezeu”, nicidecum om.

#6044
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 29 mai 2018 - 14:35, said:

Asta o spun haterii lor, în realitate, teologia martorilor lui iehova nu este de tip islamic ori iudaic, ei învață că Isus este ”un dumnezeu”, nicidecum om.
asa este. :)

#6045
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 29 mai 2018 - 16:52, said:

Nu-l cred nascut din fecioara prin Duhul Sfant cum cred musulmanii.

Este exact invers, martorii cred asta, și musulmanii, nu.

#6046
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 dark, on 29 mai 2018 - 14:35, said:

Asta o spun haterii lor, în realitate, teologia martorilor lui iehova nu este de tip islamic ori iudaic, ei învață că Isus este ”un dumnezeu”, nicidecum om.
Critica inseamna dintr-o data ura?
Sa fim seriosi.
Cand ai o puzderie de dumnezei iar Isus este unul dintre ei, chestiunea trece in plan secundar.
Martorii au multe puncte de convergenta cu iudaismul si cu islamul.

 dark, on 29 mai 2018 - 17:12, said:

Este exact invers, martorii cred asta, și musulmanii, nu.
Musulmanii cred ca Isus este nascut din Fecioara si Duh Sfant
Musulmanii cred ca Isus este Mesia
https://en.wikipedia...i/Mary_in_Islam

#6047
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,889
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 29 mai 2018 - 20:20, said:

Critica inseamna dintr-o data ura?
Sa fim seriosi.
Cand ai o puzderie de dumnezei iar Isus este unul dintre ei, chestiunea trece in plan secundar.


Tu ai afirmat ceva greșit, că martorii lui iehova consideră pe Isus ca fiind om. Nu, ei nu consideră asta. Ebioniții sunt cei care învață că Isus a fost și este, om.

Martorii lui iehova cred că Isus este prima creație a lui Dumnezeu Tatăl, un Dumnezeu, Fiu al lui Dumnezeu Tatăl.

 Signed_on_ice, on 29 mai 2018 - 20:20, said:

Martorii au multe puncte de convergenta cu iudaismul si cu islamul.

Puncte de convergență cu iudaismul au adventiștii. Despre musulmani nu știu, că nu am citit mai nimic despre islam.

#6048
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 29 mai 2018 - 20:20, said:

Cand ai o puzderie de dumnezei iar Isus este unul dintre ei, chestiunea trece in plan secundar.
cand ai o puzderie de Dumnezei - intre noi fie vorba, nu e cazul martorilor - si esti un om pasnic care sub nici o forma nu atenteaza la viata semenului sau, ai mai multe sanse sa vezi Imparatia decat unul care are un singur Dumnezeu, o teologie mesianica beton, dar pentru care uciderile sunt o normalitate al acestei lumi si implicit al celei viitoare[caci caracterul se formeaza acum].

 dark, on 29 mai 2018 - 21:05, said:

Puncte de convergență cu iudaismul au adventiștii.
in fapt, adventismul si martorii au o teologie cu foarte multe puncte comune, mai multe decat cu orice alta: sufletul muritor, inexistenta iadului, Imparatia cerurilor pe pamant, etc. Au insa si cateva care-i despart capital: Trinitatea si Porunca a 4-a[ca pe restul le respecta si ei].

Edited by Dude_2nd, 29 May 2018 - 21:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate