Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Alimentare LED-uri de 3W din sursa de laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca inseriezi suficiente (identice), merg foarte bine cu o mica rezistenta serie
altceva este cand vrei unul singur alimentat la 19v
habar nu am ce tensiune de deschidere au acele led-uri, dar presupun ca vreo 8-9 in serie merg perfect cu o rezistenta de 50-100 ohmi la 3-5w

daca vrei dimmabil cred ca mai bine iei o sursa gata facuta
uite una ieftina, in comutatie, dar tot trebuie sa pui o mica rezistenta serie, altfel risti sa prajesti carnatul de led-uri:
http://www.okazii.ro...dule-a152203617

#20
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Mai bine cumperi un alimentator dedicat. http://www.tme.eu/ro...anParameters=1#

#21
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostWzzz, on 16 aprilie 2014 - 06:19, said:

Vezi :

Merge si doar cu prima parte - stabilizator de tensiune constanta.
Pentru a doua parte a schemei, nu cred ca va gasi rezistenta potrivita pentru limitarea curentului (constantan nu se gaseste si nichelina este scumpa).Posted Image


Malasorte06, ai valorile componentelor si formula de calcul pentru potentiometru, ca sa limitezi tensiune la o valoare la care led-urile nu se ard.

Attached Files


Edited by barbu78, 16 April 2014 - 19:46.


#22
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Ledurile de putere se alimenteaza cu curent constant, nu tensiune constanta. Si asta dintr-un motiv simplu...Ledul e o dioda, iar tensiunea la borne scade cu cresterea temperaturii, cu cca 2mV/gradC. Daca il alimentezi cu tensiune constanta si limitezi curentul inseriind o rezistenta, curentul prin led va creste cu temperatura.
Recomand schema cu LM358 si mosfet, e foarte precisa si permite reglarea curentului prin led, de la zero, la valoarea maxima dorita. E testata atat de mine, eu o folosesc la o frontala de cativa ani, cat si de altii....

#23
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pana la urma, de mai bine de 20 de ani, led-urile merg foarte bine cu o banala rezistenta inseriata
este absolut suficient pentru treburi de acasa
bineinteles, cand treci la treburi pretentioase si precise care cer eficienta maxima, e justificat LM, mosfet, curent constant reglat precis, etc.

dar pentru un acvariu si 4 led-uri imi pare prea mare bataia de cap
ca si cum ai pune computer de bord la trabant

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Măi, nu mai băgați omul în ceață, el are nevoie de un dimmer banal de-l iei cu 20 de lei de la un magazin și de o chestie din asta
http://www.ebay.com/...=item3a8dad1d96

PS: Dacă n-ai nevoie de toate 5, dă un PM, facem o comandă combinată, ceva. ;)

#25
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Exact asta i-am spus si eu pe privat, exact acelasi modul. Acum cred ca ma va crede cu siguranta  ca ai postat si tu :)

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Genial. Culmea, eu am dat mai mulți bani pe ceva ce nici nu era dimabil :)

#27
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Mai mult decat atat, in Auchan Militari, undeva pe holurile de intrare, exista un stand unde sunt de vanzare tot felul de chestii LED related (toate China pentru ca multe le stiu de pe Ebay). Au sigur si drivere, ba chiar si cotrolere cu telecomanda, combinatii de culori, RGB... "perfect" pentru acvariu, vindeci pestii de icter :))

#28
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Ca sa nu te complici aiurea, iti recomand banda cu led RGB waterproof-neaparat!!-cu sursa si controller.
Poti regla vreo 12-16 combinatii de culori, inclusiv alb.
http://www.v-tac.ro/...erproof-detalii
Tot acolo gasesti si conectori,susrsa, etc.
Eu am avut acvariu vreo 10 ani, dar de cand mi-am luat pisica, l-am desfintat.
Imi facusem un astfel de sistem de iluminat, dar cu leduri normale, de 5mm, superluminoase, protejate in rasina epoxy.
Puteam sa reglez intensitatea fiecarei barete de leduri, astfel ca obtineam diverse zone colorate in diverse culori.
Nu ai idee ce frumos se vad pestii in anumite combinatii de culori, plus ca rosu de ex ajuta la cresterea plantelor.

Edited by rinaldoparaipan, 17 April 2014 - 12:50.


#29
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpisicamatache, on 16 aprilie 2014 - 23:17, said:

Ledurile de putere se alimenteaza cu curent constant, nu tensiune constanta. Si asta dintr-un motiv simplu...Ledul e o dioda, iar tensiunea la borne scade cu cresterea temperaturii, cu cca 2mV/gradC. Daca il alimentezi cu tensiune constanta si limitezi curentul inseriind o rezistenta, curentul prin led va creste cu temperatura.
Recomand schema cu LM358 si mosfet, e foarte precisa si permite reglarea curentului prin led, de la zero, la valoarea maxima dorita. E testata atat de mine, eu o folosesc la o frontala de cativa ani, cat si de altii....

Nici tensiunea pe LED-uri nu este chiar batuta in cuie. Sigur nu se vor distruge chiar cu sursa de tensiune constanta.
Daca se doreste modificarea intensitatii luminoase, stabilizatorul de tensiune cu banalul 317 este varianta cea mai accesibila unui necunoscator intr-ale electronicii.

Edited by barbu78, 17 April 2014 - 17:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate